Καλές σχολές 1ου πεδίου

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
sorry παρασύρθηκα το διπλωματικό μπορέι να έχει καιρό αλλα αυτο έχει να κάνει με την κατάσταση της χώρας σε λίγο θα επανέλθει , οσο για τους δικάστες ο λόγος που γίνονται ακόμα διαγωνισμοί(παρόλο που οικονομικά η χώρα βουλιάζει και δεν μπορεί να τους πληρώνει) είναι γιατι είναι τόσες πολλές(αμέτρητες) οι υποθέσεις που εκκρεμούν και μετατίθενται σε επόμενα χρόνια ,που έτσι που λειτουργεί η ΘέμΙς στην Ελλάδα το βλέπω να έιναι ετσι για πάντα

1. Πληροφορήθηκα κλείνουν πρεσβείες. Όμως δεν το διαστάυρωσα.
2. Τωρινή υπόθεση δικάζεται το '16. Και θεωρείται σύντομος χρόνος. Δικομανία και αναβολές. Χώρια οι εφέσεις. Αυτά συνθέτουν το παζλ. :)

Η επανάκαμψη θα αργήσει αρκετά, όταν συμβεί το πιο πιθανό να μη ζούμε πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το Δίκαιο και η Ιστορία της Τέχνης είναι οι δύο πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες του πρώτου πεδίου.Δύσκολες επαγγελματικά αλλά τρομερά ενδιαφέρουσες.Και χρήμα(ειδικά η πρώτη) και πρεστίζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
1. Πληροφορήθηκα κλείνουν πρεσβείες. Όμως δεν το διαστάυρωσα.
2. Τωρινή υπόθεση δικάζεται το '16. Και θεωρείται σύντομος χρόνος. Δικομανία και αναβολές. Χώρια οι εφέσεις. Αυτά συνθέτουν το παζλ. :)

Η επανάκαμψη θα αργήσει αρκετά, όταν συμβεί το πιο πιθανό να μη ζούμε πλέον.

στο 2 συμφωνούμε νομίζω :confused: είναι ο λόγος που γίνονται οι διαγωνισμοί δικαστών , οσο για το 1 δεν ξέρω αν κλείνουν πρεσβείες αυτό που ξέρω είναι οτι σε λίγο χρόνια που θα χρειαστούν διπλωμάτες θα προκηρύξουν διαγωνισμό (παρόλο που και στη νομοθεσία λέει εναν διαγωνισμό καθ ετος), ετσι εγινε και με τους ειρηνοδίκες
ο διαγωνισμός που έδωσε η αδερφη μου έγινε πρόπερσι ή πέρυσι και ο προηγούμενος ήταν πριν 13 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
είναι ο λόγος που γίνονται οι διαγωνισμοί δικαστών
Δε θα το έλεγα.
Κάθε φορά που απεργούν τα δικαστήρια πας ένα εξάμηνο πίσω. Και ναι, απεργούν συχνά. Κάθε διάδικος έχει δικαίωμα για αναβολή και έχει επικρατήσει σαν πρακτική, ακόμη κι αν δεν συντρέχει λόγος. Και μόλις εκδικαστεί ο πρώτος βαθμός, στα καπάκια η έφεση.
Και μετά οι διάδικοι χτυπιούνται για τη μη απόδοση δικαιοσύνης. Ποιος φταίει; Για να μη πιάσω τα τεκτενόμενα στα δικαστήρια. Μπροστά τους το Μεντράνο ωχριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_vi_ra

Νεοφερμένος

Η el_vi_ra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σαφώς και δεν αποτελείται από 1002, ήταν ειρωνικό για την όλη κατάσταση που επικρατεί. Το ότι βγαίνουν όλοι φιλόλογοι από -ναι- 1002 σχολές (δεν αναφέρομαι μόνο σ' αυτές της φιλοσοφικής!) είναι απλώς τραγικό. Η κατάσταση θα πρέπει να αλλάξει γιατί δεν πάει άλλο. Πιστεύω ότι όντως θα απέβαινε σε κάτι καλό η "ένωση" των επιμέρους τμημάτων και απλώς οι ειδικεύσεις να μην είναι 3 αλλά να προστεθούν και αυτές από το φπψ και το ιστορικό αρχαιολογικό και να έχεις να επιλέξεις περισσότερα με βάση αυτά που σε ενδιαφέρουν. Ο φιλόλογος και ιστορία θα πρέπει να ξέρει και ο αρχαιολόγος λατινικά και αρχαία. Έπειτα θα σταματήσει και αυτό το πραγματικά αστείο φαινόμενο των 7 φιλολογιών που παίρνουν 300 περίπου φοιτητές το χρόνο η κάθε μία, και των άλλων τόσων ιστορικών-αρχαιολογικών και ΦΠΨ και ΦΚΣ και πάει λέγοντας!!

Εντάξει παιδιά δεν θέλουν όλοι οι υποψήφιοι του 1ου πεδίου την Νομική.... Αυτό αποδεικνύουν οι βαθμοί του πρώτου εισακτέου στην φιλολογία-ιστορικό. Η πρώτη κοπέλα της σχολής μου πέρυσι είχε 18900 μόρια νομίζω. Έχεις δίκιο που λες ότι πρέπει αυτές οι σχολές να επιστρέψουν στην θέση που τους αξίζει. Προσφέρουν σημαντικές γνώσεις, πολύ ενδιαφέρουσες. Εγώ πέρυσι που πέρασα με 17.000 μόρια στην σχολή μου-γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να πάω στη φιλολογία ιωαννίννων- είδα συμμαθητές μου με 12000 μόρια και βαθμούς κάτω από την βάση, να μπαίνουν ιστορικό κέρκυρας, μια πολύ καλή και ποιοτική σχολή ειλικρινά.Εντάξει δεν είχα και τους τέλειους βαθμούς αλλά ήταν αξιοπρεπής προσπάθεια.:) Ας ελπίσουμε κάτι καλύτερο για τους αποφοίτιους των φιλοσοφικών σχολών και να μην είναι το μέλλον τους τόσο δυσοίωνο όσο φαίνεται...

κατα τ γνωμη θα πρεπει να υπαρχει αξιολογηση τν φοιτητων μεσα στ πανεπιστημια...περσι δλδ αν ειναι δυνατον και μονο π τ σκεφτομαι τρελαινομαι περασε ενασ στ φιλολογια με 1.8 επειδη ανηκε σ ειδικη κατηγορια...αυτοσ γ να εγραψε 1.8 ρε παιδια σημαινει οτι δν ξερει ποσο κανει 3+2 δλδ...και αλλοι π αγαπουν κπ επιστημεσ πραγματικα μενουν εκτοσ σχολησ γ λιγα μορια!!!ωραια αξιοκρατιααα συγχαρητηρια στ ελληνικο συστημα παιδειασ γ ακομα μια φορα!!!θεωρω φυσικα τ φιλολογια ωσ κορυφαιαο τμημα τ φιλοσοφικησ ειδικοτερα τ αθηνασ αφου εχει κ μια ιστορια ασ μν ξεχναμε αλλα και τ φπψ εχει πολυ καλο και ανανεωμενο προγραμμα σπουδων!!κακωσ δν τ δινεται η αξια π τ ταιριαζει ωσ τμημα!!!!!!!!!!:clapup:ααα και ελεοσ πια αυτη η μανια μ τ νομικη...ε οχι κυριοσ αμα γουσταρω ν παω ιστορικο η και τει ακομα ενω εχω βγαλει 19000 θα τ κανω κ δν θα μ πει κ κανεισ τπτ...τερμα η αποψη οτι αφου εβγαλε κπσ υψηλη βαθμολογια θα παει σ σχολη αναλογη τ μοριων τ...βλακειεσ οπου αγαπαμε πραγματικα θα παμε και τελοσ...γτ μονο ετσι θα μειωθει και λιγο εστω τ 23% τ ανεργιασ μασ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστω ολους σας που μου απαντησατε και μεσω της συζητησης σας σημερα εβγαλα σημερα μια μικρη ακρη. συμφωνω απολυτα με το θεμα του παθους! απο παθος ξεκιναω να δωσω πανελληνιες αλλα με εχουν μπερδεψει ως προς την κατευθυνση των φιλολογιων και τα επιμερους τμηματα τους.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ενδιαφέρον.
Μπορείς να αποδείξεις με απτά παραδείγματα τους ισχυρισμούς σου;
Διακρίνω μια εμπάθεια σε όλα τα σχόλεια σ οσον αφορά τν νομική αν κ νομίζω είσαι φοιτητής εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Διακρίνω μια εμπάθεια σε όλα τα σχόλεια σ οσον αφορά τν νομική αν κ νομίζω είσαι φοιτητής εκεί

Aμα ειναι φοιτητης εκει,δεν ειναι πιο λογικο να λεει τα πραγματα με το ονομα τους;

Μπραβο στα παιδια για την επιτυχια τους να μπουν σε μια καλη σχολη,αλλα οσο πιο γρηγορα συνειδητοποιησουν οτι η σηψη υπαρχει παντου,τοσο πιο ομαλα θα προσγειωθουν.

Δεν ειναι εμπαθεια, αλλα πραγματικοτητα.΄:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Aμα ειναι φοιτητης εκει,δεν ειναι πιο λογικο να λεει τα πραγματα με το ονομα τους;

Μπραβο στα παιδια για την επιτυχια τους να μπουν σε μια καλη σχολη,αλλα οσο πιο γρηγορα συνειδητοποιησουν οτι η σηψη υπαρχει παντου,τοσο πιο ομαλα θα προσγειωθουν.

Δεν ειναι εμπαθεια, αλλα πραγματικοτητα.΄:)
άλλο πραγματικότητα άλλο εμπάθεια πως να το κάνουμε δηλαδη η νομική έχει τις πιο πολλές διεξόδους αν φτασαμε 17 χρονων και δν μαθαμε οτι σηψη υπαρχει παντου καληνυχτα μας καλητερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
άλλο πραγματικότητα άλλο εμπάθεια πως να το κάνουμε δηλαδη η νομική έχει τις πιο πολλές διεξόδους αν φτασαμε 17 χρονων και δν μαθαμε οτι σηψη υπαρχει παντου καληνυχτα μας καλητερα

Δηλαδη εσυ χωρις να εχεις σπουδασει σε μια σχολη ξερεις τι επικρατει σε αυτην προφανως καλυτερα απο εναν που ειναι στα τελειωματα;

Αστο.Καληνυχτα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ χωρις να εχεις σπουδασει σε μια σχολη ξερεις τι επικρατει σε αυτην προφανως καλυτερα απο εναν που ειναι στα τελειωματα;

Αστο.Καληνυχτα σας.
δν καταλαβες απολυτως τιποτα απο οτι εχω πει ειπα οτι η νομικη εχει τις περισσοτερες διεξοδους αυτο και τιποτα παραπανω και δν νμζ να τ αμφισβητει κανενας αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
δν καταλαβες απολυτως τιποτα απο οτι εχω πει ειπα οτι η νομικη εχει τις περισσοτερες διεξοδους αυτο και τιποτα παραπανω και δν νμζ να τ αμφισβητει κανενας αυτο

Το αμφισβητω εγω.

ΥΓ-->Και γραφε ολοκληρες τις λεξεις,δν μπρμ ν συνθμ ει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
δν καταλαβες απολυτως τιποτα απο οτι εχω πει ειπα οτι η νομικη εχει τις περισσοτερες διεξοδους αυτο και τιποτα παραπανω και δν νμζ να τ αμφισβητει κανενας αυτο

Εσυ προφανως δεν εχεις καταλαβει τι διαβασες παραπανω.Ουτε καταλαβες τι εγραψε ουτε καταλαβες για ποιο λογο το εγραψε,που ειναι και το πιο σημαντικο .

Απο κει και περα,ναι, η νομικη απο αστροναυτη μεχρι πυρηνικο φυσικο σε κανει.Αφου αυτο θες να διαβασεις ως 1ετης,αυτο θα σου γραψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εσυ προφανως δεν εχεις καταλαβει τι διαβασες παραπανω.Ουτε καταλαβες τι εγραψε ουτε καταλαβες για ποιο λογο το εγραψε,που ειναι και το πιο σημαντικο .

Απο κει και περα,ναι, η νομικη απο αστροναυτη μεχρι πυρηνικο φυσικο σε κανει.Αφου αυτο θες να διαβασεις ως 1ετης,αυτο θα σου γραψουμε.
ουτε πρωτοετης ειμαι ουτε πανελλαδικες εχω δωσει και ψυχολογια θελω να περασω για να μην παρανοουμαστε δεν ειπα οτι σε κανει πυρηνικο φυσικο και αστροναυτη αν θες να μιλησουμε σοβαρα ναι αλλα οχι να κοροιδευομαστε

Το αμφισβητω εγω.

ΥΓ-->Και γραφε ολοκληρες τις λεξεις,δν μπρμ ν συνθμ ει.
σορρυ βλεπεις η συνηθεια ποια σχολη θεωρεις οτι εχει καλυτερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
σορρυ βλεπεις η συνηθεια ποια σχολη θεωρεις οτι εχει καλυτερες?

Το ειχα αναφερει και σε προηγουμενες σελιδες.

''Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
ουτε πρωτοετης ειμαι ουτε πανελλαδικες εχω δωσει και ψυχολογια θελω να περασω για να μην παρανοουμαστε δεν ειπα οτι σε κανει πυρηνικο φυσικο και αστροναυτη αν θες να μιλησουμε σοβαρα ναι αλλα οχι να κοροιδευομαστε

Ο,τι να ναι πραγματικα.Αι κιου,τζατζικιου-ραδικιου και γενικα θερμοκρασια νευροκοπιου.

Δεν πας να θεωρεις οτι θελεις για τη νομικη,οποιοι ειμαστε μεσα στο χωρο ειναι λογικο να τα ξερουμε καλυτερα απο εναν που ουτε 1ετης ειναι,ουτε πανελλαδικες εχει δωσει και ψυχολογια θελει να περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το αμφισβητω εγω.

Eπιχειρήματα λέμε. Όχι αερολογίες.
Εξήγησέ μου τις διεξόδους του νομικού, τους περιορισμούς, τα εμπόδια κλπ.
Κάνε μας να καταλάβουμε πώς έβγαλες το συμπέρασμα.

Ή θα ξέρεις τι λες, ή δε θα λες τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ο,τι να ναι πραγματικα.Αι κιου,τζατζικιου-ραδικιου και γενικα θερμοκρασια νευροκοπιου.

Δεν πας να θεωρεις οτι θελεις για τη νομικη,οποιοι ειμαστε μεσα στο χωρο ειναι λογικο να τα ξερουμε καλυτερα απο εναν που ουτε 1ετης ειναι,ουτε πανελλαδικες εχει δωσει και ψυχολογια θελει να περασει.
συμφωνα με τις δηλωσεις σου δηλαδη η νομικη δεν εχει επαγγελματικες διεξοδους δεν βγαινεις τιποτα ειναι ακατορθωτα και δεν συμβουλευεις κανενα να την ακολουθησει ουτε ανεφερα οτι ξερω καλητερα απο εσας που ειστε μεσα αλλα εχω μια αποψη απο οσο λιγο το εχω ψαξει το θεμα τοση ωρα μιλαμε αλλα δεν εχεις αναφερει τιποτα ουσιαστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Το ειχα αναφερει και σε προηγουμενες σελιδες.

''Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)''

seriously?:whatever:

Eπιχειρήματα λέμε. Όχι αερολογίες.
Εξήγησέ μου τις διεξόδους του νομικού, τους περιορισμούς, τα εμπόδια κλπ.
Κάνε μας να καταλάβουμε πώς έβγαλες το συμπέρασμα.

Ή θα ξέρεις τι λες, ή δε θα λες τίποτα.

Γιατι εσυ εχεις καταλαβει οτι ξερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
συμφωνα με τις δηλωσεις σου δηλαδη η νομικη δεν εχει επαγγελματικες διεξοδους δεν βγαινεις τιποτα ειναι ακατορθωτα και δεν συμβουλευεις κανενα να την ακολουθησει ουτε ανεφερα οτι ξερω καλητερα απο εσας που ειστε μεσα αλλα εχω μια αποψη απο οσο λιγο το εχω ψαξει το θεμα τοση ωρα μιλαμε αλλα δεν εχεις αναφερει τιποτα ουσιαστικο

Ειπα εγω κατι τετοιο;Νοημα ξερεις να βγαζεις απο τις λεξεις;Τι να πει κανεις,υπαρχει θεμα εδω.


Η νομικη σαφως και εχει διεξοδους,που ανοιγουν ενα ευρυ φασμα επιλογων στην επιλογη του συγκεκριμενου επαγγελματος-πορειας που κανεις θελει να ακολουθησει στον ευρυτερο χωρο των νομικων.Ωστοσο,οπως ειναι λογικο,οι επιλογες αυτες θελουν κοπο,κουραση και καποιες δυνατοτητες (δεν με ενδιαφερουν τα μεσα,κομματικα κλπ) που βρισκονται πανω απο τον μεσο ορο.Θες να παλεψεις για αυτα;Καλως.Το ιδιο θα σου απαντησει και η πλειοψηφια της σχολης σημερα,ιδιως στα πρωτα ετη.

Ομως,η δυσκολια των μαθηματων,η ασυννεοησια με τις εδρες,καθηγητες που δεν εχουν σε τιποτα να σε κοψουν, σε φθειρουν ως φοιτητη.Μερικοι θα παραμεινουν αφθαρτοι,μπραβο τους εκ των προτερων.Αυτοι θα τα καταφερουν.
Απλα,δεν ειναι προσφορο να φανταζεσαι πως περνωντας σε μια σχολη ολες οι πορτες θα ανοιξουν.Θα μου πεις εγω δεν το κανω αυτο.Και ομως ολοι λιγο πολυ το ιδιο κανουμε :P απο κει και περα,ναι η σχολη σου δινει δυνατοτητες.Το πως και αν θα τις αξιοποιησεις,προτεινω,να μην το προδικαζεις απο τωρα αλλα περιμενε λιγο να τριφτεις με τα πανεπιστημιακα μαθηματα και την ακαδημαικη πορεια.

Και βεβαια,συγχαρητηρια σε οσους κατορθωσαν και περασαν.Δεν ειναι καθολου λιγο αυτο.Θελει κοπο και αγωνα.Αλλα αυτο ειναι η αρχη μονο μια μακροχρονης πορειας,μακρια απο το πνευμα των πανελλαδικων.Αυτο θα ηθελα να σας μεινει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Eπιχειρήματα λέμε. Όχι αερολογίες.
Εξήγησέ μου τις διεξόδους του νομικού, τους περιορισμούς, τα εμπόδια κλπ.
Κάνε μας να καταλάβουμε πώς έβγαλες το συμπέρασμα.

Ή θα ξέρεις τι λες, ή δε θα λες τίποτα.

Δεν θα κανω αυτη την δουλεια σε καθε σελιδα,εχω επιχειρηματολογησει πολλακις πανω σε αυτο το θεμα,στις προηγουμενες σελιδες.Γυρνα και δες.
Εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου που λεω την αληθεια?
Πρεπει να καταλαβουν καποια παιδακια,οτι αμα θελουν να ασχοληθουν με την νομικη επιστημη,πρεπει να το παρουν σοβαρα και οχι να μπουν επειδη ''φαινεται'' ωραια!
Γιατι μετα θα ψαχνει στις Μικρες Αγγελιες για να μοιραζει φυλλαδια στα σπιτια.

Αντιθετα,το τμημα ΜΙΘΕ εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΡΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.

Απο K001. Ιστορία Φιλοσοφίας Ι,K018. Ιστορία της Βιολογίας,K023. Εισαγωγή στις Νευροεπιστήμες,K025. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία,K029. Εισαγωγή στη Νευτώνεια Μηχανική και τη Θεωρία Σχετικότητας ΜΕΧΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ 176. Ειδικά Θέματα Ιστορίας της Ιατρικής

Μιλαμε για μια σχολη που μπορει να σε βαλει οπου θες.

Παμε και για μεταπτυχιακα-->

Ιστορία και Φιλοσοφία των Επιστημών και της Τεχνολογίας
Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη
Λογική και Θεωρία Αλγορίθμων και Υπολογισμού
Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών
Εγκέφαλος και Νους.


Και μετα λετε Νομικες :bleh::bleh: :rofl::rofl::rofl::rofl:

Τελος απο εμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top