Προωθούν σωστά οι καθηγητές την δουλειά τους;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτή την ανάρτηση την κάνω γιατί βλέπω πολλούς καθηγητές να γράφουν μηνύματα στις αγγελίες στο Ischool αλλά και σε άλλα forum και εφημερίδες και να ψάχνουν μαθητές για ιδιαίτερα. Πάντα είχα απορία αν η κίνηση τους αυτή είναι κίνηση απελπισίας ή κίνησης απλά για λίγο διαφήμιση. Όλες οι αγγελίες που διαβάζω στο forum είναι πρόχειρες π.χ. ιδιαίτερα σε τιμές προσιτές από έμπειρο καθηγητή/τρια. Πολλές φορές πολλοί βάζουν και σάλτσες π.χ. κάτοχος μεταπτυχιακού. (χωρίς να αναφέρουν το μεταπτυχιακό).

Δεδομένου ότι η εργοδότες σας είναι οι γονείς τέτοιου είδους αγγελίες τις θεωρώ αντιεπαγγελματικές.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν επενδύετε λίγα λεφτά για να προώθήσετε την δουλειά σας. Κάντε ένα site (κυκλοφορούν έτοιμα πρότυπα με καλές τιμές), πάρτε ένα domainname (λίγα λεφτά). Στην μια πλευρά βάλτε το βιογραφικό και η άλλη να είναι σαν blog που θα γράφετε βλακιούλες (επιτυχίες μαθητών σας, ερευνητικές εργασίες, επαγγελματικό προσανατολισμού).


Αναφέρομαι αυτους τους επαγγελματίες που ζούνε από αυτή την δουλειά και όχι για αυτούς που το κάνουν για ένα χαρτζιλίκι.


Επειδή δεν είμαι καθηγητής ίσως να έχω λανθασμένη άποψη. Αλλά πάντα το είχα απορία (στο εξωτερικό κάτι τέτοιο είναι διαδεδομένο):hmm: νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το καλυτερο δεν ειναι να κανεις διαδυκτιακη διαφημιση!
Οτι ειναι να κανεις το κανεις με την δουλεια σου και μονο! αμα δεν εισαι σωστος σε αυτη τοτε σε τι αποσκοπει ολο αυτο?
Εγω πιστευω πως βαριουντε να σηκωθουν να περπατησουν και να διεκδηκισουν τον μαθητη με οσα εφοδια μπορουν να δωσουν!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική Μπα

Νεοφερμένος

Η Αγγελική Μπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Α. Ζούμε στην Ελλάδα και δεν νομίζω ότι οι γονείς κάνουν "έρευνα αγοράς καθηγητών" στο Internet ώστε να μπει κάποιος σε ένα τέτοιο "έξοδο". Οι περισσότεροι δυστυχώς προτιμούν να "ψωνίζουν επώνυμα" πιστεύοντας ότι όσο πιο εξωφρενικά, παράλογα πολλά τους ζητήσει ο καθηγητής, τόσο καλύτερος είναι!
Β. Η καλύτερη διαφήμιση είναι οι επιτυχίες των μαθητών μου και η προώθηση της δουλειάς μου από στόμα σε στόμα. Δουλεύω ως καθηγήτρια Αγγλικών από το 1994 και αυτό από μόνο του μου έχει δημιουργήσει ένα ικανό κύκλο επαφών.
Γ. Όσα πτυχία και μεταπτυχιακά και να έχει κανείς , αποδεδειγμένα ή όχι, δεν τον καθιστούν ικανό καθηγητή! Μεράκι, μεταδοτικότητα και διαρκής ενημέρωση για το αντικείμενο είναι πιο σημαντικά εφόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξ-Μικε

Νεοφερμένος

Ο Αλεξ-Μικε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φοβαμαι πωσ μερικοι καθηγητες βαριονται που ζουν μεσα στην ταξη κανουν μαθημα επειδη επιβαλλεται απο το κρατοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top