Είναι καλύτερα να συγκατοικεί μια πρωτοετής φοιτήτρια;

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
.. Ειμαι και εγω λιγο περιπτωση βεβαια....:P:D

Οπότε κι εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις μόνη σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω δει πολύ περισσότερες κοπέλες να συγκατοικούν παρά αγόρια!
Ειδικά όταν έρχονται από την ίδια πόλη και οι γονείς γνωρίζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι αναλογα πως βλεπεις εσυ το θεμα...
πως ειχες συνηθισει μεχρι τωρα?
ρωταω γιατι να, αν ας πουμε εμενες με οικογενεια, αδερφια κλπ, θα ειχεσ συνηθισει με κοσμο... θα σου φανει πολυ καπως να μεινεις μονη και στο σπιτι να εισαι μες τη μουγκα :P

αλλα και παλι, ασχετα απο το τι εκανες μεχρι τωρα, ριξε μια ματια στα γυρω ατομα και δες αν θα υπηρχε κανενα που θα μπορουσες να συγκατοικησεις μαζι του...
καποιες φορες οι ανθρωποι μας δειχνουν απο νωρις καποια βασικα χαρακτηριστικα τους που μας απωθουν για συγκατοικηση :P (υποθετω ειναι νωρις ακομα για να τους ξερεις κιολας ομως, ε? :P)

Για παραδειγμα εμενα το καπνισμα... δε το αντεχω στο σπιτι μου.
Ουτε καν την κολλητη μου, την αδελφη ψυχη ας πουμε, που ολη την ωρα φερνει κοσμο σπιτι, εχουν οι μισοι γνωστοι μας τα κλειδια του σπιτιου της...
Αυτα για μενα ειναι απαγορευτικοι παραγοντες.

Οποτε τσεκαρε τι εχεις διπλα σου, και αυτο ασε να σε οδηγησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Πάντως εγώ έχω δει πολύ περισσότερες κοπέλες να συγκατοικούν παρά αγόρια!
Ειδικά όταν έρχονται από την ίδια πόλη και οι γονείς γνωρίζονται!

Νομιζω οτι αυτο ειναι για αλλους λογους, ισως φοβουνται να μεινουν μονη στη μεγαλουπολη, δεν τους αρεσουν οι μοναξιες οσο και στα αγορια (γενικα μιλαω τωρα, υπαρχουν και εξαιρεσεις). Ασε που στο μυαλο των κοριτσιων οταν τελειωνουν το λυκειο η συγκατοικηση φανταζει ονειρεμενη... και εγω ετσι ενιωθα, θα ειμαι ολη μερα με την κολλητη μου ελεγα, θα περναμε τελεια κλπ κλπ καλα που δεν το εκανα τελικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Νομιζω οτι αυτο ειναι για αλλους λογους, ισως φοβουνται να μεινουν μονη στη μεγαλουπολη, δεν τους αρεσουν οι μοναξιες οσο και στα αγορια (γενικα μιλαω τωρα, υπαρχουν και εξαιρεσεις). Ασε που στο μυαλο των κοριτσιων οταν τελειωνουν το λυκειο η συγκατοικηση φανταζει ονειρεμενη... και εγω ετσι ενιωθα, θα ειμαι ολη μερα με την κολλητη μου ελεγα, θα περναμε τελεια κλπ κλπ καλα που δεν το εκανα τελικα! :P
Να σου πω το πρώτο είναι λογικότατο για τον φόβο και καλά κάνουν! Το δεύτερο δεν το ήξερα! Εμένα απλά δεν με ενδιέφερε! Δλδ ούτε κρύο ούτε ζέστη! Τώρα μετά από 8 χρόνια που έμενα σε δικό μου σπίτι θα γούσταρα να δοκιμάσω και αυτό! Αλλά δύσκολο το βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Τώρα μετά από 8 χρόνια που έμενα σε δικό μου σπίτι θα γούσταρα να δοκιμάσω και αυτό! Αλλά δύσκολο το βλέπω!

Από πείρα σου λέω (ζούσα μόνη μου 5 χρόνια) ότι όταν θα έρθει η ώρα που θα θελήσεις να συγκατοικήσεις με μια κοπελιά μέσα σε σχέση, θα σου είναι ΜΑΛΛΟΝ πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξεις τους ρυθμούς της ζωής σου όσο κι αν την αγαπάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Από πείρα σου λέω (ζούσα μόνη μου 5 χρόνια) ότι όταν θα έρθει η ώρα που θα θελήσεις να συγκατοικήσεις με μια κοπελιά μέσα σε σχέση, θα σου είναι ΜΑΛΛΟΝ πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξεις τους ρυθμούς της ζωής σου όσο κι αν την αγαπάς...
Βασικά δεν το έθεσα για σχέση! Αλλά δεν θα το απέκλεια κιόλας! Δεν ξέρω αν θα μάρεσε γιαυτό και θα ήθελα να δοκιμάσω! Πάντως άλλη η συγκατοίκηση με φίλο/φίλη και άλλο με σχέση !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siena

Νεοφερμένος

Η Siena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οπως λεει κι η γιαγια μου.... μονος σου κι οσο θελεις χορευε κι οσο θελεις πηδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Οπως λεει κι η γιαγια μου.... μονος σου κι οσο θελεις χορευε κι οσο θελεις πηδα.

Εγώ το ξέρω.. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις..πήδα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Κάποιοι/ες σκοτώνονται. Κάποιοι/ες άλλοι/ες όμως τα πάνε πολύ καλά. Θα σας πω για τη δική μου εμπειρία. Το 2010 πέρασα στο Διδασκαλείο Θεσσαλονίκης. Είναι μια διετής επιμόρφωση για νηπιαγωγούς (και για δασκάλους), εν είδει μεταπτυχιακού, η οποία δεν υφίσταται πλέον (καταργήθηκε το 2012, την πρόλαβα στο παρά πέντε, δηλαδή). Το διδασκαλείο έδρευε σε 7 πόλεις. Εγώ τις δήλωσα όλες επειδή ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) ανύπαντρη. Έδωσα εξετάσεις και πέρασα στη 2η μου επιλογή, δηλαδή, στη Θεσσαλονίκη. Πήγα λοιπόν να φοιτήσω με εκπαιδευτική άδεια (μετ' αποδοχών, κάποτε δίνονταν κι εκπαιδευτικές άδειες). Να μην σας κουράζω, όμως. Συγνώμη για την παρένθεση. Αν και είμαι ενήλικη, φοβόμουν να μείνω μόνη μου. Οι γονείς μου έμειναν μαζί μου για 2 εβδομάδες, αλλά μετά έφυγαν, γιατί είχαν διάφορες υποχρεώσεις στην Αθήνα. Για καλή μου τύχη βέβαια γνώρισα μια κοπέλα από Αθήνα, γίναμε πολύ καλές φίλες και αποφασίσαμε να συγκατοικήσουμε. Περάσαμε πάρα πολύ ωραία αυτά τα δύο χρόνια, όχι μόνο γιατί ταιριάζαμε, αλλά κυρίως γιατί η καθεμία διατηρούσε την αυτονομία της. Ακόμα κι όταν γνωρίσαμε αγόρια (όχι απ' τη νηπιαγωγική φυσικά:P), η καθεμία σεβόταν τα 'όρια της άλλης και υπήρχε διακριτικότητα. Εκεί νομίζω ότι είναι το κλειδί της επιτυχίας, καθώς και στο μοίρασμα των υποχρεώσεων (εξόδων, μαγειρέματος, συγυρίσματος, ακόμα και την άμμο της γάτας:P -μια σιαμαία που είχαμε αγοράσει από κοινού- πότε την άλλαζα εγώ πότε η φίλη μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Κάποιοι/ες σκοτώνονται. Κάποιοι/ες άλλοι/ες όμως τα πάνε πολύ καλά. Θα σας πω για τη δική μου εμπειρία. Το 2010 πέρασα στο Διδασκαλείο Θεσσαλονίκης. Είναι μια διετής επιμόρφωση για νηπιαγωγούς (και για δασκάλους), εν είδει μεταπτυχιακού, η οποία δεν υφίσταται πλέον (καταργήθηκε το 2012, την πρόλαβα στο παρά πέντε, δηλαδή). Το διδασκαλείο έδρευε σε 7 πόλεις. Εγώ τις δήλωσα όλες επειδή ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) ανύπαντρη. Έδωσα εξετάσεις και πέρασα στη 2η μου επιλογή, δηλαδή, στη Θεσσαλονίκη. Πήγα λοιπόν να φοιτήσω με εκπαιδευτική άδεια (μετ' αποδοχών, κάποτε δίνονταν κι εκπαιδευτικές άδειες). Να μην σας κουράζω, όμως. Συγνώμη για την παρένθεση. Αν και είμαι ενήλικη, φοβόμουν να μείνω μόνη μου. Οι γονείς μου έμειναν μαζί μου για 2 εβδομάδες, αλλά μετά έφυγαν, γιατί είχαν διάφορες υποχρεώσεις στην Αθήνα. Για καλή μου τύχη βέβαια γνώρισα μια κοπέλα από Αθήνα, γίναμε πολύ καλές φίλες και αποφασίσαμε να συγκατοικήσουμε. Περάσαμε πάρα πολύ ωραία αυτά τα δύο χρόνια, όχι μόνο γιατί ταιριάζαμε, αλλά κυρίως γιατί η καθεμία διατηρούσε την αυτονομία της. Ακόμα κι όταν γνωρίσαμε αγόρια (όχι απ' τη νηπιαγωγική φυσικά:P), η καθεμία σεβόταν τα 'όρια της άλλης και υπήρχε διακριτικότητα. Εκεί νομίζω ότι είναι το κλειδί της επιτυχίας, καθώς και στο μοίρασμα των υποχρεώσεων (εξόδων, μαγειρέματος, συγυρίσματος, ακόμα και την άμμο της γάτας:P -μια σιαμαία που είχαμε αγοράσει από κοινού- πότε την άλλαζα εγώ πότε η φίλη μου).

Ανύπαντρη λοιπόν. Ενδιαφέρον. Αδέσμευτη όμως, αποκλείεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ανύπαντρη λοιπόν. Ενδιαφέρον. Αδέσμευτη όμως, αποκλείεται.

A, αυτά είναι προσωπικά ζητήματα.:eek: Τυχαία το ανέφερα ότι είμαι ανύπαντρη και όχι με κάποια πρόθεση.:eek: Εξάλλου, όπως έχω πει και σε άλλο θέμα είμαι κατά των γνωριμιών μέσω διαδικτύου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
A, αυτά είναι προσωπικά ζητήματα.:eek: Τυχαία το ανέφερα ότι είμαι ανύπαντρη και όχι με κάποια πρόθεση.:eek: Εξάλλου, όπως έχω πει και σε άλλο θέμα είμαι κατά των γνωριμιών μέσω διαδικτύου. ;)

Κρίμα δεν ξέρεις τι χάνεις. Ότι πιο κουλό, μέσω διαδικτύου έχεις πολλαπλάσιες πιθανότητες να το γνωρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώμη μου είναι ότι το να συγκατοικήσεις εξαρτάται απόλυτα από το χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Το σημαντικότερο είναι να καταλάβεις ότι όσο και να ταιριάζεις με κάποιο άτομο αποκλείεται να είναι καρμπόν του εαυτού σου οπότε θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις υποχωρήσεις. Και καλά να υποχωρήσεις σε κάποια θέματα που δεν έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα για σένα, τι γίνεται όμως αν θα πρέπει να ζοριστείς να δεχτείς πράγματα που θεωρείς απαράδεκτα? Λέγοντας απαράδεκτα σίγουρα δεν εννοώ ακραίες καταστάσεις αλλά καθημερινές συνήθειες που αν δεν γίνουν με τον τρόπο που τις έχεις συνηθίσει, σου χαλάνε την ημέρα. Και σίγουρα πριν ξεκινήσει μια συγκατοίκηση γίνονται συμφωνίες για τη λειτουργία του σπιτιού, σε πολλές περιπτώσεις όμως αφού περάσει λίγος καιρός ξεχνιούνται και ο καθένας γυρίζει στις προσωπικές του συνήθειες πράγμα που δυσκολεύει πολύ τα πράγματα και δημιουργεί γκρίνιες. Εγώ προσωπικά αν έφευγα για σπουδές μακριά από το πατρικό μου, σίγουρα θα προτιμούσα να ζήσω σε μια "τρύπα" μόνη μου παρά σε ένα "παλάτι" μαζί με άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
οπως το κρινει ο καθενας.εγω παντως συγκατοικουσα με μια φιλη που γνωρισα απο τη σχολη για να μου ερχεται πιο φτηνο το νοικι μια χαρα περασαμε μπορω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
οπως το κρινει ο καθενας.εγω παντως συγκατοικουσα με μια φιλη που γνωρισα απο τη σχολη για να μου ερχεται πιο φτηνο το νοικι μια χαρα περασαμε μπορω να πω.

Aυτό έλειπε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
οπως το κρινει ο καθενας.εγω παντως συγκατοικουσα με μια φιλη που γνωρισα απο τη σχολη για να μου ερχεται πιο φτηνο το νοικι μια χαρα περασαμε μπορω να πω.

Ωραίος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top