Τι επάγγελμα μου ταιριάζει ;

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, είναι β λυκειου, θετική κατεύθυνση. Μου αρέσει να μαθαίνω γιατί και πως λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Γενικά, μου αρέσουν οι βαθιές σκέψεις για τον κόσμο, τον άνθρωπο, τη ζωή κτλ. Τέλος, μου αρέσει η φιλοσοφία . Τι μου ταιριάζει να ακολουθήσω σαν επάγγελμα; Είχα σκεφτεί το φυσικό , αλλά με αποθαρρύνει γιατί δεν έχει καθόλου καλή επαγγελματικη αποκατάσταση και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα λόγω οικονομικών προβλημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν βρεις απάντηση πες μου και σε μένα που είμαι μια από τα ίδια.Όσον αφορά το φυσικό αν είσαι καλός,όπως και σε οποιαδήποτε σχολή, δεν θα πας χαμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αν είσαι απο Αθήνα, μια καλή επιλογή σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου είναι το τμήμα «Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης»
Περιέχει μαθήματα φιλοσοφίας, ιστορίας, μαθηματικών, βιολογίας, γνωσιολογίας και μεταφυσικής, οικονομικών, πληροφορικής, φυσικής και ψυχολογίας. Το τμήμα αυτό εστιάζει στην ιστορία πίσω απ' τις επιστήμες που σου ανέφερα. Δε γνωρίζω τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αποκατάσταση των πτυχιούχων του, αλλά απο το πρόγραμμα σπουδών του, θεωρώ οτι είναι ενα αξιόλογο τμήμα και έχει πραγματικά ενδιαφέρον το αντικείμενό του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Αν είσαι απο Αθήνα, μια καλή επιλογή σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου είναι το τμήμα «Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης»
Περιέχει μαθήματα φιλοσοφίας, ιστορίας, μαθηματικών, βιολογίας, γνωσιολογίας και μεταφυσικής, οικονομικών, πληροφορικής, φυσικής και ψυχολογίας. Το τμήμα αυτό εστιάζει στην ιστορία πίσω απ' τις επιστήμες που σου ανέφερα. Δε γνωρίζω τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αποκατάσταση των πτυχιούχων του, αλλά απο το πρόγραμμα σπουδών του, θεωρώ οτι είναι ενα αξιόλογο τμήμα και έχει πραγματικά ενδιαφέρον το αντικείμενό του. :)

Το παιδί για να μιλά για φυσικό είναι προφανώς των θετικών επιστημών.Και στην β είναι λίγο αργά να το γυρίσει σε θεωρητική αν τον πιέζει ο χρόνος φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βιολογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα, είναι β λυκειου, θετική κατεύθυνση. Μου αρέσει να μαθαίνω γιατί και πως λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Γενικά, μου αρέσουν οι βαθιές σκέψεις για τον κόσμο, τον άνθρωπο, τη ζωή κτλ. Τέλος, μου αρέσει η φιλοσοφία . Τι μου ταιριάζει να ακολουθήσω σαν επάγγελμα; Είχα σκεφτεί το φυσικό , αλλά με αποθαρρύνει γιατί δεν έχει καθόλου καλή επαγγελματικη αποκατάσταση και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα λόγω οικονομικών προβλημάτων.

Φυσικο σου ταιριαζει οπως τα λες αλλα πιστευω και το χημικο θα σε φερει αρκετα κοντα σε ενδιαφερον επιστημονικα θεματα με αρκετα καλη επαγγελματικη αποκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το παιδί για να μιλά για φυσικό είναι προφανώς των θετικών επιστημών.Και στην β είναι λίγο αργά να το γυρίσει σε θεωρητική αν τον πιέζει ο χρόνος φυσικά.

Νομίζω πως το ΜΙΘΕ είναι προσβάσιμο απο όλες τις κατευθύνσεις (απο όσο θυμάμαι απο πέρσι που έδινα εγώ τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είναι β λυκειου, θετική κατεύθυνση. Μου αρέσει να μαθαίνω γιατί και πως λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Γενικά, μου αρέσουν οι βαθιές σκέψεις για τον κόσμο, τον άνθρωπο, τη ζωή κτλ. Τέλος, μου αρέσει η φιλοσοφία . Τι μου ταιριάζει να ακολουθήσω σαν επάγγελμα; Είχα σκεφτεί το φυσικό , αλλά με αποθαρρύνει γιατί δεν έχει καθόλου καλή επαγγελματικη αποκατάσταση και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα λόγω οικονομικών προβλημάτων.
Ιατρική;Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Μαθαίνεις πως λειτουργεί ο άνθρωπος,πως είναι ικανός να σκέφτεται αυτά που σκέφτεται και τέλος συνδυάζεις μεθόδους θεραπείας που βασίζονται στο 90% στις φυσικές επιστήμες.Μόνο που για να την πιάσεις πρέπει να είσαι και λίγο τυχερούλης.Το διάβασμα θα σε βοηθήσει αλλά δεν θα καθορίσει και την εισαγωγή σου.Ακόμη και οι Πολυτεχνικές σχολές είναι καλές ειδικά αν στοχεύεις εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ιατρική;Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Μαθαίνεις πως λειτουργεί ο άνθρωπος,πως είναι ικανός να σκέφτεται αυτά που σκέφτεται και τέλος συνδυάζεις μεθόδους θεραπείας που βασίζονται στο 90% στις φυσικές επιστήμες.Μόνο που για να την πιάσεις πρέπει να είσαι και λίγο τυχερούλης.Το διάβασμα θα σε βοηθήσει αλλά δεν θα καθορίσει και την εισαγωγή σου.Ακόμη και οι Πολυτεχνικές σχολές είναι καλές ειδικά αν στοχεύεις εξωτερικό.

Εε νταξει οχι και σιγουρη επαγγελματικγ απο κατάσταση.Αλλα συγκριτικά με τις αλλες σχολες εννοείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το παιδί για να μιλά για φυσικό είναι προφανώς των θετικών επιστημών.Και στην β είναι λίγο αργά να το γυρίσει σε θεωρητική αν τον πιέζει ο χρόνος φυσικά.

Νομίζω πως το ΜΙΘΕ είναι προσβάσιμο απο όλες τις κατευθύνσεις (απο όσο θυμάμαι απο πέρσι που έδινα εγώ τουλάχιστον).

Στο ΙΦΕ (πρώην ΜΙΘΕ) μπορείς να περάσεις απ' όλες τις κατευθύνσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εε νταξει οχι και σιγουρη επαγγελματικγ απο κατάσταση.Αλλα συγκριτικά με τις αλλες σχολες εννοείται
100% επαγγελματική αποκατάσταση.Πολλοί έχουν μπει ΟΑΕΔ για το επίδομα ενώ δουλεύουν παράλληλα.Καλώς ή κακώς αν δεν θες να μείνεις άνεργος είναι μια καλή επιλογή.Αλλά όπως είπαν είναι και θέμα τύχης η εισαγωγή σου σε αυτήν.

Στο ΙΦΕ (πρώην ΜΙΘΕ) μπορείς να περάσεις απ' όλες τις κατευθύνσεις :)
Δεν είχα ιδέα...:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top