Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ισχυει οτι η Γερμανια ειναι η καλυτερη για μεταπτυχιακα;;;

Ειδικα, αν καποιος δεν ξερει γερμανικα, σαν και εμενα, πιστευετε οτι θα πρεπει να αρχισει τωρα να μαθαινει ή υπαρχουν και αλλες εξισου καλες επιλογες και αλλου;;;;
Σαφώς.

Ξεκινά ταχύρυθμα μαθήματα Γερμανικών.
Γερμανία, Γαλλία και Αγγλία έχουν καλά μεταπτυχιακά, εξαρτάται βέβαια και από τον τομέα που θες να ειδικευτείς.
Διαφωνώ με κάποιες από τις χώρες που αναφέρεις.
Ποινικό, αυστηρά Γερμανία.
Δημόσιο, ιδίως διοικητικό, διεθνή, ενωσιακό/ευρωπαικό, αστικό, Γαλλία.
Ναυτικό και γενικά ο,τι έχει σχέση με ναυτιλιακά, Αγγλία.
Όχι ακριβώς. Ψάξτο καλύτερα.
Αλλά και πάλι σου λέω, από προσωπική πείρα, σε αυτή τη σχολή, θα αλλάξεις δέκα φορές γνώμη.. Αν δεις οτι στο πρώτο έτος, δεύτερο εξάμηνο, που κάνετε Γενικό Ποινικό Δίκαιο, σου αρέσει.. Ε τότε σκέψου να ξεκινήσεις γερμανικά.. Αν πάλι δεν σε τραβήξει αυτό, αλλά κάποιος άλλος τομέας, δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο να μαθαίνεις μια περαιτέρω ξένη γλώσσα..
Ειθίσταται να επιλέγεις μεταπτυχιακό στα τελειώματα που πλέον έχεις άποψη για το σύνολο της νομικής επιστήμης.
Ξερω πολλους που μισουν το ποινικο, μα τι σας κανουν;;:P

αλλα ακομα ψαχνομαι στο τι θα επιλεξω...
Θα μάθεις από πρώτο χέρι σε λίγους μήνες.

Είναι πολύ νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω καλύτερα.. Τα όσα παρέθεσα, είναι προιόν διαλόγου με καθηγητές. Που διαφωνείς, στο ότι η Γαλλία είναι για δημόσιο, ενώ η Γερμανία για ποινικό ;
Επίσης, αν διάβασες προσεκτικά το ποστ μου, θα διαπίστωσες πως αυτό ακριβώς έγραψα σχετικά με την νομική επιστήμη. Πως θα αλλάξει αρκετές φορές κανείς γνώμη ως προς τον κλάδο που τον ενδιαφέρει.. Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου. Αν και, ούσα πια τελειόφοιτη, το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει για εσένα, θα σου πω πως ..είθισται, όταν συναντούμε το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει, να μη χρειάζεται να ψάξουμε παραπάνω. Αν από το δεύτερο εξάμηνο, αγαπήσει το Γενικό Ποινικό, είναι βέβαιο πως θα συμπαθήσει και το ειδικό. Σε όποιον δεν αρέσει το διοικητικό, δεν του αρέσει ούτε η διοικ.δικονομία, σε όποιον δεν αρέσει το εμπορικό, θα βαρεθεί τις εταρίες, και πάει λέγοντας... Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν υπάρχει ορόσημο στη διαδικασία επιλογής κλάδου. Μπορεί να είναι οποτεδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σαφώς.

Ξεκινά ταχύρυθμα μαθήματα Γερμανικών.

Διαφωνώ με κάποιες από τις χώρες που αναφέρεις.

Όχι ακριβώς. Ψάξτο καλύτερα.

Ειθίσταται να επιλέγεις μεταπτυχιακό στα τελειώματα που πλέον έχεις άποψη για το σύνολο της νομικής επιστήμης.

Θα μάθεις από πρώτο χέρι σε λίγους μήνες.

Είναι πολύ νωρίς.
Σχετικα με τη Γερμανια ή τη Γαλλια που λετε,ομολογω πως βρισκομαι και εγω σε διλημμα! Θελω δηλαδη να ξεκινησω μια δευτερη γλωσσα,παντα σε συναρτηση με τη Νομικη! Αρχικα,σκεφτομουν οπωσδηποτε τα Γερμανικα,γιατι και απο διαφορους που ρωτησα μου ειπαν πως για τη Νομικη ,αυτη τη γλωσσα πρεπει να μαθει κανεις για μεταπτυχιακα και τετοια!Απ'την αλλη ,εκει που ημουν αποφασισμενος,εμαθα πως για το διπλωματικο σωμα(που ισως να με ενδιαφερει σαν διεξοδος) απαιτειται να ξερει κανεις Γαλλικα και μαλιστα σε αριστο επιπεδο! Για αυτο το λογο εχω μπερδευτει! Οποιος φοιτητης της σχολης εχει αποψη για το θεμα, ας πει! Σορρυ αν ειναι λιγο οff-topic ,αλλα το τονιζω πως το θεμα αυτο με τη γλωσσα το λεω παντα σε συνδεση με τη Νομικη και με το τι θα χρησιμευσει περισσοτερο σε εναν φοιτητη αυτης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Την αντιστοιχία κλάδων και γλώσσας την έχουμε αναφέρει παραπάνω οπότε δε χρειάζεται να την επαναλάβω.
Αυτό που απαιτείται είναι να έχεις κατασταλάξει σχετικά με το τι θες να κάνεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο,πράγμα σπάνιο για μόλις επιτυχόντα όπως εσύ (αν δεν κάνω λάθος).
Θα συμβούλευα να τελειοποιήσεις κάποια γλώσσα στην οποία έχεις ήδη υπόβαθρο και από κει και πέρα να πάρεις μια απόφαση σε μεταγενέστερο στάδιο όταν θα έχεις μια εμπειρική εικόνα των νομικών.
Τα τέσσερα χρόνια της σχολής αρκούν για τουλάχιστον μία γλώσσα από επίπεδο αρχάριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω καλύτερα.. Τα όσα παρέθεσα, είναι προιόν διαλόγου με καθηγητές. Που διαφωνείς, στο ότι η Γαλλία είναι για δημόσιο, ενώ η Γερμανία για ποινικό ;
Επίσης, αν διάβασες προσεκτικά το ποστ μου, θα διαπίστωσες πως αυτό ακριβώς έγραψα σχετικά με την νομική επιστήμη. Πως θα αλλάξει αρκετές φορές κανείς γνώμη ως προς τον κλάδο που τον ενδιαφέρει.. Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου. Αν και, ούσα πια τελειόφοιτη, το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει για εσένα, θα σου πω πως ..είθισται, όταν συναντούμε το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει, να μη χρειάζεται να ψάξουμε παραπάνω. Αν από το δεύτερο εξάμηνο, αγαπήσει το Γενικό Ποινικό, είναι βέβαιο πως θα συμπαθήσει και το ειδικό. Σε όποιον δεν αρέσει το διοικητικό, δεν του αρέσει ούτε η διοικ.δικονομία, σε όποιον δεν αρέσει το εμπορικό, θα βαρεθεί τις εταρίες, και πάει λέγοντας... Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν υπάρχει ορόσημο στη διαδικασία επιλογής κλάδου. Μπορεί να είναι οποτεδήποτε.
Αστικό ίσως; Γενικά η Γερμανία είναι η πιό πρόσφορη χώρα για μεταπτυχιακές σπουδές στα Νομικά. Επίσης ξεχνάς την Αμερική.
Ας μην αναφερθώ στα κριτήρια με τα οποία επιλέγει μεταπτυχιακό η πλειοψηφία των φοιτητών. Όσο για το παράδειγμα σου, μάλλον μη αντιπροσωπευτικό. Λόγου χάριν Εταιρείες, παρά τη δυσκολία τους, είναι κλάσεις καλύτερες από Γενικό Εμπορικό.
Σχετικα με τη Γερμανια ή τη Γαλλια που λετε,ομολογω πως βρισκομαι και εγω σε διλημμα! Θελω δηλαδη να ξεκινησω μια δευτερη γλωσσα,παντα σε συναρτηση με τη Νομικη! Αρχικα,σκεφτομουν οπωσδηποτε τα Γερμανικα,γιατι και απο διαφορους που ρωτησα μου ειπαν πως για τη Νομικη ,αυτη τη γλωσσα πρεπει να μαθει κανεις για μεταπτυχιακα και τετοια!Απ'την αλλη ,εκει που ημουν αποφασισμενος,εμαθα πως για το διπλωματικο σωμα(που ισως να με ενδιαφερει σαν διεξοδος) απαιτειται να ξερει κανεις Γαλλικα και μαλιστα σε αριστο επιπεδο! Για αυτο το λογο εχω μπερδευτει! Οποιος φοιτητης της σχολης εχει αποψη για το θεμα, ας πει! Σορρυ αν ειναι λιγο οff-topic ,αλλα το τονιζω πως το θεμα αυτο με τη γλωσσα το λεω παντα σε συνδεση με τη Νομικη και με το τι θα χρησιμευσει περισσοτερο σε εναν φοιτητη αυτης!
Σε πρώτη φάση καλύτερα Γερμανικά. Θα σου χρειαστούν παντού. Μόλις τα τελειοποιήσεις, αρχίζεις Γαλλικά με στόχο το Διπλωματικό, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ως διέξοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Μαλιστα.Πιστευω παντως οτι σαν τις Πανελληνιες δεν θα ειναι.Ενας χρονος τρελη κουραση.Σιγουρα βεβαια οταν θα ερχεται η εξεταστικη τα πραγματα θα ειναι χειροτερα αλλα τουλαχιστον δεν θα φτασεις 1 μηνα πριν την εξεταστικη να εισαι οπως ησουν τον περασμενο Φλεβαρη.(Ή κανω λαθος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν δεν κάνεις καλό προγραμματισμό θα φτάσεις...και ίσως και σε χειρότερο επίπεδο δεδομένου ότι εδώ η ύλη αλλάζει κάθε εξάμηνο και γίνεται πιο απαιτητική.
Νομίζω έχει αναφερθεί και προηγουμένως ότι το είδος του διαβάσματος που απαιτείται αλλάζει. Η ένταση όμως παραμένει. Ανεξάρτητα από το αν διαβάζεις 100 ή 1000 σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μαλιστα.Πιστευω παντως οτι σαν τις Πανελληνιες δεν θα ειναι.Ενας χρονος τρελη κουραση.Σιγουρα βεβαια οταν θα ερχεται η εξεταστικη τα πραγματα θα ειναι χειροτερα αλλα τουλαχιστον δεν θα φτασεις 1 μηνα πριν την εξεταστικη να εισαι οπως ησουν τον περασμενο Φλεβαρη.(Ή κανω λαθος?)
Ειδικά στη συγκεκριμένη σχολή, χωρίς προγραμματισμό δεν πας πουθενά. Κάθε χρόνο η ύλη αυξάνει, ενίοτε αλλάζει κιόλας. Ουσιαστικά τα βγάζεις μόνος σου, οπότε η αδιαφορία ή το ελλειπές διάβασμα πληρώνεται πολύ ακριβά. Γι' αυτό στα τέλη του πρώτου έτους, αρκετοί που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους παρατάνε τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ειδικά στη συγκεκριμένη σχολή, χωρίς προγραμματισμό δεν πας πουθενά. Κάθε χρόνο η ύλη αυξάνει, ενίοτε αλλάζει κιόλας. Ουσιαστικά τα βγάζεις μόνος σου, οπότε η αδιαφορία ή το ελλειπές διάβασμα πληρώνεται πολύ ακριβά. Γι' αυτό στα τέλη του πρώτου έτους, αρκετοί που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους παρατάνε τη σχολή.
Γενικα χρειαζεται ο προγραμματισμος για οτι επιλεγεις να κανεις στην ζωη σου, αν θελεις να πετυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γιατί αγχώνεστε τόσο πολύ σχετικά με τα μεταπτυχιακά;
Κατά δεύτερον, μεγάλη σημασία δεν έχει τόσο η χώρα που θα κάνετε το μεταπτυχιακό. Πιο σημαντικά είναι το αντικείμενό του και το πανεπιστήμιο που θα επιλέξετε. Εγώ γνωρίζω δικηγόρους που έχουν κάνει μεταπτυχιακά στην Αγγλία ή στην Ιταλία.

Όσο για τα μαθήματα του ποινικού, δεν είναι και τόσο τρομερά και δύσκολα. Είναι μαθήματα που απαιτούν πιο πολύ να έχεις κρίση και δεν απαιτούν υπερβολική αποστήθιση θεωρητικών όρων και προσωπικά τα βρήκα πιο εύκολα σε σχέση με άλλα (πχ αυτά του δημοσίου δικαίου). Ένας λόγος που θεωρούνται δύσκολα είναι ίσως και ότι οι καθηγητές είναι γενικά αυστηροί στην βαθμολογία, αλλά τα περνάς άνετα αν κατανοήσεις καλά την μεθοδολογία επίλυσης των πρακτικών. Μιλάω πάντα για β' κλιμάκιο βέβαια.

ΥΓ. Καλά αποτελέσματα να έχετε αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οσοι πιστοι προσελθετε και επισημως!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Προσέρχομαι επισήμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Κι εγω επισήμως!!Καλώς σας βρήκα συμφοιτητές και συμφοιτήτριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Χαίρετε συμφοιτητές!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Χαιρετώ τους φίλτατους συμφοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Επιτελους, ναμαι κ εγω!!!!!!!!!!Χαιρομαι ,χαιρομαι, χαιρομαιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Να ΄μαι κι εγώωωωωωω :D :D :D
Όλοι Αθήνα από Οκτώβρη!
Καλή αρχή να έχουμε στη σχολή!
Είμαι τόσο χαρούμενηηηηηη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αχ δν τ χω συνειδητοποιήσει ακόμα!!Παιδιά να κάνουμε ενα γκρουπ να γνωριστουμε οι μελλοντικοιι δικηγοροι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλώς ορίσατε!
Να παρακολουθείτε τα της σχολής γιατί από ό,τι φαίνεται οι προβλέψεις για ανήσυχο χειμώνα επαληθεύονται.
https://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload/PDF-files/organa/sygklhtos/2010_2011/sygklitos_29-8-2011.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καλα ποσοι ειμαστε;;;;;:clapup::clapup::clapup:
Θα μαζευτουμε και οι 400!!!!:clapup:

Zucker, ετοιμαζομουν να το ποσταρω αυτο, αποφασιστηκε αναβολη της εξεταστικης μεχρι τις 9/9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top