Σχολές Ψυχολογίας

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γιατι ψυχολογια σπουδαζουν μονο γυναικες;Το 99% δηλαδη στην σχολη της Παντειου ειναι κοριτσια απο οτι ξερω!!Περιεργο δεν ειναι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Γιατι ψυχολογια σπουδαζουν μονο γυναικες;Το 99% δηλαδη στην σχολη της Παντειου ειναι κοριτσια απο οτι ξερω!!Περιεργο δεν ειναι;:hmm:
Γιατι το 90% της θεωρητικης αποτελειται απο γυναικες!! Σε οποιο θεωρητικο τμημα και να πας οι γυναικες υπερισχυουν... Το ιδιο δε συμβαινει και στο ιστορικο-αρχαιολογικο?? Παντως και στο παιδαγωγικο ετσι ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blablabla14

Νεοφερμένος

Η blablabla14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
αχχ και εγω ψυχολογια θελωωω :):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γιατι το 90% της θεωρητικης αποτελειται απο γυναικες!! Σε οποιο θεωρητικο τμημα και να πας οι γυναικες υπερισχυουν... Το ιδιο δε συμβαινει και στο ιστορικο-αρχαιολογικο?? Παντως και στο παιδαγωγικο ετσι ειναι!!
Στο ΙΑ το ποσοστο ειναι 65-35% περιπου σε αντιθεση με την φιλολογια οπου τα ποσοστα ειναι συντριπτικα υπερ των γυναικων.Ψυχολογια,Παιδαγωγικο και Νηπιαγωγων δεν εχουν αντιπαλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Στο ΙΑ το ποσοστο ειναι 65-35% περιπου σε αντιθεση με την φιλολογια οπου τα ποσοστα ειναι συντριπτικα υπερ των γυναικων.Ψυχολογια,Παιδαγωγικο και Νηπιαγωγων δεν εχουν αντιπαλο :P
Kαι σε ποιο συμπερασμα καταληγουμε λοιπον:P??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Kαι σε ποιο συμπερασμα καταληγουμε λοιπον:P??
Ρωταω γιατι η ψυχολογια τραβαει τοσο τον γυναικειο πληθυσμο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρωταω γιατι η ψυχολογια τραβαει τοσο τον γυναικειο πληθυσμο....:P
Α, πες το ετσι...;) Δεν ξερω τι να σου πω φιλε μου, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω, ειναι οτι αυτες μπορουν να μας ψυχολογησουν ευκολα, ενω εμεις οχι, γιατι οι περισσοτερες γυναικες ειναι εντελως αψυχολογητες:P:lol::P!! Χαχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Α, πες το ετσι...;) Δεν ξερω τι να σου πω φιλε μου, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω, ειναι οτι αυτες μπορουν να μας ψυχολογησουν ευκολα, ενω εμεις οχι, γιατι οι περισσοτερες γυναικες ειναι εντελως αψυχολογητες:P:lol::P!! Χαχα...
Εχεις ενα δικιο σε αυτο... :P

Αλλα με προσπαθεια,ολα γινονται... :P

Γενικα πιστευω πως αν καταφερει καποιος να ψυχολογησει μια κοπελα,την εχει κερδισει σε ολα τα επιπεδα...

Δεν μου αρεσει που γενικα δεν υπαρχουν πολλοι αντρες ψυχολογοι και ειναι μονο γυναικες...

Προσωπικα αν γνωριζα καποιον και μου ελεγε:"Σπουδαζω Ψυχολογια",θα ειχε αποκτησει αμεσως την εκτιμηση μου..:inlove: :P

Ισως να παιζει ρολο και το γεγονος οτι γενικα μου αρεσουν οι ανθρωπιστικες επιστημες,δεν ξερω.. :P

Λιγο σοβαρα τωρα...

Παντα ειχα την απορια γιατι δηλωνουν τοσες πολλες γυναικες Ψυχολογια...

Ισως η υπερ-αναλυση να μην ειναι στην φυση των περισσοτερων αντρων,δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Πολλες φορες οταν μιλας για πρωτη φορα σε μια γυναικα το πρωτο πραγμα που σου λεει ειναι οτι εχει διαβασει πολυ ψυχολογια!Σαν να βγαζει δαγκανες ειναι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εχεις ενα δικιο σε αυτο... :P

Αλλα με προσπαθεια,ολα γινονται... :P

Γενικα πιστευω πως αν καταφερει καποιος να ψυχολογησει μια κοπελα,την εχει κερδισει σε ολα τα επιπεδα...

Δεν μου αρεσει που γενικα δεν υπαρχουν πολλοι αντρες ψυχολογοι και ειναι μονο γυναικες...

Προσωπικα αν γνωριζα καποιον και μου ελεγε:"Σπουδαζω Ψυχολογια",θα ειχε αποκτησει αμεσως την εκτιμηση μου..:inlove: :P

Ισως να παιζει ρολο και το γεγονος οτι γενικα μου αρεσουν οι ανθρωπιστικες επιστημες,δεν ξερω.. :P

Λιγο σοβαρα τωρα...

Παντα ειχα την απορια γιατι δηλωνουν τοσες πολλες γυναικες Ψυχολογια...

Ισως η υπερ-αναλυση να μην ειναι στην φυση των περισσοτερων αντρων,δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση. :/:
Εγω που σπουδαζω παιδαγωγικο, κανω μαθηματα ψυχολογιας και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στην ψυχολογια σου κανω:P:P??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Γιατι το 90% της θεωρητικης αποτελειται απο γυναικες!! Σε οποιο θεωρητικο τμημα και να πας οι γυναικες υπερισχυουν... Το ιδιο δε συμβαινει και στο ιστορικο-αρχαιολογικο?? Παντως και στο παιδαγωγικο ετσι ειναι!!
στην αγγλικη φιλολογια να δεις..:P

παντως και εγω εχω σε εκτιμηση την επιστημη της ψυχολογιας...εχει πολυ μελλον και πολλα να πει... και γενικα ειμαι των ανθρωπιστινων επιστημων χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν οι θετικες επιστημες...

γενικοτερα οι γυναικες εκ φυσεως οι περισσοτερες τουλαχιστον ασχολουνται με τον εσωτερικο(ψυχικο) κοσμο για αυτο εγω αποδιδω εκει καπως αυτην την προτιμηση τους στη ψυχολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μπορεί ο χώρος των ανθρωπιστικών επιστημών να είναι κατ'εξοχήν γυναικοκρατούμενος, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχουν αξιόλογοι άνδρες δάσκαλοι, φιλόλογοι, ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ.

στον πανεπιστημιακό χώρο, π.χ., υπάρχουν πολλοι άνδρες καθηγητές στον τομέα των θεωρητικών σπουδών. ακόμα και στη ψυχολογία.
-----------------------------------------
Πολλες φορες οταν μιλας για πρωτη φορα σε μια γυναικα το πρωτο πραγμα που σου λεει ειναι οτι εχει διαβασει πολυ ψυχολογια!Σαν να βγαζει δαγκανες ειναι! :D

κατα πάσα πιθανότητα, αν μια γυναίκα έχει τελειώσει μια θεωρητική σχολή, όπως η φιλοσοφική, το παιδαγωγικό κλπ., συνήθως έχει διδαχθεί ψυχολογία ως μάθημα υποχρεωτικό ή επιλογής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω που σπουδαζω παιδαγωγικο, κανω μαθηματα ψυχολογιας και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στην ψυχολογια σου κανω:P:P??
Aχαχαχ. :D

Εχεις προοπτικες. :P

Μπορεί ο χώρος των ανθρωπιστικών επιστημών να είναι κατ'εξοχήν γυναικοκρατούμενος, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχουν αξιόλογοι άνδρες δάσκαλοι, φιλόλογοι, ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ.
Ενταξει αυτο εννοειται,δεν νομιζω οτι ειπωθηκε το αντιθετο.

Ειναι λιγοι παντως αναλογικα με τις γυναικες,σαν ειδος προς εξαφανιση ενα πραγμα. :P

παντως και εγω εχω σε εκτιμηση την επιστημη της ψυχολογιας...εχει πολυ μελλον και πολλα να πει... και γενικα ειμαι των ανθρωπιστινων επιστημων χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν οι θετικες επιστημες...
++++

Εγω πιστευω οτι θα επρεπε να την διδασκομασταν και στο σχολειο τη Ψυχολογια απο το γυμνασιο η και το δημοτικο ακομα.

Να υπηρχαν ψυχολογοι που θα μας διδασκαν αυτο το μαθημα..

Επιστημονες που θα μπορουσαμε να συζητησουμε μαζι τους για διαφορα θεματα που εχουν να κανουν με τη Ψυχολογια...

Δεν ειναι δυνατον να πρεπει να φτασω Γ' Λυκειου για να κανω Κοινωνιολογια ας πουμε... (Που και παλι δεν ειναι το ιδιο.)

Νομιζω οτι υπαρχει ως μαθημα επιλογης στην Α'Λυκειου,αλλα ελαχιστοι το επιλεγουν και το σημαντικοτερο ειναι πως δεν διδασκεται απο ψυχολογους,αλλα απο καθηγητες που απλα πρεπει να συμπληρωσουν ωραριο και δεν εχουν γνωσεις επι του θεματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
η ψυχολογία υπάρχει ως μάθημα επιλογής στη α λυκείου...
στο σχολείο που πήγαινα διδασκόταν από ψυχολόγο και μάλιστα το είχαν επιλέξει πολλοί μαθητές...

ίσωσ να παίζει ρόλο και το ενδιαφέρον των παιδιών κάθε χρονια...

πολλοί, όπως εγώ για παράδειγμα, είχα επιλέξει τότε γαλλικά για να δώσω το c2...

αν δεν ήταν το δίπλωμα στα γαλλικά, μάλλον θα είχα πάρει την επιλογή της ψυχολογίας
-----------------------------------------
η ψυχολογία υπάρχει ως μάθημα επιλογής στη α λυκείου...
στο σχολείο που πήγαινα διδασκόταν από ψυχολόγο και μάλιστα το είχαν επιλέξει πολλοί μαθητές...

ίσωσ να παίζει ρόλο και το ενδιαφέρον των παιδιών κάθε χρονια...

πολλοί, όπως εγώ για παράδειγμα, είχα επιλέξει τότε γαλλικά για να δώσω το c2...

αν δεν ήταν το δίπλωμα στα γαλλικά, μάλλον θα είχα πάρει την επιλογή της ψυχολογίας
sorry για την ασυνταξία...

λοπόν... πολλοί είχαν επιλέξει τότε γαλλικά (ή γερμανικά) για να δώσουν διπλώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
η ψυχολογία υπάρχει ως μάθημα επιλογής στη α λυκείου...
στο σχολείο που πήγαινα διδασκόταν από ψυχολόγο και μάλιστα το είχαν επιλέξει πολλοί μαθητές...

ίσωσ να παίζει ρόλο και το ενδιαφέρον των παιδιών κάθε χρονια...

πολλοί, όπως εγώ για παράδειγμα, είχα επιλέξει τότε γαλλικά για να δώσω το c2...

αν δεν ήταν το δίπλωμα στα γαλλικά, μάλλον θα είχα πάρει την επιλογή της ψυχολογίας
Δυστυχως ομως αυτο δεν γινεται σε ολα τα σχολεια.

Στην Α'Λυκειου ειχα δηλωσει την Ψυχολογια ως μαθημα επιλογης,αλλα τελικα δεν εγινε τμημα... :(

Οσο γι'αυτο που ειπες για τους ψυχολογους,μακαρι να γινει και σε αλλα σχολεια...

Θυμαμαι εμας μας ειχαν πει οτι αν γινοταν τελικα τμημα,θα μας εκανε μια Βιολογος or sth...

Γι αυτο ειπα πριν οτι σε πολλες περιπτωσεις,το μαθημα διδασκεται απο ασχετους με το αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ε, όχι και ο βιολόγος...!!!:lol:

αυτό που λες γαι τα τμήματα ισχύει σε όλα τα σχολεία (ιδιωτικά και δημόσια)...
αν δεν συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός μαθητών για μάθημα επιλογής δεν γίνεται το μάθημα...

κρίμα που ατύχησες εκείνη τη χρονιά...

πάντως, αν σε ενδιαφέρει η ψυχολογία, μπορεις εκτός φυσικά από το να τη σπουδάσεις, να επιλέξεις μαθήματα στη σχολή σου, αν είναι φιλοσοφική ή παιδαγωγικό, και φυσικά, να παρακολουθήσεις μόνη σου σεμινάρια και τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν μου αρεσει που γενικα δεν υπαρχουν πολλοι αντρες ψυχολογοι και ειναι μονο γυναικες...

Προσωπικα αν γνωριζα καποιον και μου ελεγε:"Σπουδαζω Ψυχολογια",θα ειχε αποκτησει αμεσως την εκτιμηση μου..:inlove: :P
Σπουδάζω ψυχολογία..:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παντως σε σχεση με αυτο που λεγαμε πριν για τη θεωρητικη και τις ανθρωπιστικες επιστημες,στο τμημα μου συνεβει κατι εξαιρετικα παραλογο και ασυνηθιστο... Στο δευτερο τμημα θεωρητικης κατευθυνσης που ημουν εγω (βλεπετε ειχαμε 3), ημασταν 12 αγορια και 10 κοριτσια!! Τρελο?? Μου φαινεται πως τα δεδομενα εχουν αρχισει να ανατρεπονται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
γιατί όχι...
στο 2009 ζούμε...!!!
η στροφή των γυναικών στα θεωρητικά και των ανδρών στα θετικά επαγγέλματα ήταν χαρακτηριστικό παλαιότερων εποχών...
σήμερα, μπορεί κανείς να δεί και κοπέλες στη θετική και άνδρες στη θεωρητική...
είναι καθαρά θέμα προσωπικών ενδιαφερόντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σας,θελω να κανω μια ερωτηση...ειμαι μαθητρια και μ'ενδιαφερει η σχολη ψυχολογιας αρκετα...αυτη τη στιγμη...!!
Θα μπορουσε να μου δωσει κανει "τα πιστευω του" στο συγκεκριμενο επαγγελμα...θα θελα να διασταυροσω πολλες γνωμες απο παιδια του iSchool...!! "Just open your hard";);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top