[2011] Πεπερασμένο όριο ακολουθίας (εντός ή εκτός ύλης;)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στη σελίδα 186 του σχολικού γράφει για το Πεπερασμένο όριο ακολουθίας;

Είναι εντός ύλης; Το έχετε κάνει; Εγώ δεν το έχω κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
φίλε οι ακολουθίες πραγματικών αριθμών στο λύκειο δεν διδάσκονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Για ορια πεπερασμενων ακολουθιων στο λυκειο εχω ακουσει μονο για τον αριθμο Εuler (e).
Kι αυτο σαν εννοια μοναχα, να ξερουμε απο που προεκυψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ!

Απλώς στην ύλη δεν λέει ότι είναι εκτός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Νομιζω πως ειναι εντος υλης.. Για το λογο οτι 1)δε φερει αστερισκο σε κανεναν απο τους δυο ορισμους, 2)Στην υλη δε γραφεται πως ειναι εκτος και 3) στις οδηγιες που δινει το υπουργιο στους καθηγητες για τη παραδοση του μαθηματος λεει : [FONT=&quot]"Η τελευταία παράγραφος, πεπερασμένο όριο ακολουθίας, να συζητηθεί γιατί θα χρειαστεί για το ορισμένο ολοκλήρωμα."..
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT](Προσωπικα πιστευω κιολας πως ειναι απο τα "ακυρα" πραγματα της θεωριας που αν θελουν να καψουν κοσμο βαζουν..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πωωω τι μου θυμίσατε τώρα.

Πριν 2 χρόνια που έδινα εγώ αυτό το όριο ακολουθίας είχε γίνει ανέκδοτο στο τμήμα μου (στο φροντιστήριο) επειδή ήταν ένας τύπος που 'χε εμμονή με αυτό και την πιθανότητα να πέσει, τρώει τρομερό δούλεμα ακόμα και σήμερα γι' αυτό χαχαχ

Τελικά το εν λόγω όριο το ξαναβρήκα μπροστά μου στο πανεπιστήμιο μετά, λιώνοντας απ' τα γέλια στην παράδοση.

Χοντρό off-topic αλλά δεν κρατήθηκα χαχαχ

Καλή σας τύχη ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top