Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Για το 1ο σκελος της ερωτησης νομιζω θα καταθεσεις τα εγγραφα στο παν/μιο που περιμενεις μετεγγραφη προκειμενου να εξεταστει η εγκυροτητα τους. Για το πως θα διαγραφεις δε γνωριζω (ακομα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση. Αυτη η βεβαίωση εγγραφής που ζητείται ειναι εκείνο το πιστοποιητικό που γράφει ότι εγγράφεσαι στο 1ο εξάμηνο κλπ ?

?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση. Αυτη η βεβαίωση εγγραφής που ζητείται ειναι εκείνο το πιστοποιητικό που γράφει ότι εγγράφεσαι στο 1ο εξάμηνο κλπ ?

Ναι αυτό είναι..από τη σχολή που πέρασες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Παιδιά , εμείς που περιμένουμε μεταγραφή πρέπει να έχουμε δηλώσει μαθήματα στην σχολή που περάσαμε αρχικά;

Πάσο μέχρι πότε μπορώ να βγάλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδιά , εμείς που περιμένουμε μεταγραφή πρέπει να έχουμε δηλώσει μαθήματα στην σχολή που περάσαμε αρχικά;

Πάσο μέχρι πότε μπορώ να βγάλω;

Πάσο μπορείς να βγάλεις όποτε θέλεις εσύ! Τώρα για τα μαθήματα, προσωπικά στην σχολή μου δεν δήλωσα τίποτα, υποτίθεται ότι για τους πρωτοετείς είναι στανταρ, ή δηλώνονται αυτόματα, κάτι τέτοιο, και δεν κάνεις εσύ κάποια ενέργεια. Παρόλα αυτά, μπορεί να μην ισχύει το ίδιο και για εσένα, οπότε για να μην σε πάρω στον λαιμό μου, καλύτερα να απευθυνθείς στην γραμματεία του τμήματος σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω ότι ο πρωτοετής φοιτητής αφού κάνει κανονικά την εγγραφή του στο τμήμα που πέρασε αρχικά και πάρει τους κωδικούς του από τη γραμματεία, μπαίνει στη σχετική ηλεκτρονική σελίδα της σχολής του και δηλώνει τα μαθήματα που θέλει να παρακολουθήσει και να εξεταστεί ασχέτως αν είναι στάνταρ ή όχι καθώς και τα συγγράμματα που επιθυμεί για κάθε μάθημα. Μετά μπαίνει στον "Εύδοξο" και δηλώνει και εκεί τα συγγράμματα προκειμένου να μπορεί να τα παραλάβει. Η αίτηση για το πάσο γίνεται και αυτή ηλεκτρονικά σε ειδική σελίδα με τους ίδιους κωδικούς (https://academicid.minedu.gov.gr). Τώρα αν υπάρχει διαφοροποίηση της διαδικασίας σε κάποιες σχολές, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια πηγα δευτεροβαθμια πηρα κωδικο εκανα αιτηση Online πηγα στο τμημα που θελω να μετεγγραφω τα δικαιολογητικα μου και μου ειπαν δεν ξερουν τιποτα ακομα ποια ειναι ακριβως η διαδικασια που θα ακολουθηθει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια πηγα δευτεροβαθμια πηρα κωδικο εκανα αιτηση Online πηγα στο τμημα που θελω να μετεγγραφω τα δικαιολογητικα μου και μου ειπαν δεν ξερουν τιποτα ακομα ποια ειναι ακριβως η διαδικασια που θα ακολουθηθει;;;

Αφού εγκριθεί η μετεγγραφή σου θα πας να καταθέσεις τα δικαιολογητικά, όχι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση πως καταθετεις τα δικαιολογητικα μετα το τελος των αιτησεων και υστερα η σχολη εγκρινει τη μετεγγραφη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και εγώ αυτό έχω ακούσει, πως μετά το τέλος των αιτήσεων η κάθε σχολή θα βγάλει σχετικές ημερομηνίες που θα δέχεται τα δικαιολογητικά των φοιτητών που ζητούν μετεγγραφή :hmm:
Αυτό δεν είναι και το λογικό? :/: Πώς θα πάρεις την μετεγγραφή αν δεν έχουν ελεγχθεί τα δικαιολογητικά σου πρώτα σύμφωνα με την κατηγορία που ανήκεις? :/::worry:

Εγώ ξέρω ότι ο πρωτοετής φοιτητής αφού κάνει κανονικά την εγγραφή του στο τμήμα που πέρασε αρχικά και πάρει τους κωδικούς του από τη γραμματεία, μπαίνει στη σχετική ηλεκτρονική σελίδα της σχολής του και δηλώνει τα μαθήματα που θέλει να παρακολουθήσει και να εξεταστεί ασχέτως αν είναι στάνταρ ή όχι καθώς και τα συγγράμματα που επιθυμεί για κάθε μάθημα. Μετά μπαίνει στον "Εύδοξο" και δηλώνει και εκεί τα συγγράμματα προκειμένου να μπορεί να τα παραλάβει. Η αίτηση για το πάσο γίνεται και αυτή ηλεκτρονικά σε ειδική σελίδα με τους ίδιους κωδικούς (https://academicid.minedu.gov.gr). Τώρα αν υπάρχει διαφοροποίηση της διαδικασίας σε κάποιες σχολές, δεν ξέρω.

Έτσι είναι απλώς σε κάποιες σχολές, όπως και στην δική μου, τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου δηλώνονται αυτόματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδιά διαβάστε τις πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις
Για τις περιπτώσεις των οικονομικών κριτηρίων:
1) Ηλεκτρονική αίτηση μεταφοράς θέσης εισαγωγής
2) Μετά την επεξεργασία των στοιχείων, νέα εισαγωγή στο ηλεκτρονικό σύστημα για πληροφόρηση εγκυρότητας της αίτησης
3) Σύνταξη από ειδική επιτροπή ονομαστικού πίνακα επιτυχόντων και κύρωσή του από τον Υπουργό.
4) Κοινοποίηση του πίνακα στις γραμματείες των σχολών
5) Ανακοίνωση ημερομηνιών εγγραφής των επιτυχόντων και κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών
6)΄Ελεγχος των δικαιολογητικών από τις γραμματείες
7) Ενημέρωση από τη γραμματεία ότι κατέστη επιτρεπτή ή όχι η εγγραφή στο τμήμα
8) Σε περίπτωση επιτρεπτής εγγραφής δήλωση του αριθμού πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής από το τμήμα εισαγωγής.
Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις (πολύτεκνοι, με αδελφό φοιτητή σε άλλη πόλη κτλ):
1) Ηλεκτρονική αίτηση μεταφοράς θέσης εισαγωγής
2) Αποστολή πινάκων στο Υπουργείο κατά κατηγορία
3) Ανακοίνωση ημερομηνιών κατάθεσης δικαιολογητικών
4)΄Ελεγχος δικαιολογητικών από επιτροπή της σχολής υποδοχής
5) Ανακοίνωση απόφασης επιτυχόντων μεταφερόμενων φοιτητών
6) Εγγραφή αφού δηλώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής από το τμήμα εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Βρε παιδιά διαβάστε τις πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις
Για τις περιπτώσεις των οικονομικών κριτηρίων:
1) Ηλεκτρονική αίτηση μεταφοράς θέσης εισαγωγής
2) Μετά την επεξεργασία των στοιχείων, νέα εισαγωγή στο ηλεκτρονικό σύστημα για πληροφόρηση εγκυρότητας της αίτησης
3) Σύνταξη από ειδική επιτροπή ονομαστικού πίνακα επιτυχόντων και κύρωσή του από τον Υπουργό.
4) Κοινοποίηση του πίνακα στις γραμματείες των σχολών
5) Ανακοίνωση ημερομηνιών εγγραφής των επιτυχόντων και κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών
6)΄Ελεγχος των δικαιολογητικών από τις γραμματείες
7) Ενημέρωση από τη γραμματεία ότι κατέστη επιτρεπτή ή όχι η εγγραφή στο τμήμα

8) Σε περίπτωση επιτρεπτής εγγραφής δήλωση του αριθμού πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής από το τμήμα εισαγωγής.
Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις (πολύτεκνοι, με αδελφό φοιτητή σε άλλη πόλη κτλ):
1) Ηλεκτρονική αίτηση μεταφοράς θέσης εισαγωγής
2) Αποστολή πινάκων στο Υπουργείο κατά κατηγορία
3) Ανακοίνωση ημερομηνιών κατάθεσης δικαιολογητικών
4)΄Ελεγχος δικαιολογητικών από επιτροπή της σχολής υποδοχής
5) Ανακοίνωση απόφασης επιτυχόντων μεταφερόμενων φοιτητών

6) Εγγραφή αφού δηλώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής από το τμήμα εισαγωγής.

Το ίδιο λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Παιδιά πότε περίπου λέτε να βγούν οι μεταγραφές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ίδιο λέμε..

Ναι, απλά στην περίπτωση των οικονομικών κριτηρίων γίνεται η διαδικασία από το Υπουργείο, στέλνεται ονομαστική κατάσταση στις γραμματείες και μετά μόνον αυτοί που αναφέρονται στην ονομαστική κατάσταση καταθέτουν τα δικαιολογητικά (ξέρουν δηλαδή ήδη οι ενδιαφερόμενοι αν πήραν ή όχι τη μετεγγραφή πριν την κατάθεση των δικαιολογητικών) ενώ στις άλλες περιπτώσεις πρώτα καταθέτουν τα δικαιολογητικά στις γραμματείες των σχολών και μετά περιμένουν να βγει η απόφαση από τη γενική συνέλευση της κάθε σχολής για το ποιοι δικαιούνται. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nadie

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σε όλους και σε όλες, συγγνώμη αν κάποια από αυτά που θα ρωτήσω έχουν ήδη αναφερθεί, απλά κάντε μου μία παραπομπή στο σχόλιο. Τι είναι καλύτερο να δηλώσω, χαμηλό οικογενειακό εισόδημα ή αδερφή που σπουδάζει εκτός μόνιμης κατοικίας; Επίσης μετά την αίτηση, τι επακολουθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α απαντήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γεια σε όλους και σε όλες, συγγνώμη αν κάποια από αυτά που θα ρωτήσω έχουν ήδη αναφερθεί, απλά κάντε μου μία παραπομπή στο σχόλιο. Τι είναι καλύτερο να δηλώσω, χαμηλό οικογενειακό εισόδημα ή αδερφή που σπουδάζει εκτός μόνιμης κατοικίας; Επίσης μετά την αίτηση, τι επακολουθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α απαντήσει :)

Εγώ θα σου πρότεινα το 2ο..στα οικονομικά κριτήρια υπάρχει ο ποσοτικός περιορισμός του 10% οπότε αν είναι πολλά τα άτομα υπάρχει πιθανότητα να μην σε δεχτούν..Εκτός αν το εισόδημα είναι υπερβολικά χάμηλο..και πάλι εγώ δεν θα το ρίσκαρα..
Μετά την αίτηση περιμένεις να σταλούν οι πίνακες από το Υπουργείο στις σχολές και κάθε σχολή θα βγάλει σχετική ανακοίνωση πότε θα δεχτεί τα δικαιολογητικά..Διορθώστε με αν κάνω λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadie

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδιά, έχει πάει κανείς για την βεβαίωση μονίμου κατοικίας? Χρειάζεται και για τους δύο γονείς, ή μόνο για τον πατέρα είναι αρκετό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδιά, έχει πάει κανείς για την βεβαίωση μονίμου κατοικίας? Χρειάζεται και για τους δύο γονείς, ή μόνο για τον πατέρα είναι αρκετό?

Πάνω σ'αυτό ξέρετε και πόσες μέρες παίρνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
H βεβαίωση εγγραφής που ζητάνε είναι ένα χαρτί που λέει "πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας" ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top