KDS/GDS VS. Γερμανική Φιλολογία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Την ιδέα για τη δημιουργία αυτού του θέματος, την πήρα απο το ανάλογο θέμα στην ενότητα των αγγλικών.... Τι πιστεύετε λοιπόν, μπορεί κάποιος ο οποίος έχει το γερμανικο πτυχίο Γ2 να διδάξει εξίσου καλά με κάποιον που έχει πτυχίο γερμανικής φιλολογίας ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
βασικα πιστευω οτι καποιος που εχει περασει γερμανικη φιλολογια ειναι καλυτερα προετιμασμενος!
βλεπεις και εγω το ιδιο αναρωτιομουν! :P στα πτυχια που δινουμε απλα ελεγχουμε ποσο καλα μπορουμε να χειριστουμε την γλωσσα, ενω στο πανεπιστημιο μας δειχνουν και πως να την χρησιμοποιησουμε και να την μεταβιβασουμε και σε αλλους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μια διαφορά βλέπω εγώ, αν μου επιτρέπεται: Στο θέμα -Αγγλικά- ''θα έπεφτε και ξύλο ακόμα'' για να επικρατήσει κάποια άποψη, στο θέμα -Γερμανικά- ωστόσο, ησυχία..........Αυτό κι από μόνο του θα έπρεπε να λέει ''κάτι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οτι δεν τους ενδιαφερει :P
Γερμανικα να ναι και οτι να ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ότι είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα άτομα που κατέχουν αυτό το πτυχίο κι ως επί το πλείστον δεν ασχολούνται με μαθήματα γερμανικών. Αυτό το ''γερμανικά να'ναι κι ό,τι να'ναι'' με παραπέμπει στους μαθητές-σπουδαστές γερμανικών, που πάνε ως Β1-Β2 και σταματάνε:Γερμανικά να'ναι κι ό,τι να'ναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω παντως οταν ειχα παει πριν ενα χρονο να δωσω το διπλωμα αυτο στη θεσσαλονικη... τα ατομα ηταν σιγουρα γυρω στα 100 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
αν στοχεύεις να περάσεις μέσω πανελληνίων στη γερμανική φιλολογία μην το σκεφτείς καν να το δώσεις.Τώρα αν θες να περάσεις κάπου αλλού και θες να έχεις και αυτή την εναλλακτική ναι ενδείκνυται.Και εγώ είχα πάρει το Γ1 και το σκεφτόμουν να δώσω και αυτό αλλά είχε πολύ δύσκολη ύλη και δεν προλάβαινα.Πάντως για σπουδές στο εξωτερικό το γ1 είναι υπεραρκετό.Πάντως μια φίλη μου που είναι στη γερμανική φιλολογία και έχει πάρει και αυτό το πτυχίο μου λέγε ότι αν θες να διδάξεις αυτό το πτυχίο δε σε βοηθά και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τα 100 άτομα που αναφέρεις είναι οι εξεταζόμενοι,όχι οι επιτυχόντες, και δεν προέρχονται όλοι από Θεσ/κη, τουτέστιν πολύ λίγα άτομα-Συμφωνούμε! Το θέμα εδώ νομίζω πως ήταν KDS/GDS vs. Γερμανική φιλολογία κι όχι αν είναι απαραίτητο για να φύγει κάποιος για σπουδές έξω, όντως δεν είναι!Σπουδάζοντας γερμανικά τα τελευταία 23 χρόνια της ζωής μου(μαθαίνω γερμανικά από τα 7 μου), πτυχιούχος του τμήματος Α.Π.Θ.,διδάσκοντας 5 και ούσα φοιτήτρια στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ στον τομέα της διδακτικής έχω να απαντήσω: ο κάτοχος του C2 του Goethe Institut αποδεικνύει πολύ υψηλό επίπεδο στη γνώση αλλά και χρήση της γερμανικής γλώσσας, έχοντας επίσης καλή συναίσθηση της γλωσσικής κουλτούρας της εν λόγω γλώσσας. Για' μένα, αν το θέλει, αγαπά τη γλώσσα, σέβεται τον εαυτό του και τους απέναντί του, μπορεί να διδάξει! Όσο γαι το ότι δεν βοηθάει στη διδακτική,αναφέρω πως ούτε και το πτυχίο βοήθησε ιδιαίτερα,εύχομαι η ειδίκευση τώρα να ρίξει φώτα, αλλά ελπίζω ακόμα,γιατί...(βλ.υπογραφή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αν στοχεύεις να περάσεις μέσω πανελληνίων στη γερμανική φιλολογία μην το σκεφτείς καν να το δώσεις.Τώρα αν θες να περάσεις κάπου αλλού και θες να έχεις και αυτή την εναλλακτική ναι ενδείκνυται.Και εγώ είχα πάρει το Γ1 και το σκεφτόμουν να δώσω και αυτό αλλά είχε πολύ δύσκολη ύλη και δεν προλάβαινα.Πάντως για σπουδές στο εξωτερικό το γ1 είναι υπεραρκετό.Πάντως μια φίλη μου που είναι στη γερμανική φιλολογία και έχει πάρει και αυτό το πτυχίο μου λέγε ότι αν θες να διδάξεις αυτό το πτυχίο δε σε βοηθά και πολύ.
Η αληθεια ειναι πως για να σπουδασεις Γερμανια τα περισσοτερα πανεπιστημια ζητανε Γ2 και οχι Γ1.. περα απο αυτο εγω το ειχα δωσει με το σκεπτικο -καντο τωρα που εχεις την ευκαιρια και προλαβαινεις-, αλλα και οτι θα μου προσφερει μια διεξοδο στις δυσκολες στιγμες βρε αδερφε :P. Βεβαια, δε λεω οτι η διδασκαλια ειναι παιχνιδακι, το καθε αλλο, αλλα αν εχει καποιος τα προσοντα γιατι να μη διδαξει με ενα Γ2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως για να σπουδασεις Γερμανια τα περισσοτερα πανεπιστημια ζητανε Γ2 και οχι Γ1.. περα απο αυτο εγω το ειχα δωσει με το σκεπτικο -καντο τωρα που εχεις την ευκαιρια και προλαβαινεις-, αλλα και οτι θα μου προσφερει μια διεξοδο στις δυσκολες στιγμες βρε αδερφε :P. Βεβαια, δε λεω οτι η διδασκαλια ειναι παιχνιδακι, το καθε αλλο, αλλα αν εχει καποιος τα προσοντα γιατι να μη διδαξει με ενα Γ2?
H αλήθεια είναι πως για να σπουδάσεις Γερμανία αρκεί το Test DaF που σύμφωνα πάντα με το κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο γλωσσών κατατάσσεται στο επίπεδο Γ1. Ή μπορεί να μπει έχοντας τελειώσει γερμανικό σχολείο εδώ στην Ελλάδα και μαζί με το απολυτήριο το ελληνικό του δίνουν το Abi. Κατα τ'άλλα, ένα Γ2 είναι πάντα δυνατό χαρτί στα χέρια κάποιου, πάντως ν'αναφέρω πως ένας φίλος που ήθελε να σπουδάσει έξω κι επικοινωνούσαμε μαζί με κάποιες σχολές(τεχνικές), αρκετές δεχόντουσαν και το Β2 που είχε τότε αυτός. Αυτά ξέρω, αυτά είπα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μιλαω για τις ανωτατες σχολες! Τα αντιστοιχα ΑΕΙ της Γερμανιας... το χω ψαξει και ξερω οτι τα περισσοτερα σε δεχονται με Γ2 (εννοειται οτι αν τα καταφερεις στο «TestDaF - Niveaustufe 4» (Επίπεδο 4) σε κάθε μια απ' τις τέσσερις εξεταστικές ενότητες ή στο DSH, μια εξέταση στη γερμανική γλώσσα για αλλοδαπούς υποψηφίους, που μπορεί κανείς να πραγματοποιήσει στα γερμανικά πανεπιστήμια... δεν χρειαζεται να δωσεις για Γ2) αλλωστε μπορειτε να το επιβεβαιωσετε και στη σελιδα https://ic.daad.de/athen/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ολόσωστος ο παίχτης! Πολύ καλά τα λες!!! Nα επιβεβαιώσω κι εγώ με αυτό:
https://www.testdaf.de/teilnehmer/tn-info_nivea_stufen.php
πως το Test DaF 4 αντιστοιχεί στο Γ1 του κοινού ευρωπαϊκού πλαισίου, οπότε ξανακαταλήγω πως το Γ2 στα γερμανικά είναι μακράν ένα άπαιχτο πτυχίο! Μου αρέσει πάντως η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε το θέμα, όλοι εδώ σε αυτό το school, και δεν λέμε ό,τι να΄ναι...Συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτής της σελίδας και στους ανθρώπους που την πλαισιώνουν. Αλήθεια, ο διαχειριστής πού είναι; ποιός είναι? πού είστε καλέ να σας γνωρίσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girl131313

Νεοφερμένος

Η girl131313 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να εργαστεί ως καθηγητής γερμανικών, θα πρέπει να σπουδάσει στο πανεπιστήμιο. Εκεί θα του δοθεί η ευκαιρία να μάθει πολλά πράγματα πάνω στην ιστορία, τον πολιτισμό και κυρίως τη γλωσσολογία και τη λογοτεχνία από εξαιρετικούς καθηγητές (συγκεκριμένα παίρνω ως παράδειγμα το τμήμα του ΕΚΠΑ). Στο πανεπιστήμιο μπορεί κάνεις να μάθει απαραίτητα πράγματα σχετικά με τη διδακτική, όπου μαθαίνουμε μεθόδους διδασκαλίας για κάθε ηλικία και ιδιαιτερότητα του μαθητή. Τα μαθήματα παραδίδονται μονό στα γερμανικά και όπως και οι εξετάσεις.
Αναμφισβήτητα, όταν κάποιος έχει το πιστοποιητικό επίπεδου c2 στα γερμανικά, γνωρίζει να χειρίζεται σωστά τη γλωσσά, αλλά το να διδάσκει κάνεις χωρίς την απαραίτητη κατάρτιση είναι λάθος. Αν ήταν σωστό, δεν θα ξόδευε κανένας τον χρόνο του να σπουδάζει μια γλώσσα. Το GDS σίγουρα προσφέρει πολλές ευκαιρίες σε όσους το έχουν αποκτήσει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους προετοιμάζει για να γίνουν καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
όσοι ξέρετε από γερμανικά πιστεύετε ότι μπορεί να μάθει κάποιος ορολογιά για τη δουλειά του να μπορεί να συνεννοείται μόνο γι'αυτή..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Οχι δε γινεται αυτο που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top