Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ....:D:D:D:D εσυ σε ποια σχολη περασες???
Δεν ξέρω ακόμα καλό μου,δεν έχουν βγεί οι βάσεις για να σου πώ σίγουρα. :/:

Λογοθεραπεία θέλω πάντως,τώρα δεν ξέρω,θα δείξει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακόμα καλό μου,δεν έχουν βγεί οι βάσεις για να σου πώ σίγουρα. :/:

Λογοθεραπεία θέλω πάντως,τώρα δεν ξέρω,θα δείξει. :)

καλη επιτυχια τοτε!!!!:):) αν περνας συμφωνα με τις περσινες βασεις καλα θα ειναι.... ;);) διοτι φετος θα πεσουν αρκετα οι σχολες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδιά εγώ την χρονιά που πέρασε προκειμένου να διαβάσω τα θεωρητικά μαθήματα (γιατί μου άρεσαν πολύ αλλά δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ)
έκανα το εξής :
άνοιγα το laptop έβαζα μουσική ,και έκανα τα μαθήματα μου.ΑΛΛΑ δεν άνοιγα msn και βλακείες !Και το κινητό το κοίταγα μολίς τελείωνα τα μαθήματα!
Με χαλάρωνε αφάνταστα η μουσική και περνούσε ευχάριστα η ώρα !Ήξερα πως το κινητό και τα υπολοιπά δεν φεύγουν απο την θέση τους οπότε ήμουν μια χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Παιδιά εγώ την χρονιά που πέρασε προκειμένου να διαβάσω τα θεωρητικά μαθήματα (γιατί μου άρεσαν πολύ αλλά δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ)
έκανα το εξής :
άνοιγα το laptop έβαζα μουσική ,και έκανα τα μαθήματα μου.ΑΛΛΑ δεν άνοιγα msn και βλακείες !Και το κινητό το κοίταγα μολίς τελείωνα τα μαθήματα!
Με χαλάρωνε αφάνταστα η μουσική και περνούσε ευχάριστα η ώρα !Ήξερα πως το κινητό και τα υπολοιπά δεν φεύγουν απο την θέση τους οπότε ήμουν μια χαρα!

μπορεις να συγκεντρωθεις με μουσική? εγω εχω αγχωθει και εχω στρωθει και διαβαζω αλλα κυριως τις νυχτερινες ωρες συγκεντρωνομαι πιο ευκολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αν εχεις προβλημα συγκεντρωσεις οταν διαβαζεις θα εχει κλειστο τον υπολογιστει και γενικα κλειστα τα παντα εκτος απο τα ματια σου :P ... Συνηθως στην αποστηθιση βοηθαει να διαβαζουμε προτα τιτλους μετα επικεφαλιδες και μετα να αποστιθιζουμε...Επισης δοκιμασε να διαβαζεις απο μεσα σου αλλα και απ' εξω σου δηλαδη ακουγοντας τη φωνη σου να δεις τι σε βοηθαει περισσοτερο


Ασκετο σαν παιδι ησουν υπερκινητικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πριν αρχίσω το διάβασμα κάνω ένα σχεδιάγραμμα στο χαρτί.Τι ώρα θα αρχίσω,τι ώρα θα τελειώσω ή και πόσο θα διαρκέσει το διάλειμμα που θα κάνω.Το κινητό και το laptop τα έχω εκτός δωματίου γιατί παρατηρώ ότι μου αποσπούν την προσοχή.Όσο για την μουσική εν ώρα διαβάσματος θα σου πρότεινα να ακούς κάτι ουδέτερο μόνο και μόνο για να καλύπτει τους εξωτερικούς ήχους.Διαφορετικά θα παρασύρεσαι και θα τραγουδάς και εσύ μαζί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια...είμαι στη θεωρητική,δεν με λές παντελώς άσχετη,αλλά έχω πρόβλημα και κενά στα λατινικά και στα αρχαία για τον εξής απλό λόγο:δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να διαβάσω σαν άνθρωπος,χαζεύω όταν διαβάζω...:(Φυσικα καταλαβαίνετε οτι αυτό στη θεωρητική ειναι ένα θεματάκι(έως και χοντρό πρόβλημα)οπότε βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.Σε γενικές γραμμές έχω έφεση στα θεωρητικά μαθήματα και στον λόγο,αλλά δέν ξέρω να συγκεντρώνομαι και να διαβάζω καλά,μπορώ μόνο στο πόδι.Εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις και γενικά τι κάνετε για να συγκεντρωθείτε?Έχετε κάποιο σύστημα μελέτης?
εγω γενικα οταν ειναι να διαβασω σκεφτομαι και επαναλαμβανω στο εαυτο μου "τωρα θα διαβασω " δυνατα δεν λεω πως απο την πρωτη φορα που το εκανα μικρη επιασε αλλα σιγα σιγα με βοηθησε . .Βεβαια αυτο που λες μπορει να οφειλεται σε διαταραχη οποτε καλυτερα ισως να πρεπει να σκεφτεις αν σου συμβαινει γενικα και οχι μονο στο διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν εχεις προβλημα συγκεντρωσεις οταν διαβαζεις θα εχει κλειστο τον υπολογιστει και γενικα κλειστα τα παντα εκτος απο τα ματια σου :P ... Συνηθως στην αποστηθιση βοηθαει να διαβαζουμε προτα τιτλους μετα επικεφαλιδες και μετα να αποστιθιζουμε...Επισης δοκιμασε να διαβαζεις απο μεσα σου αλλα και απ' εξω σου δηλαδη ακουγοντας τη φωνη σου να δεις τι σε βοηθαει περισσοτερο


Ασκετο σαν παιδι ησουν υπερκινητικο?


ημουν και ειμαι υπερκινητικη !!! γιατι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Αρχικα τον τροπο που θα διαβαζεις πρεπει να τον βρεις μονη σου!
ετσι εκανα και εγω και τα αποτελσματα μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλα :D
Για να σε βοηθησω ομως θα σου πω οτι

στα λατινικα οταν μαθαινεις κατι εκεινη την ημερα κιολας θα πας στο σπιτακι σου και θα το γραψεις μεχρι να το μαθεις νερο και καμια φορα οταν εισαι σιγουρη οτι το εχεις μαθει θα το ξανα γραφεις!αν δεν κανεις ουτε ετσι δουλεια τοτε παρε καμια 15αρια χαρτονια γραψε με ανεξιτηλο ολες τις καταληξεις ουσιαστικων και ρηματων και ολες τι αντωνυμιες κολλησετες στον τοιχο σου ή στην ντουλαπα σου,γενικα οπου παει το ματι σου ετσι ωστε να αρχιζεις να τα συνιθηζεις!:P

στο γνωστο ειναι οπως τα περσινα αρχαια κατα καποιο τροπο μαθαινεις την μεταφραση και γενικα το ολο στορι που παιζει με τον Μαντιθεο!

στο Αγνωστο λογικα πρεπει να ξερεις απο πιο παλια εστω τα βασικα πραγματα και αυτα που μαθαινετε σε καθε κειμενο που συναντατε να το κρατας μεσα στο μυαλο σου και να μην το ξεχασεις ποτε!ΚΑΝΟΝΑΣ!

στην Φιλοσοφια δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι και εγω ακομα το ψαχνω :P

ΥΓ1 να λες στους καθηγητες σας να σας δινουν φωτοτυπιες απο το οτιδηποτε που κανετε....μην τους λυπαστε :P
ΥΓ2 οταν λεμε οτι διαβαζουμε βαζουμε τον κ**ο μας κατω και διαβαζουμε....δεν θα σηκωθεις απο την καρεκλα αν δεν εισαι εντελως σιγουρη οτι στα μαθηματα της κατευθυνσης ειδικα δεν τα εχεις κανει ολα!
ΥΓ3 καλη υπομονη και καλη επιτυχια ;)
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αρχικα τον τροπο που θα διαβαζεις πρεπει να τον βρεις μονη σου!
ετσι εκανα και εγω και τα αποτελσματα μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλα :D
Για να σε βοηθησω ομως θα σου πω οτι

στα λατινικα οταν μαθαινεις κατι εκεινη την ημερα κιολας θα πας στο σπιτακι σου και θα το γραψεις μεχρι να το μαθεις νερο και καμια φορα οταν εισαι σιγουρη οτι το εχεις μαθει θα το ξανα γραφεις!αν δεν κανεις ουτε ετσι δουλεια τοτε παρε καμια 15αρια χαρτονια γραψε με ανεξιτηλο ολες τις καταληξεις ουσιαστικων και ρηματων και ολες τι αντωνυμιες κολλησετες στον τοιχο σου ή στην ντουλαπα σου,γενικα οπου παει το ματι σου ετσι ωστε να αρχιζεις να τα συνιθηζεις!:P

στο γνωστο ειναι οπως τα περσινα αρχαια κατα καποιο τροπο μαθαινεις την μεταφραση και γενικα το ολο στορι που παιζει με τον Μαντιθεο!

στο Αγνωστο λογικα πρεπει να ξερεις απο πιο παλια εστω τα βασικα πραγματα και αυτα που μαθαινετε σε καθε κειμενο που συναντατε να το κρατας μεσα στο μυαλο σου και να μην το ξεχασεις ποτε!ΚΑΝΟΝΑΣ!

στην Φιλοσοφια δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι και εγω ακομα το ψαχνω :P

ΥΓ1 να λες στους καθηγητες σας να σας δινουν φωτοτυπιες απο το οτιδηποτε που κανετε....μην τους λυπαστε :P
ΥΓ2 οταν λεμε οτι διαβαζουμε βαζουμε τον κ**ο μας κατω και διαβαζουμε....δεν θα σηκωθεις απο την καρεκλα αν δεν εισαι εντελως σιγουρη οτι στα μαθηματα της κατευθυνσης ειδικα δεν τα εχεις κανει ολα!
ΥΓ3 καλη υπομονη και καλη επιτυχια ;)
Αυτα.
ευχαριστω πολυ... θα τα εφαρμοσω! ακομα προσπαθω να ορισω προς το παρον προσωπικο προγραμμα!! κατι που συνεχεια φτιαχνω και ποτε δεν τηρω!!!! αλλα αυτα που μου ειπες μου φαινονται πολυ χρησιμα...θα τα εφαρμοσω αλλα το κυριοτεπο απο ολα ειναι οτι πρεπει να στρωθω στο διαβασμα!!!!!!! ευχαριστω!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ρε παιδιά η Λογοτεχνία με έχει προβληματίσει σε μεγάλο βαθμό. Το έχω στο γράψιμο, το ξέρω, αλλά δεν έχω καταλάβει πως πρέπει να διαβάσω. Περισσότερο στην εισαγωγή, βασικά. Εισαγωγή αποστηθίζω, όπως στα Αρχαία; Επίσης, στο φροντ όταν με ρωτάει κάτι η ερώτηση, απαντάω μόνο σ'αυτό! Ούτε μικρές απαντήσεις, ούτε τίποτα. Εννοώ γράφω δομημένη απάντηση με συνδετικές λέξεις, χωρίς ασυνταξίες κτλ, αλλά στο φροντ συνέχεια μου λεει πως κάτι λείπει. Και διαβάζουν κάποιοι κάτι ερωτήσεις και γράφουν Ό,ΤΙ ξέρουν για το κείμενο :S Μα δεν πρέπει να διαχωρίζουμε τί πρέπει να γράψουμε και τί όχι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Την εισαγωγή στη λογοτεχνία δε τη μαθαίνεις απ'έξω. Αυτά που πρέπει να μάθεις είναι τα γενικά χαρακτηριστικά του κάθε συγγραφέα, και τις επιρροές που έχουν δεχτεί, αλλά με δικά σου λόγια, όχι αποστήθιση.
Τώρα, όσον αφορά τις ερωτήσεις, δε ξέρω τι να σου πω, απλά προσπάθησε να γράφεις όσα περισσότερα ξέρεις πάνω στην ερώτηση, χωρίς όμως να βγαίνεις εκτός θέματος, απλά να αναλύεις το ζητούμενο όσο πιο αναλυτικά μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
απλά προσπάθησε να γράφεις όσα περισσότερα ξέρεις πάνω στην ερώτηση, χωρίς όμως να βγαίνεις εκτός θέματος, απλά να αναλύεις το ζητούμενο όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

Δηλαδή, να σχολιάζω και κάτι που έχει να κάνει με αυτό που απαντάω στην ερώτηση; Εννοώ, ας πούμε οτι απαντάω με ενα "χ" στοιχείο. Αν γι'αυτό το στοιχείο, έχω μάθει κάποια πράγματα, τα γράφω; Ή αποκλειστικά αυτό που ζητάει η εκφώνηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δηλαδή, να σχολιάζω και κάτι που έχει να κάνει με αυτό που απαντάω στην ερώτηση; Εννοώ, ας πούμε οτι απαντάω με ενα "χ" στοιχείο. Αν γι'αυτό το στοιχείο, έχω μάθει κάποια πράγματα, τα γράφω; Ή αποκλειστικά αυτό που ζητάει η εκφώνηση;

Εξαρτάται από την ερώτηση αυτό πάντα, αλλά καλύτερα να γράφεις όσα περισσότερα ξέρεις, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά πολλά. Μπορεί δηλαδή μια απάντηση να είναι 3 σειρές, δε μπορείς όμως να γράψεις τόσα μόνο, πρέπει να τα εμπλουτίσεις παραπάνω. Αν έχεις κατανοήσει καλά τα κείμενα, καταλαβαίνεις τι πρέπει να γράψεις και τι όχι, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα. Καλύτερα να ζητάς ενδεικτικές απαντήσεις στα διαγωνίσματα που γράφετε, ώστε να βλέπεις τι χρειάζεται στο περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Εξαρτάται από την ερώτηση αυτό πάντα, αλλά καλύτερα να γράφεις όσα περισσότερα ξέρεις, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά πολλά. Μπορεί δηλαδή μια απάντηση να είναι 3 σειρές, δε μπορείς όμως να γράψεις τόσα μόνο, πρέπει να τα εμπλουτίσεις παραπάνω. Αν έχεις κατανοήσει καλά τα κείμενα, καταλαβαίνεις τι πρέπει να γράψεις και τι όχι, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα. Καλύτερα να ζητάς ενδεικτικές απαντήσεις στα διαγωνίσματα που γράφετε, ώστε να βλέπεις τι χρειάζεται στο περίπου.

Οkay, ευχαριστώ! :D Θα προσπαθήσω να γράψω έτσι κάποιες ερωτήσεις που έχω για Σεπτέμβρη και θα ενημερώσω! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
συμφωνω με οσα λετε για τη λογοτεχνια, απλά να προσθέσω ότι σημαντικο ρολο παιζει κ η δομη στις απαντησεις , όπως επίσης και η παραγραφοποίηση. Να προτιμάς να κάνεις πρόλογο σε κάθε απάντηση κανοντας αναφορά σε κάτι καπως γενικοτερο κ σχολιάζοντας λίγο την εκφωνηση, κ μετά να περνάς στην κυρίως απάντηση οργανώνοντας την σε παραγραφους. μην ξεχνάς και τις αναφορές στο κείμενο!!! δηλ η απάντηση σου ειναι μια μίνι εκθεσούλα ή μάλλον φέρει τη δομή εκθεσης..εγώ μ αυτό το σύστημα εγραψα φέτος κ το αποτελεσμα ήταν πολυ καλό. πήρα 84 από τον ενα βαθμολογητη κ 92 από τον άλλο.βέβαια θεωρω ότι ο πρώτος με αδίκησε, γτ συνέχεια εγραφα κ στο φροντιστ κ στο σχολειο ανω του 90% κ ημουν πολύ ικανοποιημένη από το γραπτό μου στις πανελλαδικές! βέβαια βάση όλου αυτού ήταν καλό διάβασμα! δεν χρειάζεται αποστήθιση, απλά κατανόηση κ εμπεδωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
συμφωνω με οσα λετε για τη λογοτεχνια, απλά να προσθέσω ότι σημαντικο ρολο παιζει κ η δομη στις απαντησεις , όπως επίσης και η παραγραφοποίηση. Να προτιμάς να κάνεις πρόλογο σε κάθε απάντηση κανοντας αναφορά σε κάτι καπως γενικοτερο κ σχολιάζοντας λίγο την εκφωνηση, κ μετά να περνάς στην κυρίως απάντηση οργανώνοντας την σε παραγραφους. μην ξεχνάς και τις αναφορές στο κείμενο!!!

Τhanks για τις διευκρινίσεις! Όσο για τις παραπομπές, στο γνωστό με έχουν βοηθήσει και μένα πολύ, μιας και σκανάρεις προσεκτικά το γραπτό και δεν σου ξεφεύγει κάτι! Παράλληλα, στηρίζεις και τα λεγόμενα σου κάπου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ρε παιδιά,κάθομαι να διαβάσω και το μυαλό μου "ταξιδεύει"..ενώ είχα μια χαρά ένα πρόγραμμα στο διάβασμά μου,τώρα έχω αποσυντονιστεί τελείως..:/: Δε μπορώ να διαβάσω....και στην τελική χαμένος χρόνος..διαβάζω και δε καταλαβαίνω τι διαβάζω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρε παιδιά,κάθομαι να διαβάσω και το μυαλό μου "ταξιδεύει"..ενώ είχα μια χαρά ένα πρόγραμμα στο διάβασμά μου,τώρα έχω αποσυντονιστεί τελείως..:/: Δε μπορώ να διαβάσω....και στην τελική χαμένος χρόνος..διαβάζω και δε καταλαβαίνω τι διαβάζω.:(

Τα ιδια ακριβως παθαινα κι εγω περσι και προπερσι(και παρα-προπερσι:P).Αμα νιωθεις οτι το μυαλο σου ειναι κουρασμενο(επομενως,''ταξιδευει'',οπως λες),αστα τα μαθηματα,και κανε κατι που σε ευχαριστει.Βρες τις ωρες ή την περιοδο της ημερας που εισαι πιο αποδοτικη στο διαβασμα και διαβαζε τοτε.Η΄ οταν διαβαζεις,εχε κλειστο ο,τι μπορει να σε αποσυντονιζει(η/υ,κινητο,τηλεοραση,κλπ):whistle:Πανω απ'ολα,φροντιζε να ξεκουραζεσαι επαρκως,για να μπορει το μυαλο σου να αφομοιωσει πραγματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Την εισαγωγή στη λογοτεχνία δε τη μαθαίνεις απ'έξω. Αυτά που πρέπει να μάθεις είναι τα γενικά χαρακτηριστικά του κάθε συγγραφέα, και τις επιρροές που έχουν δεχτεί, αλλά με δικά σου λόγια, όχι αποστήθιση.
Τώρα, όσον αφορά τις ερωτήσεις, δε ξέρω τι να σου πω, απλά προσπάθησε να γράφεις όσα περισσότερα ξέρεις πάνω στην ερώτηση, χωρίς όμως να βγαίνεις εκτός θέματος, απλά να αναλύεις το ζητούμενο όσο πιο αναλυτικά μπορείς.
Πλεονασμός. Τι σας μάθαιναν στην θεωρητική;:P Πλάκα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top