Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οταν λετε οτι στην εισγωγη ή στην ιστορια η παρακολουθηση δεν ειναι απαραιτητη, αυτο τι σημαινει; Οτι δεν πατας καθολου ή πατας μια φορα στις δυο εβδομαδες ξερω 'γω; Αυτο εχει επιπτωση στο τελικο βαθμο
Υπάρχουν δύο τάσεις. Εκείνη που παρακολουθούν συστηματικά και εκείνη που διαβάζουν συστηματικά στο σπίτι. Και τα δύο αποδίδουν εξίσου. Είναι θέμα του φοιτητή τι θα επιλέξει.

οι μισοί φοιτητές της νομικής θα έπρεπε να χρωστάνε μαθήματα λόγω "κακής εικόνας" προς τον καθηγητή ή ακόμα χειρότερα λόγω "πλήρους απουσίας εικόνας" από τον καθηγητή (με λίγα λόγια να μην τους έχει ξαναδεί μπροστά του ολόκληρο εξάμηνο).
Και ποιος σου λέει ότι δεν χρωστάνε;

@Baltazor: Οι επιπτώσεις της μη παρακολούθησης σε μαθήματα με μεγάλη προσέλευση είναι καθαρά προσωπικής φύσης δηλαδή,όπως ανέφερε και η Μελίνα, έχουν να κάνουν με τη δική σου δυσκολία να ανταποκριθείς στο μάθημα.
Όσον αφορά όμως μαθήματα, κυρίως επιλογής, όπου οι προσερχόμενοι είναι λίγοι και γνωστοί τότε μπορεί να υπάρξει και βαθμολογική διαφορά καθώς καμιά φορά ευνοούνται όσοι έχουν γίνει γνωστοί στον καθηγητή από την παρακολούθηση.
Για τα συγκεκριμένα μαθήματα αναφέρθηκε ότι δεν είναι απαραίτητη η παρακολούθηση επειδή είναι εντελώς θεωρητικά.
Δεν επηρεάζει η προσέλευση ή μη την επίδοση στα υποχρεωτικά μαθήματα. Στα επιλογής ίσως, αν και δεν είναι απόλυτο.Όμως θα πρέπει να είναι καταρτισμένος ο φοιτητής για να ανταποκριθει στις εξεταστικές απαιτήσεις και να χτυπήσει το άριστα.
Όσο για τα θεωρητικά μαθήματα, γι' αυτό τα χρωστάνε μέχρι το πτυχίο και κλαψουρίζουν για αδικίες εις βάρος τους, από το πολύ ενδιαφέρον που δείχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Οπουδήποτε, αν δε δείξει ενδιαφέρον ο φοιτητής δεν πρόκειται να ανταποκριθεί.
Νομίζω ότι όσα ανέφερα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, και σίγουρα ανταποκρίνονται σε όσα έχω εγώ βιώσει ως φοιτήτρια.
Έχω επαναλάβει,παραπάνω ίσως από όσο χρειάζεται,πώς το πανεπιστήμιο και η πορεία των σπουδών σε αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Δεν υπάρχει "μπούσουλας',απλά βιώματα εμπειρίας που μερικοί από μας παραθέτουμε. Ο καθένας όμως οφείλει να βρει μόνος του με ποιο τρόπο επιθυμεί να σπουδάσει, τι φιλοδοξίες έχει και πόσο θα επηρεαστεί από το περιβάλλον του ή τρίτους για να κάνει αυτές τις επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Στην πλριοψηφια οι παραδοσεις των μαθηματων ειναι καλες? Δηλ. με λιγα λογια γινεται καλη δουλια στις παραδοσεις? ή .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εξαρτάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Εξαρτάται.

...από τους καθηγητές που θα σου τύχουν.
Μην μπείτε όμως στη διαδικασία να ρωτήσετε ποιοι και γιατί.Καλύτερα να μην πάτε προκατειλλημμένοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Οταν λετε οτι στην εισγωγη ή στην ιστορια η παρακολουθηση δεν ειναι απαραιτητη, αυτο τι σημαινει; Οτι δεν πατας καθολου ή πατας μια φορα στις δυο εβδομαδες ξερω 'γω; Αυτο εχει επιπτωση στο τελικο βαθμο;
Πρακτικα οχι ιδιαιτερη επιπτωση. Εγω προσωπικα δεν πατησα σχεδον καθολου (1-2 φορες συνολικα αν πηγα) και τα περασα με αρκετα καλους βαθμους.
Και στα δυο μαθηματα διαβασα πολυ καλα το βιβλιο -και κυριως τα sos- λιγες μερες πριν δωσω.
Τωρα δικη σου επιλογη αν θα τα παρακολουθησεις, εγω γενικα βαριεμαι τετοιου ειδους μαθηματα και προτιμω να τα διαβαζω μολις πριν τα δωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, ποιες ειναι ολες οι διεξοδοι απο τη νομικη;;(εκτος απο τα κλασικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κοίτα επειδή και εγώ το είχα ψάξει παλαιότερα:
Επαγγελματικές Διέξοδοι
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως: δικηγόροι, νομικοί σύμβουλοι, υποθηκοφύλακες, συμβολαιογράφοι, δικαστικοί λειτουργοί, υπάλληλοι (ειδικές κατηγορίες), διπλωμάτες (μετά από ειδικές εξετάσεις στην Διπλωματική Ακαδημία). Για την άσκηση του δικηγορικού επαγγέλματος απαιτείται ειδική άδεια, την οποία οι πτυχιούχοι μπορούν να αποκτήσουν αφού ασκηθούν επί 18 μήνες σε δικηγορικό γραφείο και περάσουν τις σχετικές εξετάσεις στον Άρειο Πάγο. Μετά από 4 χρόνια άσκησης επαγγέλματος μπορούν να παρίστανται στο Εφετείο και μετά από 8 χρόνια στον Άρειο Πάγο και το Συμβούλιο Επικρατείας. Οι δικηγόροι, που επιθυμούν να εισέλθουν στο δικαστικό κλάδο, έχουν τη δυνατότητα, ένα έτος μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος, να συμμετέχουν σε εξετάσεις και να εισέλθουν στον κλάδο των ειρηνοδικών. Για τον κλάδο των δικαστών απαιτείται τρία χρόνια άσκηση επαγγέλματος και συμμετοχή σε εξετάσεις για την κάλυψη κενών θέσεων.
Το είχα στο word :redface::P

αλλά υπάρχει και θέμα εδώ μέσα... νομίζω δλδ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα. Συγχαρητήρια στους νεοεισαχθέντες.
Διάβαζοντας όλα τα σχόλια, μου έκανε εντύπωση το άγχος σας. Μην έχετε! Δεν χρειάζεται καθόλου! Ειδικά για κάτι γραφειοκρατικά και τυπολογικά όπως τα ..κλιμάκια, δεν βρίσκω καν λόγο ανησυχίας. Αλλωστε, εγώ πολλές φορές παρακολούθησα σε άλλο κλιμάκιο. Σκεφτείτε απλώς το εξής: οι συμφοιτητές σας θα είναι τόσοι πολλοί, κανείς δεν θα προσέξει που είστε, που κάθεστε, που παρακολουθείτε. Για παράδειγμα, και τώρα αναφέρομαι στους παλαιότερους, εγώ ξέρω παιδιά που μέχρι και στη σύνθεση δημοσίου (ναι, μάλιστα..!!) έρχονταν στο δικό μου κλιμάκιο, παρ'ολο που θα εξετάζονταν απο άλλον, δικό τους καθηγητή.
Ακόμα, διαβλέπω ένα άγχος για την παρακολούθηση. Το 75 % των όσων λέγονται στην παράδοση, είναι γραμμένο στα βιβλία. Διότι, σε μεγάλο βαθμό, οι καθηγητές στη σχολή μας, έχουν και τα αντίστοιχα δικά τους βιβλία ( Πάλι αναφέρομαι σε παλαιότερους, βλ. Μυλωνόπουλο). Σε κάποια μαθήματα, απλώς, η παράδοση βοηθάει στην αμεσότερη κατανόηση..
Τέλος, να σας πω το εξής: Θα συναντήσετε πολλούς, μεταξύ των οποίων και εγώ, λίγο απογοητευμένους απο τη σχολή. Σε κάποια πράγματα, δεν θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας. Παρ'ολα αυτά, μην αποθαρρυνθείτε. Εχει καλή ποιότητα σπουδών, σε γενικές γραμμές καλό διδακτικό προσωπικό, και με συστηματικό διάβασμα.. κάνεις θαύματα. Απλώς, ξεφύγετε πλέον απο τη λυκειακή νοοτροπία, ο καθηγητής είναι και θα είναι ενας άγνωστος , ο οποίος δεν θα μάθει το όνομα σας. Άλλωστε τα εξάμηνα διαρκούν 4.5 μήνες, και κάποιους εξ αυτών, δεν θα τους ξαναδείτε.
Για οποιαδήποτε απορία, είμαι πλήρως στη διάθεση σας. Και πάλι. συγχαρητήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια, να ρωτησω...ισχυει οτι η Γερμανια ειναι η καλυτερη για μεταπτυχιακα;;;
Μπορειτε να προτεινετε για ολους τους τομεις(και ιδιαιτερα ποινικο) ποια πανεπιστημια εξ. ειναι καλυτερα;;;Ειδικα, αν καποιος δεν ξερει γερμανικα, σαν και εμενα, πιστευετε οτι θα πρεπει να αρχισει τωρα να μαθαινει ή υπαρχουν και αλλες εξισου καλες επιλογες και αλλου;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Παιδια, να ρωτησω...ισχυει οτι η Γερμανια ειναι η καλυτερη για μεταπτυχιακα;;;
Μπορειτε να προτεινετε για ολους τους τομεις(και ιδιαιτερα ποινικο) ποια πανεπιστημια εξ. ειναι καλυτερα;;;Ειδικα, αν καποιος δεν ξερει γερμανικα, σαν και εμενα, πιστευετε οτι θα πρεπει να αρχισει τωρα να μαθαινει ή υπαρχουν και αλλες εξισου καλες επιλογες και αλλου;;;;

Γερμανία, Γαλλία και Αγγλία έχουν καλά μεταπτυχιακά, εξαρτάται βέβαια και από τον τομέα που θες να ειδικευτείς. Πάντως μου έχουν πει ότι στη Γερμανία τουλάχιστον είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί οι καθηγητές ως προς τη χρήση της γλώσσας, και δίνουν βάρος στους ξένους φοιτητές ως προς τη χρήση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ποινικό, αυστηρά Γερμανία.
Δημόσιο, ιδίως διοικητικό, διεθνή, ενωσιακό/ευρωπαικό, αστικό, Γαλλία.
Ναυτικό και γενικά ο,τι έχει σχέση με ναυτιλιακά, Αγγλία.
Είναι λίγο νωρίς να ανησυχείτε για αυτά,όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ποινικό, αυστηρά Γερμανία.
Δημόσιο, ιδίως διοικητικό, διεθνή, ενωσιακό/ευρωπαικό, αστικό, Γαλλία.
Ναυτικό και γενικά ο,τι έχει σχέση με ναυτιλιακά, Αγγλία.
Είναι λίγο νωρίς να ανησυχείτε για αυτά,όμως..


Η αληθεια ειναι οτι ειναι νωρις. Ομως, σκεφτομαι οτι ισως μου αρεσει το ποινικο. Εννοεις οτι η Γερμανια ειναι ο μονος δρομος για αυτο;;;Δεν υπαρχει κατι αλλο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Η ποιότητα του επιπέδου σπουδών στην Γερμανία είναι εξαιρετική!!!! τον Οκτώβρη πηγαίνω (οχι για νομικη:P) με το ερασμους και πάντα ο κάθε ξένος φοιτητής πρέπει να συμμετασχει στο OnDaf Test που αποδεικνύει τις γνώσεις του στα Γερμανικά. Είναι πολύ απαιτητικοί με το θέμα το γλώσσας, ξεκινήστε από τώρα να διαβάζετε!:):)
Καλή επιτυχία!
Είναι δυνατά τα γερμανικά πτυχία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οι δικοί μας καθηγητές που κάνουν ποινικό, έχουν σπουδάσει Γερμανία. Τι να σου πω τώρα.. Είναι η κοιτίδα του ποινικού δικαίου.
Δεν ξέρω αν όμως είμαι η καταλληλότερη να σου απαντήσω για τα ποινικά, δεν μου αρέσουν καθόλου. Είμαι περισσότερου του αστικού, η του συνταγματικού/διοικητικού εγώ.. Εκεί ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω.. Για το ποινικό.. Όχι..
Μπορείς να μπεις στο www.law.uoa.gr, το σαιτ μας, και να κοιτάξεις στον τομέα μεταπτυχιακές σπουδές(ΠΜΣ).. έτσι, να δεις τι γίνεται.
Αλλά και πάλι σου λέω, από προσωπική πείρα, σε αυτή τη σχολή, θα αλλάξεις δέκα φορές γνώμη.. Αν δεις οτι στο πρώτο έτος, δεύτερο εξάμηνο, που κάνετε Γενικό Ποινικό Δίκαιο, σου αρέσει.. Ε τότε σκέψου να ξεκινήσεις γερμανικά.. Αν πάλι δεν σε τραβήξει αυτό, αλλά κάποιος άλλος τομέας, δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο να μαθαίνεις μια περαιτέρω ξένη γλώσσα.. Η σχολή έχει τόσα ποινικά μαθήματα (Γενικό ποινικό, ειδικό ποινικό, ποινική δικονομία, σύνθεση ποινικού, εγκληματολογία, ποινικό ανηλίκων κτλ κτλ ) που σου δίνει την ευκαιρία πάντως να γνωρίσεις τον τομέα, με σχετική επάρκεια, και να κρίνεις αν σου ταιριάζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οι δικοί μας καθηγητές που κάνουν ποινικό, έχουν σπουδάσει Γερμανία. Τι να σου πω τώρα.. Είναι η κοιτίδα του ποινικού δικαίου.
Δεν ξέρω αν όμως είμαι η καταλληλότερη να σου απαντήσω για τα ποινικά, δεν μου αρέσουν καθόλου. Είμαι περισσότερου του αστικού, η του συνταγματικού/διοικητικού εγώ.. Εκεί ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω.. Για το ποινικό.. Όχι..
Μπορείς να μπεις στο www.law.uoa.gr, το σαιτ μας, και να κοιτάξεις στον τομέα μεταπτυχιακές σπουδές(ΠΜΣ).. έτσι, να δεις τι γίνεται.
Αλλά και πάλι σου λέω, από προσωπική πείρα, σε αυτή τη σχολή, θα αλλάξεις δέκα φορές γνώμη.. Αν δεις οτι στο πρώτο έτος, δεύτερο εξάμηνο, που κάνετε Γενικό Ποινικό Δίκαιο, σου αρέσει.. Ε τότε σκέψου να ξεκινήσεις γερμανικά.. Αν πάλι δεν σε τραβήξει αυτό, αλλά κάποιος άλλος τομέας, δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο να μαθαίνεις μια περαιτέρω ξένη γλώσσα.. Η σχολή έχει τόσα ποινικά μαθήματα (Γενικό ποινικό, ειδικό ποινικό, ποινική δικονομία, σύνθεση ποινικού, εγκληματολογία, ποινικό ανηλίκων κτλ κτλ ) που σου δίνει την ευκαιρία πάντως να γνωρίσεις τον τομέα, με σχετική επάρκεια, και να κρίνεις αν σου ταιριάζει..

Χα, και να σουν η μονη...:PΞερω πολλους που μισουν το ποινικο, μα τι σας κανουν;;:P
Παντως, εχεις δικιο, μπορει να αλλαξω γνωμη, απλως μου φαινεται ενδιαφερον οπως το βλεπω...καποια απο τα μαθηματα επιλογης που ειπες θα τα παρω...
αλλα ακομα ψαχνομαι στο τι θα επιλεξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fisc

Νεοφερμένος

Ο Fisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολυ άγχος για την σχολή παρατηρώ από τους νεοεισαχθέντες...δικαιολογημένα μεν αλλά δεν χρειάζεται!!

Όπως σύντομα θα διαπιστώσετε και μόνοι σας η Νομική είναι μια σχολή αρκετά καλή αλλά σίγουρα όχι έτσι όπως παρουσιάζεται!!!

Έχει πολλά καλά και πολλά άσχημα!!!

Συνήθως οι περισσότεροι (μεταξύ αυτών και εγώ!) μπαίνουν στην σχολή και έχουν άλλα κατά νου και άλλα τελικά βρίσκουν!!!

Νομίζα ότι με το που θα πατήσω στο αμφιθέατρο θα ενθουσιαστώ από την παράδοση του μαθήματος και ότι θα είναι καταπληκτικά!!

Γελάστηκα...πρώτο μάθημα ήθελα να την κάνω τρέχοντας απο την Μασσαλίας και να αλλάξω το μηχανογραφικό γτ τελικά είχα διαλέξει λάθος σχολή!!!
Δεν καταλάβαινα πραγματικά τίποτα!!

Αλλά εντάξει με τον καιρό μπορώ να πω άρχισε να μου αρέσει...!!

Για αυτό, επειδή μάλλον θα πελαγώσετε στην αρχή, μη φοβού...η σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σιγά σιγά θα μπείτε στο μουντ!!!

Όσον αφορά τους συμφοιτητές σας...καθε άτομο και μια ιστορια!!

Ψώνια,ντίβες,φαντασμένοι,άκυροι, δεξιοι, αριστεροί, γλύφτες. φυτά, παιδιά τζάμι, γαμάτοι τύποι, πολύ καλοί φίλοι...γενικά θα σας δώσει λίγο την εντύπωση απο κέντρο διερχομένων αλλά πραγματικά με λίγη προσπάθεια και τύχη θα βρείτε άτομα που να ταιριάζετε και να κάνετε πραγματικές φιλίες...!!

Μην μείνετε κολλημένοι (όσοι είστε απο Αθήνα) στις παρέες του σχολείου μόνο!!!

Επειδή θα είστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων,προτείνω, να είστε ανοικτοί στους άλλους...μη ντρέπεστε..όλοι σε αυτη την σχολή λαμόγιο θα γίνουν κάποια μέρα :-P !!

Όσον αφορά τους άντρες συναδέλφους...τους καλως ορίζω στην σχολή που είναι τίγκα στις γυναίκες (have fun)!!!

Θα σας πρότεινα επίσης να πηγαίνετε στο αναγνωστήριο (Ακαδημίας 15)!! Να προτιμάτε τον 2ο όροφο (ο 4ος είναι πιο οργανωμένος και με λιγότερες θέσεις..οπότε δεν μας αφορά), όχι φυσικά για να διαβάσετε αλλα όπου όλο και κάποια γνωριμία θα γίνει μιας και εκεί μαζεύονται φοιτητές όχι μονο από το ΝΟΠΕ αλλά από όλο το ΕΚΠΑ!!!

Καλη φοιτητική ζωή και μην άγχώνεστε....σε μια σχολή η οποία βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας,ανάμεσα σε Κολωνάκι και Εξάρχεια...το μόνο σίγουρο είναι πως θα καταλήξεις να χρωστάς τουλάχιστον 5-8 μαθήματα τον Σεπτέμβρη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πολυ άγχος για την σχολή παρατηρώ από τους νεοεισαχθέντες...δικαιολογημένα μεν αλλά δεν χρειάζεται!!

Όπως σύντομα θα διαπιστώσετε και μόνοι σας η Νομική είναι μια σχολή αρκετά καλή αλλά σίγουρα όχι έτσι όπως παρουσιάζεται!!!

Έχει πολλά καλά και πολλά άσχημα!!!

Συνήθως οι περισσότεροι (μεταξύ αυτών και εγώ!) μπαίνουν στην σχολή και έχουν άλλα κατά νου και άλλα τελικά βρίσκουν!!!

Νομίζα ότι με το που θα πατήσω στο αμφιθέατρο θα ενθουσιαστώ από την παράδοση του μαθήματος και ότι θα είναι καταπληκτικά!!

Γελάστηκα...πρώτο μάθημα ήθελα να την κάνω τρέχοντας απο την Μασσαλίας και να αλλάξω το μηχανογραφικό γτ τελικά είχα διαλέξει λάθος σχολή!!!
Δεν καταλάβαινα πραγματικά τίποτα!!

Αλλά εντάξει με τον καιρό μπορώ να πω άρχισε να μου αρέσει...!!

Για αυτό, επειδή μάλλον θα πελαγώσετε στην αρχή, μη φοβού...η σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σιγά σιγά θα μπείτε στο μουντ!!!

Αυτο ειναι αληθεια. Οι περισσοτεροι αλλα εχουμε στο μυαλο μας και αλλα καταληγουμε να κανουμε. Να δουμε, γιατι απο ολους ακουω οτι ο ενθουσιασμος κραταει...μια μερα:P

Όσον αφορά τους συμφοιτητές σας...καθε άτομο και μια ιστορια!!

Ψώνια,ντίβες,φαντασμένοι,άκυροι, δεξιοι, αριστεροί, γλύφτες. φυτά, παιδιά τζάμι, γαμάτοι τύποι, πολύ καλοί φίλοι...γενικά θα σας δώσει λίγο την εντύπωση απο κέντρο διερχομένων αλλά πραγματικά με λίγη προσπάθεια και τύχη θα βρείτε άτομα που να ταιριάζετε και να κάνετε πραγματικές φιλίες...!!

Μην μείνετε κολλημένοι (όσοι είστε απο Αθήνα) στις παρέες του σχολείου μόνο!!!
Παναγια μου, τι θα συναντησουμε???:worry:Αντε να βρεις κανενα ατομο της προκοπης μες στου 400:confused:

Επειδή θα είστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων,προτείνω, να είστε ανοικτοί στους άλλους...μη ντρέπεστε..όλοι σε αυτη την σχολή λαμόγιο θα γίνουν κάποια μέρα :-P !!
Τι ωραια που το εθεσες!;)Προτεινω να ξεκινησουμε απο τωρα τις λαμογιες.

Όσον αφορά τους άντρες συναδέλφους...τους καλως ορίζω στην σχολή που είναι τίγκα στις γυναίκες (have fun)!!!
Γιουχου!!!:D(μπας και δουμε καμια ασπρη μερα)

Θα σας πρότεινα επίσης να πηγαίνετε στο αναγνωστήριο (Ακαδημίας 15)!! Να προτιμάτε τον 2ο όροφο (ο 4ος είναι πιο οργανωμένος και με λιγότερες θέσεις..οπότε δεν μας αφορά), όχι φυσικά για να διαβάσετε αλλα όπου όλο και κάποια γνωριμία θα γίνει μιας και εκεί μαζεύονται φοιτητές όχι μονο από το ΝΟΠΕ αλλά από όλο το ΕΚΠΑ!!!
Αν καταλαβα καλα, το παν ειναι οι γνωριμιες ε;;:DΓια διαβασμα ουτε λογος:worry:

Καλη φοιτητική ζωή και μην άγχώνεστε....σε μια σχολή η οποία βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας,ανάμεσα σε Κολωνάκι και Εξάρχεια...το μόνο σίγουρο είναι πως θα καταλήξεις να χρωστάς τουλάχιστον 5-8 μαθήματα τον Σεπτέμβρη!!
Το καλυτερο το αφησες για το τελος!!:clapup:Αντε καλο πτυχιο στα...(το αφηνω να το συμπληρωσετε εσεις:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fisc

Νεοφερμένος

Ο Fisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλα μπορείς να τα συνδυάσεις στην σχολή μας!!

Και το διάβασμα και τις εξόδους και τι φιλίες και όλα...!!

Είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων...!!

Η σχολή εννοείται ότι έχει αρκετά δύσκολο αντικείμενο...το οποίο δυστυχώς μας είναι εντελώς ξένο (μα εντελώς όμως!!)..μιας και τα μαθήματα στα οποία εξεταζόμαστε στις πανελλήνιες είναι κατά βάση άσχετα με το τι συναντά κανείς στην Νομική!!Και αυτός είναι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους για τους οποίους χρειάζεται παρακολούθηση (όχι σε όλα) στα μαθήματα!!!

Το παν στην σχολή, κατ α την προσωπική μου άποψη, είναι να να συνδυάσεις αφενός την γνώση και το να περάσεις όσο καλύτερα γίνεται αφετέρου...!!

Εν ολίγοις δεν είναι σωστό, για εμένα, να είναι κανείς μονόπλευρος!! Βλέπεις, ας πούμε άτομα στην σχολή που διαβάζουν πάρα πολύ και περνάνε τις μέρες τους στο αναγνωστήριο και στις βιβλιοθήκες (ή γλείφοντας τους καθηγητές...και αυτό πιάνει για να περνάς τα μαθήματα άλλωστε :P ) και άλλους τους οποίους, βασικά, δεν τους βλέπεις ποτέ γιατί έρχονται στην σχολή όποτε καταφέρνουν να ξυπνήσουν από τις κραιπάλες που κάνουν!!

Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι σωστό, νομίζω!!

Πρέπει να παίρνεις κάτι από όλα όσα έχει να σου προσφέρει η σχολή και να το αξιολογείς-χρησιμοποιείς ανάλογα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλα μπορείς να τα συνδυάσεις στην σχολή μας!!

Και το διάβασμα και τις εξόδους και τι φιλίες και όλα...!!

Είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων...!!

Η σχολή εννοείται ότι έχει αρκετά δύσκολο αντικείμενο...το οποίο δυστυχώς μας είναι εντελώς ξένο (μα εντελώς όμως!!)..μιας και τα μαθήματα στα οποία εξεταζόμαστε στις πανελλήνιες είναι κατά βάση άσχετα με το τι συναντά κανείς στην Νομική!!Και αυτός είναι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους για τους οποίους χρειάζεται παρακολούθηση (όχι σε όλα) στα μαθήματα!!!

Το παν στην σχολή, κατ α την προσωπική μου άποψη, είναι να να συνδυάσεις αφενός την γνώση και το να περάσεις όσο καλύτερα γίνεται αφετέρου...!!

Εν ολίγοις δεν είναι σωστό, για εμένα, να είναι κανείς μονόπλευρος!! Βλέπεις, ας πούμε άτομα στην σχολή που διαβάζουν πάρα πολύ και περνάνε τις μέρες τους στο αναγνωστήριο και στις βιβλιοθήκες (ή γλείφοντας τους καθηγητές...και αυτό πιάνει για να περνάς τα μαθήματα άλλωστε :P ) και άλλους τους οποίους, βασικά, δεν τους βλέπεις ποτέ γιατί έρχονται στην σχολή όποτε καταφέρνουν να ξυπνήσουν από τις κραιπάλες που κάνουν!!

Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι σωστό, νομίζω!!

Πρέπει να παίρνεις κάτι από όλα όσα έχει να σου προσφέρει η σχολή και να το αξιολογείς-χρησιμοποιείς ανάλογα!!!

Δικιο εχεις, αυτο ειναι το επιθυμητο. Να τα συνδυασεις και τα δυο, απλως ειναι λιγο δυσκολο...
Αντε και σε 1,5 μηνα αρχιζουν τα ωραια:D(ετσι θελω να πιστευω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top