Νομική Σχολή Αθηνών

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά!!!Είμαι κ εγώ μία απο τους 400.........από την ώρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.....Με έχει πιάσει τρόμος!!Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο για μένα από το να ξεκινάω για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα....!!!όσοι φιλάνθρωποι ας δώσουν μια χείρα βοηθείας...(η ψυχολογική υποστήριξη και μικρές συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες)...Ευχαριστώ....α!όσο για τα φωτεινά καρτελάκια και τη συγκέντρωση εγώ είμαι μέσα!!!μη το γελάτε καθόλου...
Κατ' αρχήν συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες!
Περίπου στα τέλη Σεπτεμβρίου θα είναι οι εγγραφές, οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα γίνουν στην Ακαδημίας 45, όπου είναι και η Γραμματεία της Σχολής. Να παρακολουθείτε το σαιτ της σχολής γιατί θα βγάλουν ανακοίνωση κάποια στιγμή.
Τα μαθήματα γίνονται σε διάφορες αίθουσες, εκ των οποίων οι περισσότερες βρίσκονται στα κτήρια (παλαιό και νέο) της Νομικής στη Σόλωνος (είσοδος του νέου κτηρίου από πεζόδρομο Μασσαλίας και από Σόλωνος του παλαιού) και ορισμένες σε άλλα κτήρια (σε ορόφους που ανήκουν στο ΕΚΠΑ), τα οποία όμως βρίσκονται σε κοντινή απόσταση (πχ στην Ιπποκράτους 7 ή στην Ακαδημίας 45).
Θα βγει κάποια στιγμή και το πρόγραμμα χειμερινών εξαμήνων, που θα λέει αναλυτικά αίθουσες και ώρες.

Κάντε καμιά βόλτα απο εκεί τώρα το Σεπτέμβριο να δείτε πού ακριβώς είναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maletianoi

Νεοφερμένος

Ο maletianoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ πέρασα με το 10% στη Νομική Αθήνας και είμαι τόοοοσο ευτυχισμένη!!
και εγω το ιδιο συγχαρητηρια ξερεις τι γινεται για εμας αν ημασταν σε αλλη σχολη πριν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα..Στη σημερινή γενική συνέλευση του τμήματος αποφασίστηκε κατάληψη ως τις 6/9 και πραγματοποίηση νέας γεν.συνέλευσης την ίδια μέρα.
Φέτος θα έχει πολύ ψωμί η φάση. Ίδωμεν.

ξερεις τι γινεται για εμας αν ημασταν σε αλλη σχολη πριν??
Διαγράφεσαι από την προηγούμενη και εγγράφεσαι στη νέα. Τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Κατ' αρχήν συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες!
Περίπου στα τέλη Σεπτεμβρίου θα είναι οι εγγραφές, οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα γίνουν στην Ακαδημίας 45, όπου είναι και η Γραμματεία της Σχολής. Να παρακολουθείτε το σαιτ της σχολής γιατί θα βγάλουν ανακοίνωση κάποια στιγμή.
Τα μαθήματα γίνονται σε διάφορες αίθουσες, εκ των οποίων οι περισσότερες βρίσκονται στα κτήρια (παλαιό και νέο) της Νομικής στη Σόλωνος (είσοδος του νέου κτηρίου από πεζόδρομο Μασσαλίας και από Σόλωνος του παλαιού) και ορισμένες σε άλλα κτήρια (σε ορόφους που ανήκουν στο ΕΚΠΑ), τα οποία όμως βρίσκονται σε κοντινή απόσταση (πχ στην Ιπποκράτους 7 ή στην Ακαδημίας 45).
Θα βγει κάποια στιγμή και το πρόγραμμα χειμερινών εξαμήνων, που θα λέει αναλυτικά αίθουσες και ώρες.

Κάντε καμιά βόλτα απο εκεί τώρα το Σεπτέμβριο να δείτε πού ακριβώς είναι. ;)
Έχω την εντύπωση πως με ανακοίνωση του Υπουργείου ορίστηκε οι εγγραφές να γίνουν στο διάστημα 12-30 Σεπτεμβρίου. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε. Επίσης μαθήματα δεν πραγματοποιούνται πλέον στην Ιπποκράτους 7 ήδη από πέρυσι που δόθηκε το νέο κτήριο.
@venividivici: Δυστυχώς την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δευτερο κλιμακιο θα ειμαι! Γιατι ειναι καλο;;;:D:clapup:

πραγματικα το 2ο κλιμακιο εχει καλυτερους καθηγητες παραδοσιακα απο το 1ο, οποιος ειναι στο 2ο ειναι σαφως τυχερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis93

Νεοφερμένος

Η Themis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
και εγω το ιδιο συγχαρητηρια ξερεις τι γινεται για εμας αν ημασταν σε αλλη σχολη πριν??
Εγώ ήμουν σε άλλη σχολή,αλλά όχι της Νομικής(εννοώ δε φοιτούσα Νομική Θεσ/νίκης ή Κομοτηνής και έκανα 10% για να αλλάξω πόλη).Λογικά,διαγράφεσαι και εγγράφεσαι πλέον στη Νομική Αθηνών!!Στις ημερομηνίες που δίνονται,δηλαδή μετα΄ξυ 12-30/9/11.Νομίζω ότι στη Νομική Σχολή Αθηνών οι εγγραφές γίνονται αλφηβητικά,οπότε περιμένουμε ανακοίνωση από τη γραμματεία της σχολής.Πάντως,οι εγγραφές θα είναι μέσα στο περιθώριο 12-30/9/11!Καλές σπουδές να έχουμε!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως με ανακοίνωση του Υπουργείου ορίστηκε οι εγγραφές να γίνουν στο διάστημα 12-30 Σεπτεμβρίου. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε. Επίσης μαθήματα δεν πραγματοποιούνται πλέον στην Ιπποκράτους 7 ήδη από πέρυσι που δόθηκε το νέο κτήριο.
Ναι, κάθε χρόνο το Υπουργείο ορίζει ένα διάστημα περίπου 15 ημερών, εντός του οποίου πρέπει να ολοκληρωθούν οι εγγραφες, και η Νομική Αθηνών (όπως και οι περισσότερες πανεπιστημιακές σχολές) ορίζει μέσα σε αυτό το διάστημα κάποιες (3-4) μέρες που γίνονται αλφαβητικά οι εγγραφές και συνήθως αυτές οι μέρες είναι προς το τέλος του Σεπτεμβρίου, ήτοι μετά τις 20. Σε κάθε περίπτωση πάντως το πιο σίγουρο είναι να παρακολουθείς το σάιτ της σχολής.

Αν θα γίνουν μαθήματα ξανά στην Ιπποκράτους 7 ή όχι εγώ δεν το γνωρίζω. Κάποια μαθήματα επιλογής πολλές φορές γίνονται εκτός των κτηρίων της Νομικής. Σε κάθε περίπτωση σημασία εχει τί θα λέει το πρόγραμμα και οι ανακοινώσεις σχετικά με τη διδασκαλία των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ναι, κάθε χρόνο το Υπουργείο ορίζει ένα διάστημα περίπου 15 ημερών, εντός του οποίου πρέπει να ολοκληρωθούν οι εγγραφες, και η Νομική Αθηνών (όπως και οι περισσότερες πανεπιστημιακές σχολές) ορίζει μέσα σε αυτό το διάστημα κάποιες (3-4) μέρες που γίνονται αλφαβητικά οι εγγραφές και συνήθως αυτές οι μέρες είναι προς το τέλος του Σεπτεμβρίου, ήτοι μετά τις 20. Σε κάθε περίπτωση πάντως το πιο σίγουρο είναι να παρακολουθείς το σάιτ της σχολής.

Αν θα γίνουν μαθήματα ξανά στην Ιπποκράτους 7 ή όχι εγώ δεν το γνωρίζω. Κάποια μαθήματα επιλογής πολλές φορές γίνονται εκτός των κτηρίων της Νομικής. Σε κάθε περίπτωση σημασία εχει τί θα λέει το πρόγραμμα και οι ανακοινώσεις σχετικά με τη διδασκαλία των μαθημάτων.

Είμαι ήδη φοιτήτρια του τμήματος, τη διαδικασία τη γνωρίζω. Όσο για το κτήριο της Ιπποκράτους ανέφερα ότι δε χρησιμοποιείται πλέον από τη σχολή. Έπαψε να νοικιάζεται καθώς παραχωρήθηκε το νέο κτήριο και γίνεται προσπάθεια για περικοπή εξόδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Περασα κ το ειδα το κτηριο (απεξω) μου αρεσε!!!!!!!!!!!!!Ακομα νιωθω πολυ χαρουμενη :)για την εισαγωγη μου στη σχολη ΜΑΣ. Ανυπομονω να ερθει ο Οκτωβρης, προς το παρον κανω μια ερευνα για μαθηματα γερμανικων (δεν εχω κανει ποτε μου) γιατι ακουω απο παντου οτι ειναι πολυ καλο να ξερεις γερμανικα . Αν κανεις μπορει να με βοηθησει .....Ευχαριστω και.....συντομα κοντα σας!!!!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Περασα κ το ειδα το κτηριο (απεξω) μου αρεσε!!!!!!!!!!!!!Ακομα νιωθω πολυ χαρουμενη :)για την εισαγωγη μου στη σχολη ΜΑΣ. Ανυπομονω να ερθει ο Οκτωβρης, προς το παρον κανω μια ερευνα για μαθηματα γερμανικων (δεν εχω κανει ποτε μου) γιατι ακουω απο παντου οτι ειναι πολυ καλο να ξερεις γερμανικα . Αν κανεις μπορει να με βοηθησει .....Ευχαριστω και.....συντομα κοντα σας!!!!!!!!!!!:clapup:

Δανάη- Ελπίδα και εγω περασα τις προάλλες!! Μάλιστα μέσα είχα μπει τ Μάρτιο που μας ειχαν πάει εκδρομή!!Αχ και εγω ανυπομονώ να ξεκινήσουμε. Εγώ γράφτηκα στο Γαλλικο ινστιτούτο για το c1 γιατι ηθελα να ξεμπερδεψω κ μ αυτο.. Πάντως φοβάμαι μήπως τα μπλέξω.Μάλιστα κοιτύσα και για μια δουλειά στο οτε για τους φοιτητες και ανησυχω αν θα μου βγει καλα..γιατι θελω εννοειται να παρακολουθω στη σχολη..Οσο για τα γερμανικα θα κανεις σε φροντιστηριο καπου εκει κοντα λογικα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Μια συμβουλή που θα σας φανεί χρήσιμη είναι να παρακολουθήσετε μαθήματα στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ όπου το κόστος είναι πολύ μικρότερο. Πάντως καλό θα ήταν, μιας και είστε πρωτοετής να μην τα επιχειρήσετε όλα μαζί. Η σχολή θα καταναλώνει πολλές ώρες της ημέρας σας αν παρακολουθείτε οπότε καλό θα ήταν να μην επιβαρυνθείτε και με ξένες γλώσσες και με δουλειά σε αυτό το σημείο. Μπορείτε κάλλιστα να κάνετε το ένα από τα δύο στην αρχή και μετρά, όταν θα έχετε προσαρμοστεί, να επιχειρήσετε το κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αν οι εγγραφές π.χ. στη Νομική τελειώσουν 20 Σεπτεμβριου,τα μαθηματα παλι Οκτωβριο ξεκινουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Δανάη- Ελπίδα και εγω περασα τις προάλλες!! Μάλιστα μέσα είχα μπει τ Μάρτιο που μας ειχαν πάει εκδρομή!!Αχ και εγω ανυπομονώ να ξεκινήσουμε. Εγώ γράφτηκα στο Γαλλικο ινστιτούτο για το c1 γιατι ηθελα να ξεμπερδεψω κ μ αυτο.. Πάντως φοβάμαι μήπως τα μπλέξω.Μάλιστα κοιτύσα και για μια δουλειά στο οτε για τους φοιτητες και ανησυχω αν θα μου βγει καλα..γιατι θελω εννοειται να παρακολουθω στη σχολη..Οσο για τα γερμανικα θα κανεις σε φροντιστηριο καπου εκει κοντα λογικα ε;
Εχεις παρει το Β2? Εγω το πηρα στην γ γυμνασιου κ σταματησα. Τωρα σκεφτομαι να τα συνεχισω με την κυρια που μου εκανε ιδιαιτερα (την αγαπω). Ειναι πολλα αυτα που θελω να κανω!!!!!!!!!!Πιστευω οτι θα τα καταφερω (ειμαι πολυ προγραμματισμενη ως χαρακτηρας) Τα γερμανικα θαθελα να τα κανω στο Γκετε. Θα παω Δευτερα ή Τριτη να ρωτησω. Οσο για δουλεια ,δεν νομιζω για φετος.Γιατι εννοειται οτι θαθελα να παρακολουθω τα μαθηματα ή εστω καποια απο αυτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εχεις παρει το Β2? Εγω το πηρα στην γ γυμνασιου κ σταματησα. Τωρα σκεφτομαι να τα συνεχισω με την κυρια που μου εκανε ιδιαιτερα (την αγαπω). Ειναι πολλα αυτα που θελω να κανω!!!!!!!!!!Πιστευω οτι θα τα καταφερω (ειμαι πολυ προγραμματισμενη ως χαρακτηρας) Τα γερμανικα θαθελα να τα κανω στο Γκετε. Θα παω Δευτερα ή Τριτη να ρωτησω. Οσο για δουλεια ,δεν νομιζω για φετος.Γιατι εννοειται οτι θαθελα να παρακολουθω τα μαθηματα ή εστω καποια απο αυτα;)

Εχω παρει β2 πριν 2 χρονια περιπου..εγω θα κανω εκει για να ειναι λιγο πιο οργανωμενο και μου αρέσει περισσότερο(καθότι οργανωτικη παρομοίως) Για τα Γερμανικα στο γκετε εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια(απο την θεια μ,μεγάλη βέβαια,η οποία όμως το λάτρεψε το όλο πακέτο στο γκέτε) Και γενικά νομίζω οτι θα είναι μια περίοδος που θα ανοίξουμε τους ορίζοντες μας και θα δούμε πολλά καινούργια πράγματα.Αν μάλιστα τα αξιολογήσουμε και επωφεληθούμε απο τα καλα,θα είμαστε πολυ οκ. Κι εγω θελω πολυ να παρακολουθω στη σχοληη!!! =) ειμαι τοσο χαρουμενη π περασα εκει π δεν κρατιεμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μια συμβουλή που θα σας φανεί χρήσιμη είναι να παρακολουθήσετε μαθήματα στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ όπου το κόστος είναι πολύ μικρότερο. Πάντως καλό θα ήταν, μιας και είστε πρωτοετής να μην τα επιχειρήσετε όλα μαζί. Η σχολή θα καταναλώνει πολλές ώρες της ημέρας σας αν παρακολουθείτε οπότε καλό θα ήταν να μην επιβαρυνθείτε και με ξένες γλώσσες και με δουλειά σε αυτό το σημείο. Μπορείτε κάλλιστα να κάνετε το ένα από τα δύο στην αρχή και μετρά, όταν θα έχετε προσαρμοστεί, να επιχειρήσετε το κάτι παραπάνω.

Έδωσες τη λύση στο βουνό ιδεών που με έχει πλακώσει! Θέλω κι αυτό, θέλω κι εκείνο ,θέλω και το άλλο και δεν ήξερα αν θα μπορώ να τα συνδυάσω τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ. Κατατοπίστηκα μπορώ να πω...ένα ένα και σταδιακά. Θέλω πολύ να παρακολουθήσω και τη σχολή άλλωστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Έδωσες τη λύση στο βουνό ιδεών που με έχει πλακώσει! Θέλω κι αυτό, θέλω κι εκείνο ,θέλω και το άλλο και δεν ήξερα αν θα μπορώ να τα συνδυάσω τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ. Κατατοπίστηκα μπορώ να πω...ένα ένα και σταδιακά. Θέλω πολύ να παρακολουθήσω και τη σχολή άλλωστε!

Με χαροποιεί πολύ αυτό που λες..Χρόνος υπάρχει αλλά η σχολή προέχει.Καλύτερα να παρακολουθήσεις, να δεις πόσος χρόνος σου απομένει και που μπορείς να τον διαθέσεις.
Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί από εσάς άγχεστε σε μεγάλο επίπεδο για τα qualifications που πιστεύετε ότι πρέπει να έχετε για να είστε ανταγωνιστικοί και καταρτισμένοι. Και έχετε δίκαιο. Θα απαιτηθούν πολλά προσόντα από εσάς όταν βγείτε στην αγορά εργασίας. Όμως μην ξεχνάτε ότι για να είστε καλοί σε αυτό το επάγγελμα πρέπει πρώτα από όλα να είστε καλοί νομικοί. Αυτό να έχετε σαν προτεραιότητα. Όλα τα άλλα είναι μεν χρήσιμα και επιθυμητά αλλά δευτερεύοντα.
Μη βάλετε τόσα αβγά κάτω από τη μασχάλη σας ώστε να μην τα σπάσετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ε ναι, εγώ πιστεύω ότι πρέπει να περάσει το πρώτο εξάμηνο, να προσαρμοστούμε, να μπούμε σε μια μέθοδο διαβάσματος, να καταλάβουμε πως λειτουργεί γενικά η σχολή, και μετά να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Και εγώ θέλω να ξεκινήσω μάλλον γαλλικά, αλλά καλύτερα να περάσει λίγος χρόνος πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν οι εγγραφές π.χ. στη Νομική τελειώσουν 20 Σεπτεμβριου,τα μαθηματα παλι Οκτωβριο ξεκινουν;

Ναι.
Πάντως στη συγκεκριμένη συγκυρία δυστυχώς τίποτα δεν είναι βέβαιο.

Επίσης, μιας και τώρα πρόσεξα την αναφορά στο Goethe, να σας πληροφορήσω ότι τα πακέτα διδασκαλίας τους είναι τα πληρέστερα. Παρέχουν δωρεάν υλικό, πρόσβαση σε βιβλιοθήκη και ταινιοθήκη, η επικοινωνία γίνεται αποκλειστικά στα γερμανικά και υπάρχουν αρκετά τμήματα για να βρείτε αυτό που σας βολεύει. Φυσικά είναι ακριβό αλλά για όσους δεν αποτελεί πρόβλημα το οικονομικό, αυτή είναι κατ' εμέ η καλύτερη επιλογή για εκμάθηση γερμανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δίνει κανείς άλλος τελειόφοιτος σύνθεση δημοσίου τώρα, εκτός απο μένα ? Και αν ναι, με ποιό από τα 4 κλιμάκια? Η ανακοίνωση λέει πως η δήλωση συνεχίζεται, αλλά πότε θα δώσουμε? Όλοι υπολογίζαμε αρχές Οκτώβρη.(δεδομένου πως προέχουν οι επι πτυχίω με διαφορά) Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα όμως, που θα χωρέσει ?
(Σόρρυ για το οφ τόπικ)
Α, και αναφορικά με την παρακολούθηση.. Εμένα προσωπικά,στο ελάχιστο με βοήθησε. Τα βιβλία αναφέρουν ακριβώς ό,τι παραδίδεται στα περισσότερα μαθήματα, η τουλάχιστον, με βάση αυτά εξετάζεσαι. Αν είσαι τύπος περισσότερο της γραπτής αφομοίωσης, όπως εγώ, η παρακολούθηση λίγα προσφέρει. Καλά βεβαίως, εξαιρούνται οι συνθέσεις. Εκεί μάλλον χρειάζεται. Αλλα ξέρω πολλά παιδιά, που ελάχιστα παρακολούθησαν και τώρα (αν γίνει η εξεταστική) παίρνουν πτυχίο(είμαι της τάξης του '07, τελειόφοιτη). Οπότε, μην άγχεστε για το πως θα προλάβετε. Εγω και δουλειά προλάβαινα όλα αυτά τα χρόνια, και ξένες γλώσσες, και διάφορα χόμπι. Ολα είναι θέμα προγραμματισμού. Βέβαια, δεν είπαμε να ξεκινήσουν από το πρώτο εξάμηνο, μόλις μπείτε στο κλίμα όμως, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δίνει κανείς άλλος τελειόφοιτος σύνθεση δημοσίου τώρα, εκτός απο μένα ? Και αν ναι, με ποιό από τα 4 κλιμάκια? Η ανακοίνωση λέει πως η δήλωση συνεχίζεται, αλλά πότε θα δώσουμε? Όλοι υπολογίζαμε αρχές Οκτώβρη.(δεδομένου πως προέχουν οι επι πτυχίω με διαφορά) Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα όμως, που θα χωρέσει ?
(Σόρρυ για το οφ τόπικ)
Α, και αναφορικά με την παρακολούθηση.. Εμένα προσωπικά,στο ελάχιστο με βοήθησε. Τα βιβλία αναφέρουν ακριβώς ό,τι παραδίδεται στα περισσότερα μαθήματα, η τουλάχιστον, με βάση αυτά εξετάζεσαι. Αν είσαι τύπος περισσότερο της γραπτής αφομοίωσης, όπως εγώ, η παρακολούθηση λίγα προσφέρει. Καλά βεβαίως, εξαιρούνται οι συνθέσεις. Εκεί μάλλον χρειάζεται. Αλλα ξέρω πολλά παιδιά, που ελάχιστα παρακολούθησαν και τώρα (αν γίνει η εξεταστική) παίρνουν πτυχίο(είμαι της τάξης του '07, τελειόφοιτη). Οπότε, μην άγχεστε για το πως θα προλάβετε. Εγω και δουλειά προλάβαινα όλα αυτά τα χρόνια, και ξένες γλώσσες, και διάφορα χόμπι. Ολα είναι θέμα προγραμματισμού. Βέβαια, δεν είπαμε να ξεκινήσουν από το πρώτο εξάμηνο, μόλις μπείτε στο κλίμα όμως, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.

Δεν εισαι καθολου οφφ τοπικ, το thread αυτο δημιουργηθηκε για οποιεσδηποτε αποριες γυρω απ'τη νομικη, οχι μονο τους πρωτοετεις...οποτε ελευθερα συζηταμε για μαθηματα, προτασεις επιλογων, δυσκολια, θεματα εξετασεων και σχετικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top