[Δημοτικό] Σεξουαλική παρενόχληση ή υπερβολή;

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Σε καμιά περίπτωση δεν κατηγορώ τα παιδιά και συμφωνώ μαζί σου ότι τα πονηρεύουμε πριν την ώρα τους. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η εποχή της αθωότητας κρατά πολύ λιγότερο απ' όσο παλιότερα και δυστυχώς δεν το βρίσκω και τόσο όμορφο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι η εποχή της αθωότητας διαρκεί λιγότερο, διότι αφενός μεν τα παιδιά σήμερα έχουν περισσότερα ερεθίσματα, αφετέρου η εποχή είναι πιο "ελεύθερη" απ' ότι ήταν παλαιότερα, π.χ. 10 -15 χρόνια πριν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς θα πρέπει να ερμηνεύουμε τις συμπεριφορές των πιαδιών όπως αυτές των ενηλίκων, διότι το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν ανταλλάσουν πορνογραφικά dvd στα 9 τους, τότε το να κάνουν ομαδικά όργια στα 17 τους (εκδρομές κλπ) και μάλιστα να βιντεοσκοπούν τις πράξεις τους, δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο. Ένας φίλος μου, μου είπε πως μια μαθήτριά του 11 ετών, έσκυψε να πιάσει κάτι που έπεσε και τότε αυτός είδε πως το κοριτσάκι φορούσε στρινγκ. Το πρώτο που σκέφτηκα όταν το άκουσα ήταν: "Αυτοί οι γονείς, αν συμβεί κάτι, θα κατηγορήσουν κάποιον ως παιδόφιλο και θα θέλουν τη θανατική του καταδίκη; Το στρινγκ γιατί ακριβώς το φορούν στο παιδί τους όμως;"

Επίσης δεν θα πρέπει επομένως να μας παραξενεύει, πως μετά τα 20 έχουν οι πάντες τόσο κακή εντύπωση για τον έρωτα και το σεξ, όπως πολλές φορές έχει εκφραστεί και μέσα στο στέκι, αλλά και σε άλλα φόρα, απ' ότι έχω πληροφορηθεί.

Το παράξενο είναι ότι οι δάσκαλοι δεν νιώθουν ικανοί να παρέμβουν στο παραμικρό σε αυτήν την κατάσταση. Φταίνε άραγε γι' αυτό τα ταμπού της δικής μας ηλικίας, ή η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία ("ωχ αδερφέ, εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο; δε μαμείς, ο μισθούλης να πέφτει, η ζωούλα να κυλάει..."κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες Great Chaos, αλλα πολλοι δασκαλοι και καθηγητες (γυμνασιου/λυκειου) αποφασιζουν να μην μλεξουν και να μην το "κυνηγησουν" το θεμα γιατι ειναι πολλες οι φορες που βρισκουν τον μπελα τους απο παραλλογους-ανοητους γονεις.
Οι οποιοι αντι να καθισουν να δουν τι φαιει και το παιδι τους μπορει να κανει κατι "περιεργο"/παραξενο/λαθος, αρχιζουν και "σουρουν" (γεια σου ρε αθανατη γιαγια) τα απιστευτα στον δασκαλο!
Γιατι δεν βλεπουν οτι κατι μπορει να τρεχει με το καμαρι τους (και δεν το λεω ειρωνικα το "καμαρι") και κυριως με το πως το εχουν μεγαλωσει οι ιδιοι, αλλα φταιει ο δασκαλος που κανει "κακη" κριτικη στο παιδι τους.
Ατακα που ειπε μπροστα μου σε δασκαλα γονιος:
"Και ποια εισαι εσυ κοπελα μου, που θα μου πεις αν ο γιος μου βριζει χωρις λογο τα αλλα παιδια η οχι.Για σε παρακαλω μαζεψου και κοιτα την δουλεια σου!"
Σορυ αλλα μετα παο τετοια σκηνικα ειναι πολυ λογικο ο δασκαλος/καθηγητης να μην θελει να ασχζοληθει και να φοβαται να κανει το παραμικρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παιδια νομιζω λιγο υπερβαλλουμε.Και βλεπουμε πονηρα πραγματ που δεν θα επρεπε..
Ενα αστειο περιστατικο που μου ετυχε προσφατα ηταν οταν το 11χρονο κοριτσακι μιας φιλης επεμενε να αγορασει ενα μαγιο που ειχε γραμενο το νουμερο 69 πανω..Η φιλη μου εφριξε και το κοριτσακι να κλαιει και να μην μπορει να κατανοησει το γιατι και αντε να του εξηγησεις ..Οτι δεν επρεπε να το αγορασει..Και μιλαμε για παιδι στην περιοδο της προεφηβιας οχι για μικροτερα παιδια..Δεν ειναι καλο να παρεξηγουμε παιδικες συμπεριφορες..Που ειναι αθωες και απο αγνοια οτι καποιος μπορει να τα παρεξηγησει.Βεβαια σε αυτην ηλικια τα παιδια πειραματιζονται .Μπορει να ψαξουν κατι απο περιεργεια.Σε καποια ταινια η βιντεο που βρηκαν καπου.Αλλα αυτο δεν νομιζω οτι σημαινει οτι ειναι διεφθαρμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία απλά μιμούνται ό,τι βλέπουν. Και αυτό που βλέπουν ορίζεται κατά κύριο λόγο από την τηλεόραση (διαφημίσεις-ταινίες) και τα περιοδικά, τα οποία ορίζουν τη μόδα και τον κόσμο, τουλάχιστον για αυτές τις μικρές ηλικίες.
Το τι προβάλλουν τα παραπάνω ΜΜΕ είναι γνωστό (την κορυφή imo κατέχουν οι αμερικάνικες ταινίες τύπου American Pie).
Το σεξ και τα σεξουαλικά "πρότυπα" & υπονοούμενα κυριαρχούν. :)
Τα παιδιά μπορεί να είναι αθώα, δεν είναι όμως χαζά και με όλα αυτά καταντάνε να πηγαίνει ο νους τους στο πονηρό ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Mιμουνται οτι βλεπουν.Απλα δεν το κανουν με πονηρο σκοπο αλλα απο περιεργεια ,μιμηση η απλα αγνοια.Στην περιπτωση που ανεφερα ειμαι σιγουρη οτι το παιδι δεν ηξερε τι σημαινε αυτο το μαγιο και για ποιο λογο δεν επρεπε να το αγορασει..Αν καποιος του εξηγησει οτι αυτο ειναι κατι πονηρο και εχει σχεση με το σεξ .Το παιδι μπορει να εμπαινε στην περιεργεια και να πονηρευοταν.Η φιλη μου ομως δεν ηθελε κατι τετοιο ετσι δεν της εξηγησε.Αυτο δεν σημαινει οτι ενα εξυπνο παιδι δεν μπορει να το ψαξει μονο του.Αλλα σιγουρα πριν να του δειξει η μητερα οτι κατι συμβαινει ουτε το υποψιαζοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα πως τα παιδιά δεν είναι αθώα ή ότι κάνουν κάτι με πονηρό σκοπό. Όμως πώς να το κάνουμε, όπως λέει και ο Scandal, κατακλύζονται από σεξουαλικού περιεχομένου μυνήματα. Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και καθοδήγηση δεν υπάρχει ούτε στο σχολείο, ούτε στο σπίτι, οπότε τα παιδιά βρίσκονται να μεγαλώνουν μέσα σε μια περιρέουσα ατμόσφαιρα γεμάτη από σεξουαλικές αναφορές, πρότυπα, σύμβολα, υπονοούμενα, χωρίς να μπορούν να μάθουν τίποτε θετικό γι' αυτά. Η αναπάντητη απορεία δημιουργεί μύθο, ο μύθος ανάγκη για υιοθέτηση προτύπων, τα πρότυπα οδηγούν σε καταναλωτισμό (φυσικά σε εφηβική πλέον ηλικία), ο καταναλωτισμός σε κορεσμό. Άκουγα αυτές τις μέρες μια εκπομπή, στην οποία ήταν καλεσμένος ο Θάνος Ασκητής, ο οποίος είπε τα εξής ενδιαφέροντα, που πιστεύω πως σχετίζονται με το θέμα μας: "Οι νέες γυναίκες δεν έχουν τόσο πρόβλημα οργασμού, αλλά κυρίως πρόβλημα έλλειψης επιθυμίας"!!!
Επίσης, ότι "Στη σημερινή εποχή, παρά την φαινομενική απελευθέρωση, υπάρχουν περισσότερα ταμπού στο σεξ, απ' ότι στις προηγούμενες γενιές".

Με δεδομένο ότι έχω παρατηρήσει κι εγώ προσωπικά τις εν λόγω τάσεις, μου έκανε εντύπωση που αυτές επιβεβαιώθηκαν από έναν ειδικό.

Είναι άσχετο άραγε αυτό με τον τρόπο που εισπράτουν τα παιδιά το σεξ στις μικρότερες ηλικίες, δηλαδή στο δημοτικό; Νομίζω πως όχι...

Στο Τζίνι μας θα ήθελα να πω ότι "Ο δάσκαλος γεννιέται, δεν διορίζεται". Το να κάνεις το σωστό, μπορεί να σημαίνει ότι θα πρέπει να έρθεις σε σύγκρουση με τη γνώμη κάποιων. Το ότι σε κάποιον έχει ανατεθεί από την Πολιτεία (και μάλιστα μέσω των περιβόητων εξετάσεων του ΑΣΕΠ) το λειτούργημα (κι όχι κακούργημα) του δασκάλου, του δίνει κάποια δικαιώματα, αλλά και κάποιες υποχρεώσεις. Έτσι, ένας Δάσκαλος με προσωπικότητα, έχει υποχρέωση να διαπαιδαγωγήσει τα παιδιά, ως ειδικός (πτυχίο υποτίθεται της "Παιδαγωγικής Σχολής" έχουν) και δικαίωμα να απαντήσει στον κάθε αστοιχείωτο κι άξεστο γονέα και να τον κολλήσει στον τοίχο (Έπρεπε νά' μουν εκεί και θά' βλεπε ο τύπος). Όμως βλέπω πως αυτό που έγραψα παραπάνω επιβεβαιώνεται. Πλέον ο Δάσκαλος σταμάτησε να κάνει λειτούργημα, αλλά μόνο βγάζει μεροκάματο. Συνεπώς η "ωχ αδερφέ, εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο; δε μαμείς, ο μισθούλης να πέφτει, η ζωούλα να κυλάει...", που μάλλον μου στοίχισε και μια αρνητική ψήφο, παίρνει σάρκα και οστά, όσο οι δάσκαλοι συνεχίζουν να είναι έρμαια της κατάστασης. Φυσικά και δεν φταίει ο κάθε δάσκαλος χωριστά, ένας κούκος δεν μπορεί ποτέ να φέρει την άνοιξη. Η όλη νοοτροπία όμως τους χαρακτηρίζει ως σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Chaos, να πω οτι εχεις αδικο...Προσωπικα συμφωνω απολυτα σε οσα λες.
Απλως εγραψα μια αλλη παραμετρο θελοντας να δωσω "ελαφρυντικο" (ας μου επιτραπει η εκφραση) στην μερικες φορες "αδιαφορια" αυτων.
Γενικα παντως (δυστυχως) προσυπογραφω τα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το ξέρω αγαπητέ μου Τζίνι, δεν τα έγραψα για να σε κατακρίνω. Απλώς επέκτεινα τη σκέψη σου, έτσι ώστε να αφαιρεθεί το "εκ του ασφαλούς" ελαφρυντικό των βολεμένων κι άβουλων. Κάποιος πρέπει επιτέλους να ενδιαφερθεί για την παιδεία (όχι για την εκπαίδευση των σκύλων του Παυλώφ, απ' αυτήν έχουμε αρίστης ποιότητας και επαρκούς ποσότητας). Δεν αρκεί συνεχώς να διαπιστώνουμε τις ελλείψεις του εκπαιδευτικού μας συστήματος, κάτι πρέπει ν' αποφασίσουμε να κάνουμε. Αν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί συνεχίσουν ν' αποποιούνται τις δικές τους ευθύνες (φυσικά ευθύνες έχουν και πολλοί άλλοι, δεν θα ήθελα να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να τα φορτώσουμε όλα σε αυτούς), αν οι γονείς συνεχίσουν να σφυρούν αδιάφορα, αν οι μαθητές συνεχίσουν ν' απαξιώνουν την ίδια τη μόρφωση ως έννοια κι αν ο καθένας μας δεν κάνει ό,τι μπορεί καλύτερο, τα πράγματα θα πηγαίνουν συνεχώς χειρότερα.

Θα θυμίσω ότι ο Μαρίνος Αντύπας ήταν ένας απλός δασκαλάκος. ("Το δάσκαλο, το δάσκαλο, αυτόν το σαρδανάπαλο, να μου τον φέρετε στο στρώμα, που λέει στους κουσμετιάρηδες, που λέει στους μεσιακάρηδες, ότι δικό τους είν' το χώμα...Παράδες θα γεμίσετε, το στόμα αν του κλείσετε", λέει ένα παλιό τραγούδι που γράφηκε γι' αυτόν). Αν βολευόταν κι αυτός στο μισθουλάκι του, τι θα γινόταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KUKOS

Νεοφερμένος

Ο KUKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπερβολή. 1) Πρέπει να απαγορευτεί η διδασκαλία από στερημένες δασκάλες. 2) Πρέπει να γίνεται κανένα σεμινάριο για ανάκτηση της χαμένης μνήμης γιατί λίγο-πολύ όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας από το δημοτικό και δεν ήταν όλες αγγελικές. Τώρα αν η δασκάλα και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί επιλεκτικά έχουν χάσει την μνήμη τους, αυτό είναι πολύ άσχημο. Με λίγο τακτ ακόμα κι αν είχε γίνει θα ξεπερνιόταν το πρόβλημα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Με προβληματίζει ότι το θέμα το ανέδειξε γυναίκα εκπαιδευτικός. Η γυναίκα πρέπει να έχει χοντρό πρόβλημα. Τεσπα, καλό θα είναι η φίλη σου τον μικρό να τον έχει από κοντά για να μετριάσει την ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν ανταλλάσουν πορνογραφικά dvd στα 9 τους, τότε το να κάνουν ομαδικά όργια στα 17 τους (εκδρομές κλπ) και μάλιστα να βιντεοσκοπούν τις πράξεις τους, δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο. Ένας φίλος μου, μου είπε πως μια μαθήτριά του 11 ετών, έσκυψε να πιάσει κάτι που έπεσε και τότε αυτός είδε πως το κοριτσάκι φορούσε στρινγκ. Το πρώτο που σκέφτηκα όταν το άκουσα ήταν: "Αυτοί οι γονείς, αν συμβεί κάτι, θα κατηγορήσουν κάποιον ως παιδόφιλο και θα θέλουν τη θανατική του καταδίκη; Το στρινγκ γιατί ακριβώς το φορούν στο παιδί τους όμως;"

Επίσης δεν θα πρέπει επομένως να μας παραξενεύει, πως μετά τα 20 έχουν οι πάντες τόσο κακή εντύπωση για τον έρωτα και το σεξ, όπως πολλές φορές έχει εκφραστεί και μέσα στο στέκι, αλλά και σε άλλα φόρα, απ' ότι έχω πληροφορηθεί.

Το παράξενο είναι ότι οι δάσκαλοι δεν νιώθουν ικανοί να παρέμβουν στο παραμικρό σε αυτήν την κατάσταση. Φταίνε άραγε γι' αυτό τα ταμπού της δικής μας ηλικίας, ή η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία ("ωχ αδερφέ, εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο; δε μαμείς, ο μισθούλης να πέφτει, η ζωούλα να κυλάει..."κλπ);

Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η νέα γενιά εκπαιδευτικών, στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον, είναι πιο ευαισθητοποιημένη. Τα νέα παιδιά χειρίζονται πολύ πιο διακριτικά λεπτά ζητήματα απ' όσο οι παλαιότεροι και πολλές φορές κατακρίνονται γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Με συγχωρείτε που θα το πω αλλά και οι δάσκαλοι και η τηλεόραση πατούν πρώτα στην συνήθεια από το σπίτι.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου παιδικό πάρτυ παιδικού σταθμού, όπου μετά τα λάτιν άρχισαν τα τσιφτετέλια και οι μαμάδες ανέβαιναν μαζί με τα τετράχρονα στις "μπάρες" για να χορέψουν και να τραγουδήσουν όλα αυτά τα "σε θέλω, με θέλεις", μέσα μου, μέσα σου" κλπ Ποιά ακριβώς είναι η λειτουργικότητα του να εστιάσεις έντονα στην σεξουαλικότητα του παιδιού σου στα 4? Δεν το καταλαβαίνω.
Παλιά μπορούσες να είσαι παιδί ώσπου να αποκτήσεις περίοδο. Ακόμα παλιότερα ίσως ήξερες πιό πολλά για το σεξ (πόσες οικογένεις της ηλικίας των γονιών μου δεν κοιμόντουσαν σε μία κάμαρα όλοι μαζί?) αλλά ήταν ξεκάθαρα τα θέματα μικρός vs. μεγάλος.
Τώρα υπάρχει έντονη διάκριση στα φύλα (κοιτάξτε πως σκάσανε μύτη όλα αυτά τα κοριτσίστικα παιχνίδια: βάψου, φτιάξε μαλλιά, βραχιόλια....., κοιτάξτε τα τραγούδια ανάμεσα στις σειρές των παιδικών), σεξουαλικότητα παντού και πρέπει να κάνεις αγώνα για να μην έχεις μια "δεσποινιδούλα" και να μπορέσει το παιδί σου να παίξει σαν παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top