Eπάγγελμα: Φιλόλογος

baggelis32

Νεοφερμένος

Ο baggelis32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
γιατι δεν ρωτας στο φορουμ της φιλοσοφικης να σου πουν?
κατι παραπανω θα ξερουν
www.filosofiki.eu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ναι έχουν, δουλεύαν σαν γκαρσόνια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;

Αν και καθυστερημένα...

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα για τους φιλολόγους ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση είναι αρκετά έως πολύ δύσκολη, αλλά στις μέρες μας για όλα σχεδόν( ; ) τα επαγγέλματα οι προοπτικές είναι εξίσου δυσοίωνες.

Έχω δηλώσει κι άλλες φορές πως είναι ουτοπικό πλέον να ελπίζει κανείς πως μπορεί κάποια στιγμή να διοριστεί σε δημόσιο σχολείο. Δεν αναφέρομαι καν στα ιδιωτικά σχολεία, γιατί εκεί, αν δε μεσολαβήσει ο μπατζανάκης της κουμπάρας του γείτονα, δεν κάνεις τίποτα. Επομένως, εκεί που στρέφεται ένας απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας είναι ο χώρος των φροντιστηρίων και των ιδιαιτέρων.

Τώρα, είτε ιδιαίτερα κάνεις είτε προσληφθείς σε κάποιο φροντιστήριο στην αρχή θα πρέπει να συμβιβάζεσαι και με αμοιβές που πιθανότατα δε θα σε ικανοποιούν προκειμένου να αποκτήσεις κάποια πείρα και προϋπηρεσία. Ειδικά όσον αφορά στα ιδιαίτερα θα πρέπει, θεωρώ, οι τιμές σου να βρίσκονται σε λογικά πλαίσια, καθώς αυτό σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας σου θα αποτελεί την καλύτερη διαφήμιση για 'σένα. Από 'κει και πέρα, σε σχέση με το φροντιστήριο, αφού αποκτήσεις την κατάλληλη εμπειρία, αν δεν σε ικανοποιούν οι απολαβές σου, θα μπορείς να αναζητήσεις κάτι καλύτερο. Φυσικά μην ξεχνάς πως όσο πιο ελκυστικό κι ανταγωνιστικό είναι το βιογραφικό σου τόσα περισσότερα θα μπορείς να διεκδικείς απ' τους εκάστοτε εργοδότες σου.

Η δική μου αίσθηση, πάντως, βάσει συζητήσεων που έχω ακούσει και συμμετάσχει μεταξύ καθηγητών μου και γονέων αντίστοιχα, είναι πως το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πολλές, αν όχι τις περισσότερες, προοπτικές εν καιρώ κρίσης, καθότι ο γονιός θα προτιμήσει να στερηθεί πολλά πράγματα για τον εαυτό του παρά να μη βοηθήσει το παιδί του να προοδεύσει, ειδικά όταν το βλέπει ότι αγαπά τη γνώση κι έχει δυνατότητες να τα καταφέρει!

Τώρα, σχετικά με το μεταπτυχιακό δε γνωρίζω πολλά πράγματα, απλώς θα σου αναφέρω ως πρόταση τα μεταπτυχιακά που εμένα θα με ενδιέφερε να ακολουθήσω. Το ένα μεταπτυχιακό είναι πάνω στην ειδική αγωγή και το άλλο πάνω στα παιδαγωγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;

Καλησπέρα...χωρίς να με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κλάδος θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου....
Τις προάλλες ήμουν Κομοτηνή για διακοπές και καθώς έπινα καφέ με την παρέα μου μια κοπέλα η οποία διαφήμιζε καλλυντικά άρχισε να μιλάει στις κοπέλες της παρέας....γύρω στα 25-29 ελεύθερη επαγγελματίας,δούλευε στην συγκεκριμένη εταιρία για χόμπι και για να βγάλει κανα έξτρα ψιλό,είπε στις κοπέλες,ανάμεσα σε άλλα,ότι είναι φιλόλογος σε φροντιστήριο εκεί....της είπα ότι οι δικοί μας φιλόλογοι στα φροντιστήρια της Θεσ/νικης παίρνουν γύρω στα 3-5 την ώρα απόσο ξέρω....μου απάντησε ότι το γνωρίζει και οτι έχει ακούσει για τέτοιους μισθούς στα μεγάλα αστικά κέντρα...η ίδια όμως έπαιρνε 10 ΕΥΡΩ/ώρα λέγοντας παράλληλα οτι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις πάντα βρίσκεις λύσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα...χωρίς να με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κλάδος θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου....
Τις προάλλες ήμουν Κομοτηνή για διακοπές και καθώς έπινα καφέ με την παρέα μου μια κοπέλα η οποία διαφήμιζε καλλυντικά άρχισε να μιλάει στις κοπέλες της παρέας....γύρω στα 25-29 ελεύθερη επαγγελματίας,δούλευε στην συγκεκριμένη εταιρία για χόμπι και για να βγάλει κανα έξτρα ψιλό,είπε στις κοπέλες,ανάμεσα σε άλλα,ότι είναι φιλόλογος σε φροντιστήριο εκεί....της είπα ότι οι δικοί μας φιλόλογοι στα φροντιστήρια της Θεσ/νικης παίρνουν γύρω στα 3-5 την ώρα απόσο ξέρω....μου απάντησε ότι το γνωρίζει και οτι έχει ακούσει για τέτοιους μισθούς στα μεγάλα αστικά κέντρα...η ίδια όμως έπαιρνε 10 ΕΥΡΩ/ώρα λέγοντας παράλληλα οτι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις πάντα βρίσκεις λύσεις...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα αυτή. Και εμένα με ενδιαφέρει η φιλολογία και απο όσο θυμάμαι απο μικρή αυτό ήθελα να γίνω. Όταν θα έχουμε βγεί εμείς στην αγορά εργασίας δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα τότε. Όπότε κυνήγα αυτο που θέλεις πραγματικά, που αγαπάς και έχεις όνειρο ζωής, και αν είσαι καλός ποτέ δεν χάνεσαι. Πάντα θα βρίσκεις διεξόδους αρκεί θέληση να υπάρχει. Και εγώ πολλά και διάφορα έχω ακούσει όμως δεν την αλλάζω. Ακόμα και 19.000 μόρια να βγάλω αυτή πάλι θα επιλέξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα αυτή. Και εμένα με ενδιαφέρει η φιλολογία και απο όσο θυμάμαι απο μικρή αυτό ήθελα να γίνω. Όταν θα έχουμε βγεί εμείς στην αγορά εργασίας δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα τότε. Όπότε κυνήγα αυτο που θέλεις πραγματικά, που αγαπάς και έχεις όνειρο ζωής, και αν είσαι καλός ποτέ δεν χάνεσαι. Πάντα θα βρίσκεις διεξόδους αρκεί θέληση να υπάρχει. Και εγώ πολλά και διάφορα έχω ακούσει όμως δεν την αλλάζω. Ακόμα και 19.000 μόρια να βγάλω αυτή πάλι θα επιλέξω :)
Καλά κάνεις!! να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά!!!!:) Ειδικά αν είναι όνειρο ζωής...!! Να, άλλη μία μελλοντική συνάδελφος..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;
έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; OXI!
τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; OXI! ΚΑΝΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!
θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΣΟΥ. ΟΞΦΌΡΔΗ/ΚΕΜΠΡΙΤΖ/ΕΞΕΤΕΡ ΙΣΩΣ;
μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ, ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα αυτή. Και εμένα με ενδιαφέρει η φιλολογία και απο όσο θυμάμαι απο μικρή αυτό ήθελα να γίνω. Όταν θα έχουμε βγεί εμείς στην αγορά εργασίας δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα τότε. Όπότε κυνήγα αυτο που θέλεις πραγματικά, που αγαπάς και έχεις όνειρο ζωής, και αν είσαι καλός ποτέ δεν χάνεσαι. Πάντα θα βρίσκεις διεξόδους αρκεί θέληση να υπάρχει. Και εγώ πολλά και διάφορα έχω ακούσει όμως δεν την αλλάζω. Ακόμα και 19.000 μόρια να βγάλω αυτή πάλι θα επιλέξω :)
Και εγώ έτσι σκεφτόμουν στην ηλικία σου. Τώρα το μετανιώνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Ευκαιρία για native speaker Έλληνες με γνώσεις γραμματικης. Η δουλειά είναι στην Ιρλανδία που είναι η βάση της Apple στη ΕΕ.

Όσοι είστε φιλόλογοι ασχοληθείτε με machine learning και αφηστε τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Ευκαιρία για native speaker Έλληνες με γνώσεις γραμματικης. Η δουλειά είναι στην Ιρλανδία που είναι η βάση της Apple στη ΕΕ.

Όσοι είστε φιλόλογοι ασχοληθείτε με machine learning και αφηστε τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής.

:lol:

...με προγραμματισμό πώς θα τα πάνε; Λες να κατανοήσουν τον μαθηματικό που απαιτεί το machine learning; Αφού μέχρι την τρίτη λυκείου, απεχθάνονταν ότι είχε σχέση με μαθηματικά. Ξαφνικά πώς θα αγαπήσουν μια ειδικότητα που όσο και εφαρμοσμένη να διδάσκεται, μια μετρική ή μια στατιστική κατανομή την έχει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Απο υπολογιστική γλωσσολογία μια χαρα μπορεί να παει κάποιος , με αυτα ασχολούνται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Απο υπολογιστική γλωσσολογία μια χαρα μπορεί να παει κάποιος , με αυτα ασχολούνται.

Ναι, η ερώτησή μου είναι λιγάκι διαφορετική. Εννοώ πώς γίνεται ένας φιλόλογος που δικαίως δεν έχει ενδιαφέρον για τις θετικές επιστήμες ξαφνικά από το πουθενά, να ασχολείται με αλγορίθμους; :hmm:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
:lol:...με προγραμματισμό πώς θα τα πάνε; Λες να κατανοήσουν τον μαθηματικό που απαιτεί το machine learning; Αφού μέχρι την τρίτη λυκείου, απεχθάνονταν ότι είχε σχέση με μαθηματικά. Ξαφνικά πώς θα αγαπήσουν μια ειδικότητα που όσο και εφαρμοσμένη να διδάσκεται, μια μετρική ή μια στατιστική κατανομή την έχει.
Προσέξτε ότι τους ενδιαφέρουν τα skills και όχι το πτυχίο. Μου έκανε εντύπωση αυτή η προυπόθεση
Experience as an end user of Siri, similar Intelligent Personal Assistants, or other AI
Θέλουν άνθρωπους να είναι στη νοοτροποία του iPhone. Να ξέρουν δηλαδή πως να χρησιμοποιούν το Siri και να κάνουν αυτοματισμούς με αυτό.

Συνεπώς όποιος στείλει βιογραφικό θα πρέπει να πει ποια είναι η σχέση του με τα Apple προιόντα και να δείξει αυτοματισμούς που έχει φτιάξει μόνος του στο Siri Shortcuts

Απο υπολογιστική γλωσσολογία μια χαρα μπορεί να παει κάποιος , με αυτα ασχολούνται.

Ναι, η ερώτησή μου είναι λιγάκι διαφορετική. Εννοώ πώς γίνεται ένας φιλόλογος που δικαίως δεν έχει ενδιαφέρον για τις θετικές επιστήμες ξαφνικά από το πουθενά, να ασχολείται με αλγορίθμους; :hmm:

NPb για την συγκεκριμένη θέση θα προτιμήσουν ενα φιλόλογο που έχει εξειδικευτεί σε αυτό το τομέα από ενα πληροφορικάριο/μαθηματικό που εχει εξειδικευτεί επίσης σε αυτό το τομέα. Αφορά το γλωσσολογικό κόμματι που οι φιλόλογοι το κατέχουν παραπάνω. Όχι να αναπτύξουν το Siri ως υποδομή, που εκει θα προτιμούσαν πληροφορικάριο/μαθηματικό.
 

knot

Νεοφερμένος

Ο knot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όλοι οι εκπαιδευτικοί κλάδοι είναι υπερκερασμένοι...Καλύτερα αλλάξτε επάγγελμα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όλοι οι εκπαιδευτικοί κλάδοι είναι υπερκερασμένοι...Καλύτερα αλλάξτε επάγγελμα...

Πόσο εύκολο είναι στην Ελλάδα να αλλάξει κάποιος επάγγελμα ειδικά όταν δεν υπάρχει πλαίσιο δεξιοτήτων από το βασικό πτυχίο; :wheel:
 

knot

Νεοφερμένος

Ο knot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πόσο εύκολο είναι στην Ελλάδα να αλλάξει κάποιος επάγγελμα ειδικά όταν δεν υπάρχει πλαίσιο δεξιοτήτων από το βασικό πτυχίο; :wheel:
Πολλοι κανουν 2ο πτυχιο...Παντως καθηγητης ειναι σιγουρη η ανεργια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

knot

Νεοφερμένος

Ο knot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ακόμη και το 2ο πτυχίο σαν απελπισία ακούγεται.
Mην νομιζετε οτι ειναι μονο ελληνικο το θεμα του υπερπληθωρισμου των πτυχιων...Και σε πολλες ευρωπαϊκές χωρες υπαρχει το ιδιο προβλημα...Μονο που εκει υπάρχουν και διδακτρα...Πχ Αγγλια...Σκεψου λοιπον στο τελος των σπουδων εκτος απο την ανεργια να εχεις και ενα χρέος δεκάδων χιλιάδων ευρώ....
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν είμαι εναντίον της μάθησης προς θεού. Απλά δεν είναι ωραίο να μπαίνει κάποιος στην ψυχική φθορά συνέχεια της απόκτησης πτυχίων με πιθανό στόχο κάποιο επάγγελμα που δεν είναι σίγουρο. Η κοινωνία νομίζω έχει χάσει κάπως τον βηματισμό της. :down:
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δεν είμαι εναντίον της μάθησης προς θεού. Απλά δεν είναι ωραίο να μπαίνει κάποιος στην ψυχική φθορά συνέχεια της απόκτησης πτυχίων με πιθανό στόχο κάποιο επάγγελμα που δεν είναι σίγουρο. Η κοινωνία νομίζω έχει χάσει κάπως τον βηματισμό της. :down:
Τί αντιπροτείνεις επομένως; (πέραν της στροφής σε άλλες διεξόδους)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχει πλακα πάντως η παρένθεση. Ιδίως αν σκεφτούμε πως οι μισοι νεοι στην Ελλάδα επιβιώνουν είτε απο εστίαση/τουρισμό είτε απο συντάξεις ηλικιωμένων.
Γι αυτο ρωτάω ποια είναι η διαφορετική οπτική την οποία υπονοεί ο @nPb
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top