Πολυτεχνικές Σπουδές στο Technical University της Σόφιας (Βουλγαρία)

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.Υπάρχει κανένας που να έχει σπουδάσει ή να θέλει να σπουδάσει ή να σπουδάζει ήδη εκεί;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ειλικρινά χωρίς να θέλω να ακουστώ εριστικός , δεν νομίζω ότι η βουλγαρικη εκπαίδευση συγκρίνεται με τα πρότυπα των άλλων χορών.
Αν θες καλές προπτυχιακές σπουδές και ρεαλιστικές πιθανότητες για γερο μεταπτυχιακό πιστεύω ότι αγγλία (πχ imperial,ucl,oxbridge) σκοτία (πανεπιστήμιο εδιμβούργου) είναι συντριπτικά καλύτερες.
Η γερμανία επίσης είναι κορυφαία λύση, χαμηλά δίδακτρα και εύκολη εισαγωγή αν γνωρίζεις την γερμανική γλώσσα.
Τέλος ένα από τα καλύτερα πολυτεχνεία του κόσμου (ΈΤΗ Zurich) δεν έχει δύσκολη εισαγωγή ούτε ιδιαιτερα δίδακτρα αλλα πρέπει να γνωρίζεις πάλι γερμανικά.
Απλά στα λέω αυτά για να έχεις μια σφαιρική όψη στο θέμα , προτού καταφύγεις (σύμφωνα με την γνώμη μου βεβαια) σε δευτερεύοντα και τριτεύοντα πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μη συγκρίνουμε τώρα την Βουλγαρία με την...Ελβετία και πέσει φωτιά και μας κάψει! Ας δούμε τι ερευνητικές δραστηριότητες έχει η Ελβετία, τι βιομηχανική διασύνδεση των σπουδών, τι προγράμματα σπουδών,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ειλικρινά χωρίς να θέλω να ακουστώ εριστικός , δεν νομίζω ότι η βουλγαρικη εκπαίδευση συγκρίνεται με τα πρότυπα των άλλων χορών.
Αν θες καλές προπτυχιακές σπουδές και ρεαλιστικές πιθανότητες για γερο μεταπτυχιακό πιστεύω ότι αγγλία (πχ imperial,ucl,oxbridge) σκοτία (πανεπιστήμιο εδιμβούργου) είναι συντριπτικά καλύτερες.
Η γερμανία επίσης είναι κορυφαία λύση, χαμηλά δίδακτρα και εύκολη εισαγωγή αν γνωρίζεις την γερμανική γλώσσα.
Τέλος ένα από τα καλύτερα πολυτεχνεία του κόσμου (ΈΤΗ Zurich) δεν έχει δύσκολη εισαγωγή ούτε ιδιαιτερα δίδακτρα αλλα πρέπει να γνωρίζεις πάλι γερμανικά.
Απλά στα λέω αυτά για να έχεις μια σφαιρική όψη στο θέμα , προτού καταφύγεις (σύμφωνα με την γνώμη μου βεβαια) σε δευτερεύοντα και τριτεύοντα πανεπιστήμια




λολνταξ, σε ρωταει ο άλλος εάν είναι καλά τα μπλουζάκια Pazari, και εσύ λες "όχι εάν θες να ντυθείς, να πάρεις Ralph Lauren ή Hugo Boss... πριν καταφύγεις σε δευτερεύοντα και τριτεύοντα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δύναται η Ελβετία να είναι μάπα το πεπόνι; :hmm:Δεν ξέρω, απλά ρωτάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γενικεύετε ασύστολα. Ξανατονίζω η χώρα δεν συνάδει με την ποιότητα σπουδών που προσφέρει.

Αν δείς και τα rankings πανεπιστήμια στην Ινδία και Ινδονησία προσφέρουν καλύτερο επίπεδο έρευνας από τα δικά μας.;)

Και απο ποτε η Ελλαδα ειναι 'ανωτερη' χωρα απο την Ινδια και την Ινδονησια? Σε τι ακριβως τους περναμε(πλεον)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το θρεντ με τα ανέκδοτα είναι δίπλα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
επίσης θα συμφωνήσω πως αν σκέφτεσαι να κάνεις την προπτυχιακή σου φοίτηση στο εξωτερικό μάλλον πρέπει να σκεφτείς για κάποιο καλύτερο επίπεδο σπουδων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.Υπάρχει κανένας που να έχει σπουδάσει ή να θέλει να σπουδάσει ή να σπουδάζει ήδη εκεί;

:hmm:

Το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο θεωρείται από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της ΝΑ Ευρώπης. Μάλιστα, τα τελευταία 2 χρόνια έχει δημιουργήσει Αγγλόφωνα τμήματα π.χ Πληροφορική (Bsc/MSc) κτλ. με δίδακτρα 3.000 ευρώ το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εαν εχεις ακομα αποριες στειλε μου το εμαιλ σου να δουμε αν μπορω να στις απαντησω ειτε γραψε εδω
ειχα να μπω κανα 4 χρονια στο σαιτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πολύ καλή επιλογή...από απόφοιτους έναν έτυχε να γνωρίσω,ήταν προϊστάμενος στο τμήμα ποιοτικού ελέγχου μεγάλης τεχνικής εταιρείας εδώ στη Θεσσαλονίκη,απόφοιτος Μηχανολόγος του 1997!:P

Μου είχε περάσει απ'το μυαλό μόλις τελείωνα το Τ.Ε.Ι. να πήγαινα να γραφτώ στο 5ετές πρόγραμμα σπουδών του Μ/Μ εκεί,αλλά με αποθαρρύνουν τα "μεταφορικά" είναι η αλήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καποτε ηταν πολυ της μοδας πηγαιναν παρα πολλοι ελληνες μετα σειρα για αυτον τον τομεα σπουδων πηρε το UK :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top