[2013] Βάσεις εισακτέων πανελληνίων σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα παράπονο (ζητώ συγγνώμη από την ΟΔ). Είδα ότι κατά μέσον όρο οι βάσεις εισαγωγής σε Μαθηματικά Τμήματα είναι πολύ χαμηλές σε βαθμό τρέλας. Λυπάμαι που το λέω, αλλά υπάρχουν προσδοκίες να τελειώσει κάποιος το Τμήμα με 11.000-13.000 περίπου μόρια; Πάμε καλά; Ξεφτυλίζεται η επιστήμη όσο δεν πάει. Πέρα από τα χαμόγελα της χαράς, να δούμε λίγο τι δεν πάει καλά σ' αυτή την ιστορία τρέλας. Αδυνατώ να πιστέψω ότι εξίσου σοβαρές επιστήμες (π.χ. Ιατρική) να συγκεντρώνουν την αφρόκρεμα των καλών μαθητών. Γιατί σε άλλα καλά Τμήματα πρέπει να "παρκάρεται" η σαβούρα;
Και γιατί να μη το τελειώσει κάποιος και στα 4 χρόνια;
Σύγκρινε θέματα μαθηματικών του 10' με το 13' και πες μου αν κάποιος έγραφε 10-12 φέτος πόσο θα έγραφε περίπου το 2010. Τα θέματα έχουν χαώδη διαφορά.
Και με συγχωρείς αλλά αν κάποιος διαλέξει τέτοιες επιστήμες είναι εγκλωβισμένος στην χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να γιατί δεν έπρεπε να υπάρχουν κατά την γνώμη μου αυτές οι ειδικές κατηγορίες,τα κοινωνικά κριτήρια,οι πολύτεκνοι,κλπ,κλπ.Δηλαδή για ποιόν λόγο επειδή έχει ένα παιδί -ας πούμε την μητέρα του τυφλή- και έχει βγάλει 1500 μόρια κάτω από την σχολή, να παίρνει την θέση ενός παιδιού που έχει βγάλει αυτός τα 1500 μόρια παραπάνω;Μπορεί να ακούγεται κυνικό ,αλλά αρρώστιες,οικονομική κατάσταση,πολυτεκνία είναι μπούρδες των εξετάσεων , που χαλάνε την αξιοκρατία στις εξετάσεις.Εξετάζεσαι στα ίδια θέματα, πρέπει να μπαίνεις με τις ίδιες βάσεις.Τέλος.


Κανονικά δεν έπρεπε καν να έχουν δικαίωμα για οικονομικές σχολές,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία..

Βασικά έχω απορία, αν το Cambridge (και Πανεπιστήμια ίδιου βεληνεκούς) παρέχουν δυνατότητες εισαγωγής σε ειδικές κατηγορίες ανθρώπων, σε τεχνάσματα 10%, μετεγγραφές,...και άλλες μάρες κουκουνάρες made in greece για κομματικές σκοπιμότητες. Μην ξεχνάμε ότι μέρος των πρωτο-ετών θα αποτελέσουν μέλη των κομματικών-φοιτητικών παρατάξεων και το αυριανό πολιτικό προσωπικό της χώρα μας. Όλοι βάζο με το μέλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν παίρνει την θέση κάποιου, γιατί πρόκειται για επιπλέον θέσεις. Στις στρατιωτικές σχολές οι ειδικές κατηγορίες είναι διαφορετικές απο τις αντίστοιχες για τις υπόλοιπες.

Ουσιαστικά παίρνει την θέση αυτού που έμεινε με 1 μόριο έξω από την γενική σειρά, επειδή τυχαίνει να μην είναι ειδική κατηγορία. Βέβαια, αυτό υπήρχε ανέκαθεν με τις στρατιωτικές σχολές αλλά ένιγουει. Όποιος θέλει να περάσει πραγματικά στην σχολή που γουστάρει στρώνει κώλο. Ξέρω κοπέλα που αποφοιτεί από την ιατρική φέτος και χωρίς φροντιστήρια και με πολλά οικογενειακά προβλήματα μπήκε με 19.500φεύγα μόρια με την πρώτη. Γιατί να χρειάζονται ειδική μεταχείριση κάποια παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και με συγχωρείς αλλά αν κάποιος διαλέξει τέτοιες επιστήμες είναι εγκλωβισμένος στην χώρα μας.

Κατά τη γνώμη σου, να τις καταργήσουμε τελείως ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δεν παίρνει την θέση κάποιου, γιατί πρόκειται για επιπλέον θέσεις. Στις στρατιωτικές σχολές οι ειδικές κατηγορίες είναι διαφορετικές απο τις αντίστοιχες για τις υπόλοιπες.
Αυτό λέω.Αυτές οι επιπλέον θέσεις, να ήταν για την Γενική Κατηγορία (δλδ περισσότερες θέσεις).

Βασικά έχω απορία, αν το Cambridge (και Πανεπιστήμια ίδιου βεληνεκούς) παρέχουν δυνατότητες εισαγωγής σε ειδικές κατηγορίες ανθρώπων, σε τεχνάσματα 10%, μετεγγραφές,...και άλλες μάρες κουκουνάρες made in greece για κομματικές σκοπιμότητες. Μην ξεχνάμε ότι μέρος των πρωτο-ετών θα αποτελέσουν μέλη των κομματικών-φοιτητικών παρατάξεων και το αυριανό πολιτικό προσωπικό της χώρα μας. Όλοι βάζο με το μέλι...
Δεν νομίζω.Δίνεις εξετάσεις, και δεν ενδιαφέρονται για την χώρα που κατάγεσαι.Σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι Άγγλος και θέλεις να μπεις στο Πανεπιστημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν νομίζω.Δίνεις εξετάσεις, και δεν ενδιαφέρονται για την χώρα που κατάγεσαι.Σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι Άγγλος και θέλεις να μπεις στο Πανεπιστημείο.

Βασικά δεν νομίζω ότι ενδιαφέρονται να είναι "επιεικείς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ουσιαστικά παίρνει την θέση αυτού που έμεινε με 1 μόρια έξω από την γενική σειρά, επειδή τυχαίνει να μην είναι ειδική κατηγορία. Βέβαια, αυτό υπήρχε ανέκαθεν με τις στρατιωτικές σχολές αλλά ένιγουει. Όποιος θέλει να περάσει πραγματικά στην σχολή που γουστάρει στρώνει κώλο. Ξέρω κοπέλα που αποφοιτεί από την ιατρική φέτος και χωρίς φροντιστήρια και με πολλά οικογενειακά προβλήματα μπήκε με 19.500φεύγα μόρια με την πρώτη. Γιατί να χρειάζονται ειδική μεταχείριση κάποια παιδιά;
Aν δεν υπήρχαν, πάλι ίδιες θα ήταν οι θέσεις. Επίσης δεν προσφέρουν σε όλες τις σχολές οι ειδικές κατηγορίες πλεονέκτημα χιλιάδων μορίων, αλλά ελάχιστων δεκάδων(π.χ. 40 μόρια). Ας υπάρξει γενικότερα κάποια επέμβαση για το "αστείο" των αποκλίσεων που στις 13 μονάδες πάει για αναβαθμολόγηση(ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει με λιγότερη διαφορά κατ'εμέ), ώστε να είναι πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Τέλος, να μην διορθώνει ο καθένας απλά για τα χρήματα, ενώ ο ίδιος δεν μπορεί να διδάξει καν μέσα στη τάξη. Προσωπικά εμένα αυτά με εκνεύριζαν όταν έδινα, κι όχι αν πέρασε ο άλλος με ειδική κατηγορία ή όχι.:P

Αυτό λέω.Αυτές οι επιπλέον θέσεις, να ήταν για την Γενική Κατηγορία (δλδ περισσότερες θέσεις).
Δεν νομίζω να ήταν περισσότερες. Γενικότερα θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν οι παθογένειες του συστήματος(αυτές που ανέφερα) και δεν θα υπήρχαν ειδικές κατηγορίες. Το να αντιμετωπίζονται οι αδικίες των αποκλίσεων με το 10% και να χάνουν παιδιά ένα έτος είναι τουλάχιστον άσχημα, γιατί πολλοί χάσαμε για λίγο σχολές ή πόλεις με τις αποκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Aν δεν υπήρχαν, πάλι ίδιες θα ήταν οι θέσεις. Επίσης δεν προσφέρουν σε όλες τις σχολές οι ειδικές κατηγορίες πλεονέκτημα χιλιάδων μορίων, αλλά ελάχιστων δεκάδων(π.χ. 40 μόρια). Ας υπάρξει γενικότερα κάποια επέμβαση για το "αστείο" των αποκλίσεων που στις 13 μονάδες πάει για αναβαθμολόγηση(ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει με λιγότερη διαφορά κατ'εμέ), ώστε να είναι πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Τέλος, να μην διορθώνει ο καθένας απλά για τα χρήματα, ενώ ο ίδιος δεν μπορεί να διδάξει καν μέσα στη τάξη. Προσωπικά εμένα αυτά με εκνεύριζαν όταν έδινα, κι όχι αν πέρασε ο άλλος με ειδική κατηγορία ή όχι.:P

Δεν έχει σημασία αν είναι 40 ή 5000 τα μόρια. Το θέμα είναι ότι δεν μπαίνουν οι πραγματικά καλύτεροι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη σου, να τις καταργήσουμε τελείως ε; :hmm:
Η γνώμη μου είναι προφανής. Η δικιά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex ok

Νεοφερμένος

Ο alex ok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φέτος ειδική κατηγορία μουσουλμάνων δεν υπάρχει.Καταργήθηκε???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι προφανής. Η δικιά σου;

Δεν μπορώ να λάβω υπόψιν μου την αγορά εργασίας της Ελλάδας, η οποία ακόμη κομματοκρατείται. Σε όλες τις ανεπτυγμένες κοινωνίες, η κάθε επιστήμη έχει το ρόλο της. Αν θεωρείς ότι η Μαθηματική, η Φυσική,.. Επιστήμη "περιορίζει" τι να πω, μάλλον ξέρεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι προφανής. Η δικιά σου;
Είσαι σοβαρός;Να καταργηθούν τμήματα Μαθηματικών , από την στιγμή που υπάρχουν τμήματα που ούτε καν έπρεπε να υπάρχουν;Τα Μαθηματικά ,είτε σου αρέσει είτε όχι, είναι θεμέλιο για πάρα πολλά πράγματα.Και ποτέ σε ένα σπίτι όταν το φτιάχνεις δεν γκρεμίζεις τα θεμέλια,επειδή δεν φαίνονται και βλέπεις μόνο τα πλακάκια, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
ξέρει κανείς αν βγηκαν και τα 10%;;ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
ξέρει κανείς αν βγηκαν και τα 10%;;ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μαζί με του 90%, ανακοινώθηκαν και του 10%.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι βργηκαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν μπορώ να λάβω υπόψιν μου την αγορά εργασίας της Ελλάδας, η οποία ακόμη κομματοκρατείται. Σε όλες τις ανεπτυγμένες κοινωνίες, η κάθε επιστήμη έχει το ρόλο της. Αν θεωρείς ότι η Μαθηματική, η Φυσική,.. Επιστήμη "περιορίζει" τι να πω, μάλλον ξέρεις καλύτερα.
Νομίζω ότι το έγραψα ξεκάθαρα ότι αυτές οι επιστήμες σε περιορίζουν στην χώρα μας. Εκτός κι αν θεωρείς ότι σου ανοίγονται οι πόρτες διάπλατα, ας είμαστε ρεαλιστές επιτέλους.
Για μένα είναι κατάντια να πάει κάποιος στο μαθηματικό, να του "πέσουν" τα μαλλιά στην κυριολεξία και η ανταμοιβή του ποια θα είναι; Να τοιχοκολλά το βιογραφικό του σε κορμούς δέντρων και να ψάχνεται για κάποιο ιδιαίτερο. Συν ότι δεν αξιοποιεί τις γνώσεις που απέκτησε στο πανεπιστήμιο αλλά στην καλύτερη διδάσκει μιγαδικούς και ολοκληρώματα σε παιδειά 3ης λυκείου. Η πραγματικότητα αυτή είναι όσα χρόνια κι αν περάσουν και ξέρεις πολύ καλά ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό καταλήγει εκεί.
Μετά μου λες ότι δεν μπορείς να λάβεις σοβαρά την αγορά εργασίας της Ελλάδας. Σοβαρά τώρα; Σπουδάζεις στην Ελλάδα, μένεις στην Ελλάδα, θα εργαστείς(όχι προσωπικά) στην Ελλάδα αλλά κοιτάς το μοντέλο άλλων χωρών; Είναι το λιγότερο γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί ή οι πτυχιούχοι νομικής ή ιατρικής που ανοίγουν γραφείο και δεν έχουν κάποια εργασία για μεγάλο χρονικό διάστημα; Μα που ζείτε; Θα προτιμούσα να κλείσουν όλες οι επιστήμες με τη λογική σου itach1. Η Ελλάδα έχει γενικότερο πρόβλημα. Τις προάλλες είχα δει ένα γραφείο μελετών ενός Μηχανικού, και προσωπικά δεν μου άρεσε. Τόσα χρόνια σπουδές, κούραση, για να έχει να γραφείο ...άδειο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αυτό έγινε πέρσι που η διαφορά αντιστοιχών σχολών κέντρου και επαρχίας ήταν αρκετά μεγάλη.

φέτος η μεγάλη πτώση σε σχολές μεγάλων αστικών κέντρων (π.χ. πολιτικοί μηχανικοί εμπ) δε δικαιολογεί αυτό που λες.

Αν ισχυε αυτο που λες, θα μπορουσες να το πεις μονο απ' τα στατιστικα, οτι η δυσκολια των θεματων δεν ηταν τοσο μεγαλη ωστε να ειναι τοσο χαμηλοτερα απο περυσι.. οι βασεις δεν παιζουν ρολο! Οι πολιτικοι μηχανικοι επεσαν γιατι πολλοι νομιζουν οτι δεν υπαρχει δουλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομίζω ότι το έγραψα ξεκάθαρα ότι αυτές οι επιστήμες σε περιορίζουν στην χώρα μας. Εκτός κι αν θεωρείς ότι σου ανοίγονται οι πόρτες διάπλατα, ας είμαστε ρεαλιστές επιτέλους.
Για μένα είναι κατάντια να πάει κάποιος στο μαθηματικό, να του "πέσουν" τα μαλλιά στην κυριολεξία και η ανταμοιβή του ποια θα είναι; Να τοιχοκολλά το βιογραφικό του σε κορμούς δέντρων και να ψάχνεται για κάποιο ιδιαίτερο. Συν ότι δεν αξιοποιεί τις γνώσεις που απέκτησε στο πανεπιστήμιο αλλά στην καλύτερη διδάσκει μιγαδικούς και ολοκληρώματα σε παιδειά 3ης λυκείου. Η πραγματικότητα αυτή είναι όσα χρόνια κι αν περάσουν και ξέρεις πολύ καλά ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό καταλήγει εκεί.
Μετά μου λες ότι δεν μπορείς να λάβεις σοβαρά την αγορά εργασίας της Ελλάδας. Σοβαρά τώρα; Σπουδάζεις στην Ελλάδα, μένεις στην Ελλάδα, θα εργαστείς(όχι προσωπικά) στην Ελλάδα αλλά κοιτάς το μοντέλο άλλων χωρών; Είναι το λιγότερο γελοίο.

Α να μην δίνουμε Πανελλήνιες. Ή όχι, να δίνουμε μόνο για Αστυνομικές/Στρατιωτικές. Και που ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 10 χρόνια; Και που ξέρεις αν ο άλλος δεν σπουδάζει εκεί επειδή απλά το γουστάρει; Εγώ μπορεί να θέλω να πάρω το πτυχίο για να το παίζω ψαγμένο μωράκι και να τυλίξω κανέναν με τα "λεφτά μου αισθήματα".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top