Ανθρωπιστικές ή Θετικές επιστήμες;

Ανθρωπιστικές ή Θετικές επιστήμες; Τι ακολουθήσατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Ανθρωπιστικές

    Ψήφοι: 29 40.8%
  • Θετικές

    Ψήφοι: 42 59.2%

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ότι λέει από πάνω... πόσοι είναι στις ανθρωπιστικές και πόσοι στις θετικές επιστήμες; (Συγνώμη εάν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα)! Έφτιαξα αυτό το θέμα απλά από ενδιαφέρον... εγώ μάλλον ανθρωπιστικές θα επιλέξω... (σε κανά 3άρι χρόνια...:P )... Εάν θέλετε γράψτε και με τι θέλετε να ασχοληθείτε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ξες πόσα γίνονται σε κάνα τριάρι χρόνια..... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μην βιάζεται από τώρα για κατευθύνσεις κλπ.Έχεις τόοσο καιρό να αλλάξεις τόοοοσες απόψεις!Να είσαι σίγουρος για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλά ναι, το ξέρω αυτό... :) αλλά νομίζω πως δεν θα αλλάξω.. (μισώ τα μαθηματικά, χημεία, φυσική, γεωγραφία και λατρεύω τα αρχαία, ιστορία, γλώσσα, κείμενα κ.λ.π.) Και αυτό φαίνεται και στους βαθμούς μου... :P :) πάντως το θέμα το έφτιαξα απλά και μόνο από ενδιαφέρον για να δω ποιοι ''προηγούνται''.. :) Οπότε, θα ήθελα να δω και την κατεύθυνση που έχετε επιλέξει, ή που θα επιλέξετε...
Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γενικά στη β λυκείου λίγοι επιλέγουν τεχνολογική, οι περισσότεροι πανε θετικοί και λίγοι στη θεωρητικη( ίσως περισσότεροι απο οτι στην τεχνολογική)... Στη Γ λυκείου όμως η πλειοψηφία ειναι τεχνολογική και λιγότεροι θετική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Νομιζω κάπου μισοί μισοί...και φετος το ιδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στο σχολείο μας είναι 5 άτομα θετική και 26 τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στο σχολείο μας είναι 5 άτομα θετική και 26 τεχνολογική.

Αυτό που σχεδόν πάντα στην θετική είναι 5-10 άτομα,αλλά οι βάσεις ιατρικής/φαρμακευτικής/κλπ είναι στον θεό,με ξεπερνάει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinabc5

Νεοφερμένος

Η katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό και οι καθηγητές κάνουν πιο δύσκολα θέματα από αυτά του φροντιστηρίου στα μαθηματικά και στη φυσική, τη στιγμή που οι τεχνολογικές μας έχουν 25 άτομα και επίπεδο νηπιαγωγείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό και οι καθηγητές κάνουν πιο δύσκολα θέματα από αυτά του φροντιστηρίου στα μαθηματικά και στη φυσική, τη στιγμή που οι τεχνολογικές μας έχουν 25 άτομα και επίπεδο νηπιαγωγείου.

Εντάξει εμείς της τεχνολογικής είμαστε τελειωμένοι από τώρα, απορώ γιατί μας πέρασε από το μυαλό να δώσουμε.
Γενίκευσε πιο πολύ, μπορείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι και εγω το έχω παρατηρήσει οτι στη θετική πανε πιο καλοί μαθητές, αλλα δεν ειναι απόλυτο... Απο κει και πέρα, ειναι λάθος του καθηγητή αν στο ένα τμήμα κάνει πιο απαιτητικα και στο αλλο κάνει εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ο μέσος μαθητής της θετικής είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερος από τον μέσο της τεχνολογικής. Όμως (οι πιο) πολλοί άριστοι με κλίση στα φυσικομαθηματικά πηγαίνουν τεχνολογική (ή θετική και δεν δηλώνουν 3ο πεδίο) και προσωπικά θεωρώ πως κάποιος με πραγματική κλίση στα μαθηματικά πχ, χαραμιζεται με το να πάει ιατρική και όχι μαθηματικό. Ασφαλώς αυτοί που πάνε ιατρική έχουν πολύ καλο υπόβαθρο στα φυσικομαθηματικά για να βγάλουν αυτό το βαθμό, δεν είναι όμως αυτοί που θα αφοσιωθουν στα μαθηματικά ή την φυσική.
Η θετική στο δικό μου σχολείο έχει τρεις πολύ καλούς (οι δυο θέλουν βιολογικά χημικά, και όντως είναι εξαιρετικοι στη βιολογία ) αλλά οχι ΤΟΝ μαθηταρά στη φυσική. Απλά δίνεις βαρύτητα σε αλλα μαθηματα.

Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι
Τι είπες τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όσοι θέλουν 2ο/4ο/5ο πεδίο πάνε Τεχνολογική. Όσοι θέλουν 3ο, πάνε Θετική. Οι κακοί πάνε Τεχνολογική γιατί δεν ζορίζονται τόσο.
Ο καθένας διαλέγει την κατεύθυνση μέσω της οποίας περνάει ευκολότερα στην σχολή που θέλει και με περισσότερα εφόδια, που κολλάνε οι σημαιοφόροι και οι απουσιολόγοι μωρέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλά ναι, το ξέρω αυτό... :) αλλά νομίζω πως δεν θα αλλάξω.. (μισώ τα μαθηματικά, χημεία, φυσική, γεωγραφία και λατρεύω τα αρχαία, ιστορία, γλώσσα, κείμενα κ.λ.π.) Και αυτό φαίνεται και στους βαθμούς μου... :P :) πάντως το θέμα το έφτιαξα απλά και μόνο από ενδιαφέρον για να δω ποιοι ''προηγούνται''.. :) Οπότε, θα ήθελα να δω και την κατεύθυνση που έχετε επιλέξει, ή που θα επιλέξετε...
Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)

Κι εγώ νομίζω ακριβώς στην ηλικία σου ήμουν όταν το έλεγα αυτό. Έτσι ακριβώς, τόσο παθιασμένα και αποφασιστικά, με την αυτοπεποίθηση του ανθρώπου που έχει κάνει τη σωστή/σίγουρη/ιδανική επιλογή (αν ψαξεις τα πρώτα μου μηνύματα στο φόρουμ θα βρείς αποδείξεις:P:P).. Απέφευγα τη θετική όπως ο διάολος το λιβάνι, δεν μπορούσα καν να με φανταστώ να ασχολούμαι με κάτι θετικό, απλά δεν μου ταίριαζε, με απωθούσε, δεν μου άρεσε και, φυσικά, δεν μου περνούσε καν από το μυαλό ως επιλογή. Little did I know... :whistle:
Τώρα μάχομαι να πάω θετική (στη μάχη θα μείνω γιατί future not found:redface:)
Γι'αυτο σου λέω, μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Μα τίποτα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αυτό με το 5ο δυστυχώς δεν ισχύει και το έχουν κάνει σύστημα να πηγαίνουν 5ο από θεωρητική. Κρίμα. Αλλά κομμένα αυτά, έρχεται το νέο σύστημα... χεχεχε! Μάθανε να βρίσκουν μια πιθανότητα και ανοίγουν πεδίο χωρίς να έχουν δει ολοκληρωμα στη Ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αυτό με το 5ο δυστυχώς δεν ισχύει και το έχουν κάνει σύστημα να πηγαίνουν 5ο από θεωρητική. Κρίμα. Αλλά κομμένα αυτά, έρχεται το νέο σύστημα... χεχεχε! Μάθανε να βρίσκουν μια πιθανότητα και ανοίγουν πεδίο χωρίς να έχουν δει ολοκληρωμα στη Ζωή τους.
Δεν είναι και τόσο τραγικό να μπαίνεις 5ο από θεωρητική αφού αποκτάς γνώσεις σε διαφορικό λογισμό, στατιστική και οικονομία. Έτσι και αλλιώς, οι πανελλαδικές δεν έχουν καμία σχέση με την ακαδημαϊκή πορεία ενός φοιτητή. (Πχ Ο Φερμά ήταν δικηγόρος και ασχολήθηκε με τα Μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ναι γιατί στην θετική πάνε οι καλοί μαθητές. Στο τμήμα μου, είμαστε 15 άτομα και όλοι είναι απουσιολόγοι, σημαιοφόροι.

Και τώρα με το νέο σύστημα οι απουσιολόγοι και οι σημαιοφόροι που θα πηγαίνουν;Στις θετικές επιστήμες ή στις επιστήμες υγείας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο τραγικό να μπαίνεις 5ο από θεωρητική αφού αποκτάς γνώσεις σε διαφορικό λογισμό, στατιστική και οικονομία. Έτσι και αλλιώς, οι πανελλαδικές δεν έχουν καμία σχέση με την ακαδημαϊκή πορεία ενός φοιτητή. (Πχ Ο Φερμά ήταν δικηγόρος και ασχολήθηκε με τα Μαθηματικά).
Λόγια καθηγητή στο τμήμα του ΕΚΠΑ:
"Το ξέρω ότι οι περισσοτεροι μπηκατε από θεωρητική και δεν έχει τις ανάλογες γνώσεις, γι αυτό θα προσπαθήσω να προσαρμοσω το μάθημα στο επίπεδο σας"


Οι της θεωρητικής υστερουν. Οποίος ήταν μάγκας και μπορούσε, ας τα έβγαζε πέρα με τα μαθηματικά κατ.

Και το τελευταίο που είπες καταλαβαίνεις ότι δε στέκει, αλλιώς θα Μπαιναμε όλοι παντού από όλες της κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Λόγια καθηγητή στο τμήμα του ΕΚΠΑ:
"Το ξέρω ότι οι περισσοτεροι μπηκατε από θεωρητική και δεν έχει τις ανάλογες γνώσεις, γι αυτό θα προσπαθήσω να προσαρμοσω το μάθημα στο επίπεδο σας"


Οι της θεωρητικής υστερουν. Οποίος ήταν μάγκας και μπορούσε, ας τα έβγαζε πέρα με τα μαθηματικά κατ.

Και το τελευταίο που είπες καταλαβαίνεις ότι δε στέκει, αλλιώς θα Μπαιναμε όλοι παντού από όλες της κατευθύνσεις.
Κοίτα, και εγώ πέρσι τις ίδιες απόψεις με 'σένα είχα πάνω σε αυτό το θέμα. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν είναι τίποτε παραπάνω από υπερβολική ενασχόληση με ειδικές περιπτώσεις και ασκήσεις πάνω σε μιγαδικούς, παραγώγους και ολοκληρώματα που βασίζονται πάνω σε τεχνάσματα. Αν διαβάζεις στο πανεπιστήμιο μπορείς να μάθεις ό,τι δεν έμαθες στο λύκειο γιατί τα κάνουν πάλι από την αρχή. Υπομονή, επιμονή και να μην τρομάζεις εύκολα απαιτεί μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω ακριβώς στην ηλικία σου ήμουν όταν το έλεγα αυτό. Έτσι ακριβώς, τόσο παθιασμένα και αποφασιστικά, με την αυτοπεποίθηση του ανθρώπου που έχει κάνει τη σωστή/σίγουρη/ιδανική επιλογή (αν ψαξεις τα πρώτα μου μηνύματα στο φόρουμ θα βρείς αποδείξεις:P:P).. Απέφευγα τη θετική όπως ο διάολος το λιβάνι, δεν μπορούσα καν να με φανταστώ να ασχολούμαι με κάτι θετικό, απλά δεν μου ταίριαζε, με απωθούσε, δεν μου άρεσε και, φυσικά, δεν μου περνούσε καν από το μυαλό ως επιλογή. Little did I know... :whistle:
Τώρα μάχομαι να πάω θετική (στη μάχη θα μείνω γιατί future not found:redface:)
Γι'αυτο σου λέω, μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Μα τίποτα :hmm:
:P δεν ξέρω αν πρόκειται να αλλάξω... ελπίζω όχι.. τέλος πάντων..

Να σας ρωτήσω, η τεχνολογική δεν έγινε ένα με τη θετική;; Ή κάνω λάθος; Και τα πεδία δεν άλλαξαν;; Κάπως έτσι δεν έγινε;; www.economics.edu.gr/neo-lykeio-pinakes-mathimatwn-wrwn-didaskali...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top