Διατήρηση των γαλλικών γνώσεων

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά δεν είπα ότι τα γαλλικά είναι τόσο δύσκολα γενικά, αλλά είναι δύσκολα στην διατήρησή τους..

Όσον αφορά το Α2, μην αγχώνεσαι, τα πράγματα είναι απλα! :) Απλά θέλει λίγο διάβασμα στις λέξεις, τίποτα άλλο. Έχει νομίζω ποσοστό επιτυχίας πάνω από 80%. Εδώ πέρσι νομίζω το ποσοστό επιτυχίας στο Α1 ήταν 97% (κάπου κει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Όλοι το ίδιο μου λένε..ότι πρέπει να δώσω βάση στο λεξιλόγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτό σου το λένε επειδή το Α2 δεν έχει και κάποια τρομερή γραμματική. 4 χρόνους (μην σου πω 2--->) να ξέρεις, τον Ενεστώτα, τον Αόριστο (κυρίως αυτούς τους δύο), τον Μέλλοντα (τον proche) και τον Παρατατικό μαζί με τα άρθρα και το πως να κάνεις ερώτηση... Τα υπόλοιπα άστα για β1-β2. Πρέπει τώρα να ξεκαθαρίσεις με λεξιλόγιο... Εδώ στο β1 , σε κάποιες εκθέσεις δίνουν λεξιλόγιο από το Α2.
Μπές αν θές και στο site της trait d'union που έχει σε αρχείο το λεξιλόγιο του prepadelf A2( Πάρα πολλές λέξεις.........)


Αν είναι , επειδή έχουμε βγεί off topic, κάνε την ερώτησή σου σε άλλο τόπικ ξανά γιατί τότε ίσως να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις.

Συνεχίζουμε την συζήτηση σχετικά με τους τρόπους.. Τελικά θα έχω ένα 1:30/15νθήμερο και θα προσπαθήσω από το σχολείο και γενικότερα στην καθημερινότητά μου να διατηρήσω την γλώσσα! Όποια άλλη συμβουλή έχετε , ευπρόσδεκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστούν μόνο ο Ενεστώτας και ο Αόριστος?? ..τουλάχιστον στο B1 και B2 θα ασχοληθώ περισσότερο με γραμματική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κατά κύριο λόγο ναι... Καλό είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τους Μέλλοντες και τον Παρατικό επειδή θα τους δεις σε κείμενα. Σχετικά με το αν θα τους χρησιμοποιήσεις σε έκθεση δεν νομίζω γιατί συνήθως επιλέγουν τα θέματα έτσι ώστε να μην πρέπει να μιλάς για το μέλλον... Πάντως δεν θα ταν κακό να τους έριχνες μια ματιά, εγώ τους είχα κάνει στο Α2 και τους βρήκα μπροστά μου στο δίπλωμα. Στην έκθεση , χρησιμοποίησα παρατατικό επειδή ήθελε να διηγηθώ ένα περιστατικό. It's up to your teacher.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Οκ... ;) Θα τους διαβάσω...μη τυχόν τους πετύχω σε κανένα κείμενο κ χαθώ.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
η γραμματικη ειναι πολυ σημαντικη,βοηθα και στην εκφραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά δεν θα μάθουν και σε a2 passe anterieur :P... Το θέμα είναι πως θα θυμάσαι την γραμματική όταν σταματήσεις (μην βγαίνουμε οff topic...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Παίδια παίζουν μεγάλο ρόλο οι χρόνοι διότι στην έκθεση τι θα κάνεις??? Πρέπει να έχει έκφραση.. Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι πρεπει να ξέρει Ενεστώτα , Αόριστο και Παρατατικό !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι αυτοι οι 3 αρκουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, δεν εννοώ να πάει εκεί ο υποψήφιος μόνο με Ενεστώτα και Αόριστο... Αλλά έχω δει κάποιους Α2 να ξέρουν 5-6 χρονους και λέω να κουλάρουν λίγο... Εγώ τώρα που ξέρω 10 χρόνους μου είναι πιο εύκολη η έκφραση από πέρσι...

Είναι πάντως πολύ βασικό να μάθει καλά τον Ενεστώτα , γιατί πάνω του πατάνε πολλοί χρόνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ε...εντάξει...θα διαβάσω αυτούς τους τέσσερις χρόνους (Ενεστώτα,Αόριστο,Παρατατικό & Μέλλοντα...) Δεν έχω να χάσω τίποτα εξάλλου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Γνωρίζετε μήπως αν η "Νέα Γαλλική Γραμματική" του Γεωργαντά που είναι γραμμένη στα ελληνικά είναι καλό βιβλίο για να διαβάσω μόνη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά ο καθένας με τον πόνο του. Φτιάξτε νέα τόπικ. Την συγκεκριμένη γραμματική δεν την ξέρω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε ένα άλλο θέμα που μπορεί να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις. Το όφελος είναι διπλό. Ας μην βγαίνουμε off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μαράκι γνωρίζεις ήδη γαλλικά ή θες να ξεκινήσεις τώρα?
γιατί αν ήδη γνωρίζεις εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις μια γαλλική γραμματική για να εξοικιωθείς και με τους όρους και με το μπλα-μπλα που έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οι πιο ευκολοι τροποι ειναι να βλεπεις γαλλικη τηλεοραση και να συμμετεχεις σε κανενα γαλλικο φορουμ. Αν βρεις και καποιον να μιλας ακομα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top