Διασκευές τραγουδιών που απέτυχαν!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επεσε στα τεθλημενα αυτια μου αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=dkCM33sBako

Mια τραγικη διασκευη του *ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥ* reflections (αγαπημενο μου το dedication)

Γιατι...?

Γιατι γιατι γιατι ΓΙΑΤΙ επρεπε να βιασουν ΚΑΙ αυτο?

p.s. Οχι δεν ειναι του ιωαννιδη, ουτε καν του γκατσου, οι αυθεντικοι στιχοι ειναι στα αγγλικα απο τους new york rock and roll ensemble
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ενω ειμαι της αποψης οτι καποια κομματια δεν κανει να τα αγγιζουμε καν, τη διασκευη αυτη τη βρισκω αξιοπρεπη, τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τραγική γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ξερω γω...listen to it:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tι σε ενόχλησε βρε άνθρωπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξερω να σου πω, αληθεια, αν ηξερα θα το ελεγα πιο πριν, ειναι ενα γενικευμενο συναισθημα προσβολης.

Και δεν ειμαι γενικα κατα των διασκευων, πχ το paint it black απο τους animal ειναι ετη φωτος καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν σε ενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος διασκεύασε Μάνο, δε σημαίνει πως είναι απαραιτήτως και μούφα η διασκευή.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.




:knife::knife::knife:
...η αλήθεια είναι οτι δεν είχα κατα νου την συγκεκριμένη διασκευή μέχρι που με ενημέρωσε ένας φίλος (μαααααύρη ώρα και στιγμή) :worry: όσο τρομαχτικό και αν ακούγεται το οτι η hilary duff αποφάσισε να εκτελέσει depeche, η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας...είναι τραγικό πέρα από κάθε φαντασία!!

Άκου reach out touch me!!! :eek::eek::P

π.ς. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι το οτι αγγίζουν τέτοιου μεγέθους τραγούδια (άλλωστε depeche έχουν διασκευάσει αξιοπρεπέστατα και ο Τζώνης ο cash, και οι decode, o maynard, η tori amos, οι lacuna coil...και ένα σωρό άλλοι) αλλά το οτι το αποτέλεσμα καταντά ανοσιούργημα :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


Ίσως κάποιοι διαφωνήσετε, αλλά εμένα δε μου αρέσει καθόλου αυτή η διασκευή

Προτιμώ χίλιες φορές το γνήσιο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

aris91

Νεοφερμένος

Ο aris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
O Καρράς για ποιο λόγο τραγούδησε τη πριγκηπέσα;
Επίσης η διασκευή του enjoy the silence από τους Breaking Benjamin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μια από τις πιο τραγικές διασκευές σ' ένα υπέροχο τραγούδι, πάνω σε ένα ποίημα του Βάρναλη (έτριξαν κόκκαλα μιλάμε).


Εδώ μπορείτε να το απολαύσετε από τον αξεπέραστο Νίκο Ξυλούρη.


Γιατί ρε Notis, why ρε δικέ μου; Τραγούδα κανά σκυλάδικο που σου πάει παληκάρι μου...:mad:

Άλλη μια άθλια διασκευή ήταν εκείνη της Σοφίας Αρβανίτη στο "Τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα". Ευτυχώς δεν υπήρξε κανείς στο youtube που να την έχει ανεβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κι ο λιδάκης το σκοτώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου αρέσουν οι διασκευές, κάποιες έχουν πάει το κομμάτι ένα βήμα παρά πέρα (π.χ. το Small Town Boy από Paradise Lost) ενώ κάποιες άλλες φορές ήταν προθάλαμος για νέο είδος (π.χ. Das Model από Raimmstein )

Όμως κάποιες φορές το αποτέλεσμα πραγματικά πονάει τα αυτιά
Ας δούμε κάποια:
  1. Cindy & Bert - Der Hund Von Baskerville - Τι σας θυμίζει; τι σας θυμίζει;
  2. Shout από Disturbed - Πρωτότυπο
  3. Phantom of the Opera από NightWish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εμένα αυτή η διασκευή που ήταν μαχαίρι στην καρδιά είναι η διασκευή του "Am Fenster" των City από το ελληνικό "γκρούπ" "Νόμισμα" και το τραγούδι το ονόμασαν "Όνειρα".

https://www.youtube.com/watch?v=lCkvGJfvvDg City-Am Fenster

https://www.youtube.com/watch?v=HUDEwx_PQaA Νόμισμα-Όνειρα


Γιατί;;;;;;;;; :eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Κοπέρνικος

Νεοφερμένος

Ο Κοπέρνικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το Unforgiven των Metallica από μία Stefanie Heinzmann :P https://www.youtube.com/watch?v=AOQG5CyiOkg&feature=related
(Original : https://www.youtube.com/watch?v=Un0wY6bx_2g)
Και το Η ζωή εν τάφω από τον Σφακιανάκη :knife: https://www.youtube.com/watch?v=ef0nhXf88D0&feature=related . Μα , σε συναυλία;;;;; Εκκλησιαστικό τροπάριο της Μ.Παρασκευής είναι .... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini!

Νεοφερμένος

Η ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
δεν είναι ακριβώς διασκευή αλλά μετά τον Robert Plant νομίζω ότι η Pink δεν έπρεπε καν να αγγίξει αυτό το κομμάτι...
Babe I'm gonna leave you
:mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ολοι εχουμε πεσει πανω σε μια. Άλλες καλές, πολλές, κακές ή μετριες, ή χωρις νοημα. Εκεινες που πετυχαίνουν ομως, μας προσφερουν 2 πραγματα. 1) μια καλή ή καλυτερη εκδοση του κομματιου, 2) μια διαφορετική ενορχηστρωση/εκτελεση , μια αλλη οπτικη γωνία μεσα απο την οποια μπορουν να εκφραστουν οι ιδιες νοτες και στιχοι.

Αφορμη για το τοπικ ειναι ενα κομματι γνωστο που ξανακουσα αυτες τις μερες. Πολλές φορες. Και μπηκα στη διαδικασια να ψαξω διάφορες εκτελέσεις του.

Προτεινω οποιος θελει να κανει το ιδιο, και να ανακαλυπτουμε εκτελεσεις που αγνοουσαμε, σχολιάζοντας ποια μας αρεσει ή οχι και γιατι, που υστερει η μια και που η άλλη.

Το κομμάτι ειναι της Joan Baez, "Diamonds and Rust". Κατεληξα σε 3 εκτελέσεις. Την αυθεντική, μια απο Blackmore's Night στο δικο τους στυλ (η φωνη τηε Night ταιριαζει πολυ με της Baez), και μια απο το heavy metal συγκροτημα Judas Priest. Οι οποιοι το διασκευασαν απο πολυ νωρις, ομως δεν μου αρεσε η διασκευη τους (ήταν γρηγορη). Βρηκα ομως μια απο τις τελευταιες τους εκτελεσεις σε live, και έκαναν μια διαφορετικη αργη διασκευη που τελικά, αν και μου αρεσαν και το πρωτοτυπο και των Blackmore's Night, των Judas Priest με κερδισε. Ισως η ατμοσφαιρα, ισως οτι ο Halford το τραγουδησε πιο βιωματικα.

1. Joan Baez - Diamonds and Rust (1975)

2. Blackmore's Night - Diamonds and rust (2003)

3. Judas Priest - Diamonds and rust (2005 Tokyo)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top