Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν το επωνυμο σας αρχιζει απο Π-Ρ και Τ-Ω (το Σ για καποιο ανεξηγητο λογο το βαζουν στο γ κλιμακιο), θα ειστε στο δ κλιμακιο στο Συνταγματικο (οπως εγω), που εχει Δημητροπουλο, που σημαινει οτι θα ζοριστειτε αρκετα.
Το καλο ειναι βεβαια οτι σε αλλα μαθηματα-παλουκια ανωτερων εξαμηνων οπως πχ Δικαιωματα, τα πραγματα αντιστρεφονται (ο Δημητροπουλος παει στο α κλιμακιο).
Είσαι πολύ βέβαιος;

μαθαινουμε πολλα αχρηστα πραγματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν στο επαγγελμα.
Εντυπωσιάζομαι με τις τοποθετήσεις σου, εύγε. Μάθε μας κι άλλα όμορφα πράγματα.

Στις εγγραφες προσεξτε τους παραταξιακους φοιτητες, οσο μπορειτε μακρια απο αυτους
Έχεις δίκιο για άλλη μία φορά. Μεταδίδουν χολέρα. Κι εγώ που νόμιζα ότι οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι διάφορες της κομματικής ταμπέλας.


ΥΓ. Εχουμε δημιουργησει ενα site σχετικα με τη σχολη, ανεξαρτητο απο κομματα και παραταξεις. Ακομα βεβαια ειμαστε λιγα ατομα, διοτι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν το γνωριζουν (δεν εχουμε την προβολη και την υποστηριξη που εχουν τα αντιστοιχα των παραταξεων), οσοι πιστοι μπειτε εδω https://nomiki2010.forumsmotion.com/
Θέλει δουλεια για να πούμε ότι επιτελεί το στόχο του.

Νταξει,παντως αναποφευκτη ειναι σε καποια μαθηματα η παπαγαλια. Σε καποια ειναι 1000 σελ.Ομως, τα πρακτικα που υπαρχουν σε πολλα μαθηματα εξασκουν τον τροπο σκεψης, οποτε αναδεικνυεται η κριτικη σκεψη και οχι η παπαγαλια...
Όπως τα λες είναι. Καλύτερα κράτα μικρό καλάθι.

Και πάλι λίγοι μου φαινόμαστε όσοι μπήκαμε εδώ! ;) Άντε δεν μπορεί να μην έχει και άλλους νομικάριους το iSchool!
Θα τους δεις ζωντανά από Οκτώβρη. Υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδια ηρεμία....αν μπήκες, όχι μόνο επειδή παπαγάλησες την ιστορία και έγραψες στις πανελληνίες, αλλά κυρίως επειδή το ήθελες, και αν κόβει λίγο το νιονιο...όλα θα είναι παραλία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Φιλε V@silis θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ προκαταβολικα. Ακομα Ιουλιος ειναι, χαλαρωσε και θα τα δεις ολα στην πορεια. Η σχολη σιγουρα εχει αρκετες δυσκολιες, αλλα αν σε ενδιαφερει πραγματικα το αντικειμενο θα τα καταφερεις.


Εντυπωσιάζομαι με τις τοποθετήσεις σου, εύγε. Μάθε μας κι άλλα όμορφα πράγματα.


Έχεις δίκιο για άλλη μία φορά. Μεταδίδουν χολέρα. Κι εγώ που νόμιζα ότι οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι διάφορες της κομματικής ταμπέλας.

Δεν καταλαβα προς τι ολο αυτο το ειρωνικο υφακι και η προσωπικη επιθεση. Δεν ξερω αν δεν σου αρεσει η αποψη μου, αλλα αυτη ειναι και, ειτε σου αρεσει ειτε δεν σου αρεσει, θα την εκφραζω.

Οσο για τους παραταξιακους (που μαλλον εισαι ενας απο αυτους και θιχτηκες απο αυτο που ειπα), ολοι ξερουμε πως κινουνται και τι επιδιωκουν. :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν καταλαβα προς τι ολο αυτο το ειρωνικο υφακι και η προσωπικη επιθεση. Δεν ξερω αν δεν σου αρεσει η αποψη μου, αλλα αυτη ειναι και, ειτε σου αρεσει ειτε δεν σου αρεσει, θα την εκφραζω.
Μάθε πρώτα σωστά τα της σχολής και μετά μοίρασε δεξιά κι αριστερά τα φώτα σου. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Οσο για τους παραταξιακους (που μαλλον εισαι ενας απο αυτους και θιχτηκες απο αυτο που ειπα), ολοι ξερουμε πως κινουνται και τι επιδιωκουν.
Με περισσή ευκολία προβαίνεις σε κρίσεις. Αμφισβητείς το γεγονός ότι πέραν του κομματικού σκέλους, που προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο, είναι οι συμφοιτητές σου και μελλοντικοί συνάδελφοι σου; Δηλαδή στο μέλλον τι θα λες στο δικαστήριο; "Είσαι κομματόσκυλο, δε σου μιλώ;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Γεια σας παιδες, κι εγω Νομικη Αθηνων ειμαι, 2ο ετος.


Γενικα η σχολη εχει πολυ θεωρητικουρα και παπαγαλια, μαθαινουμε πολλα αχρηστα πραγματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν στο επαγγελμα.
Υπαρχουν βεβαια και καθηγητες που πιο πολυ ζητουν πρακτικα, που κατα τη γνωμη μου σε βοηθουν καλυτερα να καταλαβεις την υλη. Ωστοσο ο κανονας ειναι θεωρητικουρα μεχρι αηδιας.

Οι εγγραφες θα ειναι τελη Σεμπτεμβριου λογικα, τα μαθηματα αρχιζουν περιπου στις 5-10 Οκτωβριου. Στις εγγραφες προσεξτε τους παραταξιακους φοιτητες, οσο μπορειτε μακρια απο αυτους. ;)

Μπορεις να μας το εξηγησεις ειδικοτερα;(για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις.

Επισης, πως ειναι τα πραγματα γ'κλιμακιο συνταγματικο και αστικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δεν απαντώ στη θέση του Madrilenos αλλά θα πω τη δική μου γνώμη.
Άχρηστα πράγματα δε διδάσκονται, απλά υπάρχει διαβάθμιση ως προς τη χρησιμότητά τους. Στο πρόγραμμα σπουδών υπάρχουν μαθήματα που στοχεύουν στη διαμόρφωση ενός θεωρητικού υποβάθρου που κρίνεται απαραίτητο να κατέχει ένας νομικός. Αυτά τα μαθήματα δε χρησιμεύουν στην εξάσκηση του επαγγέλματος αργότερα αλλά θέτουν βάσεις για έναν νέο σπουδαστή που ελάχιστα γνωρίζει από δίκαιο. Λ.χ. θα διδαχθείτε Ιστορία του Δικαίου. Δε θα σας χρησιμεύσει σε μία αγόρευση αλλά σας δίνει την εικόνα του πως εξελίχθηκε το δίκαιο ανά τους αιώνες και ποια μορφή έχουν στις μέρες μας θεσμοί των ρωμαϊκών χρόνων.
Όσον αφορά την παπαγαλία, ναι είναι χρήσιμη για τέτοιου είδους μαθήματα που χρειάζονται ακριβή περιγραφή των θεσμών του παρελθόντος αλλά ήδη από την πρώτη εξεταστική θα διαπιστώσετε τη διαφορά από το διάβασμα των πανελληνίων. Η παπαγαλία δεν αρκεί και μάλιστα μπορεί να βλάψει αν κανείς δεν έχει κατανοήσει το αντικείμενο που διδάσκεται.
Αρχικά θα σας είναι δύσκολο να εγκλιματιστείτε γιατι το δίκαιο σαν αντικείμενο σπουδών διαφέρει από τις προσλαμβάνουσες που έχετε ως τώρα αλλά με τον καιρό ο καθένας βρίσκει τη μέθοδο που του ταιριάζει και ανταποκρίνεται, αν προσπαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οταν καποιος παρακολουθει τις παραδοσεις ,αυτο τον βοηθα σε κατι ή ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κι εγώ ευελπιστώ από Οκτώβρη για Νομική Αθηνών. Και μάλιστα α' κλιμάκιο απ'ό,τι μαθαίνω από τους πιο έμπειρους. Περαστικά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Προσωπικά μου ήταν και είναι πολύ χρήσιμη η παρακολούθηση. Εντάσσεσαι ευκολότερα στο αντικείμενο, αντιλαμβάνεσαι τη διάθεση του καθηγητή, μπορείς να θέσεις ερωτήματα και στο τέλος αντεπεξέρχεσαι ευκολότερα στο διάβασμα της ύλης. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για ορισμένα μαθήματα όπου η διδασκαλία είναι πολύ τυπική (σχεδόν ανάγνωση του συγγράμματος). Αυτό το κρίνει ο καθένας μόνος του. Επίσης, πρέπει να είσαι διατεθειμένος να περνάς έως και ολόκληρη τη μέρα σου στα έδρανα.
Σε κάθε περίπτωση ο καθένας δοκιμάζει και διαλέγει τον τρόπο που επιθυμεί. Πολλοί φίλοι και γνωστοί διαβάζουν όλο το έτος χωρίς παρακολούθηση, ενώ άλλοι παρακολουθούμε και διαβάζουμε σε μικρότερο βαθμό αλλά τακτικά. Είναι, όπως τονίζω συχνά, θέμα προσωπικής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι είναι τα κλιμάκια; Κάτι σαν τις αδελφότητες του Χαρυ Πότερ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χα, μπορεις να το πεις και ετσι:D
Απλως, οι 400 της νομικης χωριζονται σε δυο ''τμηματα'' συνηθως Α-Κ, Λ-Ω, και εχουν διαφορετικους καθηγητες. Καποιες φορες εχουμε και τρια και τεσσερα κλιμακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επισης, πως ειναι τα πραγματα γ'κλιμακιο συνταγματικο και αστικο;
Ακόμη είναι πολύ νωρίς. Από Οκτώβρη, που θα γίνει η κατανομή ψηφίων και καθηγητών σε κλιμάκια, ξαναρωτάς.
Τι είναι τα κλιμάκια; Κάτι σαν τις αδελφότητες του Χαρυ Πότερ;:worry:
Κατά μία έννοια ναι. Ουσιαστικά, πλην των μαθημάτων επιλογής όπου ελάχιστοι πατάνε, οι φοιτητές των δύο κλιμακίων σχεδόν δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Εξαίρεση τα Κ, Λ που το παίζουν δίπορτο σε ορισμένα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μπορεις να μας το εξηγησεις ειδικοτερα;(για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις.

Επισης, πως ειναι τα πραγματα γ'κλιμακιο συνταγματικο και αστικο;
Για το γ κλιμακιο στο αστικο, μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα. Το μαθημα ηταν απολυτα κατανοητο και οι καθηγητες μας ελυσαν πολλα πρακτικα.
Για το γ κλιμακιο στο συνταγματικο δεν ξερω, μαλλον ομως καλυτερο πρεπει να ειναι απο το δ.

Οταν καποιος παρακολουθει τις παραδοσεις ,αυτο τον βοηθα σε κατι ή ......
Η παρακολουθηση επιβαλλεται σε ορισμενα μαθηματα (οπως πχ στο Δικοικητικο η στο Ποινικο), σε αλλα ειναι μαλλον μη απαραιτητη (πχ Ιστορια Δικαιου η Εισαγωγη στο Δικαιο).
Πιο καλα θα το εκτιμησεις εσυ η ιδια που σου χρειαζεται περισσοτερο να παρακολουθεις, αν και νομιζω οτι σε μαθηματα που εχουν πολυ θεωρια και παπαγαλια δεν ειναι απαραιτητη.

Με περισσή ευκολία προβαίνεις σε κρίσεις. Αμφισβητείς το γεγονός ότι πέραν του κομματικού σκέλους, που προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο, είναι οι συμφοιτητές σου και μελλοντικοί συνάδελφοι σου; Δηλαδή στο μέλλον τι θα λες στο δικαστήριο; "Είσαι κομματόσκυλο, δε σου μιλώ;"
Ναι, μας επεισες. Γι' αυτο μου επιτεθηκες, επειδη και καλα νοιαζεσαι για την συναδελφικη αλληλεγγυη (αυτη που προωθουν οι παραταξεις με τις κλικες που δημιουργουν :D) και οχι γιατι θιχτηκες απο αυτο που ειπα για τα κομματοσκυλα της σχολης. :clapup:

Επισης, ποιοι ακριβως ειναι οι μελλοντικοι μου συναδελφοι; Οι γλειφτες των καθηγητων που αυριο θα γλειψουν καποιο υπουργο (ενδεχομενως και να το εχουν ηδη κανει) και θα διοριστουν σε καποιο υπουργειο;;
Δεν θα γινω επαγγελματιας γλειφτης, με την δικηγορια σκοπευω να ασχοληθω. Αρα, ΔΕΝ ειναι συναδελφοι μου αυτοι.

Ασε που στο δικαστηριο αυτοι μαλλον δεν θα πανε, διοτι ολο και σε καποια δημοσια υπηρεσια η σε καμια πρεσβεια θα βολευτουν να βαρανε σφραγιδες.
Δευτερον, στα δικαστηρια δεν πετας τετοιους χαρακτηρισμους (στο λεω γιατι εχω παει πολλες φορες κι εχω παρακολουθησει δικες και θα σου συνιστουσα να το κανεις κι εσυ καμια φορα) και δεν εισαι υποχρεωμενος να μιλας με τον οποιονδηποτε.
Μια χαρα συναδελφους θα εχω, ολα αυτα τα παιδια που παλευουν να τελειωσουν την σχολη με την αξια τους και χωρις γλειψιματα και ρουφιανιες. :)

Αντε τωρα να παιξεις με τα αλλα παιδακια της παραταξης σου και ασε εμενα να πορευθω οπως νομιζω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ναι, μας επεισες.
...
ασε εμενα να πορευθω οπως νομιζω.
Κακώς ασχολήθηκα να σου δείξω τα λάθη στα οποία υπέπεσες. Είσαι άσχετος με τα της σχολής. Επιπροσθέτως κολλάς ταμπέλες δίχως να έχεις αναρωτηθεί για το τι μπορεί να θέλει να σου πει ο συνομιλητής σου και κυρίως αν έχει κάποιες παραστάσεις παραπάνω, από σένα το νιάνιαρο. Γι' αυτό προτού πας να παίξεις με τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας σου λάβε υπ' όψιν τα εξής. Πρώτον είσαι βαθιά νυχτωμένος και δυστυχώς για σένα θα προσγειωθείς απότομα στην πραγματικότητα. Αλλά τότε θα είναι πολύ αργά για κλάματα. Δεύτερον να το σκεφτείς καλύτερα για τη δικηγορία.

Τι εννοείς το παίζουν δίπορτο γιατί και εγώ(αν περάσω αθήνα τελικά) ανήκω στα Κ
Απλούστατο. Ενώ κανονικά στην πλειοψηφία των μαθημάτων είναι α΄ κλιμάκιο, σε ορισμένα κατ' εξαίρεση εντάσσονται στο β΄ κλιμάκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Κατά μία έννοια ναι. Ουσιαστικά, πλην των μαθημάτων επιλογής όπου ελάχιστοι πατάνε, οι φοιτητές των δύο κλιμακίων σχεδόν δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Εξαίρεση τα Κ, Λ που το παίζουν δίπορτο σε ορισμένα μαθήματα.

Τι εννοείς το παίζουν δίπορτο γιατί και εγώ(αν περάσω αθήνα τελικά) ανήκω στα Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Κακώς ασχολήθηκα να σου δείξω τα λάθη στα οποία υπέπεσες. Είσαι άσχετος με τα της σχολής. Επιπροσθέτως κολλάς ταμπέλες δίχως να έχεις αναρωτηθεί για το τι μπορεί να θέλει να σου πει ο συνομιλητής σου και κυρίως αν έχει κάποιες παραστάσεις παραπάνω, από σένα το νιάνιαρο. Γι' αυτό προτού πας να παίξεις με τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας σου λάβε υπ' όψιν τα εξής. Πρώτον είσαι βαθιά νυχτωμένος και δυστυχώς για σένα θα προσγειωθείς απότομα στην πραγματικότητα. Αλλά τότε θα είναι πολύ αργά για κλάματα. Δεύτερον να το σκεφτείς καλύτερα για τη δικηγορία.
Ενταξει μεγαλε γκουρου, ο,τι πεις!!!
Πραγματικα με αποστομωσες με τα ατρανταχτα επιχειρηματα σου.

Κακως εχασα το χρονο μου να απαντω σε σενα..
Αντε Γεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Κι εγώ ευελπιστώ από Οκτώβρη για Νομική Αθηνών. Και μάλιστα α' κλιμάκιο απ'ό,τι μαθαίνω από τους πιο έμπειρους. Περαστικά μου!
Απ οτι διαβαζω κ εγω στο α θα ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οταν λετε οτι στην εισγωγη ή στην ιστορια η παρακολουθηση δεν ειναι απαραιτητη, αυτο τι σημαινει; Οτι δεν πατας καθολου ή πατας μια φορα στις δυο εβδομαδες ξερω 'γω; Αυτο εχει επιπτωση στο τελικο βαθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Απ οτι διαβαζω κ εγω στο α θα ειμαι

Με το καλό και συμφοιτήτριες λοιπόν!

Οταν λετε οτι στην εισγωγη ή στην ιστορια η παρακολουθηση δεν ειναι απαραιτητη, αυτο τι σημαινει; Οτι δεν πατας καθολου ή πατας μια φορα στις δυο εβδομαδες ξερω 'γω; Αυτο εχει επιπτωση στο τελικο βαθμο;

Λογικά σκεπτόμενη εντελώς και χωρίς καμιά σχετική εμπειρία, αν επηρέαζε σημαντικά οι μισοί φοιτητές της νομικής θα έπρεπε να χρωστάνε μαθήματα λόγω "κακής εικόνας" προς τον καθηγητή ή ακόμα χειρότερα λόγω "πλήρους απουσίας εικόνας" από τον καθηγητή (με λίγα λόγια να μην τους έχει ξαναδεί μπροστά του ολόκληρο εξάμηνο). Φαντάζομαι ότι η συνέπεια στις παρακολουθήσεις θα ανταμοίβεται σε συνδυασμό με την καλή επίδοση σε εξεταστική ,εργασίες κλπ...ως ένα βαθμό τουλάχιστον.Είναι ανθρωπίνως αδύνατο για τον καθηγητή να μην παρατηρήσει τους 10,20,30 κ.ο.κ φοιτητές που εξακολουθούν σταθερά να παρακολουθούν το πλήρως θεωρητικό μάθημα του όταν το αμφιθέατρο έχει αδειάσει. Ο καθένας θα ήταν ευνοϊκά διακείμενος απέναντί τους. Από την άλλη η επαφή με το αντικείμενο κρατάσει και σένα σε κάποια "φόρμα", με την έννοια ότι δεν πας να πιάσεις ξαφνικά ιστορία στα τέλη του εξαμήνου και σου φαίνεται ταξίδι στο κέντρο της γης. Βέβαια μόνο εικασίες μπορώ να κάνω...ας μιλήσουν εκείνοι που τα έχουν βιώσει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
@Baltazor: Οι επιπτώσεις της μη παρακολούθησης σε μαθήματα με μεγάλη προσέλευση είναι καθαρά προσωπικής φύσης δηλαδή,όπως ανέφερε και η Μελίνα, έχουν να κάνουν με τη δική σου δυσκολία να ανταποκριθείς στο μάθημα.
Όσον αφορά όμως μαθήματα, κυρίως επιλογής, όπου οι προσερχόμενοι είναι λίγοι και γνωστοί τότε μπορεί να υπάρξει και βαθμολογική διαφορά καθώς καμιά φορά ευνοούνται όσοι έχουν γίνει γνωστοί στον καθηγητή από την παρακολούθηση.
Για τα συγκεκριμένα μαθήματα αναφέρθηκε ότι δεν είναι απαραίτητη η παρακολούθηση επειδή είναι εντελώς θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top