Σχολές Ψυχολογίας

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα πολύ ενδιαφέρον site στο οποίο μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Καλό είναι να γνωρίζεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό αποφοίτων ψυχολογίας δεν είναι καθόλου ευχαριστιμένοι από το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Πολλοί προκειμένου να αποκτήσουν προϋπηρεσία αναγκάζονται για αρκετό καιρό να τρέχουν εθελοντικά σε διάφορες δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, όμως από θέμα αποκατάστασης είναι αρκετά δύσκολα!έχω αρκετούς γνωστούς που την τελείωσαν,έκαναν και μεταπτυχιακά αλλά δεν είχαν ιδιαίτερη τύχη.Πάντως ψυχολογία κάνουν και άλλα τμήματα π.χ. τα προσχολικής αγωγής αν σε ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γεια σας. εμενα μ ενδιαφερει η παιδοψυχολογια αλλα δεν ξερω πως πας εκει. δηλαδη περνας ψυχολογια και μετα υπαρχει κλαδος για παιδοψυχολογια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με μεταπτυχιακό βρήκα πως είναι, δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandra(Sk)

Νεοφερμένος

Η Alexandra(Sk) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείς να βγεις Ψυχολόγος και από κάποια άλλη σχολή, εκτός από τις ήδη γνωστές;

Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αν μας ελεγες και ποιες ειναι οι "γνωστες" σχολες, θα σου ειχαμε απαντησει ηδη:P...
Περα απο την ψυχολογια Παντειου, Θεσσαλονικης και Κρητης, Ψυχολογος βγαινεις και απο το Φ.Π.Ψ (Προγραμμα ψυχολογιας). Αυτες ειναι και οι μονες σχολες στην Ελλαδα που σου δινουν το πτυχιο του ψυχολογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παντως σε σχεση με αυτο που λεγαμε πριν για τη θεωρητικη και τις ανθρωπιστικες επιστημες,στο τμημα μου συνεβει κατι εξαιρετικα παραλογο και ασυνηθιστο... Στο δευτερο τμημα θεωρητικης κατευθυνσης που ημουν εγω (βλεπετε ειχαμε 3), ειμασταν 12 αγορια και 10 κοριτσια!! Τρελο?? Μου φαινεται πως τα δεδομενα εχουν αρχισει να ανατρεπονται!!

Δεν ξερω τι συμβαινει Ελλαδα ομως αυτη την αντιληψη εχω επισης.Πχ οταν σπουδαζα στο τριτος ετος οριακα οι αντρες ξεπερνουσαμε τις γυναικες στην σχολη (πολλες ειχα μεινει εγκυος κ τα ειχαν παρατησει πχ).Γενικα η Ψυχολογια εδω στην Βρετανια θεωρηται σχολη με μεγαλη ζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ψυχολογία και την επαγκελματική αποκατάστση των φοιτητών των σχετικών τμημάτων. Επίσης εχω ακούσει πως οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική, κάτι το οποοίο δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύει. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με διαφωτίσει όσον αφορά αυτά τα δύο θέματα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ψυχολογία και την επαγκελματική αποκατάστση των φοιτητών των σχετικών τμημάτων. Επίσης εχω ακούσει πως οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική, κάτι το οποοίο δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύει. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με διαφωτίσει όσον αφορά αυτά τα δύο θέματα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Δεν γνωριζω πολυ καλα την Ελληνικη πραγματικοτητα για να σε βοηθησω με απολυτα αξιοπιστες πληροφοριες,παρολα αυτα η αισθηση μου ειναι οτι η Ψυχολογοι στην Ελλαδα εχουν σοβαρες επαγγελματικες προκλησεις.Αρα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να πουμε πως τουλαχιστον σημερα η Ψυχολογια ειναι εγγυηση για επαγγελματικη αποκατασταση.

Σε καθε περιπτωση η επιστημη της Ψυχολογιας ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερουσα και θα συνιστουσα καποιος να την σπουδασει εαν και εφοσον πραγματικα την αγαπα.Η επιστημη ειναι ειλικρινα ενα μαγευτικο ταξιδι και η σπουδη της ειναι πραγματικα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα πραγματα που μπορει καποιος να καταπιαστει στην ζωη του.

Για να απαντησω στην ερωτηση σου ομως,οχι Ψυχιατρος δεν μπορεις να γινεις εχοντας τελειωσει Ψυχολογια.Οντως αποφοιτος Ψυχολογιας εισαι Ψυχολογος.Η Ψυχιατρικη ειναι κλαδος της Ιατρικης και αυτην μπορεις να την ακολουθησεις εχοντας περατωσει βασικες σπουδες Ιατρικης και στην συνεχεια ειδικοτητα στην Ψυχιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efhh

Νεοφερμένος

Η efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο γινεται μονο στο εξωτερικο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
μου αρέσει που σκέφτεστε για μεταπτυχιακά προγράμματα ενώ, δεν έχετε ιδέα από τις προπτυχιακές σπουδές!

btw, σε κάθε επιστήμη στην Ελλάδα, υπάρχει πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών με "κατευθύνσεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα απαντήσω σε όλα μαζί γιατί ήταν αρκετά και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τόσα νικνέιμς και να πω την αλήθεια ψιλοβαριέμαι να τα κάνω όλα κόπι-πέιστ :P
Λοιπόν.Από το ΦΠΨ Ψυχολόγος δε βγαίνεις και λυπάμαι πολύ που το λέω.Μπορεί με κάποιο μεταπτυχιακό να πάρεις τελικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχεις τα απαραίτητα εφόδια για να πάρεις στα χέρια σου τον ψυχισμό των ανθρώπων που θα σε εμπιστευτούν.Όποιος παίρνει την Ψυχολογία στα σοβαρά νομίζω πως δε θα επέλεγε να ασχοληθεί με αυτήν έχοντας μόνο τις βασικές γνώσεις.Το να κάνεις κάποια μαθήματα γενικής ψυχολογίας δε λέει και πολλά.Πολλές φορές και να τελειώσεις την "καθαρή" Ψυχολογία δε λέει και πολλά γιατί με το πτυχίο δε γίνεσαι αυτόματα και υπεύθυνος,ενσυνείδητος και πάνω απ'όλα δεν αγαπάς αυτόματα τον άνθρωπο.Αν συλλογιστούμε πως ο αυριανός ψυχολόγος θα πρέπει να βοηθήσει σχιζοφρενείς,άτομα με κατάθλιψη,παιδιά με αυτισμό και πολλά άλλα,θα καταλάβουμε ότι μάλλον πρόκειται για πολύ σοβαρή υπόθεση.Καλό θα είναι όποιος αγαπάει την επιστήμη αυτή πραγματικά να μπει σε μια σχολή που θα ασχολείται εξ ολοκλήρου με το εν λόγω αντικείμενο.

Μεταπτυχιακό στην Ψυχιατρική μου φαίνεται αδύνατο να μπορεί να γίνει καθώς ο ψυχίατρος πρέπει να έχει πρώτα γνώσεις ιατρικής και μετά ψυχιατρικής.Ο ψυχολόγος δε θα έχει τις γνώσεις ιατρικής,οπότε δε θα μπορεί να χορηγήσει φάρμακα,οπότε ποιος ο λόγος να υπάρχει το μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική?

Μεταπτυχιακά προγράμματα στον τομέα της Ψυχολογίας προσφέρουν και τα ελληνικά πανεπιστήμια και μάλιστα ακόμα δωρεάν,αν και οι θέσεις είναι ελάχιστες.

Όσον αφορά την Παιδοψυχολογία,μέσω της ψυχολογίας και μόνο.Κάποτε γινόταν κι από το παιδαγωγικό με μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογία και μάλιστα οι περισσότεροι "παλιοί" έτσι έγιναν παιδοψυχολόγοι αλλά πλέον ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων δεν αναγνωρίζει την ειδικότητα!

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Eγώ θέλω παιδoψυχολογία. Σκέφτομαι Ψυχολογία στην Αθήνα και μετά μεταπτυχιακό. Για παιδοψυχολογία συγεκριμένα έχει μόνο στον Άγιο Αντώνιο σε ένα ιδιωτικό και λογικά θα είναι αρκετά ακριβό.
Επίσης άκουσα πως στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται οι επιμέρους κλάδοι της Ψυχολογίας... Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.

ΕDIT: Με κάλυψε ο από πάνω! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Eγώ θέλω παιδoψυχολογία. Σκέφτομαι Ψυχολογία στην Αθήνα και μετά μεταπτυχιακό. Για παιδοψυχολογία συγεκριμένα έχει μόνο στον Άγιο Αντώνιο σε ένα ιδιωτικό και λογικά θα είναι αρκετά ακριβό.
Επίσης άκουσα πως στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται οι επιμέρους κλάδοι της Ψυχολογίας... Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.

ΕDIT: Με κάλυψε ο από πάνω! ^^

Χμμμ..Όντως δεν αναγνωρίζονται οι κατευθύνσεις γιατί παρόλο που τις επιλέγουμε στη σχολή στο πτυχίο αναγράφεται απλά ότι πρόκειται για πτυχίο Ψυχολογίας.Βέβαια όπως καταλαβαίνεις,κατεύθυνση από κατεύθυνση έχει διαφορά.Δεν μπορεί κάποιος που έχει ως κατεύθυνση τη Γνωστική,να κάνει κλινικές συνεντεύξεις και θεραπευτικές παρεμβάσεις.Και σε πληροφορώ πως το κάνουν πάρα μα πάρα πολλοί.Όσον αφορά το δικό μου τμήμα με την αλλάγη του προγράμματος σπουδών που έγινε φέτος,υπάρχει πλέον η δυνατότητα να παρακολουθήσεις και δύο κατευθύνσεις παράλληλα αφού τα δύο πρώτα έτη έχεις αποκτήσει τις γενικές γνώσεις για κάθε επιμέρους κλάδο.Γενικότερα είναι μεγάλο λάθος που παίρνουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με την απόκτηση του πτυχίου κι από 'κει κ πέρα κάνει ο καθένας ότι γουστάρει :/:

ΥΓ: και γι'αυτό στην Ελλάδα το πτυχίο Ψυχολογίας είναι άχρηστο χωρίς μεταπτυχιακό.(επειδή δεν αναγνωρίζονται δηλαδή οι κατευθύνσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@reti

Νεοφερμένος

Η Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά χαρά...έδωσα φέτος πανελλήνιες και σκέφτομαι να δηλώσω ψυχολογία...αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του τμήματος Ψυχολογίας στην Πάντειο και του τμήματος ψυχολογίας στο ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας)....μου είπαν ότι στην Πάντειο τελείωνεις κοινωνική ψυχολογία ενώ στο ΦΠΨ κλινική ψυχολογία....τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε αυτά τα δυο....μπορεί να με βοηθήσει κάποιος....ευχαριστώ εκ των προτέρων....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω λεω να βαλω ψυχολογια μονο και μονο γιτι θελωδιαφημιση.δε με νοιαζει ο πονος του αλλου,δε θελω να βοηθησω τον συνανθρωπο :P γι' αυτο σκεφτομαι ψυχολογια παντειου.αν δεν τα καταφερω στη διαφημιση μπορω να βρω ακρες στην εγκληματολογια;

Γειά χαρά...έδωσα φέτος πανελλήνιες και σκέφτομαι να δηλώσω ψυχολογία...αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του τμήματος Ψυχολογίας στην Πάντειο και του τμήματος ψυχολογίας στο ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας)....μου είπαν ότι στην Πάντειο τελείωνεις κοινωνική ψυχολογία ενώ στο ΦΠΨ κλινική ψυχολογία....τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε αυτά τα δυο....μπορεί να με βοηθήσει κάποιος....ευχαριστώ εκ των προτέρων....!!!!

απ' οσα μου ειπε αυτη στον επαγγελματικο προσανατολισμο,στην παντειο οντως βγαζεις κοινωνικη ψυχολογια...αυτο απ' οσο καταλαβαινω ειναι ψυχολογια των ΜΜΕ,ρατσισμος,περιθωριοποιηση και αλες τετοιες μαλακιες ενω κλινικη ψυχολογια ειναι μανια,ζουρλια,αμοκ,διχασ μος προσωπικοτητας κλπ...επειδη κι εγω τωρα ψαχνω τα μαθηματα βρηκα αυτο:

https://www.pyr.gr/sxoles/yixologias.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ποσοι ειμαστε οι "τρελογιατροι" οπως λεει και οι γιαγια μου!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ελπίζω να είμαι κ γω του χρόνου. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπερίζω την κοινότητα ,
Αρχικά θα ήθελα να ζήτησω συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο thread απλά επειδή εγώ δεν βρήκα είπα να δημιουργήσω ένα νέο . Θα ήθελα εδώ να μοιραστείτε τις γνώσεις σας πάνω στην Ψυχολογία . Είναι η μοναδική σχολή που μου αρέσει από το 1ο πεδίο και γι ' αυτήν πήγα Θεωρητική κατεύθυνση . Οι γύρω μου λένε συνεχώς ότι δεν θα βρω δουλειά , ότι δεν έχει μέλλον η Ψυχολογία κλπ κλπ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top