Καλές σχολές 1ου πεδίου

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν αναιρεί τα τόσα μειονεκτήματα που υπάρχουν. Και το ενδιαφέρον χάνεται σε μεγάλο βαθμό λόγω αυτού.
στα λογια μου ερχεσαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν αναιρεί τα τόσα μειονεκτήματα που υπάρχουν. Και το ενδιαφέρον χάνεται σε μεγάλο βαθμό λόγω αυτού.
το θεμα ειναι αν το πλεονεκτηματα υπερτερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
το θεμα ειναι αν το πλεονεκτηματα υπερτερουν
Το θέμα είναι αν μπορείς να παρακάμπτεις (στο βαθμό που γίνεται) τα μειονεκτήματα και να προχωρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν μπορείς να παρακάμπτεις (στο βαθμό που γίνεται) τα μειονεκτήματα και να προχωρείς.
σωστο και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν μπορείς να παρακάμπτεις (στο βαθμό που γίνεται) τα μειονεκτήματα και να προχωρείς.

Για μένα παίζει ρόλο ο λόγος που γίνεται αυτό.
Το κάνεις επειδή αγαπάς τη σχολή;
Το κάνεις επειδή πρέπει;
Το κάνεις γιατί το θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
μα και εκ των εσω να τα δεις ειναι σιγουρα πολυ ενδιαφερουσα σχολη..το μετα ειναι το θεμα.

Αληθές εν μέρει. Όμως υπάρχουν και πιο ενδιαφέρουσες σχολές. Πρόχειρα, μία που είναι πέντε ορόφους πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Για μένα παίζει ρόλο ο λόγος που γίνεται αυτό.
Το κάνεις επειδή αγαπάς τη σχολή;
Το κάνεις επειδή πρέπει;
Το κάνεις γιατί το θες;

παντα θα υπαρχουν μειονεκτηματα. Το ζυγιζεις.

Αληθές εν μέρει. Όμως υπάρχουν και πιο ενδιαφέρουσες σχολές. Πρόχειρα, μία που είναι πέντε ορόφους πάνω.
δηλαδη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι λέει το πολιτικό! :)

Το Οικονομικό προς το παρόν έχω την αίσθηση ότι δεν είναι εκεί (συνεχώς τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι λέει το πολιτικό! :)

Το Οικονομικό προς το παρόν έχω την αίσθηση ότι δεν είναι εκεί (συνεχώς τουλάχιστον).
Νομάδες είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομάδες είναι?

Όπως και εμείς! :)

Νομίζω ότι είναι, σε ένα μεγάλο ποσοστό στο Ριβολί, απέναντι από το παλιό χρηματιστήριο.
Εκεί θα πάμε εμείς όμως από Σεπτέμβρη, οπότε και το οικονομικό θα πάει στην Νομική πάλι (Σόλωνος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Από τις σχολές που πρόκειται να ξεκινήσουν με χαμηλή βάση, δώστε ιδιαίτερη προσοχή στο Τμήμα Ασιατικών Σπουδών, του οποίου την ίδρυση διέκοψε η Διαμαντόπουλου πριν φύγει. Η Ιαπωνία και η Κίνα εδώ και πολλά χρόνια προσπαθούν να "ρουφήξουν" ικανούς νέους από τις ευρωπαϊκές χώρες. Ένας νέος με ικανότητες, χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο προσόν, αυτή τη στιγμή μπορεί να διαγωνισθεί για υποτροφίες στην Ιαπωνία, για ποσά που ξεπερνούν τους υψηλότερους μισθούς της χώρας μας. Οι προσπάθειες αυτές, εντατικοποιούνται ακόμη περισσότερο με την κρίση.
Πέρα από αυτό, γνώμη μου είναι. πως οι δυνατότητες δεν θα περιορίζονται στο εξωτερικό, καθώς τα κινέζικα και τα γιαπωνέζικα έχουν μεγάλη ζήτηση ενώ διδάσκαλοι που έχουν ως μητρική γλώσσα τα ελληνικά μετριούνται στα δάχτυλα, πτυχιούχοι δε, δεν υφίστανται.

Όσοι, λοιπόν, βρίσκετε ενδιαφέρον στο αντικείμενο, αναμένετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Από τις σχολές που πρόκειται να ξεκινήσουν με χαμηλή βάση, δώστε ιδιαίτερη προσοχή στο Τμήμα Ασιατικών Σπουδών, του οποίου την ίδρυση διέκοψε η Διαμαντόπουλου πριν φύγει. Η Ιαπωνία και η Κίνα εδώ και πολλά χρόνια προσπαθούν να "ρουφήξουν" ικανούς νέους από τις ευρωπαϊκές χώρες. Ένας νέος με ικανότητες, χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο προσόν, αυτή τη στιγμή μπορεί να διαγωνισθεί για υποτροφίες στην Ιαπωνία, για ποσά που ξεπερνούν τους υψηλότερους μισθούς της χώρας μας. Οι προσπάθειες αυτές, εντατικοποιούνται ακόμη περισσότερο με την κρίση.
Πέρα από αυτό, γνώμη μου είναι. πως οι δυνατότητες δεν θα περιορίζονται στο εξωτερικό, καθώς τα κινέζικα και τα γιαπωνέζικα έχουν μεγάλη ζήτηση ενώ διδάσκαλοι που έχουν ως μητρική γλώσσα τα ελληνικά μετριούνται στα δάχτυλα, πτυχιούχοι δε, δεν υφίστανται.

Όσοι, λοιπόν, βρίσκετε ενδιαφέρον στο αντικείμενο, αναμένετε!

όντως έχει διεξόδους αλλά δεν είναι παρακινδυνευμένο γιατί εαν τελειώσεις τις σπουδές και μετά δεν φύγεις για εξωτερικό εδώ τι κάνεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αν διαλέξουμε μια σχολή μόνο με το σκεπτικό της επαγγελματικής αποκατάστασης,είμαστε χαμένοι από χέρι.
Εμένα με πίεζαν οι δικοί μου να βάλω πρώτα Φιλολογίες,Παιδαγωγικά (το 2008 είχαν σουξέ-τώρα ΟΧΙ) και Πολιτικό,αλλά ήθελα Κοινωνιολογία και τώρα δεν το μετανιώνω,που είμαι στα τελειώματα. Έχει εύρος μαθημάτων από οικονομικά μέχρι εγκληματολογικά, καλούς καθηγητές και αν και προσφέρει γενικές γνώσεις
έχει σαφή επαγγελματικό προσανατολισμό,βγαίνεις Κοινωνιολόγος.
Μετά κάνε μεταπτυχιακό Εγκληματολογία και μπες σε ΜΚΟ,φυλακές etc...η' ΑΣΠΑΙΤΕ για καθηγητής δευτεροβάθμιας ή οτιδήποτε,οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

Είπα να προπαγανδίσω υπέρ του τμήματος μου λίγο μην βαρέσετε :P

All in all, όλες οι σχολές καλές είναι,αρκεί να τις πάρεις σοβαρά και να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν μπορω να καταλαβω,βλεποντας και προηγουμενα σχολια, γιατι ολοι σπευδουν να βγαλουν 'σκαρτη' τη Νομικη...για μενα ειναι η ΤΟΠ σχολη του 1ου πεδιου!!μακαρι να ειχα γραψει καλυτερα και να εμπαινα!εννοειται πως υπαρχουν και αλλα,παρα πολυ καλα τμηματα σε αυτο το πεδιο,αλλα η νομικη προσφερει πολλα διεξοδα...ειναι λογικο ενας αποφοιτος της νομικης να αδυνατει να βρει δουλεια πλεον..ειναι και οι καιροι τετοιοι..αλλα δεν παυει να ειναι μια σχολη η οποια σου δινει τη δυνατοτητα να να ανοιξεις και το δικο σου γραφειο..δεν μιλαω για δικηγορικο(ειναι αρκετα δυσκολο αν και δυνατον)..αλλα για παραδειγμα ενα συμβολαιογραφειο...ναι,συμφωνοι, ποιος θα κανει τωρα συμβολαια...?αλλα 5 ατομα την εβδομαδα να μπουν στο γραφειο(5Χ60=300,4Χ300=1.200) να τα 1200 το μηνα...εστω!(μην αμφισβητησετε το ποσο,παραπανω μπορει,λιγοτερα οχι..η θεια μου ειναι συμβολαιογραφος και τα ξερει απο πρωτο χερι-να σημειωσω οτι δεν ειναι αναγκη να προερχεσαι απο οικογενεια δικηγορων-η θεια μου πχ δεν ειναι)απο ποια αλλη σχολη μπορεις να ανοιξεις κατι δικο σου?μηπως απο το ΔΕΣ π ειμαι εγω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
για μενα ειναι η ΤΟΠ σχολη του 1ου πεδιου!

Όπως το είπες, για 'σένα. ;) Εγώ θεωρώ ΤΟΠ την ψυχολογία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οτι νάναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
δεν μπορω να καταλαβω,βλεποντας και προηγουμενα σχολια, γιατι ολοι σπευδουν να βγαλουν 'σκαρτη' τη Νομικη...για μενα ειναι η ΤΟΠ σχολη του 1ου πεδιου!!μακαρι να ειχα γραψει καλυτερα και να εμπαινα!εννοειται πως υπαρχουν και αλλα,παρα πολυ καλα τμηματα σε αυτο το πεδιο,αλλα η νομικη προσφερει πολλα διεξοδα...ειναι λογικο ενας αποφοιτος της νομικης να αδυνατει να βρει δουλεια πλεον..ειναι και οι καιροι τετοιοι..αλλα δεν παυει να ειναι μια σχολη η οποια σου δινει τη δυνατοτητα να να ανοιξεις και το δικο σου γραφειο..δεν μιλαω για δικηγορικο(ειναι αρκετα δυσκολο αν και δυνατον)..αλλα για παραδειγμα ενα συμβολαιογραφειο...ναι,συμφωνοι, ποιος θα κανει τωρα συμβολαια...?αλλα 5 ατομα την εβδομαδα να μπουν στο γραφειο(5Χ60=300,4Χ300=1.200) να τα 1200 το μηνα...εστω!(μην αμφισβητησετε το ποσο,παραπανω μπορει,λιγοτερα οχι..η θεια μου ειναι συμβολαιογραφος και τα ξερει απο πρωτο χερι-να σημειωσω οτι δεν ειναι αναγκη να προερχεσαι απο οικογενεια δικηγορων-η θεια μου πχ δεν ειναι)απο ποια αλλη σχολη μπορεις να ανοιξεις κατι δικο σου?μηπως απο το ΔΕΣ π ειμαι εγω???
Oντως απο πρωτο πεδιο η νομικη υπερεχει..κ δε το λεω επειδη σπουδαζω εκει, νταξει εχει αρκετα δυσκολα και θεωρητικα μαθηματα.Αλλα το μετα ειναι αυτο που σε ιντριγκαρει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Oντως απο πρωτο πεδιο η νομικη υπερεχει..κ δε το λεω επειδη σπουδαζω εκει, νταξει εχει αρκετα δυσκολα και θεωρητικα μαθηματα.Αλλα το μετα ειναι αυτο που σε ιντριγκαρει....

Sure.

Ναι,εχεις πολυετη εμπειρια,αφου σπουδαζεις αιωνες εκει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Απο νομική τι θα γίνεις ο Κούγιας δηλαδή;Δεν έχει τίποτα επαγγελματικά η σχολή.Ενδιαφέρουσα επιστήμη το δίκαιο αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top