Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Την κατασταση την εχω δει αρκετες φορες και ξερω οτι με την αποφαση αυτη της κοσμητειας θα πεταχθουν εκτος των σχολων 319 φοιτητες.
Ολα τα αλλα περι χρηματοδοτησης, περι αγνοιας των πρυτανεων και ο,τι αλλο μπορει να σκαρφιστει καποιος για να πει οτι η αποφαση αυτη(να διωχθουν δηλαδη 319 φοιτητες εκτος των σχολων τους) ειναι δικαιη μου φαινεται τραγελαφικο

:confused: Δεν τα παρουσιάζουμε όπως θέλουμε. Δεν είναι ότι πέρασαν στα τμήματα των τόπων κατοικίας τους και έρχεται η Σχολή να τους πετάξει έξω. Άλλο να αρνείται να τους μεταφέρει όπως τυπικά οφείλει βάσει της απόφασης του Υπουργείου, και άλλο "τους διώχνει" και "τους πετάει έξω". Προσοχή στο τι γράφουμε, έχει τεράστια σημασία για το επίπεδο του δημοσίου διαλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι λεω παραπανω για τα εργαστηρια το λεω απο προσωπικη εμπειρια.
Την κατασταση την εχω δει αρκετες φορες και ξερω οτι με την αποφαση αυτη της κοσμητειας θα πεταχθουν εκτος των σχολων 319 φοιτητες.
Ολα τα αλλα περι χρηματοδοτησης, περι αγνοιας των πρυτανεων και ο,τι αλλο μπορει να σκαρφιστει καποιος για να πει οτι η αποφαση αυτη(να διωχθουν δηλαδη 319 φοιτητες εκτος των σχολων τους) ειναι δικαιη μου φαινεται τραγελαφικο.
Το Πανεπιστημιο εδω και δεκαετιες εξυπηρετει πολιτικες σκοπιμοτητες και συμφεροντα, αλλοτε περισσοτερο και αλλοτε λιγοτερο. Για αλλη μια φορα αυτο κανει και θα συνεχισει.

Με αυτά που λες χάνεις το δίκιο σου. Και κανείς δεν λέει ότι δεν έχεις δίκιο. Πρέπει όμως να εξετάζουμε ένα θέμα από όλες τις πλευρές και να είμαστε όσο μπορούμε αντικειμενικοί.΄Οπως εξήγησα και παραπάνω σε αυτήν την περίπτωση όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς έχουν δίκιο και υπάρχουν σοβαρότατα επιχειρήματα για να το υποστηρίξουν. Οι μόνοι φταίχτες είναι οι πολιτικοί οι οποίοι ψηφίζουν στο γόνατο έναν νόμο για να γίνουν αρεστοί στους πολίτες χωρίς να έχουν εξετάσει αν είναι εφαρμόσιμος. Αν θέλουν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική ας δημιουργήσουν πρώτα τις κατάλληλες υποδομές και μετά ας ψηφίσουν τους νόμους.΄Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση είναι εις βάρος όλων. Οι σχολές πραγματικά δεν μπορούν να ανταποκριθούν και να δεις που στο τέλος οι κανονικοί εισαχθέντες με τους υπό μετεγγραφή "θα φάνε τα μουστάκια τους" γιατί οι μεν δεν θα μπορούν να έχουν ένα υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης πράγμα για το οποίο μόχθησαν τόσο πολύ οι δε άλλοι δεν θα μπορούν να πάνε για τους δικούς τους λόγους στη σχολή που μπήκαν (βλέπεις έκαναν μηχανογραφικό έχοντας τη σιγουριά της μετεγγραφής). Μπάχαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
:confused: Δεν τα παρουσιάζουμε όπως θέλουμε. Δεν είναι ότι πέρασαν στα τμήματα των τόπων κατοικίας τους και έρχεται η Σχολή να τους πετάξει έξω. Άλλο να αρνείται να τους μεταφέρει όπως τυπικά οφείλει βάσει της απόφασης του Υπουργείου, και άλλο "τους διώχνει" και "τους πετάει έξω". Προσοχή στο τι γράφουμε, έχει τεράστια σημασία για το επίπεδο του δημοσίου διαλόγου.

Απο την στιγμη που ενα ιδρυμα στο οποιο εχουν νομιμο δικαιωμα να φοιτησουν αρνειται να τους δεχτει δεν μπορω να το θεσω καπως αλλιως.
Ας διατηρησουμε το επιπεδο λοιπον.

Με αυτά που λες χάνεις το δίκιο σου. Και κανείς δεν λέει ότι δεν έχεις δίκιο. Πρέπει όμως να εξετάζουμε ένα θέμα από όλες τις πλευρές και να είμαστε όσο μπορούμε αντικειμενικοί.΄Οπως εξήγησα και παραπάνω σε αυτήν την περίπτωση όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς έχουν δίκιο και υπάρχουν σοβαρότατα επιχειρήματα για να το υποστηρίξουν. Οι μόνοι φταίχτες είναι οι πολιτικοί οι οποίοι ψηφίζουν στο γόνατο έναν νόμο για να γίνουν αρεστοί στους πολίτες χωρίς να έχουν εξετάσει αν είναι εφαρμόσιμος. Αν θέλουν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική ας δημιουργήσουν πρώτα τις κατάλληλες υποδομές και μετά ας ψηφίσουν τους νόμους.΄Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση είναι εις βάρος όλων. Οι σχολές πραγματικά δεν μπορούν να ανταποκριθούν και να δεις που στο τέλος οι κανονικοί εισαχθέντες με τους υπό μετεγγραφή "θα φάνε τα μουστάκια τους" γιατί οι μεν δεν θα μπορούν να έχουν ένα υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης πράγμα για το οποίο μόχθησαν τόσο πολύ οι δε άλλοι δεν θα μπορούν να πάνε για τους δικούς τους λόγους στη σχολή που μπήκαν (βλέπεις έκαναν μηχανογραφικό έχοντας τη σιγουριά της μετεγγραφής). Μπάχαλο.

Εδω λοιπον ειναι το θεμα μου. Οτι επιμενετε πως μοναδικος υπευθυνος ειναι ενα υπουργειο και τα στελεχη του. Αυτο δεν μπορω να δεχτω. Το προβλημα μα το υπουργειο και το καθε υπουργειο ειναι γνωστο και ο καθενας το βλεπει απο την δικη του σκοπια. Εγω ,λοιπον, μεταθετω το προβλημα στο πανεπιστημιο το οποιο ειναι εξισου ανευθυνο.

Και τωρα για το επιπεδο σπουδων και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Η υποχρηματοδοτηση των πανεπιτημιων ειναι γνωστη και δεδομενη. Να πω οτι το πανεπιστημιο δουλευε ρολοι και τωρα εχει προβληματα ΙΣΩΣ να εθετε το θεμα στις μετεγγραφες. Αλλα το πανεπιστημιο εχει σταδιακα εδω και χρονια παψει να ειναι αξιοπιστο και να θετει την εκπαιδευση(παντως τυπου) ως μοναδικο σκοπο.

Αν και θεωρω πως ειναι ανευ σημασιας. Ειμαι απο αυτους που δεν μπηκαν με μετεγγραφη στο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τέσσερις προϋποθέσεις θέτει το Πανεπιστήμιο Αθηνών για τις μετεγγραφές

- επαρκής χρηματοδότηση με βάση συγκεκριμένη επιχορήγηση ανά μετεγγραφόμενο, η οποία θα επιτρέψει την κάλυψη στοιχειωδών λειτουργικών δαπανών και εξασφάλιση της αναγκαίας υλικοτεχνικής υποδομής ως προς τις (α) ήδη υποχρηματοδοτούμενες και (β) τις πρόσθετες πλέον διοικητικές, εκπαιδευτικές και εργαστηριακές δραστηριότητες,
- επιστροφή όλων των διοικητικών υπαλλήλων του, οι οποίοι τελούν σε καθεστώς διαθεσιμότητας,
- εξασφάλιση ικανού αριθμού διδακτικού προσωπικού με την προκήρυξη θέσεων καθηγητών,
- δυνατότητα πρόσληψης εκτάκτου διδακτικού προσωπικού καθώς και προσωπικού για την διεξαγωγή του πρόσθετου εργαστηριακού έργου και των επιπλέον πρακτικών ασκήσεων.
(https://www.kathimerini.gr/792816/ar...ei-to-panepisthmio-a8hnwn-gia-tis-meteggrafes)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τωρα για το επιπεδο σπουδων και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Η υποχρηματοδοτηση των πανεπιτημιων ειναι γνωστη και δεδομενη. Να πω οτι το πανεπιστημιο δουλευε ρολοι και τωρα εχει προβληματα ΙΣΩΣ να εθετε το θεμα στις μετεγγραφες. Αλλα το πανεπιστημιο εχει σταδιακα εδω και χρονια παψει να ειναι αξιοπιστο και να θετει την εκπαιδευση(παντως τυπου) ως μοναδικο σκοπο.

Αυτό που λες το παρομοιάζω με το να βλέπεις κάποιον να πνίγεται και εσύ αντί να κάνεις τις απαιτούμενες ενέργειες για να τον σώσεις πηγαίνεις και τον σπρώχνεις στον πάτο για να πνιγεί μια ώρα νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Αυτό που λες το παρομοιάζω με το να βλέπεις κάποιον να πνίγεται και εσύ αντί να κάνεις τις απαιτούμενες ενέργειες για να τον σώσεις πηγαίνεις και τον σπρώχνεις στον πάτο για να πνιγεί μια ώρα νωρίτερα.

Εγω το σπρωχνω στον πατο ή απο μονο του εχει αποφασισει να πνιγει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω το σπρωχνω στον πατο ή απο μονο του εχει αποφασισει να πνιγει;;

Μα ασφαλώς και δεν το σπρώχνεις εσύ. Μάθε όμως να ξεχωρίζεις τις πολιτικές σκοπιμότητες. Δεν φταίνε οι πρυτάνεις για την υποχρηματοδότηση ούτε για τον μη διορισμό του απαιτούμενου εκπαιδευτικού προσωπικού, δεν φταίνε οι διοικητικοί που τους βγάζουν σε διαθεσιμότητα όπως επίσης δεν φταίνε οι καθηγητές όταν οι δυνατότητές τους είναι να να εκπαιδεύσουν 100 φοιτητές και το κράτος τους αναγκάζει να εκπαιδεύσουν 300.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μα ασφαλώς και δεν το σπρώχνεις εσύ. Μάθε όμως να ξεχωρίζεις τις πολιτικές σκοπιμότητες. Δεν φταίνε οι πρυτάνεις για την υποχρηματοδότηση ούτε για τον μη διορισμό του απαιτούμενου εκπαιδευτικού προσωπικού, δεν φταίνε οι διοικητικοί που τους βγάζουν σε διαθεσιμότητα όπως επίσης δεν φταίνε οι καθηγητές όταν οι δυνατότητές τους είναι να να εκπαιδεύσουν 100 φοιτητές και το κράτος τους αναγκάζει να εκπαιδεύσουν 300.

Προφανως για τους διοικητικους δεν φταινε οι διοικητικοι αλλα το Πανεπιστημιο, οπως και για τις καθαριστριες οπως και για το γεγονος πως μεταπτυχιακοι και διδακτορικοι φοιτητες κανουν αμισθι το διδακτικο προσωπικο στο εργαστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΕΜΠ, η Πολυτεχνική Σχολή Θεσσαλονίκης και 115 πανεπιστημιακοί προσέφυγαν σto Συμβούλιο της Επικρατείας και ζητούν να ακυρωθεί όλο το σχετικό νομοθετικό πλαίσιο του Υπουργείου Παιδείας που προβλέπει τη διαδικασία μετεγγραφής των φοιτητών γιατί όπως ισχυρίζονται παραβιάζει το Σύνταγμα. (iPaideia)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Το ΕΜΠ, η Πολυτεχνική Σχολή Θεσσαλονίκης και 115 πανεπιστημιακοί προσέφυγαν σto Συμβούλιο της Επικρατείας και ζητούν να ακυρωθεί όλο το σχετικό νομοθετικό πλαίσιο του Υπουργείου Παιδείας που προβλέπει τη διαδικασία μετεγγραφής των φοιτητών γιατί όπως ισχυρίζονται παραβιάζει το Σύνταγμα. (iPaideia)

Εννοω η βοθριλα(κυριολεκτικα) στο ΕΚΠΑ ειναι οτι πιο συνταγματικο υπαρχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θελω καποιος που ξερει να με βοηθισει σχετικα με αυτο λιγο.
Γνωριζω μια κοπελα που σπουδαζει στο ιδιο τμημα με μενα αλλα σε περιοχη.Εγω απο το Τει που ειμαι τωρα ομως εχω σκοπο να διαραφτω (κανω προετοιμασια φετος να δωσω για αλλου).Η κοπελα λοιπον μου ζητησε αν μπορω να τη βοηθησω σε αυτο και να παρω τυπικα τη θεση της στη σχολη της για να ερθει αυτη στο τει που ειμαι,στη θεση μου. Θα ηθελα να τη βοηθησω σε αυτο ,αφου δε εχω σκοπο να συνεχισω το τει που ειμαι,αλλα

1)θα χρειαστει να παραδωσω το πασο μου;
2)Πρεπει να παω στο τει που ειμαι να κανω καμια διαδικασια εκει?? (ρωταω γιατι το πατρικο μου,που ειμαι τωρα,με το τει εχουν μια αποσταση και θα ειναι δυσκολο ν παω).
3)Οταν χρειαστει να κανω διαγραφη (αφου θα περασω στην αλλη σχολη)θα παω να την κανω στο τει που ηταν αυτη ή μπορω και στο τει που ημουν;Θα γινεται ηλεκτρονικα;;


Ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με το νόμο 4274/2014 αμοιβαία μεταφορά θέσης εισαγωγής χωρίς τον περιορισμό εισοδηματικού κριτηρίου ή κριτηρίου ποσόστωσης επιτρέπεται σε αντίστοιχη σχολή ή τμήμα από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο ή από ΤΕΙ σε ΤΕΙ. Η αμοιβαία μεταφορά θέσης δύναται να πραγματοποιηθεί σε αντίστοιχες σχολές ή τμήματα υπό την προυπόθεση εγγραφής στο ίδιο εξάμηνο σπουδών και δεν επιτρέπεται από και προς σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ των νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης. ΄Εως την 31η Ιανουαρίου 2015 οι δύο φοιτητές που ενδιαφέρονται για την αμοιβαία μεταφορά θέσης εισαγωγής υποβάλουν κοινή αίτηση στις αντίστοιχες σχολές ή τμήματα. Τα δικαιολογητικά που πρέπει να κατατεθούν είναι 1) Βεβαίωση εγγραφής του τμήματος προέλευσης και 2) Κοινή αίτηση των δύο ενδιαφερόμενων φοιτητών για μεταφορά θέσης εισαγωγής η οποία υποβάλλεται στις αντίστοιχες σχολές ή τμήματα. Η διαδικασία ολοκληρώνεται έως την 27η Φεβρουαρίου 2015. Η εγγραφή των δικαιούχων θα πραγματοποιηθεί από τις Γραμματείες των σχολών ή τμημάτων υποδοχής εφόσον οι ενδιαφερόμενοι προσκομίσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής τους από το τμήμα προέλευσης. Η Γραμματεία του τμήματος προέλευσης υποχρεούται να αποστείλει υπηρεσιακά το φάκελο του φοιτητή, όπου περιλαμβάνεται και η βεβαίωση διαγραφής του.
Σύμφωνα με τα παραπάνω θα πρέπει μέχρι 31-1-2015 να πάτε ΚΑΙ οι δύο μαζί ΚΑΙ στις δύο σχολές για να καταθέσετε τα 1 και 2 δικαιολογητικά. Μετά θα περιμένετε να σας ανακοινωθεί η απόφαση έγκρισης των αιτήσεών σας (μέχρι 27-2-2015 το αργότερο). Μετά θα πάτε στις σχολές εισαγωγής (παλιές) να κάνετε αίτηση διαγραφής και θα πάτε τον αριθμό πρωτοκόλλου αυτής της αίτησης στις σχολές υποδοχής (νέες) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Το θεωρώ μάλλον σίγουρο ότι θα σου ζητήσουν να επιστρέψεις το πάσο όταν κάνεις την αίτηση διαγραφής αλλά αυτό μην σε ανησυχεί γιατί θα σου δώσουν αμέσως καινούριο από τη νέα σου σχολή . Η διαδικασία όπως βλέπεις έχει αρκετό πήγαινε-έλα αλλά νομίζω ότι αξίζει να βοηθήσεις την κοπέλα αφού έτσι κι αλλιώς εσένα δεν σε ενδιαφέρει η σχολή. ΄Οσο για την οικονομική επιβάρυνση των μετακινήσεων μπορείς να ζητήσεις να την αναλάβει εκείνη αφού για χάρη της θα γίνει όλη αυτή η διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου επισημαίνω ότι για να πραγματοποιηθεί η αμοιβαία μεταφορά θέσης θα πρέπει να βρίσκεστε και οι 2 στο ίδιο εξάμηνο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread, αλλά να ρωτήσω... Μάλλον θα περάσω Επιστήμη Υπολογιστών στο Ηράκλειο, και θα κάνω αίτηση μεταγραφής για Αθήνα. Στο μεσοδιάστημα όμως, επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσω, άμα παρακολουθώ Αθήνα, με τα εργαστήρια τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να χάσω το εξάμηνο; Άμα την πάρω τη μεταγραφή λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, επειδή θα έχω ήδη παρακολουθήσει στην Αθήνα, άμα όμως δεν την πάρω, και πρέπει να πάω Κρήτη θα πάρω και καλά τις απουσίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread, αλλά να ρωτήσω... Μάλλον θα περάσω Επιστήμη Υπολογιστών στο Ηράκλειο, και θα κάνω αίτηση μεταγραφής για Αθήνα. Στο μεσοδιάστημα όμως, επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσω, άμα παρακολουθώ Αθήνα, με τα εργαστήρια τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να χάσω το εξάμηνο; Άμα την πάρω τη μεταγραφή λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, επειδή θα έχω ήδη παρακολουθήσει στην Αθήνα, άμα όμως δεν την πάρω, και πρέπει να πάω Κρήτη θα πάρω και καλά τις απουσίες;

Όταν με το καλό πας να γραφτείς στην Κρήτη θα κάνεις δήλωση μαθημάτων, ώστε στην περίπτωση που δεν πάρεις τη μετεγγραφή να δώσεις τα μαθήματα το Σεπτέμβριο. Αν είναι εργαστηριακά τότε αναγκαστικά θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις το επόμενο έτος [αφού μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έχεις μείνει από απουσίες, μέχρι 2 είναι συνήθως]. Μην το θεωρεί όμως χαμένο εξάμηνο, γιατί συνήθως τα χρωστούμενα τα δηλώνεις επιπλέον των νέων μαθημάτων [π.χ. στο 3ο εξάμηνο θα δηλώσεις 5 καινούρια και 3 του 1ου εξαμήνου]. Απλά θα έχεις μεγαλύτερο φόρτο εργασίας για κάποια εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ναι, κατάλαβα... Να ρωτήσω και κάτι άλλο, άμα παρακολουθώ (αν γίνεται, δεν τα πολυξέρω κιόλας αυτά) εργαστήρια στην Αθήνα και τελικά πάρω τη μεταγραφή θα είμαι εντάξει; Η θα έχω ήδη κοπεί από τις απουσίες;
Συγνώμη αν αυτά που λέω δεν πολυβγάζουν νόημα, απλά είμαι τελείως χαμένη με αυτά :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ναι, κατάλαβα... Να ρωτήσω και κάτι άλλο, άμα παρακολουθώ (αν γίνεται, δεν τα πολυξέρω κιόλας αυτά) εργαστήρια στην Αθήνα και τελικά πάρω τη μεταγραφή θα είμαι εντάξει; Η θα έχω ήδη κοπεί από τις απουσίες;
Συγνώμη αν αυτά που λέω δεν πολυβγάζουν νόημα, απλά είμαι τελείως χαμένη με αυτά :Ρ

Όταν είχε περάσει ο αδερφός μου και περίμενε τη μετεγγραφή για Πειραιά τον είχαν αφήσει να παρακολουθήσει όλα τα μαθήματα [και τα εργαστήρια]. Καλό είναι όταν περάσεις να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία για να τους ρωτήσεις αν μπορείς να το κάνεις, γιατί αυτό διαφέρει από τμήμα σε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλό αυτό! Ευχαριστω πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εχω περασει στην σχολη Διοικησης Επιχειρησεων (Χιος).Θα κανω τα χαρτια μου για μεταγραφη στην πατρα.Μεχρι να εγκριθει η μεταγραφη μπορω να παρω καποιο χαρτι απο την σχολη μου η απο την αντιστοιχη σχολη της πατρας για να παρακουλουθω απο το 1οεξαμηνο τα μαθηματα στην σχολη της Πατρας.Θα μπορω το Φλεβαρη να συμμετεχω στην εξεταστικη ττης σχολης της πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εχω περασει στην σχολη Διοικησης Επιχειρησεων (Χιος).Θα κανω τα χαρτια μου για μεταγραφη στην πατρα.Μεχρι να εγκριθει η μεταγραφη μπορω να παρω καποιο χαρτι απο την σχολη μου η απο την αντιστοιχη σχολη της πατρας για να παρακουλουθω απο το 1οεξαμηνο τα μαθηματα στην σχολη της Πατρας.Θα μπορω το Φλεβαρη να συμμετεχω στην εξεταστικη ττης σχολης της πατρας?

Φίλε Γιώργο,εχω το ίδιο θέμα. Εγώ πέρασα Κρήτη και θέλω μεταγραφή για Αθήνα. Πήραμε τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο Κρήτης και μας είπαν πως γίνεται να παρακολουθήσω στο πανεπιστήμιο της Αθήνας (απλά για τα εργαστήρια θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον κάθε καθηγητή ξεχωριστά για την δική του έγκριση, οποτε αν έχεις εργαστήρια προνόησε και εσύ). Για την παρακολούθηση των θεωρητικών μαθημάτων θα χρειαστείς απλά τη φοιτητική ταυτότητα του πανεπιστημίου της Χίου και θα είσαι εντάξει.
Αμα με το καλό πάρεις τη μεταγραφη μπορείς να δώσεις κανονικά τις εξετάσεις σου.
Κάπως έτσι μου τα είπαν τα πράγματα, για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωησεις με την Γραμματεία των πανεπιστημίων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top