Σχολές Ψυχολογίας

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
είναι όντως ενδιαφέρουσα η ψυχολογία!
και μένα με ενδιέφερε από πάντα.
ωστόσο τα σχόλια γι'αυτήν είναι πάντοτε τα ίδια!
αλλά ποιο επάγγελμα στην Ελλάδα έχει σίγουρη αποκατάσταση?
και όταν λέμε δεν έχει μέλλον... Δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theGUARDofLIGHT

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
:)Εγω επελεξα την ψυχολογια στο Αριστοτελειο γιατι θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερο πανεπιστημιο!Μπηκα 5ος με 19050 ...αν και μπορουσα να διαλεξω αθηνα δεν το θελησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula

Νεοφερμένος

Η skatoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:)Εγω επελεξα την ψυχολογια στο Αριστοτελειο γιατι θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερο πανεπιστημιο!Μπηκα 5ος με 19050 ...αν και μπορουσα να διαλεξω αθηνα δεν το θελησα.

Μπράβο μπράβο μπράβο! Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, 1ον γιατί είσαι από τα λίγα αγόρια που αγαπούν μια τόσο θεωρητική σχολή, 2ον για το βαθμό σου :clapup: και φυσικά για τη σειρά σου! Και εγώ επέλεξα ψυχολογία ΑΠΘ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μόνο που μπήκα 30η :P Πως και δεν επέλεξες την νομική; Να υποθέσω πως και εσένα ο περίγυρος σου σε ''κράζει'' για την επιλογή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theGUARDofLIGHT

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μπράβο μπράβο μπράβο! Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, 1ον γιατί είσαι από τα λίγα αγόρια που αγαπούν μια τόσο θεωρητική σχολή, 2ον για το βαθμό σου :clapup: και φυσικά για τη σειρά σου! Και εγώ επέλεξα ψυχολογία ΑΠΘ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μόνο που μπήκα 30η :P Πως και δεν επέλεξες την νομική; Να υποθέσω πως και εσένα ο περίγυρος σου σε ''κράζει'' για την επιλογή σου;
Η νομικη δε με συγκινει και δε θα επελεγα ποτε να κανω ενα επαγγελμα που δε μου αρεσει..Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και σε σενα μπραβο!!!!:) Κοιτα στην αρχη με το που βγηκαν τα μορια εγινες ενα μικροπολεμος αλλα οκ ειμαι ξεροκεφαλος και ακολουθω το ονειρο μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω να ξεκινήσω ένα νέο θέμα που αφορά το εξής.
Όταν ήμουν μικρή σπούδασα σε μία ιδιωτική σχολή. Τώρα μεγαλώνοντας διαπιστώνω ότι θα ήθελα να είχα σπουδάσει ψυχολογία. Όχι για να το εξασκήσω σαν επάγγελμα, αλλα για τη γνώση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλια ψυχολογίας, έχω παρακολουθήσει αμέτρητα σεμινάρια και θα ήθελα να το σπουδάσω κιόλας.
Είμαι όμως 31 ετών. Θεωρείτε ότι είναι αργά για μένα? Ότι θα γελάσει το Πανελλήνιο?
Να σας πω επίσης πως δε σπούδασα σε πανεπιστήμιο, ώστε να δώσω κατατακτήριες, ούτε έχω χρήματα να πάω σε Ιδωτική σχολή. Θα πρέπει να δώσω Πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αυτό το λέω συχνά σε όλα τα walks of life που συναντώ ανθρώπους που θέλουν να σπουδάσουν ψυχολογία,άρα θα το πώ και σε σένα.Όχι δε θεωρώ ότι είναι αργά να σπουδάσεις ψυχολογία στα 31 ή ακόμα και να γίνεις Ψυχολόγος.Εξαρτάται από το μεράκι σου και από το πόσο διατεθειμένη είσαι να αφοσιωθείς στην επιστήμη.

Επειδή φαντάζομαι ότι σε μια ηλικία σα τη δική σου θα υπάρχουν ήδη κάποιες υποχρεώσεις τότε θα απέκλεια την full time φοίτηση.Λες ότι το κίνητρο σου είναι η γνώση άρα ερχόμαστε στο επόμενο που μπορεί διαμορφώσει τις επιλογές σου...πως αυτή η διαδικασία δηλαδή θα μπορούσε να είναι χρόνια και σε διαφορετικούς βηματισμούς ανάλογα τις υποχρεώσεις σου.Επειδή δε γνωρίζω καθόλου το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δε μπορώ να σε βοηθήσω.Αυτό που όμως θα έλεγα αν κάποιος φίλος μου σκεφτόταν σε μεγάλη ηλικία να σπουδάσει ψυχολογία είναι να το κάνει στο εξ αποστάσεως (αν τίθεται θέμα δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων).


Η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για εμένα είναι το Open University στη Βρετανία Θα χρειαστείς τουλάχιστον μια καλή 6ετία (με μέσο όρο τα 8 έτη από ότι ξέρω από φίλο μου) για να τελειώσεις αλλά νομίζω θα έχεις ένα καλό background .Αρχικά θα έχεις την αναγνώριση του BPS όπως επίσης γνωρίζω πως πλέον και ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει τις προπτυχιακές σπουδές Ψυχολογίας από το Open University,άρα θα μπορούσες ακόμα και Ψυχολόγος να γίνεις στην Ελλάδα.

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αφορά τα εργαστήρια.Εντάξει Ψυχολόγος χωρίς να έχεις βιώσει εργαστήριο....δε ξέρω...δύσκολο.Το επίπεδο όμως του Open είναι πολύ καλό.Το συνιστώ σίγουρα.Τώρα σε ότι αφορά τις εξετάσεις στην Ελλάδα και το Ελληνικό σύστημα ας βοηθήσει κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θα σου απαντησω το κλασσικο ''γηρασκω αει διδασκομενος '';) Η θεληση για μαθηση ειναι αενη και υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που ακομη και σε προχωρημενη ηλικια αποφασισαν να αρχισουν ή να εξελιξουν τις σπουδες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Επειδή φαντάζομαι ότι σε μια ηλικία σα τη δική σου θα υπάρχουν ήδη κάποιες υποχρεώσεις τότε θα απέκλεια την full time φοίτηση. Λες ότι το κίνητρο σου είναι η γνώση άρα ερχόμαστε στο επόμενο που μπορεί διαμορφώσει τις επιλογές σου...πως αυτή η διαδικασία δηλαδή θα μπορούσε να είναι χρόνια και σε διαφορετικούς βηματισμούς ανάλογα τις υποχρεώσεις σου.Επειδή δε γνωρίζω καθόλου το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δε μπορώ να σε βοηθήσω.Αυτό που όμως θα έλεγα αν κάποιος φίλος μου σκεφτόταν σε μεγάλη ηλικία να σπουδάσει ψυχολογία είναι να το κάνει στο εξ αποστάσεως (αν τίθεται θέμα δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων).

Ωραία ακούγεται και η φοίτηση εξ αποστάσεως. Βολεύει κιόλας, καθ ότι εργάζομαι, και φυσικά δε μπορω να πάψω να εργάζομαι, γιατί δε μου περισσεύουν.

Η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για εμένα είναι το Open University στη Βρετανία Θα χρειαστείς τουλάχιστον μια καλή 6ετία (με μέσο όρο τα 8 έτη από ότι ξέρω από φίλο μου) για να τελειώσεις αλλά νομίζω θα έχεις ένα καλό background .Αρχικά θα έχεις την αναγνώριση του BPS όπως επίσης γνωρίζω πως πλέον και ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει τις προπτυχιακές σπουδές Ψυχολογίας από το Open University,άρα θα μπορούσες ακόμα και Ψυχολόγος να γίνεις στην Ελλάδα.

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αφορά τα εργαστήρια.Εντάξει Ψυχολόγος χωρίς να έχεις βιώσει εργαστήριο....δε ξέρω...δύσκολο.Το επίπεδο όμως του Open είναι πολύ καλό.Το συνιστώ σίγουρα.Τώρα σε ότι αφορά τις εξετάσεις στην Ελλάδα και το Ελληνικό σύστημα ας βοηθήσει κάποιος άλλος.

Ναι αλλά δεν κοστίζει ακριβά το ανοιχτό πανεπιστήμιο της Βρεττανίας? Μήπως είμαι τυχερή και ξέρεις το κόστος?

Θα σου απαντησω το κλασσικο ''γηρασκω αει διδασκομενος '';) Η θεληση για μαθηση ειναι αενη και υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που ακομη και σε προχωρημενη ηλικια αποφασισαν να αρχισουν ή να εξελιξουν τις σπουδες τους...

Αχ να ήταν όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι..

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντάτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ιζ ιτ λεητ φορ μι??
εγώ που εγγίζω τα θερτι φορ (:redface:),
κάνω σοβαρές σκέψεις να σπουδάσω
ζαμπονοκοπτική με μπλε λεηζερ ή
χαρτοκοπτική με πριονομάχαιρο,
ακόμα δεν έχω αποφασίσει, θα δω. :redface:

Σίγουρα, καλό το να σπουδάζει κανείς,
αλλά πως θα τα φέρνεις βόλτα, οικονομικώς?
Και οι ψυχολόγοι πεινάνε.

Μια γνωστή μου έκλεισε το γραφείο που διατηρούσε
πάνω απο 15 χρόνια αν και με καλό πελατολόγιο,
και ευτυχώς που ο σύζυγος της είναι ψυχίατρος
ειδάλλως θα ήθελε...ψυχολόγο :confused::hmm:.


Θέλω να πω, αγαπητή μυτόνγκα, πως είστε εξαιρετικά αισιόδοξο άτομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω να ξεκινήσω ένα νέο θέμα που αφορά το εξής.
Όταν ήμουν μικρή σπούδασα σε μία ιδιωτική σχολή. Τώρα μεγαλώνοντας διαπιστώνω ότι θα ήθελα να είχα σπουδάσει ψυχολογία. Όχι για να το εξασκήσω σαν επάγγελμα, αλλα για τη γνώση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλια ψυχολογίας, έχω παρακολουθήσει αμέτρητα σεμινάρια και θα ήθελα να το σπουδάσω κιόλας.
Είμαι όμως 31 ετών. Θεωρείτε ότι είναι αργά για μένα? Ότι θα γελάσει το Πανελλήνιο?
Να σας πω επίσης πως δε σπούδασα σε πανεπιστήμιο, ώστε να δώσω κατατακτήριες, ούτε έχω χρήματα να πάω σε Ιδωτική σχολή. Θα πρέπει να δώσω Πανελλήνιες?
Νομίζω πως από τη στιγμή που βρήκες αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς και να αποκτήσεις γνώσεις δεν τίθεται θέμα ηλικίας:) Σίγουρα βέβαια δεν θα έχεις τον ανάλογο χρόνο για μια κανονική φοίτηση, αφού είπες πως δουλεύεις κιόλας, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί τόσο μεγάλο εμπόδιο, όταν υπάρχει η θέληση:)
Το θέμα των Πανελληνίων είναι μεγάλη υπόθεση όμως, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλη καλύτερη λύση:/:
Η προσπάθεια αξίζει όμως πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Διάβασε λίγο εδώ BSc (Honours) Psychology

E,κομματάκι πρέπει να τσιμπάει στο κοστολόγιο και δε ξέρω καν αν το Open το πιάνει η αύξηση διδάκτρων της Βρετανίας.Κοίτα καλύτερα για τιμές διότι δε το έψαξα.Πάντως και σε 8 χρόνια το βγάζεις....άνετα χρόνος για προγραμματισμό γύρω από τα οικονομικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
εγώ που εγγίζω τα θερτι φορ (:redface:),
κάνω σοβαρές σκέψεις να σπουδάσω ζαμπονοκοπτική με μπλε λεηζερ ή
χαρτοκοπτική με πριονομάχαιρο,ακόμα δεν έχω αποφασίσει, θα δω. :redface:
Σίγουρα, καλό το να σπουδάζει κανείς, αλλά πως θα τα φέρνεις βόλτα, οικονομικώς?
Και οι ψυχολόγοι πεινάνε.
Μια γνωστή μου έκλεισε το γραφείο που διατηρούσε πάνω απο 15 χρόνια αν και με καλό πελατολόγιο, και ευτυχώς που ο σύζυγος της είναι ψυχίατρος ειδάλλως θα ήθελε...ψυχολόγο :confused::hmm:. Θέλω να πω, αγαπητή μυτόνγκα, πως είστε εξαιρετικά αισιόδοξο άτομο...

Αρχικά να τα χιλιάσεις. :) Και το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις μου προκάλεσε πολύ γέλιο και το χρειαζόμουν :clapup:
Όμως εγώ δε θέλω να γίνω ψυχολόγος. Θέλω να το σπουδάσω απλά.. Έχω ήδη δουλειά και βγάζω τα προς το ζην. Όχι τα προς το ωραίο-ζην, σκέτο ζην.

Νομίζω πως από τη στιγμή που βρήκες αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς και να αποκτήσεις γνώσεις δεν τίθεται θέμα ηλικίας:) Σίγουρα βέβαια δεν θα έχεις τον ανάλογο χρόνο για μια κανονική φοίτηση, αφού είπες πως δουλεύεις κιόλας, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί τόσο μεγάλο εμπόδιο, όταν υπάρχει η θέληση:)
Το θέμα των Πανελληνίων είναι μεγάλη υπόθεση όμως, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλη καλύτερη λύση:/:
Η προσπάθεια αξίζει όμως πιστεύω

Εγώ το χα στο μυαλό μου ως εξής. Να δώσω με κάποιο τρόπο Πανελλήνιες (ποιό τρόπο, οέο?), και να φοιτώ όποτε μπορώ, να δουλεύω κυρίως με σημειώσεις κτλ. Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα παιδιά που ξέρω, που σπουδάζουν στην Πάντειο, δεν πατάνε ποτέ. Άλλες φορές έχουν κατλήψεις κτλ. Και για καλή μου τύχη, ο εργοδότης μου έχει κατανόηση, και δε μου αρνιόταν κάτι, όπως παράδειγμα να λείπω για εξετάσεις.

Διάβασε λίγο εδώ BSc (Honours) Psychology
E,κομματάκι πρέπει να τσιμπάει στο κοστολόγιο και δε ξέρω καν αν το Open το πιάνει η αύξηση διδάκτρων της Βρετανίας.Κοίτα καλύτερα για τιμές διότι δε το έψαξα.Πάντως και σε 8 χρόνια το βγάζεις....άνετα χρόνος για προγραμματισμό γύρω από τα οικονομικά σου.

Τα χει τα λεφτάκια του ρε γμτ. Γι αυτό σκεφτόμουν Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Που δεν κοστίζει και τελειώνει και σε 4 χρόνια. (Λέμε τώρα..). Αλλά το πρόβλημα είναι το εξής. Πως δίνει κανείς Πανελλήνιες, με το νέο σύστημα? Εγώ ανήκω στη γενιά με τις δέσμες. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα τελείως. Χμμμμ... Δηλαδή μπορεί κάποιος να δώσει πανελληνιες στην ηλικία μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Το ότι μπορείς να δώσεις πανελλήνιες είναι σίγουρο. Για λεπτομέρειες όμως πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο Λύκειο, στο Υπουργείο ή στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδια τι κανετε? Ελπιζω να εχετε ορεξη να συζητησουμε περι ψυχολογιας. Λοιπον αρχικα ειμαι στην τριτη λυκειου και θελω να περασω ψυχολογια. Συγκεκριμενα θελω νομικη ψυχολογια, δηλαδη προτιμω να απασχοληθω σε σωφρονιστικα ιδρυματα-φυλακες ως ψυχολογος κανοντας το λεγομενο(PROFILING) .Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε αν γνωριζετε που θα ηταν καλυτερα να παω? Εννοω πανεπιστημιο-παντειο? ΦΠΨ? Το καθαρα τμημα ψυχολογιας? Απο που θα σπουδασω αυτο που θελω ? 'Η πρεπει να κανω μεταπτυχιακο πανω σ'αυτο?.Και που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
\Γεια σας παιδια τι κανετε; Ελπιζω να εχετε ορεξη να συζητησουμε περι ψυχολογιας. Λοιπον αρχικα ειμαι στην τριτη λυκειου και θελω να περασω ψυχολογια. Συγκεκριμενα θελω νομικη ψυχολογια, δηλαδη προτιμω να απασχοληθω σε σωφρονιστικα ιδρυματα-φυλακες ως ψυχολογος κανοντας το λεγομενο(profiling) .Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε αν γνωριζετε που θα ηταν καλυτερα να παω.; Εννοω πανεπιστημιο. Παντειο; Φπψ; Το καθαρα τμημα ψυχολογιας; Απο που θα σπουδασω αυτο που θελω ; 'η πρεπει να κανω μεταπτυχιακο πανω σε αυτο;.Και που;

Γεια σου! Κατ' αρχάς, πολύ ωραία επιλογή και τρομερά ενδιαφέρουσα. Λοιπόν, όπως είπες πολύ σωστά, το πρώτο βήμα είναι να σπουδάσεις ψυχολογία. Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το Φ.Π.Ψ. όχι γιατί δεν είναι καλό τμήμα, αλλά γιατί ενδεχομένως επικεντρώνεται λίγο περισσότερο σε θέματα διδακτικής. Φυσικά, κι εκεί αν περάσεις, μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση ψυχολογίας, κανονικότατα. Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά καθαρά τα τμήματα ψυχολογίας, όπως θα δεις εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47771 τα παιδιά που έχουν προσωπική εμπειρία, λένε ότι το τμήμα της Κρήτης και της Θεσ/νίκης είναι τα καλύτερα (σε σχέση και με της Παντείου).

Τελειώνοντας, θα πρέπει βέβαια να ειδικευθείς :) Με ένα γρήγορο google search που έκανα, τα τμήματα ψυχολογίας έχουν μεταπτυχιακά στην κλινική ψυχολογία, την σχολική ψυχολογία κλπ. Ενδεικτικά πάντως, σου αναφέρω ότι στη Νομική υπάρχει ένα μεταπτυχιακό στις ποινικές επιστήμες, όπου μπορείς να πάρεις και κατεύθυνση Εγκληματολογίας, ενώ μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία προσφέρει και το Πάντειο. Δεν είναι ψυχολογία βέβαια, άλλα έχει συνάφεια με αυτό που σε ενδιαφέρει.

Στο εξωτερικό βέβαια, μπορείς να βρεις και πολύ πιό εξειδικεύμένα προγράμματα. Ψάξε το ως "forensic psychology" και αν έχεις τη δυνατότητα, φύγε για ΗΠΑ ή Καναδά, οι άνθρωποι είναι πολύ πιό μπροστά από τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια σε αυτόν τον τομέα.

Προφανώς, αν υπάρχει ψυχολόγος στην παρέα, μπορεί να σε κατατοπίσει πιό υπεύθυνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Γεια σου! Κατ' αρχάς, πολύ ωραία επιλογή και τρομερά ενδιαφέρουσα.
Λοιπόν, όπως είπες πολύ σωστά, το πρώτο βήμα είναι να σπουδάσεις ψυχολογία. Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το Φ.Π.Ψ. όχι γιατί δεν είναι καλό τμήμα, αλλά γιατί ενδεχομένως επικεντρώνεται λίγο περισσότερο σε θέματα διδακτικής. Φυσικά, κι εκεί αν περάσεις, μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση ψυχολογίας, κανονικότατα. Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά καθαρά τα τμήματα ψυχολογίας, όπως θα δεις εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47771 τα παιδιά που έχουν προσωπική εμπειρία, λένε ότι το τμήμα της Κρήτης και της Θεσ/νίκης είναι τα καλύτερα (σε σχέση και με της Παντείου).

Τελειώνοντας, θα πρέπει βέβαια να ειδικευθείς :) Με ένα γρήγορο google search που έκανα, τα τμήματα ψυχολογίας έχουν μεταπτυχιακά στην κλινική ψυχολογία, την σχολική ψυχολογία κλπ. Ενδεικτικά πάντως, σου αναφέρω ότι στη Νομική υπάρχει ένα μεταπτυχιακό στις ποινικές επιστήμες, όπου μπορείς να πάρεις και κατεύθυνση Εγκληματολογίας, ενώ μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία προσφέρει και το Πάντειο. Δεν είναι ψυχολογία βέβαια, άλλα έχει συνάφεια με αυτό που σε ενδιαφέρει.

Στο εξωτερικό βέβαια, μπορείς να βρεις και πολύ πιό εξειδικεύμένα προγράμματα. Ψάξε το ως "forensic psychology" και αν έχεις τη δυνατότητα, φύγε για ΗΠΑ ή Καναδά, οι άνθρωποι είναι πολύ πιό μπροστά από τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια σε αυτόν τον τομέα.

Προφανώς, αν υπάρχει ψυχολόγος στην παρέα, μπορεί να σε κατατοπίσει πιό υπεύθυνα!

Το Φ.Π.Ψ. του Ε.Κ.Π.Α, που απ' ότι καταλαβαίνω αναφέρεις, σε καμία περίπτωση με την απονομή πτυχίου δεν προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα Ψυχολόγου. Μόνο το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του αντίστοιχου τμήματος, που αναφέρεται στο Μηχανογραφικό ξεχωριστά, και τα τμήματα του Παντείου, του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Α.Π.Θ. είναι τα κατ' εξοχήν τμήματα Ψυχολογίας που προσφέρουν αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Το Φ.Π.Ψ. του Ε.Κ.Π.Α, που απ' ότι καταλαβαίνω αναφέρεις, σε καμία περίπτωση με την απονομή πτυχίου δεν προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα Ψυχολόγου. Μόνο το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του αντίστοιχου τμήματος, που αναφέρεται στο Μηχανογραφικό ξεχωριστά, και τα τμήματα του Παντείου, του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Α.Π.Θ. είναι τα κατ' εξοχήν τμήματα Ψυχολογίας που προσφέρουν αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

Σ' ευχαριστώ που το διευκρινίζεις, γιατί μπήκα στο σάιτ και δεν είδα να λέει κάπου αναλυτικά για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Το ανέφερα πάντως, με τη λογική ότι με μία γρήγορη ματιά που έριξα στα μεταπτυχιακά, τουλάχιστον στα δύο της εγκληματολογίας που αναφέρω, γίνονται δεκτοί απόφοιτοι σχολών κοινωνικών επιστημών, χωρίς να τίθεται κάποιος περιορισμός (δηλ. στο μεταπτυχιακό της Νομικής να γίνονται δεκτοί μόνο απόφοιτοι Νομικών). Σαφώς και το να έχει σπουδάσει ψυχολογία (το άτομο που ρώτησε και γενικότερα), θα την βοηθήσει πολύ περισσότερο σε αυτό που έχει επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Απο φπψ ακόμα και κατεύθυνση ψυχολογίας να πάρεις δεν βγαίνεις ψυχολόγος αλλά,φιλόλογος!Μόνο μέσα απο το πρόγραμμα ψυχολογίας το οποίο....ανήκει στο φπψ γίνεσαι ψυχολόγος!Ναι καλά διαβάσατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Απο φπψ ακόμα και κατεύθυνση ψυχολογίας να πάρεις δεν βγαίνεις ψυχολόγος αλλά,φιλόλογος!Μόνο μέσα απο το πρόγραμμα ψυχολογίας το οποίο....ανήκει στο φπψ γίνεσαι ψυχολόγος!Ναι καλά διαβάσατε

Τώρα μπερδεύτηκα. Τέλος πάντων, συμφωνούμε όλοι ότι η (σκέτη) ψυχολογία είναι η καλύτερη επιλογή. Τελικά τελειώνοντας το ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογίας τι λέει το πτυχίο σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προφανώς, αν υπάρχει ψυχολόγος στην παρέα, μπορεί να σε κατατοπίσει πιό υπεύθυνα!

To έκανες πολύ καλά και μόνη σου/μόνος σου :P

Μια διευκρίνηση μόνο σε ότι αφορά την Forensic Psychology (at least for the UK)...αυτή αποτελεί επίσημη ειδικότητα της Ψυχολογίας τόσο εδώ όσο και σε ολόκληρη την αναπτυγμένη Δύση (προφανή εξαίρεση η Ελλάδα) .Όποιος ενδιαφέρεται για αυτή χρειάζεται απαραίτητα βασικές σπουδές Ψυχολογίας (αναγνωρισμένες απο τον Βρετανικό Ψυχολογικό Σύλλογο).Συνήθως η ειδίκευση στην Forensic Psychology αφορά μονοετές ή διετές μάστερ και στη συνέχεια επιβλεπόμενη εργασία 2 ή 3 ετών (ή εναλλακτικά διδακτορικό) ώστε να αποκτήσει ο ενδιαφερόμενος το λεγόμενο Chartered Status.

Σε ότι αφορά την Ελλάδα ένα μάστερ στη συγκεκριμένη ειδικότητα συνήθως ''καίγεται'' στα πλαίσια αναγνώρισης βασικού τίτλου Ψυχολογίας (για όσους έχουν βασικές σπουδές εδώ) λόγο της σχετικής άτεγκτης νομοθεσίας που διέπει τον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top