Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι..επειδη δεν περασα πουθενα ξερετε τι γινετε με τα ιεκ? ποσο κοστιζουν και αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δεν σκεφτεσαι να ξαναδωσεις βαλαντη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αξιζει?? μετα απο τετοια απογοητευση? για 200 μορια δεν περασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
αξιζει αρκει να το παλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
υπάρχει πάντα και το 10%... αν η διαφορά ήταν τόσο μικρή, θα περάσεις σίγουρα. αν πάλι δεν ενδιαφέρεσαι, καλά και τα ΙΕΚ. πολλές ειδικότητες, θα βρεις κάτι που ίσως και να σου αρέσει περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι..επειδη δεν περασα πουθενα ξερετε τι γινετε με τα ιεκ? ποσο κοστιζουν και αυτα?
το 2013-14 που το είχα ψάξει, η φοίτηση στα δημόσια ΙΕΚ ήταν δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζει ιεκ για εκπαιδευτής υποψηφίων οδηγών? Έχει αποκατάσταση?? Και αυτό που λένε ότι πρέπει να βγάλεις 5 διπλώματα......δεν έχει πολλά έξοδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν εισαι σε επαρχιακη πολη που να μην εχει πολλες σχολες τριγυρω ειναι πολυ καλη επιλογη και θα εχεις σιγουρα δουλεια.Αν εισαι ομως σε μεγαλη πολη με πολλες σχολες δεν πιστευω οτι αξιζει γτ ειναι πολλα τα εξοδα.ειδικα η ασφαλεια σε αυτα τα επαγγελματα ειναι πολυ ακριβη.περα απο το οτι πρεπει να εχεις αδεια για να οδηγεις οτιδηποτε κινειται κ να την ανανεωνεις καθε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Σε επαρχία είμαστε αλλά έχω ακούσει οτι πρέπει να βγάλεις 5 διπλωματα και δεν ξερω αν αυτο συμφερει οικονομικα......και γενικοτερα τα εξοδα για να στησεις επιχειρηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν πας σε καποιο ιεκ λογικα τα διπλωματα τα παιρνεις εκει κ δεν πληρωνεις κτ.τωρα δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες.παντως στην πολη μ υπαρχουν δυο σχολες.Ο ενας δασκαλος ο πιο παλιος εχει πολυ δουλεια.τωρα τον αυγουστο δωσαμε 8 ατομα με αυτον.Στον αλλο δεν πηγαινουν κ πολλοι.βασικα παιζουν ρολο κ οι τιμες.δεν μπορρις να ζητας 700-800 για ενα διπλωμα αυτοκινητου σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γνωρίζετε τιμές στο ιεκ Praxis??

το 2013-14 που το είχα ψάξει, η φοίτηση στα δημόσια ΙΕΚ ήταν δωρεάν.

Mηπως γνωριζετε ποσα ειναι στο σιβιτανιδειο τα διδακτρα και αν ειναι αξιοπιστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εχω κερδισει μια υποτροφια για το πρωτο ετος στο IIEK CITY UNITY COLLEGE. Πιστευετε οτι αξιζει να παω και να πληρωσω τον δευτερο χρονο ή ειναι χασιμο χρονου + λεφτών; Γνωριζει καποιος σε ποια γλωσσα γινονται τα μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Να δωσεις παννεληνιες λεω εγω.Τι να κανεις στα ιεκ?Μυαλο απο οτι βλεπω εχεις γιατι να μην δωσεις παλι παννεληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Να δωσεις παννεληνιες λεω εγω.Τι να κανεις στα ιεκ?Μυαλο απο οτι βλεπω εχεις γιατι να μην δωσεις παλι παννεληνιες?

Γιατι ειμαι ηδη σε σχολη του ΕΚΠΑ με 17000 βαση ξερω γω (μεγαλη ζητηση). Δυο προπτυχιακα σε δημοσιο πανεπιστημιο δεν επιτρεπονται! Για παραπανω βιογραφικο το θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εχω κερδισει μια υποτροφια για το πρωτο ετος στο IIEK CITY UNITY COLLEGE. Πιστευετε οτι αξιζει να παω και να πληρωσω τον δευτερο χρονο ή ειναι χασιμο χρονου + λεφτών; Γνωριζει καποιος σε ποια γλωσσα γινονται τα μαθηματα;

Αν υπάρχει σχολή με 2 χρόνια και που σε ενδιαφέρει πήγαινε.
Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις για κανένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Αν υπάρχει σχολή με 2 χρόνια και που σε ενδιαφέρει πήγαινε.
Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις για κανένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις ήδη.

Τωρα θα ξεκινησω το τριτο ετος στη σχολή μου οποτε για μεταπτυχιακο θελω καιρο ακομα :P
Μεχρι τωρα ειχα σκοπο να ξεκινησω δευτερο πτυχιο προπτυχιακο οταν τελειωσω το πρωτο με κατατακτηριες και οχι μεταπτυχιακο γιατι δεν εχω βρει κατι να με ενδιαφερει πανω στη σχολη μου μεταπτυχιακα.
Το ιεκ αυτο ειναι 2 χρόνια και η υποτροφια που κερδισα ειναι για ενα χρονο, οποτε θα πρεπει να πληρωσω τον δευτερο χρονο.
Ουσιαστικα θα το τελειωσω παραλληλα με την σχολή μου. Παρολα αυτα ξερω οτι θα επιβαρυνω πολυ το προγραμμα μου και θα εχω και στα 2 εξεταστικες και ισως προοδους και εργασίες αλλά μονο και μονο για τις παροχες του το ιεκ (ιδιωτικο γυμναστηριο, σεμιναρια, γνωριμιες, υπερλουξ εστιες κλπ) μετραει αρκετά. Τα μαθηματα εμαθα οτι ειναι πρωινα και υποχρεωτικα σε αντιθεση με το εκπα που μαθηματα φετος θα εχω κυριως μεσημερι και δεν ειναι υποχρεωτικης παρακολουθησης.
Σαν τιτλος σπουδων δεν θα μετραει καθολου; Αναφερει οτι ειναι αναγνωρισμενο απο το υπουργειο παιδειας.Στο εξωτερικο ξερουμε αν εχουν καποιο αντικρυσμα αυτα τα 'πτυχια'?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εχω κερδισει μια υποτροφια για το πρωτο ετος στο IIEK CITY UNITY COLLEGE. Πιστευετε οτι αξιζει να παω και να πληρωσω τον δευτερο χρονο ή ειναι χασιμο χρονου + λεφτών; Γνωριζει καποιος σε ποια γλωσσα γινονται τα μαθηματα;

Μπορείς να πας τον πρώτο χρόνο στο City Unity και μετά να κάνεις μετεγγραφή σε δημόσιο ιεκ για το δεύτερο έτος, ώστε να τελειώσεις όλο το πρόγραμμα δωρεάν. Για ποια ειδικότητα κέρδισες την υποτροφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μπορείς να πας τον πρώτο χρόνο στο City Unity και μετά να κάνεις μετεγγραφή σε δημόσιο ιεκ για το δεύτερο έτος, ώστε να τελειώσεις όλο το πρόγραμμα δωρεάν. Για ποια ειδικότητα κέρδισες την υποτροφία;

Ειμαστε σιγουροι οτι γινεται αυτο; Και τα δημοσια ιεκ δεν ειναι αυτα που βγαινουν με μοριοδοτιση; Κερδισα για την ειδικοτητα "Εσωτερική Αρχιτεκτονική Διακόσμηση & Σχεδιασμού Αντικειμένων". Απλα θεωρω πως σε υποχρεωνουν να συμφωνησεις οτι θα πας και το δευτερο χρονο σε αυτους για να πας τον πρωτο τσαμπα και με τοσα προνομια που εχουν. Επισης γνωριζεις για την γλωσσα; Αν εκει γινεται στα αγγλικα μετα πως θα παω στο δημοσιο που απο οσο ξερω γινεται στα ελληνικα το μαθημα?! Το καλο με το city unity ειναι οτι ανηκει σε ολοκληρο ομιλο που εχει και το κολλεγιο και με δικες του επιχειρησεις και απο οτι καταλαβα σε προωθουν αυτοι στιςδικες τους επιχειρισεις περισσοτερο κλπ.
Θα παω την επομενη βδομαδα για την "εγγραφη" αλλα δεν το περιμενα και ειχα στο προγραμμα πρακτικη στη σχολη μου για φετος την οποια θα πρεπει να αφησω αν ειναι. Βρισκομαι σε τρομερο διλλημα και φοβαμαι για το ποσο χρησιμο μπορει να ειναι ενα τετοιο 'πτυχιο'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως αυτές οι υποτροφίες δίνονται για διαφημιστικούς λόγους. Αν ήμουν στη θέση σου θα πέρναγα από εκεί και θα διευκρίνιζα όλες τις λεπτομέρειες. Θα τους έλεγα ότι δεν έχω χρήματα να διαθέσω και θα τους ρώταγα αν όλα τα προσφερόμενα κατά τη διάρκεια του έτους είναι πράγματι δωρεάν. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν αλλά μπορεί να υπάρχουν διάφορα εξτρά που θα πρέπει να πληρώσεις και αν έχεις κάνει την εγγραφή να μην μπορείς να κάνεις πίσω. Επίσης τα υλικά που θα πρέπει να αγοράσεις είναι ακριβά. Πρέπει να σκεφτείς και τα δίδακτρα του δεύτερου έτους που είναι τσουχτερά.΄Ισως είναι προτιμότερο να μην χαλάσεις το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου για τις σπουδές σου ούτε να επιβαρυνθείς με κούραση και έξοδα που τελικά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ωφελήσουν. Καλή επιτυχία σε ο,τι και αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Από την στιγμή που φοιτεις σε μια σχολή ήδη, και μάλιστα χωρίς καν να είσαι στο τελευταίο έτος, μην κάνεις κάτι τέτοιο. Ήδη η μία σχολή κλέβει παρά πολύ χρόνο, δεν είναι μόνο οι διαλέξεις, αλλά οι ασκήσει/εεργασίες/πρότζεκτ για το σπίτι, η μελέτη των σημειώσεων και η προσωπική σου ενασχόληση με το επάγγελμα που ακολουθείς. Με δύο σχολές ταυτόχρονα κάπου θα μείνεις πίσω ή δεν θα τα πας τόσο καλά όσο θα ήθελες/μπορούσες. Συν της άλλης, χρόνος για τον εαυτό σου κι εξωσχολικές δραστηριότητες δεν θα υπάρχει.

Τελείωσε την μια σχολή τώρα και μετά δες τι θα κάνεις και πως θα έρθουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top