Ήταν της μοίρας μου γραφτό;

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:

Ο τρόπος που θα αντιδράσεις όταν θα σε απορρίψει κάποιος, πχ ένας φίλος σου θα είναι αποτέλεσμα των εμπειριών σου στη ζωή και περισσότερο των παιδικών. Θα αντιδράσεις λοιπόν εσύ και θα νομίζεις ότι είναι απόλυτα συνειδητή η αντίδραση σου στην πραγματικότητα θα είναι ένας συνδυασμός συναισθημάτων που πηγάζουν από τα παιδικά σου βιώματα, από τη λογική σου η οποία έχει χτιστή πάνω στην εμπειρία σου γενικότερα και ειδικότερα όσο ωριμάζει, το συνειδητό σου που το βλέπεις ξεκάθαρα και το υποσυνείδητο που το βλέπεις μόνο θολά στα όνειρα σου. Το υποσυνείδητο είναι ο ποιητής που έχεις μέσα σου, ο ποιητής της ψυχής σου. Και κάθε βράδυ σου λέει ότι υπάρχει κι ας μην του δίνεις σημασία. Πόσες φορές είχες συμπτώματα λόγω υποσυνείδητου άγχους και δεν μπορούσες να καταλάβεις γιατί;
Σωστός δεν μπορώ να πω...Όσον αφορά για τις επιλογές μας αν είναι συνειδητές ή όχι έχει γίνει αντίστοιχο thread https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=1296 που έχουμε πει πολλοί τις απόψεις μας επί του θέματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δε μπορώ παρά να διαφωνήσω με μια ενδεχόμενη μείωση της παγκόσμιας έλλειψης ανευθυνότητας. Θέλω να πω ότι η πορεία της ανθρωπότητας από την προϊστορία ως σήμερα ήταν μία διαδρομή από το ένστικτο προς τη συνειδητότητα, άρα κι από την ανευθυνότητα προς την ανάληψη της ευθύνης. Νομίζω πως κάθε μέρα που περνά ο άνθρωπος μεταμορφώνεται από το βιολογικό αυτόματο που υπήρξε κάποτε, με τη σταδιακή αυτονόμηση της πνευματικής του υπόστασης εις βάρος της υλικής.

Το θέμα είναι πώς ορίζει κανείς το "μπροστά" και το "πίσω". Δε μπορώ να συμφωνήσω ότι ήταν πιο μπροστά ο έλληνας φιλόσοφος - μου διαφεύγει το όνομά του - που πίστευε ότι το σύμπαν είναι μίγμα νερού, φωτιάς και αέρα. Ή ο Αριστοτέλης που έλεγε ότι η καρδιά είναι το κέντρο της θερμότητας του σώματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι μεγαλο το θεμα και σχετιζεται κ με την ελευθερη βουληση.

Οπως ειπε σωστα και η crazy helen, πως μπορειτε να ξερετε οτι μια αποφαση και σκεψη σας, ηταν εντελως αβεβαιο και αγραφτο στο ποια θα ειναι μεχρι να την κανετε ; Πως ξερετε οτι δεν ηταν επισης γραφτο, να γινουν τετοιες νευρωνικες λειτουργιες στον εγκεφαλό σας, ωστε να παρετε τη μια αποφαση και οχι την αλλη, και απλα να νομιζετε οτι διαλεξατε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μερικές φορές...

ειναι μερικά ανεξήγητα. Για να συμβούν. Απλά. Πιο απλά δε γίνεται. Δεν τα όρισες. Δεν τα περίμενες

Αλλες πάλι...

είναι επιλογές που ακολούθησες

Ισως τελικά να υπάρχει μια γραμμή, [ το έχω ξαναγράψει πριν χρόνια (; ) ], σαν δένδρο με κλαδιά, γραμμένο/ μοιραίο
και κάθε κλαδί και μια επιλογή

ducunt, volentem fata, nolentem trahunt, λέει ένα ρητό. Δηλαδή η μοίρα οδηγεί όποιον εκούσια την ακολουθεί, σέρνει όμως όποιον της αντιστέκεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top