Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τoυ East London θα εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iamck

Νεοφερμένος

Η iamck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλή χρόνια ! Παιδιά να ρωτήσω . Ξέρει κανείς εάν μετά την αποφοίτηση από κολλέγιο με το Bachelor που απονέμει το πανεπιστημιο μπορείς να κανείς μεταπτυχιακό σε ευρωπαϊκή χώρα πλην του πανεπιστημίου από όπου έλαβες το Bachelor ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos

Νεοφερμένος

Ο konstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να φοιτά στο Μητροπολιτικό Κολέγιο ή στο Aegean College, σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή να έχει αποφοιτήσει πρόσφατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εγω οχι, αλλα ξερω ατομα που ειναι εκει. Θες κατι να μαθω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos

Νεοφερμένος

Ο konstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω οχι, αλλα ξερω ατομα που ειναι εκει. Θες κατι να μαθω;

Ναι, σ' ευχαριστώ!
Θα ήθελα αρχικά να μάθω δίδακτρα μεταπτυχιακών.
Είχα μάθει ότι το π.χ. Aegean College δεν έχει εξεταστική αλλά περνάς τα μαθήματα με εργασίες. Ισχύει αυτό;
Επίσης, το Aegean College έχει ελληνόφωνα μεταπτυχιακά. Το επιβεβαιώνει ο γνωστός σου (αν είναι στο Aegean) ή, υπάρχουν τέτοια μεταπτυχιακά και στο Μητροπολιτικό (εάν φοιτά σ' αυτό);

Γενικά θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία των μεταπτυχιακών (από όποιο εκ των δύο κολεγίων είναι εφικτό ή και από τα δύο, ακόμη καλύτερα).
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Στο μητροπολιτικο πηγαινουν και κανουν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη. Δεν εχουν εξετασεις αλλα με εργασιες (ειτε μια τελική ειτε πολλες κατα τη διαρκεια του εξαμηνου). Τα περισσοτερα ειναι ελληνοφωνα.
Αν σε ενδιαφερει ενα τετοιο μεταπτυχιακο, να πας, γιατι το επιπδο ειναι γελοιο εκει και «μοιραζουν πτυχια». Αν σε ενδιαφερει για καποιον αλλο κλαδο για να αποκτησεις γνωσεις και να βρεις εργασια, να το αποφυγεις. Δεν εχουν καμια αξια τα κολεγια! Ειναι μονο γι’ αυτους που θελουν ειδικη αγωγη και θελουν να μπουν στις λιστες αναπληρωτων.
Οπως και να χει, να ξερεις οτι αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ δεν δινουν αλλα μπορεις να παρεις αναγνωριση μονο για επαγγελματικα δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos

Νεοφερμένος

Ο konstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο μητροπολιτικο πηγαινουν και κανουν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη. Δεν εχουν εξετασεις αλλα με εργασιες (ειτε μια τελική ειτε πολλες κατα τη διαρκεια του εξαμηνου). Τα περισσοτερα ειναι ελληνοφωνα.
Αν σε ενδιαφερει ενα τετοιο μεταπτυχιακο, να πας, γιατι το επιπδο ειναι γελοιο εκει και «μοιραζουν πτυχια». Αν σε ενδιαφερει για καποιον αλλο κλαδο για να αποκτησεις γνωσεις και να βρεις εργασια, να το αποφυγεις. Δεν εχουν καμια αξια τα κολεγια! Ειναι μονο γι’ αυτους που θελουν ειδικη αγωγη και θελουν να μπουν στις λιστες αναπληρωτων.
Οπως και να χει, να ξερεις οτι αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ δεν δινουν αλλα μπορεις να παρεις αναγνωριση μονο για επαγγελματικα δικαιωματα.

Ναι, το γνωρίζω αυτό με το ΔΟΑΤΑΠ και ότι τα πτυχία των κολεγίων αναγνωρίζονται από το ΣΑΕΠ. Δε με απασχολεί αυτό. Η αλήθεια είναι ότι η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια που ένα μεταπτυχιακό δε θα μου προσδώσει ιδιαίτερες γνώσεις, δε θα διευκολύνει σε τίποτα την καθημερινότητά μου στη δουλειά και το θέλω μόνο ως επιπλέον προσόν.
Γνωρίζεις πόσο πάνε τα δίδακτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ναι, το γνωρίζω αυτό με το ΔΟΑΤΑΠ και ότι τα πτυχία των κολεγίων αναγνωρίζονται από το ΣΑΕΠ. Δε με απασχολεί αυτό. Η αλήθεια είναι ότι η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια που ένα μεταπτυχιακό δε θα μου προσδώσει ιδιαίτερες γνώσεις, δε θα διευκολύνει σε τίποτα την καθημερινότητά μου στη δουλειά και το θέλω μόνο ως επιπλέον προσόν.
Γνωρίζεις πόσο πάνε τα δίδακτρα;

5000 το μεταπτυχιακο, αλλα εχεις και καποιες εκπτωσεις, πχ αν τα δωσεις ολα ντουκου :confused:
Επίσης, αν θα πήγαινα σε κολέγιο, θα πήγαινα σε κάποιο που δινει πτυχιο απο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικου (πχ το City College δινει πτυχιο του Univ. of Sheffield)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos

Νεοφερμένος

Ο konstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρ, εντάξει. Δεν είναι ούτε πολλά, ούτε λίγα.
Σχετικά με το επίπεδο του πανεπιστημίου που λες έχεις δίκιο, όμως, έχω ήδη τη δουλειά μου και ειλικρινά δεν έχει καμία σημασία το επίπεδο του πανεπιστημίου. Επιπλέον, θα προτιμούσα ένα ελληνόφωνο πρόγραμμα, αν και έχω σκοπό να βελτιώσω τα αγγλικά μου, ανεξάρτητα από το αν θα κάνω μεταπτυχιακό και σε ποια γλώσσα.
Όποια ακόμη πληροφορία συλλέξεις, ευπρόσδεκτη!
Σ ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia

Νεοφερμένος

Η anastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια καλησπερα και απο μενα! Με ενδιαφερει να σπουδασω νοσηλευτικη. Δυστυχως το αποφασισα πολυ αργα αφου ειχα ακολουθησει θεωρητικη κατευθηνση στις πανελληνιες. Επομενως μονη διεξοδος ειναι το ιδιωτικο. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν παω μητροπολιτικο για νοσηλευτικη θα μπορω μετα να κανω μεταπτυχιακο στη κλινικη νοσηλευτικη στο εκπα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια καλησπερα και απο μενα! Με ενδιαφερει να σπουδασω νοσηλευτικη. Δυστυχως το αποφασισα πολυ αργα αφου ειχα ακολουθησει θεωρητικη κατευθηνση στις πανελληνιες. Επομενως μονη διεξοδος ειναι το ιδιωτικο. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν παω μητροπολιτικο για νοσηλευτικη θα μπορω μετα να κανω μεταπτυχιακο στη κλινικη νοσηλευτικη στο εκπα? :)

Τα πτυχία που απονέμονται από αλλοδαπά πανεπιστήμια, μετά την ολοκλήρωση σπουδών που πραγματοποιούνται σε κολέγια στην Ελλάδα, αναγνωρίζονται μόνο σε ο,τι αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα από το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΕΑΠ). Οι ανωτέρω τίτλοι ΔΕΝ γίνονται δεκτοί από τα ελληνικά πανεπιστήμια για τη συνέχιση των σπουδών σε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό επίπεδο. Λανθασμένα πιστεύεις ότι η μόνη διέξοδος είναι το κολέγιο. Πολλά παιδιά που είχαν δώσει για πρώτη φορά πανελλαδικές σε κάποιο πεδίο, αργότερα άλλαξαν γνώμη έδωσαν ξανά σε διαφορετικό. Η βάση των ΤΕΙ Νοσηλευτικής είναι πάνω-κάτω στα 13000 μόρια. Αυτό σημαίνει ότι αν πραγματικά το θέλεις πολύ και είσαι αποφασισμένη, με μια σοβαρή προσπάθεια από τη μεριά σου, θα το πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Τα πτυχία που απονέμονται από αλλοδαπά πανεπιστήμια, μετά την ολοκλήρωση σπουδών που πραγματοποιούνται σε κολέγια στην Ελλάδα, αναγνωρίζονται μόνο σε ο,τι αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα από το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΕΑΠ).

Και πάλι μετ' εμποδίων (στην Ελλάδα ως γνωστόν έχουμε τα επιμελητήρια-νταβατζήδες σε πολλούς κλάδους που κάνουν ό,τι θέλουν)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos

Νεοφερμένος

Ο konstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ÊÁ ÔÇ ÃÏ ÑÉ ÅÓ ÐÔÕ ×ÉÏÕ ×ÙÍ ÐÏÕ ÃÉ ÍÏ ÍÔÁÉ
ÄÅ ÊÔÏÉ ÓÔÏ Ð.Ì.Ó.
Στο ΠΜΣ γί νο νται δε κτοί πτυ χιού χοι Τμη μά των:
Επι στη μών Υγεί ας (Νο ση λευ τι κής, Ια τρι κής,
Οδο ντια τρι κής, Φαρ μα κευ τι κής, Σχο λής Αξιω μα -
τι κών Νο ση λευ τι κής των Ενό πλων Δυ νά με ων),
Κοι νω νιο λο γί ας, Κοι νω νι κής Αν θρω πο λο γί ας και
Ψυ χο λο γί ας και αντι στοί χων Τμη μά των συ να -
φούς γνω στι κού αντι κει μέ νου των Πα νε πι στη μί -
ων της ημε δα πής ή ανα γνω ρι σμέ νων ομο τα γών
Ιδρυ μά των της αλ λο δα πής.
Επί σης γί νο νται δε κτοί πτυ χιού χοι των Τμη μά -
των Νο ση λευ τι κής κα θώς και άλ λων Τμη μά των
συ να φούς γνω στι κού αντι κει μέ νου των ΤΕΙ.

Αν έχεις πάρει την απόφαση να φοιτήσεις στο κολέγιο, θεωρώ ότι δε θα πρέπει να αποτελέσει κώλυμα το γεγονός ότι δε μπορείς να μπεις στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Κάποια μεταπτυχιακά σήμερα είναι, αύριο δεν είναι, θα έρθουν κάποια άλλα, δε μπορείς να ξέρεις από τώρα ποιοί θα έχουν δικαίωμα εισαγωγής και ποιοί όχι.
Θα μπορούσες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κολέγιο επίσης. Η ψυχολογία είναι μια επιστήμη που συνδυάζεται εύκολα με πολλούς κλάδους, πόσο μάλλον με τη νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια καλησπερα και απο μενα! Με ενδιαφερει να σπουδασω νοσηλευτικη. Δυστυχως το αποφασισα πολυ αργα αφου ειχα ακολουθησει θεωρητικη κατευθηνση στις πανελληνιες. Επομενως μονη διεξοδος ειναι το ιδιωτικο. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν παω μητροπολιτικο για νοσηλευτικη θα μπορω μετα να κανω μεταπτυχιακο στη κλινικη νοσηλευτικη στο εκπα? :)

Αν έχεις πάρει την απόφαση να φοιτήσεις στο κολέγιο, θεωρώ ότι δε θα πρέπει να αποτελέσει κώλυμα το γεγονός ότι δε μπορείς να μπεις στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Κάποια μεταπτυχιακά σήμερα είναι, αύριο δεν είναι, θα έρθουν κάποια άλλα, δε μπορείς να ξέρεις από τώρα ποιοί θα έχουν δικαίωμα εισαγωγής και ποιοί όχι.
Θα μπορούσες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κολέγιο επίσης. Η ψυχολογία είναι μια επιστήμη που συνδυάζεται εύκολα με πολλούς κλάδους, πόσο μάλλον με τη νοσηλευτική.

Συγγνώμη αλλά τι σχέση έχει η παραπάνω απάντηση στην προπαραπάνω ερώτηση; Η κοπέλα θέλει να σπουδάσει νοσηλευτική και όχι ψυχολογία. Κατέληξε στην απόφαση να φοιτήσει σε ιδιωτικό κολέγιο επειδή πιστεύει ότι δεν θα καταφέρει ν΄ανταπεξέλθει στις πανελλαδικές (λανθασμένα όπως της απάντησα παραπάνω). Επίσης δηλώνει ότι αφού αποφοιτήσει από το κολέγιο (επειδή πιστεύει ότι δεν έχει άλλη διέξοδο) θα ήθελε να συνεχίσει τις σπουδές της σε μεταπτυχιακό του ΕΚΠΑ. Τι θα πει ότι δεν μπορεί να ξέρει ποια μεταπτυχιακά σήμερα είναι και αύριο δεν είναι; Τα μεταπτυχιακά όσο περνάει ο καιρός εκσυγχρονίζονται και σίγουρα θα υπάρχει κάποιο στον τομέα που την ενδιαφέρει. Τι θα πει ότι δεν μπορεί να ξέρει ποιοι θα έχουν δικαίωμα εισαγωγής; Υπάρχει περίπτωση τη στιγμή που τα κολέγια δεν αναγνωρίζονται ακαδημαικά να μπορέσει να κάνει μεταπτυχιακό σε δημόσιο ΑΕΙ; Ασφαλώς όχι.΄Η μήπως πιστεύει κανείς ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα αναγνωριστούν και ακαδημαικά; Αποκλείεται να γίνει! Θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες! Ασφαλώς θα μπορούσε να κάνει μεταπτυχιακό επίσης σε κολέγιο. Αλλά νομίζεις ότι επειδή εσύ εργάζεσαι και μπορείς να χρηματοδοτήσεις τις σπουδές σου, μπορεί να το κάνει και οποιοσδήποτε άλλος στην εποχή των ισχνών αγελάδων που ζούμε; Παιδιά αφήστε τα αυτά! Βάλτε τα δυνατά σας και προσπαθήστε να μπείτε σε ένα δημόσιο ανώτατο ίδρυμα ώστε να μπορέσετε να έχετε όποια επιλογή επιθυμείτε χωρίς να ψάχνετε τι δικαιούστε και τι όχι. Παίρνετε αυτήν την απόφαση νομίζοντας ότι κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη ενώ μελλοντικά μάλλον θα διαπιστώσετε ότι τη δυσκολεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denmark

Νεοφερμένος

Ο denmark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχουμε κανέναν που να έχει αποφοιτήσει από το Μητροπολιτικό Κολλέγιο, γιατί ενδιαφέρομαι να γραφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
΄Η μήπως πιστεύει κανείς ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα αναγνωριστούν και ακαδημαικά; Αποκλείεται να γίνει! Θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες!

Μη λες μεγαλα λογια. Στα επομενα χρονια θα γινει, εδω θα ειμαστε και θα το συζηταμε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalitexnis

Νεοφερμένος

Ο kalitexnis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα παίδες, έχω μία απορία και θελω να τη μοιραστώ μαζί σας μήπως και γνωρίζει κάποιος. Έχω τελειώσει Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και έχω και το πτυχίο, επίσης είμαι στην αναμονή και για το πτυχίο του Ψυχοθεραπευτή. Αυτά βέβαια δεν αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος παρά μόνο μπορείς να κάνεις εγραφή στο επαγγελματικό επιμελητήριο και να ανοίξεις τα χαρτιά σου στην εφορία. Θέλω να πάρω την άδεια ασκήσεως ψυχολόγου και πολύ φοβάμαι ότι τα κολλέγια δια βίου μάθησης όπως το μητροπολιτικό, που έχουν 3τη εκπαίδευση στην ψυχολογία δεν ισοδυναμεί το πτυχίο τους με την αδεια ασκήσεως. Ισχύει αυτό (πρώτη απορία)? Που μπορώ να πάρω την άδεια ασκήσεως ψυχολόγου εκτός από τα κρατικά ελληνικά πανεπιστήμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenak_

Νεοφερμένος

Η elenak_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων και ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα στο μητροπολιτκο κολεγιο η στο BCA εχει τελειωσει καποιο απο τα δυο κανεις να μου πει πιο ειναι καλυτερο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναστασια00

Νεοφερμένος

Η Αναστασια00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω καθως με ενδιαφερει η φοίτηση στο Μητροπολιτικό. Γνωριζει καποιος τα δίδακτρα αλλα και την αναγνώριση του πτυχίου? Δλδ,τελειώνοντας, το πτυχίο μ θα αναγνωρίζεται ως πτυχίο πανεπιστημίου η ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αφού αποφοιτήσεις, θα πρέπει να απευθυνθείς στο Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων, που βρίσκεται στο Υπουργείο Παιδείας, προκειμένου να λάβει επαγγελματική ισοδυναμία το πτυχίο σου (αντίστοιχη των τμημάτων ΑΕΙ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top