Γενικό -  Απορίες για σχολές στις πανελλήνιες

Mortis19

Νεοφερμένος

Ο Mortis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. Sorry για το ΣΕΜΦΕ τωρα που το γραψατε το θυμηθηκα οτι ειναι χαλια μου το χανε ξαναπει κι αλλοι γιατι δεν βγαινεις ουτε μαθηματικος ουτε φυσικος αλλα κατι ενδιαμεσο... Για μαθηματικο και φυσικο αν παω σιγουρα θα προτιμησω το μαθηματικο αλλα το μαθηματικο το εχω ως μια "εσχατη" λυση (δηλαδη αν δεν περασω στις υψηλοτερες σχολες που θελω). Μου αρεσει παρα πολυ το ΗΜΤΥ εκτος απ τα καλα σχολια που εχω ακουσει και αυτο εχω βαλει ως στοχο (γιατι το ΗΜΜΥ ειναι πολυ δυσκολο) αλλα αν δεν καταφερω να περασω και εκει θα θελω να ξερω καποιες εναλλακτικες... Σχετικα με τις εξης σχολες θελω να μου πειτε τη γνωμη σας:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Α και Florence το ΔΕΤ τι ειναι? 5ο πεδιο? Αναλυσε μου λιγο και αυτην την σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σχετικα με τις εξης σχολες θελω να μου πειτε τη γνωμη σας:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Σ
καλες επιλογες, τις ειχα δηλωσει και εγω,(εκτος απο μηχ μηχ) το πληροφορικης και τηλεματικη θα το απεφευγα γιατι ειναι στο παντειο :P και βασικα επειδη ειναι πολυ νεο τμημα. στη θεση του θα εβαζα το πληροφορικης του οπα που ειναι εξαιρετικο

Α και Florence το ΔΕΤ τι ειναι? 5ο πεδιο? Αναλυσε μου λιγο και αυτην την σχολη...

Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας. Είναι και στο 4ο ("τεχνολογιας") και στο 5ο
Συνοπτικα: "Χρησιμοποιει μαθηματικα και πληροφορικη ως εργαλεια στην οικονομια και την διοικηση"
για περισσοτερα: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40246
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mortis19

Νεοφερμένος

Ο Mortis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολυ ωραια φαινεται florence αμα ειναι και στο 4ο... Ευχαριστω για την απαντηση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει παρακαλω πια η διαφορα χημικων απο χημικων μηχανικων;;;;;;;;;; οποιος ξερει το θεμα ας μου απαντησει...please...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει παρακαλω πια η διαφορα χημικων απο χημικων μηχανικων;;;;;;;;;; οποιος ξερει το θεμα ας μου απαντησει...please...

Θα προσπαθήσω να το πιο απλά, λιτά και ελπίζω κατανοητά γίνεται: Ο χημικός ασχολείται με την επιστήμη της χημείας (νόμοι που τη διέπουν και πειραματίζεται πάνω σε αυτούς), ενώ ο Χημικός Μηχανικός ασχολείται με την εφαρμογή αυτών των νόμων στη βιομηχανία στην προσπάθειά του να βρει τη βέλτιστη λύση του εκάστοτε προοβλήματος...

Μερικές φορές στην πράξη υπάρχει κάποια "επικάλυψη" αυτούτου διαχωρισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση,κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου,περναω χημικος μηχανικος στο εμπ η στη πατρα δεν ξερω ακομα.γενικα επειδη με εχει απασχολησει αρκετα το θεμα αφου ηταν μια σχολη που μου προτειναν και τη σκεφτομουν και εγω εχω ρωτησει και ολοι το ιδιο μου λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mortis19

Νεοφερμένος

Ο Mortis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η μηχανολογων μηχανικων και η μηχανολογων αεροναυπηγων & μηχανικων ειναι οι ιδιες? Επισης, με τι ασχολουνται αυτες οι σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που είχα διαβάσει στο ίντερνετ και ίσως να μην ισχύει και να είναι άκυρη ....

Είχα διαβάσει ότι ασχέτος απο τα πεδία που θα επιλέξεις,μπορείς να επιλέξεις επίσης σχολές οι οποίες να μην βρίσκονται στα επιλεγμένα πεδία σου, αλλά αυτό θα έχει ως ''ποινή'' να σου αφερεθεί ένα μικρό ποσοστό απο τα μόρια που θα βγάλεις.

πχ να επιλέξω στρατιωτικές σχολές στο μηχανογραφικό ενώ να έχω ως επιλεγμένο πεδίο αυτό της υγείας .

Αν γνωρίζει κάποιος τίποτα ας σχολιάσει.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που είχα διαβάσει στο ίντερνετ και ίσως να μην ισχύει και να είναι άκυρη ....

Είχα διαβάσει ότι ασχέτος απο τα πεδία που θα επιλέξεις,μπορείς να επιλέξεις επίσης σχολές οι οποίες να μην βρίσκονται στα επιλεγμένα πεδία σου, αλλά αυτό θα έχει ως ''ποινή'' να σου αφερεθεί ένα μικρό ποσοστό απο τα μόρια που θα βγάλεις.

πχ να επιλέξω στρατιωτικές σχολές στο μηχανογραφικό ενώ να έχω ως επιλεγμένο πεδίο αυτό της υγείας .

Αν γνωρίζει κάποιος τίποτα ας σχολιάσει.Ευχαριστώ.

Μπορείς να βάλεις από που το διάβασες; Γιατί προφανώς είναι μεγάλη μπούρδα. Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο κι ούτε πιστεύω να ισχύει.
Μήπως μπερδεύτηκες με τα πεδία που ΜΠΟΡΕΙΣ να επιλέξεις (και είναι διαφορετικά για κάθε κατεύθυνση) στα οποία έχεις μειωμένα μόρια (λόγω κυρίως της μη συνάφειας με το αντικείμενο της κατεύθυνσης); Ωστόσο αυτό είναι τελείως διαφορετικό γιατί παίρνεις επιπλέον μάθημα για να ανοίξεις το πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top