Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
@eirinaki81:Κι όμως στις προκυρήξεις που βλέπω έστω και για εποχιακές θέσεις, παίζει ρόλο και παίρνεις κάποια έξτρα μόρια όπως και στον ΑΣΕΠ, επιπλέον σ' ένα φροντιστήριο προτίμαται (όπως φυσικά μεγάλη σημασία έχει και ο βαθμός πτυχίου όπως και η κατευθυνση που έχεις διαλέξει). Και υπάρχουν κάποια "έξυπνα" μεταπτυχιακά που δεν εξειδικεύονται αποκλειστικά στον τομέα της φιλολογίας αλλά σε τομείς της παιδαγωγικής, της ειδικής αγωγής κλπ, οπότε δεν περιορίζεσαι και τόσο. Όσο για το διδακτορικό που λες θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος μόνο όσον αφορά το κωμικοτραγικό της κατάστασης, γιατί εδώ οι πτυχιούχοι έχουν μπουχτίσει τόσα χρόνια στη σχολή με το διάβασμα και τα παρατούν, ούτε για μεταπτυχιακό δεν πηγαίνουν, πόσο μάλλον για διδακτορικό.

Βέβαια υπάρχει πτυχίο και πτυχίο. Υπάρχει η βαθμολογική κλίμακα. Δεν είναι όλα τα πτυχία το ίδιο. :confused:

Πιο πολύ αναφερόμουν σε αυτό, στο φαινόμενο της υπερσυσσώρευσης των Ελλήνων γενικά στ' ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, ειδικά για τον κλάδο μου έχω αναλύσει την κατάσταση σε άλλο θέμα, θεωρώ ότι για να ξεχωρίσεις εκεί πρέπει να έχεις κι ένα παραπάνω προσόν. Κατά τ' άλλα η φιλολογία είναι μια εξίσου δύσκολη σχολή αλλά αυτό όπως φαίνεται δεν είναι το εμπόδιο για τους φοιτητές της, δυστυχώς αλλού μειονεκτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
έχω ψάξει ό,τι μεταπτυχιακό υπάρχει τόσο χρόνια.Συμφωνώ για την ειδική αγωγή αλλά υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός και στις συνεντεύξεις παίζουν και άλλα κριτήρια.Δεν είναι τόσο εύκολα,όσον αφορα τον ευρύτερο ιδιωτικό τομέα αν δεν έχεις γνωστους,δεν μπαίνεις σε φροντιστήριο,7 χρόνια προσπαθούσα.Για άλλες άσχετες εργασίες π.χ. υπάλληλλος γραφείου κτλ έχω κάνει πολλές....με 400 ευρω!!λυπάμαι που το λέω αλλά πολλά παιδιά όταν βρίσκονται στη σχολή,ονειρεύονται πολλά πράγματα και όταν βγαίνουν έξω είναι εντελώς διαφορετικά.δεν μειώνω τις φιλοσοφικές σχολές σε καμμιά περίπτωση,ήμουν από τις φοιτήτριες που διάβαζα και δεν έχανα μάθημα,τελείωσα ακριβώς με καλό βαθμό και από τις 2 σχολές μου απλά περίμενα να έχω καλύτερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Βασικά η αλήθεια είναι ότι στα φροντιστήρια δέχονται περισσότερο απόφοιτους καθαρών φιλολογικών σχολών γιατί έχουν την εντύπωση ότι είναι πιο καταρισμένοι στα βασικά μαθήματα του κορμού. Αλλά θα καταλήξουμε σε αυτό που εννοεί ο nPb, ότι εξαρτάται απ' το τι σχολή θα βγάλεις, και προσθέτω εγώ, τι ευκαιρίες θα σου δώσει αυτή σχολή. Λόγου χάριν κάποιος από φιλολογία βρίσκεται σε μονόδρομο αλλά κάποιος από ιστορικό αρχαιολογικό που θεωρείται πάλι φιλόλογος, μπορεί ν' ασχοληθεί επιπλέον με την αρχαιολογία ή να βρει και εργασία σε κάποιο μουσείο. Η κάθε σχολή έχει τα συν και τα πλην της και όπως πιστεύω και γράφω πολύ συχνά, κανένας καλός δεν χάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια κατά βάση προτιμούν τους γνωστούς τους.Έχω συμφοιτήτριες που δουλεύουν και μπήκαν επειδή είχαν κάποιον γνωστό.Δεν κοιτούν ούτε βαθμούς ούτε μαθήματα που έχεις διδαχθεί ούτε έτος κτήσης πτυχίου όσο για το μεταπτυχιακό, εκεί να δεις πόσο το κοιτούν!!!:clapup:έχω αντιμετωπίσει άσχημες καταστάσεις μόνο επειδή πήγα να δώσω ένα βιογραφικό!!Για το αρχαιολογικό σίγουρα δίνεται και μια άλλη ευκαιρία ναι σε μουσεία αλλά οι προκηρύξεις που βγαίνουν είναι για ωρομίσθιους και ζητούν τις Παναγιάς τα μάτια.Επέτρεψε μου να έχω καλύτερη γνώση του πράγματος εφόσον είμαι χρόνια στο χώρο.Νομίζω πρέπει να λέμε πια λίγοι καλοί δε χάνονται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σαφώς και έχεις μια μεγαλύτερη εμπειρία, αλλά εγώ απ' την πλευρά μου λέω να μην είμαστε τόσο απόλυτοι, να μην αποθαρρύνουμε νέα άτομα και να μην καταδικάζουμε καταστάσεις. Ο καθένας έχει διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετική προσωπικότητα και διαχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο την πραγματικότητα την οποία και οφείλει να γνωρίζει.Δεν αποθαρρύνω κανέναν αλλά δεν μπορώ να συμβουλεύω νέα παιδιά να επιλέξουν κάτι που θα τους δυσκολέψει και πιθανόν να τους απογοητεύσει μελλοντικά.Σαν άτομο που δέχτηκα τις συνέπειες της επιλογής μου,δίνω συμβουλές με βάση τις εμπειρίες μου. Ο καθένας είναι σε θέση να αποφασίζει το καλύτερο για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ετσι ρε φιλε.....δεν χρειαζεται να γινομαστε δικαστες....ο καθενας ας τραβηξει για κει που του αρεσει....νομιζω ολοι τα ξερουν πια τα δυσκολα του επαγγ/τος αυτου,οποτε οτι λεμε ειναι περιττο απο τη στιγμη που δεν ενημερωνει,παρα αποτρεπει...
''αξιζει φιλε μου να ζεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Λοιπον η αποκατασταση των φιλολογων ειναι ενα πολυσυζητημενο θεμα ... Αρχικα οι φιλολογοι <γυμνασιου κ λυκειου> δεν εχουν ιδιαιτερη επαγγελματικη αποκατασταση ειδικα απο εδω και περα που οι δημοσιοι υπαλληλοι θα συνταξιοδοτουνται μετα τα 40 + χρονια υπηρεσιας .Ομως αν καποιος ενδιαφερεται κυριως για ιδιαιτερα και οχι τοσο για το διορισμο εε ... τοτε τα πραγματα ειναι καλυτερα αλλα και παλι οχι κατι ιδιαιτερο. Ουσιαστικα συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα απο φιλολογια γρηγορη αποκαρασταση εχουν και πι8ενον 8α εχουν οι ξενογλωσσοι φιλολογοι <αγγλικων ισπανικων ιταλικων και φυσικα κινεζικων> μιας και παντα θα χρειαζονται οι γλωσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μαρία,οι ξένες φιλολογίες πάντα είχαν καλύτερες προοπτικές!αυτό είναι το μόνο σίγουρο και συμφωνώ ότι με το νέο ασφαλιστικό τα πράγματα επιδεινώνονται για διορισμό.Μανο,γράφω για να μάθουν οι νεότεροι τα δύσκολα του επαγγέλματος γιατί στη σχολή μόνο "φούμαρα" σου λένε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
παιδιά κι εμένα μου αρέσει πολύ ο κλάδος της φιλολογικής αλλά όλος ο κόσμος μου λέει να μην το ακολουθήσω λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης που δεν θα έχω ποτέ.εσείς τι λέτε?αξίζει να το προσπαθήσω ή να αλλάξω στόχους?


Ξερεις εσυ καποια σχολη που θα σου προσφερει επαγγαλματικη αποκατασταση? Για να το πεις και σε εμας εννοω:clapup: Οποια και να ειναι η επιλογη σου θα υπαρχει ετσι και αλλιως μεγαλη δυσκολια για να εργαστεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
σε ολα τα επαγγελματα η αποκατασταση ειναι δυσκολη βρε παιδια...τωρα αν θες το δημοσιο σαν αποκατασταση φυσικο ειναι να ειναι δυσκολο να το πετυχεις...εγω πιστευω οτι αμα το ψαξεις και προπαντων αν σου αρεσει αυτο που κανεις δεν θα μετανιωσεις και θα βρεις μια ακρη...μην τ βλεπουμε και εμεις ολα μαυρα...αποψη μου:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
σε ολα τα επαγγελματα η αποκατασταση ειναι δυσκολη βρε παιδια...τωρα αν θες το δημοσιο σαν αποκατασταση φυσικο ειναι να ειναι δυσκολο να το πετυχεις...εγω πιστευω οτι αμα το ψαξεις και προπαντων αν σου αρεσει αυτο που κανεις δεν θα μετανιωσεις και θα βρεις μια ακρη...μην τ βλεπουμε και εμεις ολα μαυρα...αποψη μου:):)

..Όντως. :thumbup: Και γιατί απαραίτητα θα πρέπει να "κολλήσουμε" στο δημόσιο; ;) Χάθηκε ο κόσμος; Οι πολλές γνώσεις με επιπλέον καλά, δύσκολα και σοβαρά μεταπτυχιακά σε δυναμικά νέα επιστημονικά πεδία, δίνουν πολλές εναλλακτικές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
..Όντως. :thumbup: Και γιατί απαραίτητα θα πρέπει να "κολλήσουμε" στο δημόσιο; ;) Χάθηκε ο κόσμος; Οι πολλές γνώσεις με επιπλέον καλά, δύσκολα και σοβαρά μεταπτυχιακά σε δυναμικά νέα επιστημονικά πεδία, δίνουν πολλές εναλλακτικές επιλογές.
ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩ!!!!!ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΜΩΣ!!!
δημοσιο δημοσιο δημοσιο!!!βρειτε μου καποιον που αν δεν εχει μπαρμπα στην κορωνη καταφερε να μπει με την πρωτη.ο καθενας κανει επιλογες πανω σε αυτο που μετεπειτα θα ειναι ο εργασιακος του χωρος αναλογα με αυτο που του αρεσει και του δινει προοπτικες να προχωρησει!
οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω βρειτε ενα επαγγελμα που να εχει εξασφαλισμενο μελλον.υπαρχει???εχω να πω πως οχι. μονος του ο καθενας θα προσπαθησει μετα απο την σχολη να κανει οτι καλυτερο.
και υπαρχουν και αλλες χωρες περαν της ελλαδας(ευτυχως) οσο ασχημο και αν ακουγεται σε καποιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
α). Yπάρχει ένας φίλος μου που πέρασε με την 1η φορά στον ΑΣΕΠ χωρίς βύσμα και διορίστηκε καθηγητής σε ηλικία 25 ετών! Μετά πήγε στρατό και όταν επέστεψε ήταν έτοιμη η δουλειά του.
β). Όποιος έχει όρεξη για δουλειά δεν χάνεται. Όρεξη, ψάξιμο και στόχοι να υπάρχουν. Επίσης δυνατό χαρτί είναι τα προσόντα. Ζούμε σε εποχές εργασιακού ανταγωνισμού όσο ωμό και αν ακούγεται. Οι ξένες γλώσσες, τα δεύτερα πτυχία, τα μεταπτυχιακά ή και τα διδακτορικά θα πρέπει να φιγουράρουν σε βιογραφικά. Εκτός αυτών η θέληση για δουλειά, η δια βίου μάθηση και η εργασιακή εμπειρία. Να ξεκινήσεις από χαμηλά χωρίς τρελές οικονομικές απαιτήσεις και προσγειωμένα, με πολύ κόπο και εργατικότητα να φτάσεις ψηλά. Υπάρχουν χώρες όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο ή και η Ελβετία οι οποίες έχουν χαμηλούς δείκτες ανεργίας στην Ευρωζώνη. Επιστρατεύετε τα αγγλικά σας, τα γαλλικά σας ή τα γερμανικά σας και δεν θα χαθείτε. Να το ψάξετε. Ίσως μάθετε και φλαμανδικά. :D Μην μυξοκλαψουρίζετε ότι δεν υπάρχει δουλειά. Πάρτε τηλέφωνα και ρωτείστε σε ξένες Ευρωπαϊκές χώρες. Πάντως σε αυτές τις χώρες υπάρχουν πολλές εργασιακές επιλογές σε βαριές βιομηχανίες, βιομηχανίες νέων τεχνολογιών, φαρμακοβιομηχανίες, βιβλιοθήκες, μουσεία, υπηρεσίες καινοτόμων δράσεων, τραπεζικούς ομίλους, ερευνητικά κέντρα...κτλ. Ρωτείστε σε καμία βιομηχανία UniLever (με την γνωστή colgate-palmolive, nestle, knor, bitam, zwan, skip, aim,...κτλ) τι προσόντα χρειάζονται. Η Αγγλία προς το παρόν περνάει βαθιά οικονομικοκοινωνική κρίση με αβέβαιο μέλλον. Προσωπικά δεν θα επέλεγα Αγγλία για εργασία. Αγγλία πάει η Ελληνική σάρα και η μάρα για...μούρη. Ένας μύθος είναι η Αγγλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι συμφωνω για το πρωτο. απλα ειναι αρκετα δυσκολο,ειδικα σε θεσεις που δεν παιζει ρολο ο ασεπ!!ξερεις κατι αναλογα με το αν 8ελεις κατι πολυ πρεπει να κανεις και τις αντιστοιχες ενεργειες για να το πετυχεις.εχουμε μαθει στην ελλαδα να μας ερχονται λιγακι ολα ευκολα.
για το δευτερο συμφωνω και εχω και αρκετα παραδειγματα απο τον οικογενειακο μου χωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ναι συμφωνω για το πρωτο. απλα ειναι αρκετα δυσκολο,ειδικα σε θεσεις που δεν παιζει ρολο ο ασεπ!!ξερεις κατι αναλογα με το αν 8ελεις κατι πολυ πρεπει να κανεις και τις αντιστοιχες ενεργειες για να το πετυχεις.εχουμε μαθει στην ελλαδα να μας ερχονται λιγακι ολα ευκολα.

...δεν είναι τυχαίο που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

Πάντως και με πτυχίο φιλολόγου στο εξωτερικό μπορείς να εργαστείς σε βιομηχανία απορρυπαντικών,...κτλ σαν απόφοιτος κάποιου Πανεπιστημίου. Εδώ θέλουμε όλα να τα βλέπουμε μαύρα και σπρώχνουμε όλους στο δημόσιο είτε με θεμιτά είτε με αθέμιτα μέσα...:confused: :/: Όλοι οι νέοι να είναι καρεκλωμένοι...με γραβάτες και με ταγεράκια...Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ή μετα υπαρχει και το αλλο!!να κανουμε μια δουλεια και να νιωθουμε κομπλεξ οπως π.χ καθαριστης!!!τι να πω!!!
γι αυτο οπως ειπες και εσυ αργα αργα ξεκινας,χτιζεις,προσπαθεις!σε ποιον ηρθαν ολα ευκολα?
λες να παω σε εταιρια απορρυπαντικων??μια χαρα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ή μετα υπαρχει και το αλλο!!να κανουμε μια δουλεια και να νιωθουμε κομπλεξ οπως π.χ καθαριστης!!!τι να πω!!!
γι αυτο οπως ειπες και εσυ αργα αργα ξεκινας,χτιζεις,προσπαθεις!σε ποιον ηρθαν ολα ευκολα?
λες να παω σε εταιρια απορρυπαντικων??μια χαρα!!!:)

Θα σε χάλαγε να εργαζόσουν στην πολυεθνική βιομηχανία Skip της Unilever στο εξωτερικό σε κάποιο πόστο διοικητικής φύσεως; ;) Στο εξωτερικό πολλά στελέχη σε μεγάλες βιομηχανίες ή τραπεζικούς οργανισμούς με πρώτο πτυχίο κοινωνιολογίας ή κλασικών σπουδών έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού. Δεν παθαίνουν κρίση πανικού που δεν εργάζονται πάνω στο αντικείμενό τους. Βρίσκουν εναλλακτικές και με καλύτερες προοπτικές. Στην χώρα μας, δεν κάνουμε οράματα προόδου. Εγκλωβιζόμαστε στην μιζέρια μας. Μας αρέσει να ζούμε σε κλίμα απαισιοδοξίας και οι στόχοι μας να φτάνουν μέχρι κάποιο "βόλεμα" στο δημόσιο ή σε κανένα κομματικό γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εγω δεν εχω τετοια κολληματα!!!μερικες φορες σκεφτομαι μηπως το μονο που θελω ειναι να φυγω απο δω και ενδομυχα στενοχωριεμαι.αλλα οπως λεει και η υπογραφη μου ''τα συνορα σου ειναι οπου αντεχεις΄΄.κανεις δεν ξερει που θα τον οδηγησει η μοιρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κανένας δεν μπορεί να προεξοφλήσει το μέλλον του και την καριέρα του. Εδώ στο φόρουμ όλοι οραματίζονται γραβάτες και ταγεράκια. Κανείς δεν λέει να σπουδάσει κάτι γιατί θα αφοσιωθεί σε αυτό. Επιλέγει κάτι έτσι γιατί πρέπει να το επιλέξει λόγω μορίων (που αν δεν είχε μόρια δεν θα το επέλεγε). Το σωστό είναι να επιλέγει να σουδάσει κάτι, όχι απλά να ζήσει από αυτό, αλλά να αφοσιωθεί σε αυτό ψυχή και σώματι. Να κάνει μικρά και σταθερά βήματα προς τα εμπρός θέτοντας νέες βάσεις. Μια ζωή έχουμε.Στην χώρα μου, όλοι θέλουν εξαρχής βήματα μεγάλα και ψυχρά χωρίς νόημα. Βήματα προς την επιτυχία χωρίς μόχθο. Βήματα προς το αραλίκι...Ονειρεύονται επιστήμες που οι μισοί δεν θα μπορέσουν να πάρουν καν πτυχίο ή θα τις παρατήσουν τις σπουδές τους για λόγους αδυναμίας. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το θέατρο σκιών.

Στο εξωτερικό αντίθετα οι νέοι δεν φοβούνται τις δουλειές. Μπορεί κάποιοι να σπουδάζουν. Κάποιοι άλλοι σπουδάζουν αλλά παράλληλα εργάζονται ακόμη και στην λαϊκή (καμία σχέση οι λαϊκές του εξωτερικού με της Ελλάδας). Μαθαίνουν από μικρή ηλικία στην δημιουργικότητα και όχι στο βόλεμα του δημοσίου. Μαθαίνουν να ορίζουν την ζωή τους και να γίνονται υπεύθυνοι από νεαρή ηλικία. Ο Ολλανδός πατέρας, αν το παιδί του φάει πόρτα από κάποιο Πανεπιστήμιο (αφού είναι ελεύθερη η πρόσβαση και μετράει μόνο το απολυτήριο) γιατί δεν πέρασε τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, δεν θα πάει να το γράψει ξανά "φροντιστήρια" ή σε κάποιο ΙΕΚ για να πάρει χαρτί να 'ναι και ότι να 'ναι για μούρη. Θα το στείλει για δουλειά (π.χ. οδηγός κλάρκ, εργάτης ή βοηθός ηλεκτρολόγου στην BMW). Στην Ελλάδα πάση θυσία όλοι στο Πανεπιστήμιο και άντε με επιείκεια κανένα ΤΕΙ της κακιάς ώρας...

Μέσα στους Έλληνες, βάζω και τον εαυτό μου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top