Τι γίνεται αν γραφτείς στην σχολή σου και δεν πας;

LosPoulos

Νεοφερμένος

Ο LosPoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω εισαχθει το 2011, το 1ο ετος σφραγισα το τριπτυχο και στα 2 εξαμηνα, στο 2ο ομως σε κανενα. Δηλαδη γ και δ εξαμηνο δεν εχω κανει εγγραφη. θα με διαγραψουν??? σημειωτεον δεν εχω δωσει κανενα μαθημα

πηγαινε στη γραμματεια να ρωτησεις , χωρις ομως να θελω να σε πανικοβαλλω νομιζω οτι εχει ψηφισθει νομος που λεει οτι η μη εγγραφη σε δυο συνεχομενα εξαμηνα ισοδυναμει με διαγραφη απο την σχολη , εγω δεν εχω δηλωσει το τρεχον εξαμηνο κι ειδα στην σχολη μου να δινουν παραταση σε οσους δεν εχουν δηλωσει 2 συνεχομενα ωατε να μην χασουν την σχολη , γι αυτο μην το αμελεις το θεμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis9191

Νεοφερμένος

Ο kostis9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
πηγαινε στη γραμματεια να ρωτησεις , χωρις ομως να θελω να σε πανικοβαλλω νομιζω οτι εχει ψηφισθει νομος που λεει οτι η μη εγγραφη σε δυο συνεχομενα εξαμηνα ισοδυναμει με διαγραφη απο την σχολη , εγω δεν εχω δηλωσει το τρεχον εξαμηνο κι ειδα στην σχολη μου να δινουν παραταση σε οσους δεν εχουν δηλωσει 2 συνεχομενα ωατε να μην χασουν την σχολη , γι αυτο μην το αμελεις το θεμα ...

Σήμερα το διαβασα και επαθα ΣΟΚ. Απιστευτη αμελεια δικη μου που δεν πηγα να σφραγισω τα εξαμηνα. Ειμαι εγκληματιας το ξερω.
Εστειλα email ηδη και την Παρασκευη θα παω στη γραμματεια
Σημειωτεον οτι ειμαι ακομα μελος στο my studies. δεν εχουν διαγραψει δλδ τον λογαριασμο μου που νομιζω οτι γινεται αυτοματα αν σε εχουν διαγραψει.
Κατι αλλο. Εχω γραψει πανελληνιες και περναω ξανα στο τμημα που ειμαι τωρα. Δεν γινεται αν διαγραφω να ξαναεγγραφω όμως, έτσι δεν ειναι? Ειναι για γελια η φαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
αμα διαγραφεις γινεται αλλα... WTF???? αν δεν διαγραφεις ομως απαγορευεται ρητα να δηλωσεις τη σχολη σου.... μπορεις να βαλεις το ιδιο τμηα σε αλλη πολη.. ( πχ εισαι μαθηματικο αθηνας, δεν μπορεις να το δηλωσεις, μπορεις ομως να δηλωσεις μαθηματικο κρητης, σαμου, ιωαννινων κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis9191

Νεοφερμένος

Ο kostis9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αμα διαγραφεις γινεται αλλα... WTF???? αν δεν διαγραφεις ομως απαγορευεται ρητα να δηλωσεις τη σχολη σου.... μπορεις να βαλεις το ιδιο τμηα σε αλλη πολη.. ( πχ εισαι μαθηματικο αθηνας, δεν μπορεις να το δηλωσεις, μπορεις ομως να δηλωσεις μαθηματικο κρητης, σαμου, ιωαννινων κλπ)

Διάβασα σε άσχετο τμήμα απο το δικό μου αυτό
"Ο φοιτητής, αφού διαγραφεί από το Τμήμα, χάνει την φοιτητική του ιδιότητα και δεν έχει δικαίωμα επανεγγραφής στο Τμήμα από το οποίο διαγράφεται."
Στην σελίδα της Γερμανικης Φιλολογιας το ειδα
https://www.gs.uoa.gr/grammateia/anastoli-diagrafi-foithshs.html

Φανταζομαι ομως το ιδιο ισχυει για ολα τα ΑΕΙ...

ΥΓ. WTF δε λες τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
οχι δεν καταλαβες... να επανεγγραφεις γινεται αν σε διαγραψουν, δωσεις πανελληνιες και περασεις ξανα εκει που ησουν με τη διαφορα οτι ξεκινας απο την αρχη... αν σε διαγραψουν με δυο λογια πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις αν θες επανεγγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis9191

Νεοφερμένος

Ο kostis9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν εχω ηδη διαγραφει τωρα, μπορω να δηλωσω τη σχολη στο μηχανογραφικο δηλαδη αυτο μου λες αν καταλαβα καλα. Ή πρεπει να ξαναδωσω? Δεν εχει νοημα αυτο.
Τελος παντων αυτο ετσι κι αλλιως μικρη σημασια εχει το θεμα ειναι να μην διαγραφω τωρα
Το οτι υπαρχει ο λογαριασμος μου my studies ακομα δεν δειχνει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πες οτι εχεις διαγραφει... Για τον χ,ψ λογο εδωσες πανελληνιες.. Μπορεις να δηλωσεις τη σχολη που φοιτουσες πριν αλλα ξεκινας απο το 1ο εξαμηνο, δεν συνεχιζεις απο εκει που σταματησες ουτε εχεις περασμενα μαθηματα....
Λοιπον για να μην διαγραφεις πρεπει να κανεις δηλωση μαθηματων καθε εξαμηνο.. δυο συνεχομενα να μην κανεις και διαγραφεσαι... Αυτο που σου λεω ειναι οτι για να ξαναεγγραφεις πρεπει να δωσεις πανελληνιες.. Για να υπαρχει ο λογαριασμος μαλλον εισαι ακομα ενεργος αλλα μιλα με την γραμματεια σου καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis9191

Νεοφερμένος

Ο kostis9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν παραθυρακια σε αυτες τις περιπτωσεις? Αν εχει υπαρξει σοβαρος λογος για παραδειγμα?
Αν ξερει και καποιος αλλος ας γραψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
οχι τιποτα... μπορει να ειναι ο σοβαροτερος λογος αλλα ο νομος ειναι νομος και το πιο πιθανο ειναι να σου πουν παρε τα @@@@@@ μας δυστυχως...
αλλα ετσι κι αλλιως η δηλωση γινεται ηλεκτρονικα πλεον, απο το λογαριασμο που ειπες και ειναι 2 λεπτα υποθεση οποτε μαλλον δεν φταει το σοβαρο προβλημα, λογικα το ξεχασες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα!Εγώ παιδιά έχω την εξής απορία.
Περνάω σε σχολή σε άλλη πόλη αλλά λόγω οικονομικών δεν θα μπορέσω να αρχίσω τον σεπτέμβρη.
Για να μην χάσω την σχολή,πρέπει να γραφτώ και να κάνω αίτηση ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω για 2 εξάμηνα;
Υπάρχει περίπτωση να με πετάξουν έξω;Όταν μπορέσω να πάω θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γίνεται. Ανεξάρτητα πάντως πρέπει να γραφτείς λογικά, και τους ρωτάς και σου λένε.

Βασικά τι σε νοιάζει και να χάσεις μια χρονιά? Αφού έτσι κι αλλιώς θα κυνηγήσεις να τη βγάλεις στην ώρα της λόγω οικονομικών, κι αφού δε διαγράφεσαι στα 5, γιατί δε λες απλά ότι χάνεις αυτή τη χρονιά και ξεκινάς του χρόνου να δηλώνεις μαθήματα του πρώτου εξαμήνου σα να γράφτηκες τότε για πρώτη φορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γίνεται. Ανεξάρτητα πάντως πρέπει να γραφτείς λογικά, και τους ρωτάς και σου λένε.

Βασικά τι σε νοιάζει και να χάσεις μια χρονιά? Αφού έτσι κι αλλιώς θα κυνηγήσεις να τη βγάλεις στην ώρα της λόγω οικονομικών, κι αφού δε διαγράφεσαι στα 5, γιατί δε λες απλά ότι χάνεις αυτή τη χρονιά και ξεκινάς του χρόνου να δηλώνεις μαθήματα του πρώτου εξαμήνου σα να γράφτηκες τότε για πρώτη φορά?

Δηλαδή εγώ θα δηλώσω ποια μαθήματα θα κάνω;Δεν θα είναι σαν να χρωστάω τα μαθήματα του 1ου και του 2ου εξαμήνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smolderon

Νεοφερμένος

Ο smolderon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερά. Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Έχω περάσει στο ΤΕΙ Λαμίας. Έχω χάσει τα το 1ο έτος επειδή περιμένω την μεταγραφή μου. Στη σχολή δεν έχω πάει καθόλου. Υπάρχει πρόβλημα διαγραφής από τη σχολή αν δεν πάω καθόλου μέχρι το 3ο εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν κάνεις δήλωση μαθημάτων για δύο συνεχόμενα εξάμηνα ο νόμος λέει πως διαγράφεσαι από την σχολή. Οπότε απλά κάνε κενή δήλωση μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο: Αν περάσεις σε μία σχολή και δεν κάνεις την εγγραφή όταν πρέπει, έχεις δικαίωμα να εγγραφείς αργότερα, εφ'όσον με τα μόριά σου την έχεις εξασφαλίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο αργότερα; Νομίζω πως δίνουν ένα μικρό περιθώριο για όσους δεν μπόρεσαν να είναι εντός της προθεσμίας, αλλά δε νομίζω να ισχύει για περισσότερο του μήνα και βάλε. Πάντως, για σιγουριά, καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία τού τμήματός σου και να τους ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τι γίνεται αν περάσω σε μια σχολή στην οποία δεν μπορώ να πάω λόγο οικονομικών προβλημάτων? Μπορώ να δώσω τη θέση μου στον επόμενο η θα πάει τσάμπα η θέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι γίνεται αν περάσω σε μια σχολή στην οποία δεν μπορώ να πάω λόγο οικονομικών προβλημάτων? Μπορώ να δώσω τη θέση μου στον επόμενο η θα πάει τσάμπα η θέση?

Θα πάει τσάμπα η θέση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γραφτείς και να διαβάζεις από απόσταση, εφόσον δεν έχετε υποχρεωτική παρακολούθηση/εργαστήρια και απλά να πηγαίνεις για να δίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα πάει τσάμπα η θέση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γραφτείς και να διαβάζεις από απόσταση, εφόσον δεν έχετε υποχρεωτική παρακολούθηση/εργαστήρια και απλά να πηγαίνεις για να δίνεις.

Οι πιθανότητες να περάσω κάπου είναι ελάχιστες και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω εναλλακτικές όμως δεν θέλω να πάει χαμένη η θέση. Στην περίπτωση που περάσω κάπου αν γίνεται να διαβάζω από απόσταση και να πηγαίνω να δίνω καλά θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πόσο αργότερα; Νομίζω πως δίνουν ένα μικρό περιθώριο για όσους δεν μπόρεσαν να είναι εντός της προθεσμίας, αλλά δε νομίζω να ισχύει για περισσότερο του μήνα και βάλε. Πάντως, για σιγουριά, καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία τού τμήματός σου και να τους ρωτήσεις.

Κάποια χρονάκια. Θα το ψάξουμε, ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top