Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Συνήθως αυτές οι υποτροφίες δίνονται για διαφημιστικούς λόγους. Αν ήμουν στη θέση σου θα πέρναγα από εκεί και θα διευκρίνιζα όλες τις λεπτομέρειες. Θα τους έλεγα ότι δεν έχω χρήματα να διαθέσω και θα τους ρώταγα αν όλα τα προσφερόμενα κατά τη διάρκεια του έτους είναι πράγματι δωρεάν. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν αλλά μπορεί να υπάρχουν διάφορα εξτρά που θα πρέπει να πληρώσεις και αν έχεις κάνει την εγγραφή να μην μπορείς να κάνεις πίσω. Επίσης τα υλικά που θα πρέπει να αγοράσεις είναι ακριβά. Πρέπει να σκεφτείς και τα δίδακτρα του δεύτερου έτους που είναι τσουχτερά.΄Ισως είναι προτιμότερο να μην χαλάσεις το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου για τις σπουδές σου ούτε να επιβαρυνθείς με κούραση και έξοδα που τελικά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ωφελήσουν. Καλή επιτυχία σε ο,τι και αν αποφασίσεις!
Θα περασω την αλλη βδομαδα να μαθω, δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται να αγορασεις καποια υλικα. Απλα αν δεν παω εκει θα βρω δουλεια οποτε και παλι θα υπαρχει κουραση και ισως παραπανω.

Από την στιγμή που φοιτεις σε μια σχολή ήδη, και μάλιστα χωρίς καν να είσαι στο τελευταίο έτος, μην κάνεις κάτι τέτοιο. Ήδη η μία σχολή κλέβει παρά πολύ χρόνο, δεν είναι μόνο οι διαλέξεις, αλλά οι ασκήσει/εεργασίες/πρότζεκτ για το σπίτι, η μελέτη των σημειώσεων και η προσωπική σου ενασχόληση με το επάγγελμα που ακολουθείς. Με δύο σχολές ταυτόχρονα κάπου θα μείνεις πίσω ή δεν θα τα πας τόσο καλά όσο θα ήθελες/μπορούσες. Συν της άλλης, χρόνος για τον εαυτό σου κι εξωσχολικές δραστηριότητες δεν θα υπάρχει.

Τελείωσε την μια σχολή τώρα και μετά δες τι θα κάνεις και πως θα έρθουν τα πράγματα.

Να σου πω την αληθεια η σχολη μ στο εκπα δεν μου κλεβει και τοσο χρονο ειναι τελειως θεωρητικη και επιλεγω μαθηματα ετσι ωστε να εχω μονο 3 φορες την βδομαδα. Ασκησεις και εργασιες δεν εχω. Ισως στα 5 μαθηματα να εχω εργασια μονο στο 1 με προθεσμια παραδοσης μεχρι την εξεταστικη οποτε εχω χρονο. Για το ιιεκ θα εχω περισσοτερη δουλεια σιγουρα. Καποια εξωσχολικη δραστηριοτητα επισης δεν εχω οποτε δεν ξερω θα το σκεφτω. Ισως ειναι και ευκαιρια γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω τελικά μετα το πτυχιο μου να ασχοληθω με κατι αλλο σε θεμα σπουδων μιας και θα πρεπει να βρω υποχρεωτικα δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να πας. Συνήθως στα περισσότερα ιδιωτικά ΙΕΚ κάνουν και πρακτική με επιχειρήσεις που συνεργάζονται. Ψάξτο όμως πρώτα. Θα ήταν ένα συν αν είχες εργασιακή εμπειρία πριν ακόμα τελειώσεις τις σπουδές σου, αλλά εκτός από αυτό, όποιες γνώσεις κι εμπειρίες να λάβεις από κει δεν θα σου κάνουν κακό. Όσο για το πρόγραμμα, είναι υπερβολή να λέει κανείς ότι έχει τα μαθήματα από το πανεπιστήμιο/τει και δεν μπορει να ασχοληθει με τίποτα άλλο. Πάντα υπάρχει χρόνος αν το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι συμβαινει ή ειμαι ο πιο τυχερος ανθρωπος στο κόσμο ή ειναι ολα στημενα. Με πηραν τηλεφωνο και απο το ιεκ κορελκο και μου ειπαν οτι ειμαι η επιτυχων για το νομο μου.....ΤΙΠΡΑΓΜΑ. Παλι ετησια υποτροφια αυτη τη φορα στο τομεα της εργοθεραπειας, απο οτι καταλαβα βγαινεις βοηθος εργοθεραπευτη. Γενικα υπαρχει μονο ενα τμημα τετοιο στην ελλαδα στο τει αθηνας και παιρνει λιγα ατομα και απο οσο ξερω εχει αποκατασταση αλλά άλλο βοηθος και αλλο εργοθεραπευτης προφανώς.
Μου προτεινετε κάποια ειδικότητα άλλη; Και για τις 2 υποτροφίες λέω. Δεν μπορώ να διαλλέξω μου αρέσει και η πληροφορική, και η διακόσμηση και κατι σε παιδαγωγικα θα ηθελα για να το συνδιασω με αυτο που ειχα στο μυαλο μου να κανω αλλα δεν μου πολυ αρεσει η ειδικοτητα που εχουν. Ακομα και η ειδικοτητα μαγειρικης μου ακουγεται καλη!! Και ανάμεσα στα 2 ιεκ καλύτερα να διαλλέξω το city unity ή το κορελκο?
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι συμβαινει ή ειμαι ο πιο τυχερος ανθρωπος στο κόσμο ή ειναι ολα στημενα. Με πηραν τηλεφωνο και απο το ιεκ κορελκο και μου ειπαν οτι ειμαι η επιτυχων για το νομο μου.....ΤΙΠΡΑΓΜΑ. Παλι ετησια υποτροφια αυτη τη φορα στο τομεα της εργοθεραπειας, απο οτι καταλαβα βγαινεις βοηθος εργοθεραπευτη. Γενικα υπαρχει μονο ενα τμημα τετοιο στην ελλαδα στο τει αθηνας και παιρνει λιγα ατομα και απο οσο ξερω εχει αποκατασταση αλλά άλλο βοηθος και αλλο εργοθεραπευτης προφανώς.
Μου προτεινετε κάποια ειδικότητα άλλη; Και για τις 2 υποτροφίες λέω. Δεν μπορώ να διαλλέξω μου αρέσει και η πληροφορική, και η διακόσμηση και κατι σε παιδαγωγικα θα ηθελα για να το συνδιασω με αυτο που ειχα στο μυαλο μου να κανω αλλα δεν μου πολυ αρεσει η ειδικοτητα που εχουν. Ακομα και η ειδικοτητα μαγειρικης μου ακουγεται καλη!! Και ανάμεσα στα 2 ιεκ καλύτερα να διαλλέξω το city unity ή το κορελκο?
Ευχαριστώ!

Πήγαινε και στα δύο αφού επιμένεις ! :P
Πάντως η μαγειρική είναι ωραία ενασχόληση, αλλά για χόμπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ειμαστε σιγουροι οτι γινεται αυτο; Και τα δημοσια ιεκ δεν ειναι αυτα που βγαινουν με μοριοδοτιση; Κερδισα για την ειδικοτητα "Εσωτερική Αρχιτεκτονική Διακόσμηση & Σχεδιασμού Αντικειμένων". Απλα θεωρω πως σε υποχρεωνουν να συμφωνησεις οτι θα πας και το δευτερο χρονο σε αυτους για να πας τον πρωτο τσαμπα και με τοσα προνομια που εχουν. Επισης γνωριζεις για την γλωσσα; Αν εκει γινεται στα αγγλικα μετα πως θα παω στο δημοσιο που απο οσο ξερω γινεται στα ελληνικα το μαθημα?! Το καλο με το city unity ειναι οτι ανηκει σε ολοκληρο ομιλο που εχει και το κολλεγιο και με δικες του επιχειρησεις και απο οτι καταλαβα σε προωθουν αυτοι στιςδικες τους επιχειρισεις περισσοτερο κλπ.
Θα παω την επομενη βδομαδα για την "εγγραφη" αλλα δεν το περιμενα και ειχα στο προγραμμα πρακτικη στη σχολη μου για φετος την οποια θα πρεπει να αφησω αν ειναι. Βρισκομαι σε τρομερο διλλημα και φοβαμαι για το ποσο χρησιμο μπορει να ειναι ενα τετοιο 'πτυχιο'

Φυσικά και μπορείς να το κάνεις. Στο τέλος του έτους θα πάρεις το φάκελο σου και θα κάνεις αίτηση μετεγγραφής σε κάποιο δημόσιο ιεκ που έχει την ειδικότητα στο γ' εξάμηνο για να συνεχίσεις εκεί. Έχω ένα συμμαθητή στο ιεκ που ήθελε να το κάνει αυτό [να έρθει από το Ακμη συγκεκριμένα] αλλά δεν του έδιναν το φάκελο του γιατί δεν είχε αποπληρώσει τα δίδακτρα του α' έτους, οπότε ξεκίνησε πάλι από την αρχή.
Το ότι γίνονται στα αγγλικά δε νομίζω να σε εμποδίσει σε κάτι, αρκεί να ακολουθούν το πρόγραμμα του υπουργείου και να διδάσκουν τα ίδια μαθήματα. Τσέκαρε το πριν πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πήγαινε και στα δύο αφού επιμένεις ! :P
Πάντως η μαγειρική είναι ωραία ενασχόληση, αλλά για χόμπι.
Καλα και στα 2 λιγο δυσκολο θα πρεπει να αποκτησει η μερα 100 ωρες :P Απλα ας επαγγελμα εχει ζητηση και σημερα απο οσο ξερω.
Εχεις να μου προτινεις καποια απο τις αλλες ειδικοτητες; Σχετικα με την σχολη μου (πολιτικη επιστημη και δημοσια διοικηση) πιο κοντα μαλλον ειναι ο τομεας οικονομια και διοικηση αλλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι σχετικο ή οχι.

Φυσικά και μπορείς να το κάνεις. Στο τέλος του έτους θα πάρεις το φάκελο σου και θα κάνεις αίτηση μετεγγραφής σε κάποιο δημόσιο ιεκ που έχει την ειδικότητα στο γ' εξάμηνο για να συνεχίσεις εκεί. Έχω ένα συμμαθητή στο ιεκ που ήθελε να το κάνει αυτό [να έρθει από το Ακμη συγκεκριμένα] αλλά δεν του έδιναν το φάκελο του γιατί δεν είχε αποπληρώσει τα δίδακτρα του α' έτους, οπότε ξεκίνησε πάλι από την αρχή.
Το ότι γίνονται στα αγγλικά δε νομίζω να σε εμποδίσει σε κάτι, αρκεί να ακολουθούν το πρόγραμμα του υπουργείου και να διδάσκουν τα ίδια μαθήματα. Τσέκαρε το πριν πας.

Οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ ^_^ ξερεις που μπορω να βρω τα μαθηματα των δημοσιων ιεκ σε αυτη την ειδικοτητα. μπορει να μην υπαρχει και ολας.με τα αλλα ιεκ παντως που το κοιταξα τα μαθηματα ειναι ακριβως τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ ^_^ ξερεις που μπορω να βρω τα μαθηματα των δημοσιων ιεκ σε αυτη την ειδικοτητα. μπορει να μην υπαρχει και ολας.με τα αλλα ιεκ παντως που το κοιταξα τα μαθηματα ειναι ακριβως τα ιδια.

https://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1051-neaprogrammata-2

Σ' αυτό το λινκ θα βρεις τα μαθήματα για τις ειδικότητες ιεκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
https://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1051-neaprogrammata-2

Σ' αυτό το λινκ θα βρεις τα μαθήματα για τις ειδικότητες ιεκ.

Σε ευχαριστώ πολύ! Απο οτι ειδα και η οικονομια και η αρχιτεκτονικη εχουν τα ιδια μαθηματα με τα ιδιωτικα. Αυτα ειναι μονο για αθηνα ομως; και ξερουμε αν δημιουργειτε τμημα για ολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Απο οτι ειδα και η οικονομια και η αρχιτεκτονικη εχουν τα ιδια μαθηματα με τα ιδιωτικα. Αυτα ειναι μονο για αθηνα ομως; και ξερουμε αν δημιουργειτε τμημα για ολα;

Όχι δεν είναι μόνο για Αθήνα. Κάθε δημόσιο ΙΕΚ προκηρύσσει διάφορες ειδικότητες αναλόγως με τα εργαστήρια και τις εγκαταστάσεις που διαθέτει.

https://www.gsae.edu.gr/el/toppress/...ton-epaggelmatikis-katartisis-eksaminou-2015v
Στο παραπάνω λινκ είναι οι ειδικότητες που προκηρύχθηκαν για το χειμερινό εξάμηνο στα δημόσια ιεκ. Δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα για το ποιες θα λειτουργήσουν, αλλά ρίξε μια ματιά για να έχεις μια ιδέα για το ποιες ειδικότητες υπάρχουν στο ιεκ που βρίσκεται στον τόπο κατοικίας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Λοιπον πήγα και έμαθα!
Για να ειναι εξασφαλισμενοι λεει, και να μη κανεις το πρωτο χρονο τσαμπα και μετα θα φυγεις σε υποχρεωνουν να πληρωσεις το δευτερο ετος σε δοσεις απο το πρωτο ετος. Δηλαδη 3200 που ειναι τα διδακτρα καθε ετους τα σπάνε σε 2 χρόνια και δίνεις 130 ευρω το μήνα! Δηλαδή συνολικά 1600 φέτος και άλλα τόσα του χρόνου. Μαζί θα έχω δωρεάν γυμναστηριο και τα 2 χρόνια και για το πρώτο έτος μια ξένη γλώσσα επίσης δωρεάν.Ο υπευθυνος εκει μου προτεινε να παρω λεει ειδικοτητα με οικονομικα-φορολογικα γιατι εχουν ζητηση και οτι ο ομιλος ο ιδιος εχει 4000 δικες του επιχειρισεις και σε "προωθουν" εκει μετα. Μου ειπε 10 φορες οτι μου εγγυαται αμεση αποκατασταση μολις τελειωσω και οτι με το πτυχιο της σχολης μου δεν θα βρω δουλεια αλλα με το δικο τους θα βρω στις δικες τους :P Μαθήματα έχουν πρωινά και απογευματινά και αποφασίζω.
Τι λέτε?
Το σκεφτομαι μονο και μονο γιατι ειναι διπλα απο την σχολη μου. 3 λεπτά αποσταση περίπου και επειδή σου δίνουν και τον ένα χρόνο δωρεαν γλώσσα.
Από την άλλη θα πρέπει να ξυπνάω 8 το πρωί στη καλύτερη και θα γυρίζω σπίτι 8-9 το βράδυ για να πηγαίνω μετά το ιεκ και στα μαθήματα της σχολής, 3 μέρες την βδομάδα δηλαδή θα είμαι όλη την μέρα στο δρόμο :/

Dreams&Hopes τα είδα και κλαιω. Μόνα 5 ειδικότητες έχω στη πόλη μου και αυτά είναι αθλητικής δημοσιογραφίας, τεχνικός μηχανοτρονικής, μουσικης τεχνολογίας, τεχνικός εγκαταστάσεων ψύξης και αερισμού και βοηθός οδοντικής τεχνολογίας. Έλεος τρίτος δήμος σε πληθυσμό στη χώρα και έχει λιγότερες επιλογές και απο την πτολεμαιδα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τα λόγια δεν εγγυώνται τίποτα..
Όπου και να πας θα σου πουν παρόμοια, αν όχι τα ίδια, για να σε πείσουν να τους ... τα σκάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τα λόγια δεν εγγυώνται τίποτα..
Όπου και να πας θα σου πουν παρόμοια, αν όχι τα ίδια, για να σε πείσουν να τους ... τα σκάσεις.

οποτε να κατσω να κανω την πρακτικη μου και να μην παω ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θα περασω την αλλη βδομαδα να μαθω, δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται να αγορασεις καποια υλικα. Απλα αν δεν παω εκει θα βρω δουλεια οποτε και παλι θα υπαρχει κουραση και ισως παραπανω.
Ο τομέας της αρχιτεκτονικής και του σχεδιασμού που σε ενδιαφέρει σίγουρα θα έχει έστω και λίγο σχέδιο. Κάτι θα κάνετε,δεν μπορεί. Και πίστεψέ με,αν ζητήσουν να κάνετε σχέδια με συγκεκριμένα πενάκια,χαρτιά,κτλ, είναι αρκετά ακριβά :P Δεν τα λες και αμελητέα έξοδα.

Τα λόγια δεν εγγυώνται τίποτα..
Όπου και να πας θα σου πουν παρόμοια, αν όχι τα ίδια, για να σε πείσουν να τους ... τα σκάσεις.
Ισχύει αυτό... Λόγια είναι.
Πάντως ακούγεται δελεαστική η προσφορά,δεν λέω. Αν όντως έχεις τόσα λίγα μαθηματα και λιγες εργασίες,σημαίνει ότι θα έχεις ελεύθερο χρόνο. Αν αυτό που θα σπουδάσεις στο ΙΕΚ είναι κάτι που σου αρέσει,θα το βλέπεις και σαν χόμπυ. Αν όμως του χρόνου αλλάξουν τα δεδομενα στη σχολη σου και εχεις πιο δυσκολα μαθήματα; Αξίζει να κάνεις ένα πράγμα και να το μάθεις καλά, ή δύο ταυτόχρονα,χωρίς να τελειοποιησεις κανένα από αυτά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ο τομέας της αρχιτεκτονικής και του σχεδιασμού που σε ενδιαφέρει σίγουρα θα έχει έστω και λίγο σχέδιο. Κάτι θα κάνετε,δεν μπορεί. Και πίστεψέ με,αν ζητήσουν να κάνετε σχέδια με συγκεκριμένα πενάκια,χαρτιά,κτλ, είναι αρκετά ακριβά :P Δεν τα λες και αμελητέα έξοδα.


Ισχύει αυτό... Λόγια είναι.
Πάντως ακούγεται δελεαστική η προσφορά,δεν λέω. Αν όντως έχεις τόσα λίγα μαθηματα και λιγες εργασίες,σημαίνει ότι θα έχεις ελεύθερο χρόνο. Αν αυτό που θα σπουδάσεις στο ΙΕΚ είναι κάτι που σου αρέσει,θα το βλέπεις και σαν χόμπυ. Αν όμως του χρόνου αλλάξουν τα δεδομενα στη σχολη σου και εχεις πιο δυσκολα μαθήματα; Αξίζει να κάνεις ένα πράγμα και να το μάθεις καλά, ή δύο ταυτόχρονα,χωρίς να τα τελειοποιησεις? :hmm:

Ρωτησα για τα υλικα και μου ειπε οτι εχει η σχολη δικα της εργαστηρια και φροντιζει να μην επιβαρυνει τους φοιτητες της?!
Η σχολή μου πανω κατω ειναι τα ίδια. 5 μαθήματα το εξάμηνο με 1 μέρα σίγουρα κενή και αν θες να πιεστεις τις αλλες μερες στις ώρες που θα εισαι στη σχολή, ελευθερώνεις και 2η μερα και ετσι εχεις μονο 3 μέρες μαθήματα. Και εμενα η αληθεια ειναι πως μου ακουγεται δελεαστικη η προσφορά μιας και τα λεφτά όσο και αν εγώ προσωπικά δεν μου είναι εύκολο να τα δώσω, κατα βάση δεν ειναι πολλά από την στιγμή που θα πάρεις ακόμα ένα δίπλωμα σε κάτι. Ποσο μάλλον οταν τα διπλώματα ιεκ σου δινουν 120-150 μορια παραπανω σε διαγωνισμους ασεπ. περισσοτερο για αυτο το σκεφτομαι και ελεγα να διαλλεξω μια ειδικοτητα αλλη απο αυτο που τελειωνω στη σχολη μου ωστε να εχω πολλες επιλογες :P
Απλα σκεφτομαι την κουραση, τα λεφτα και οτι η αλλη επιλογη που εχω ειναι να κανω 6 μηνες πρακτικη πανω στο αντικειμενο των κυριων σπουδων μου και να λεει στο βιογραφικο μου "ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ταδε"..
H γιαγια μου λεει μαθε τεχνη και αστη και αν πεινασεις....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki 2

Νεοφερμένος

Η evaki 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για την ειδικότητα "γραμματέας ανώτερων και ανώτατων στελεχών" στα δημόσια ιεκ. Κυρίως, θα ήθελα απόψεις γύρω από τα μαθήματα που διδάσκονται στην ειδικότητα, τη δυσκολία των μαθηματικών που έχει και αν έχετε κάποια εμπειρία πάνω στο ζήτημα της αποκατάστασης από την ειδικότητα θα ήταν ευπρόσδεκτη και αυτή :D Αξίζει να την τελειώσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini1995

Νεοφερμένος

Η fotini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα...Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ερωτήσεις - απαντήσεις πιστοποίησης για την ειδικότητα τεχνικός μαγειρικής τέχνης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos977

Νεοφερμένος

Ο giorgos977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα...βρέθηκα να δίνω φέτος σε μια από τις πιο δύσκολες πανελλαδικές του 2015...
Δεν πέρασα κάπου...βλέποντας το υπουργείο να λέει ότι οι εξετάσεις για τους απόφοιτους για το 2016 θα είναι με το παλιό σύστημα έκανα αίτηση σε ένα δημόσιο ιεκ...μπήκα έκανα την εγγραφή μου και όλα κανονικά...
Κάπου στον Οκτώβρη ενώ είχα πάει για ενημέρωση των ιεκ ψηφίστηκε ότι μπορώ να επιλέξω το καινούριο σύστημα και εκείνη την στιγμή αποφάσισα να ξανά δώσω με το καινούριο σύστημα..
Στο ιεκ έχω μείνει από απουσίες...το ξέρω και ο ίδιος δεν πάτησα ποτέ
(χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια που γίνεται η κατάσταση στα δημόσια ιεκ είναι πολύ κατώτερη παλιότερων ετών και των προσδοκιών μου)..
Αλλά ότι μπορεί ο καθένας
Θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με την εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο αν με το καλό περάσω;
Γενικά υπάρχει θέμα; Είναι όλα οκ;

Ευχαριστώ πολύ χρόνια πολλά και καλή εξεταστική για τους σπουδαστές και φοιτητές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πήγαινε και στα δύο αφού επιμένεις ! :P
Πάντως η μαγειρική είναι ωραία ενασχόληση, αλλά για χόμπι.

Χόμπι είναι οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίων να ξεσκονίζουν καθημερινά την κορνίζα που είναι μέσα το πτυχίο τους :P
Μια χαρά δουλειά βρίσκουν οι μάγειροι λίγο πολύ κάπου, γενικά πιο εύκολα από άλλους. Γενικά από ΙΕΚ δεν είναι ότι δεν εχεις στον ήλιο μοίρα, βρίσκεις δουλειά, ειδικά από τίποτα ιδιωτικά που είναι πιο συνδεδεμένα με την αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μια απορία: έχω κοιτάξει τις βάσεις των ΙΕΚ για ειδικότητες όπως τεχνικός αισθητικής τέχνης και μακιγιάζ ή βοηθός βρεφονηπιοκόμων κι απ' ό,τι είδα είναι αρκετά υψηλές (ξεπερνούν τα 20.000 μόρια). κάποιος με περίπου 11.000 μόρια θα είχε πιθανότητες να μπει σε τέτοια τμήματα? παίζει ρόλο βέβαια και ο αριθμός των υποψηφίων που θα κάνουν αίτηση και δεν μπορεί να δοθεί μια σίγουρη απάντηση, το ξέρω. αλλά κάποια εκτίμηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εχουν βασεις τα ιεκ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top