Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Μάθε τα γαλλικά. Μεταναστεύουν λιγότεροι στις γαλλόφωνες χώρες γιατί απαιτούνται εξετάσεις και προφανώς η επάρκεια της γλώσσας είναι απαραίτητη. Οι απολαβές καλύτερες και το εργασιακό περιβάλλον το ίδιο. Εγώ αν γύριζα τον χρόνο πίσω, που λέει ο χρήστης παραπάνω, θα έκανα γαλλικά :P

Απο ο,τιι θυμάμαι δεν σου άρεσε πολύ το γαλλικό αξάν... Εκτός κι αν σε μπερδεψα με κάποια άλλη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάρε το Γ1 στα γερμανικά αν μπορείς πριν τις πανελλήνιες, και σταμάτα εκεί. Ξεκίνα γαλλικά στην σχολή, φτάσε σίγουρα ως το Β2 (είναι εφικτό μέχρι να μπεις 3ο έτος), και μετά κρίνε μόνος σου. Δηλαδή δες αν σου αρέσει σαν γλώσσα, μάθε 5 πράγματα για το πώς είναι οι συνθήκες εργασίας σε γαλλόφωνες και γερμανόφωνες χώρες (γιατί θα μιλάμε και για 6 χρόνια μετά και δεν ξέρεις πώς θα έχει ανατραπεί το σύστημα) και αποφάσισε αν θα στοχεύσεις για Γαλλία/Βέλγιο/Ελβετία ή για Γερμανία/Αυστρία/Ελβετία. Από εκεί και πέρα βλέπεις ποια γλώσσα θα συνεχίσεις εντατικά και ποια θα την διατηρείς (και μακάρι να βρεις τον χρόνο να τις τελειοποιήσεις και τις 2).

Απο ο,τιι θυμάμαι δεν σου άρεσε πολύ το γαλλικό αξάν... Εκτός κι αν σε μπερδεψα με κάποια άλλη... :P

Όχι εγώ είμαι :P Εξακολουθεί να μην μου αρέσει αλλά είμαι ρεαλίστρια. Αν αποφάσιζα να φύγω έξω, μπορεί να δυσκολευόμουν περισσότερο να βρω θέση σε νοσοκομείο γαλλόφωνης χώρας αλλά τα πράγματα θα ήταν καλύτερα μετά. Με τις παρούσες συνθήκες και το ταπεινό μου Β1 στα γερμανικά, αν κάποια στιγμή απηυδύσω με το σύστημα εδώ και θελήσω να βγω έξω, θα μπορώ να στραφώ σε Γερμανία (κυρίως) και άντε και πόλεις της γερμανόφωνης Ελβετίας. Και από την πρώτη πλέον έχουν αρχίσει και γυρνάνε σωρηδόν γιατί δεν είναι αυτό το τόσο διαφορετικό που περίμεναν. :/:

Από την άλλη καλές συνθήκες εργασίας έχουν και στην Ισπανία, αλλά μπαίνεις πάλι με εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Επανέρχομαι μετά από χρόνια.επί αυτού του θέματος. Ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια , οι σκέψεις μου σχετικά με την δεύτερη γλώσσα επιβεβαιώνονται και ασφαλώς σε διεθνή κλίμακα η παρουσία της Γαλλικής γλώσσας είναι πολύ πιο έντονη από αυτή της Γερμανικής. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα μια δυναμική ελίτ και ιδίως στις πιο ανεπτυγμένες πολιτείες τα Γαλλικά είναι ένα μεγάλο προσόν.ενώ τα γερμανικά δεν τα μαθαίνουν σχεδόν καθόλου. Ακόμη περισσότερη.είναι η παρουσία της Γαλλικής στην Λατινική Αμερική. Και στην Ευρώπη ακόμη όπου η Γερμανική έχει ισχυρά ερείσματα δεν είναι η δεύτερη γλώσσα αλλά η τρίτη. Είναι δεύτερη δε χώρες της ανατολικής Ευρώπης και όχι σε όλες .
Μην ξεχνάμε την ισχύ και την ακτινοβολία των γαλλικών γραμμάτων και τεχνών ακόμη και του κινηματογράφου Στην έρευνα και στις επιστήμες η Γαλλία είναι μια πρωτοπόρος χώρα με την μεγαλύτερη παρουσία στα ευρωπαϊκά διαστημικά προγράμματα.
Όσον αφορά την Ελλάδα. Όλοι μας γνωρίζουμε την οδυνηρή εμπειρία της Γερμανικής παρουσίας στην χώρα μας η οποία έστω και με την πάροδο πολλών δεκαετιών δεν έχει ακόμη παρέλθει. Όλοι μας έχουμε ακουστά για την Σύγχρονη γερμανική υπέρ του δέοντος υπερηφάνεια η οποία τείνει να υποτάξει την Ευρωπαϊκή Ένωση . δεν μας είναι άγνωστη η γερμανική υπεροψία απέναντι στο έθνος μας και την χώρα μας η οποία μερικές φορές προσέγγισε και τα όρια της ύβρεως. Αυτά τα θλιβερά περιστατικά δεν είναι λίγα και δεν αρμόζουν στο ύφος και στα ιδανικά καθώς δε κκρίσεις ευρωπαϊκές αξίες. Αντίθετα όμως η Γαλλική φιλιά είναι παραδοσιακή κι έμπρακτη στα τελευταία χρόνια. Μην ξεχνάμε δε και ότι η Γαλλία είναι ο πρώτος ξένος επενδυτής της Ελλάδας. Μην λησμονούμε ότι η Γαλλομάθεια αποτελεί μια ξεχωριστή παράδοση η οποία φτάνει σε πριν από την επανάσταση εποχές. Για παράδειγμα , όταν ο Χριστιανικός πληθυσμός στα Γιάννενα βρισκόταν στο απόγειο της ακμής του, οι μαρτυρίες για την διαδεδομένη γνώση της Γαλλικής από τους Έλληνες Σινσινάτι το αναμφισβήτητο. Να λοιπόν γιατί η Γαλλική γλώσσα σαν δεύτερη πρέπει να επιεπιλεχθεί έχοντας υπόψη το κύρος , την ακτινοβολία και το διεθνές αυτής γλώσσας καθώς δε και τους δεσμούς μας με τη Γαλλία μια φίλη χώρα και όχι με μια εχθρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ε φίλε επίτρεψε μου να σου πω ότι αυτά που λες δεν ισχύουν.Πρωτον να πω ότι ξέρω άριστα τα γαλλικά γιατί η μητέρα μου είναι Γαλλίδα όμως ξεκίνησα πέρσι Γερμανικά για τον εξής λόγο:ευκολότερη εύρεση εργασίας σε Γερμανια Ελβετία Αυστρία που είναι κορυφές χώρες.Επισης δεν υπάρχει ελληνογαλλική φιλία ξέρω ανθρώπους φίλους που πήγαν Γαλλία για μετανάστευση και βίωσαν τον ρατσισμό.Επιπλεον οι Γερμανοί είναι πολύ ποιο κοντά μας από τους Γάλλους αν σκεφτείς ότι δεν υπαρχει χώρα που να μελέτησε τον ελληνικό πολιτισμό περισσότερο από την Γερμανία.
Ναι τα γαλλικά μιλούν τα περισσότερο συμφωνώ όμως οι περισσότεροι Έλληνες ζουν σε γερμανια Αυστρία Ελβετία(500.000 Έλληνες μόνο γερμανια)ενώ στην Γαλλία οι Έλληνες είναι μόνο 49.000 για πολλούς λόγους που αν θέλεις θα τους αναλύσω σε ειδικό θεμα.
Αν κάποιος με ρώταγε ποια γλώσσα βα μάθει θα του έλεγα Γερμανικά με κλειστά τα μάτια για την εποχή που ζούμε.
Επειδή ξέρω τα πάντα για την Γαλλία θα σου πω ότι η Γαλλία από το 2.000 και μετά πηγαίνει σε δεύτερη μοίρα δυστυχως και πολλοί Γάλλοι νευριάζουν για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φώτη, πρόσθεσε ότι γερμανόφωνη περιοχή είναι και το τμήμα της Β.Ιταλίας με τις δυο αυτόνομες επαρχίες του Νότιο Τιρόλο με διοικητική επαρχία το Μπολτσάνο (lovers Bolzano theorem :P ) και του Τρεντίνο-Άλτο Άντιτζε με διοικητική επαρχία το Τρέντο. Οι δυο αυτές επαρχίες αν και ανήκουν πλέον στην Ιταλία, είναι δίγλωσσες (Γερμανικά-Ιταλικά) έχουν χρώμα Αυστρίας λόγω της παλαιάς διοικητικής τους κυριαρχίας ενώ πλέον έχουν αρκετές υποδομές των λεγόμενων οικονομικά ανεπτυγμένων πόλεων (καμία σχέση με την οικονομικά κατεστραμμένη Ελληνική επαρχία). Επίσης δυτικά στα σύνορα της Αυστρίας με την Ελβετία είναι και τα δυο αυτόνομα καντόνια: το 9ο ομόσπονδο κράτος της Αυστρίας ή αλλιώς ημιαυτόνομη περιφέρεια του Φόραλμπεργκ και το Λίχτενσταϊν. Επίσης πολύ καλές περιοχές από άποψη ζωής μέσα στο πράσινο των υψίπεδων των Άλπεων και με πλήθος επαγγελματικών επιλογών κυρίως για τους αρίστους και με καλές περγαμηνές σπουδών (μεταπτυχιακά κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ευχαριστώ npd να πω την αλήθεια δεν το ήξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι, η Β.Ιταλία έχει ποσοστό 65% ομιλούντων τη Γερμανική (παλαιοβαυαρική διάλεκτο). Η Αυστρία επί Αυγούστας Θηρεσίας έφτανε μέχρι το Μεράνο. Τα εδάφη αυτά χάθηκαν από την Αυστρία ύστερα από την πτώση του καθεστώτος της μοναρχίας το 1918. Έτσι είναι κάπως αστείο ότι σε αυτήν την περιοχή, βλέπεις τα πάντα σε δυο γλώσσες (Ιταλικά-Γερμανικά) π.χ. ταμπέλες καταστημάτων και το χρώμα είναι Αυστρίας σε όλα τα κρατικά κτίρια (παλαιό μπαρόκ και νεοκλασσικισμός). Οι κάτοικοι των περιοχών αυτών δεν νιώθουν Ιταλοί, είναι συντηρητικοί καθολικοί (ειδικά οι κοπέλες) ενώ έχουν αυξημένο πατριωτισμό έναντι της Ιταλίας που τη θεωρούν "φτωχή" κρίνοντας από τη μαφία που κυβερνάει το φτωχό νότο της χώρας. Τα ονόματά τους είναι επίσης Αυστριακά αλλά μιλούν και Ιταλικά. Μετά το 1970 όπου δόθηκε το ειδικό καθεστώς αυτονομίας των δυο επαρχιών από την Ιταλική κυβέρνηση, αναπτύχθηκαν σημαντικά με αποτέλεσμα να αποτελούν τη "Λέγκα του Βορρά" και να επιβιώνουν με πλήθος από βιομηχανίες και νέες εταιρίες υπηρεσιών τεχνολογίας και οικονομίας. Διαθέτουν Πανεπιστήμιο που κατά ένα μέρος υπάγεται στο Ίννσμπρουκ της Αυστρίας με σπουδές στη Γερμανική γλώσσα. Οι τράπεζες τους είναι συνεταιριστικές με Αυστριακές και Ελβετικές ενώ τα νοσοκομεία υπάγονται σε ειδικό νομικό πλαίσιο που διέπει το Αυστριακό σύστημα υγείας. Η πλειονότητα ασχολούνται με την αγροτική οικονομία (όπως και οι νέοι με κατάλληλες σπουδές) καθώς τα εδάφη είναι εύφορα για αμπέλια και λαχανικά. Θυμίζουν έντονα τον ορεινό όγκο της Ευρυτανίας (όσοι έχετε πάει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ενδιαφέρον!Γενικα πάντως οι χώρες που μιλούν Γερμανικά είναι πολύ αναπτυγμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδάκια, το θέμα δεν είναι ποιος λαός είναι "καλύτερος" ή ποιος έχει το πιο καθαρό μετρό.
Γαλλικά θα συναντήσουμε: στην Αφρική, τη Λατινική Αμερική (emerging economies) και τον Καναδά.
Γερμανικά θα συναντήσουμε: στην Ευρώπη (Ολλανδία, Αυστρία, Ελβετία, Β.Ιταλία κλπ.).

Επιλέξτε τη γλώσσα ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Οι προοπτικές είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Αν διαλέξεις γαλλικά θα σου φανεί λίγο πιο έυκολο να αρχίσεις ιταλικά ή ισπανικά αργότερα. Αν διαλέξεις γερμανικά είναι λίγο πιο περιζήτητα εμπορικά νομίζω. Αλλά είναι ισοπαλία. Αν δεν μισείς/λατρεύεις κάποια από τις δύο γλώσσες μια ιδέα είναι να διαλέξεις αυτήν που έχουν διαλέξει τα λιγότερα παιδιά γιατί έτσι γίνεται μικρότερο τμήμα και καλύτερο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα με τίτλο "Σύγκριση χωρών μεταξύ τους και με την Ελλάδα" και εκεί μπορείτε να συνεχίσετε αυτή τη συζήτηση. Εδώ ας παραμείνει σας παρακαλώ η συζήτηση σχετικά με τη σύγκριση γαλλικών με γερμανικά ως γλώσσες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα με τίτλο "Σύγκριση χωρών μεταξύ τους και με την Ελλάδα" και εκεί μπορείτε να συνεχίσετε αυτή τη συζήτηση. Εδώ ας παραμείνει σας παρακαλώ η συζήτηση σχετικά με τη σύγκριση γαλλικών με γερμανικά ως γλώσσες. :)
Χίλια συγνώμη επετράπη κάπως η συζήτηση κι έχετε απόλυτα δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Χίλια συγνώμη επετράπη κάπως η συζήτηση κι έχετε απόλυτα δίκιο.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση στο αντίστοιχο νέο θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ ήδη διάλεξα Γερμανικά και θέλω να ακούσω γνώμες να δω αν έκανα το σωστό.Ελπίζω να το έκανα


Κατά την γνώμη μου το σωστό εσείς θα το εκτιμήστε διότι η ορθότητα των επιλογών εξαρτάται από προσωπικούς παράγοντες. Ότι αφορά τα αντικειμενικά δεδομένα η Γαλλική είναι ευρύτερα διαδεδομένη προπάντων σε παγκόσμιο επίπεδο ενώνει μια δυναμική ελίτ και είναι φορέας ενός πολιτισμού που αποσκοπεί στο ευ ζειν κάτι που συμβαίνει λιγότερο στα Γερμανικά.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πολλά έχουν γραφεί πάνω σε αυτό το ζήτημα.
Θα επανέλθω σε μερικά θέματα εν συντομία με τα πλεονεκτήματα της κάθε γλώσσας
Γερμανικά
Η πλέον ομιλούμενη σαν μητρική γλώσσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση
Το βάρος της γερμανικής οικονομίας
Ο αριθμός των Ελλήνων στη Γερμανία
Γαλλικά
Η δεύτερη διεθνής γλώσσα
Η δεύτερη πιο διαδεδομένη γλώσσα στην Ευρωπαϊκή Ενωση
Το εύρος της γλώσσας σε θεσμούς αλλα και σε εξάπλωση
Γαλλία: Ο μεγαλύτερος ξένος επενδυτής στην Ελλάδα
Πιο εύκολη από τα Γερμανικά
Η παράδοση της γλώσσας στις τέχνες στα γράμματα και στο ευ ζην
Λεξιλόγιο που ομοιάζει με τις λατινογενεις γλώσσες αλλα και με την Αγγλική
Ελληνική παράδοση με την Γαλλομάθεια
Η βασική χώρα που την μιλά πάντα στάθηκε μεταπολεμικά στο πλευρό της χώρας μας.
Προσωπικά πιστεύω ότι η Γαλλική έχει πολλά πλεονεκτήματα έναντι της Γερμανικής εκτός αν υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία ή σύνδεσμος με γερμανόφωνους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 585016

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω να μου πείτε γνώμες τι να διαλέξω στο γυμνάσιο.Ποια γλώσσα θα μου χρειαστεί πιο πολύ?Γερμανικά η Γαλλικά
Εγώ ήθελα γερμανικά αλλά επειδή το Δημοτικό μου ήταν πολύ μικρό κάναμε μόνο γαλλικά (δεν είχαμε δυνατότητα επιλογής) και οι γονείς μου μου είπαν ότι θα μπερδευομουνα με τρεις γλώσσες (η πρώτη αγγλικα). Έτσι κατέληξα στα γαλλικά.Στην Γαλλία υπάρχουν πιο πολλά πανεπιστήμια και για την νομική τα γαλλικά είναι υπωχρεωτικα αλλά τα γερμανικά είναι πιο εύκολα.Η απόφαση είναι ξεκάθαρα δικη σου αν και στο σχολείο μην φανταστείς ότι φτάνετε σε υψηλό επίπεδο τα βασικά απλά μαθενετε. Επίσης από τα 20 παιδιά στο τμήμα μου γαλλικά κάνουν μόνο τα 3 παιδιά μαζί με μένα.(συγνώμη σε κάποια σημεία για την ορθογραφία)????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Δεν νομίζω ότι η επιλογή των Γαλλικών μειονεκτεί έναντι των Γερμανικών. Θα έλεγα το αντίθετο.
1. Η Γαλλική είναι διεθνής γλώσσα. Τα Γερμανικά
Έξω απο την Ευρώπη είναι σπάνια σχεδόν γλώσσα αλλά και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Τρίτη γλώσσα πίσω από τα αγγλικά και τα Γαλλικά
2. Η Γαλλική είναι πιο εύκολη για έναν Έλληνα όπως και κάθε λατινογενής γλώσσα και οι ομοιότητες της με την αγγλική είναι μεγαλύτερες ιδίως στη σύνταξη 3. Τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι πιο φιλικά στους Έλληνες
4. Η Γαλλία είναι φιλική χώρα στην Ελλάδα ενώ οι Γερμανοι6ειναι συχνά εχθρικοί και μας θεωρούν κατώτερους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Δεν νομίζω ότι η επιλογή των Γαλλικών μειονεκτεί έναντι των Γερμανικών. Θα έλεγα το αντίθετο.
1. Η Γαλλική είναι διεθνής γλώσσα. Τα Γερμανικά
Έξω απο την Ευρώπη είναι σπάνια σχεδόν γλώσσα αλλά και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Τρίτη γλώσσα πίσω από τα αγγλικά και τα Γαλλικά
2. Η Γαλλική είναι πιο εύκολη για έναν Έλληνα όπως και κάθε λατινογενής γλώσσα και οι ομοιότητες της με την αγγλική είναι μεγαλύτερες ιδίως στη σύνταξη 3. Τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι πιο φιλικά στους Έλληνες
4. Η Γαλλία είναι φιλική χώρα στην Ελλάδα ενώ οι Γερμανοι6ειναι συχνά εχθρικοί και μας θεωρούν κατώτερους


Σωστα αυτα που λετε εκτος απο ενα.Δεν μας θεωρουν κατωτερους οι Γερμανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Δεν νομίζω ότι η επιλογή των Γαλλικών μειονεκτεί έναντι των Γερμανικών. Θα έλεγα το αντίθετο.
1. Η Γαλλική είναι διεθνής γλώσσα. Τα Γερμανικά
Έξω απο την Ευρώπη είναι σπάνια σχεδόν γλώσσα αλλά και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Τρίτη γλώσσα πίσω από τα αγγλικά και τα Γαλλικά
2. Η Γαλλική είναι πιο εύκολη για έναν Έλληνα όπως και κάθε λατινογενής γλώσσα και οι ομοιότητες της με την αγγλική είναι μεγαλύτερες ιδίως στη σύνταξη 3. Τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι πιο φιλικά στους Έλληνες
4. Η Γαλλία είναι φιλική χώρα στην Ελλάδα ενώ οι Γερμανοι6ειναι συχνά εχθρικοί και μας θεωρούν κατώτερους

3. Τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι πιο φιλικά στους Έλληνες ; ως προς τι είναι πιο φιλικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Δεν νομίζω ότι η επιλογή των Γαλλικών μειονεκτεί έναντι των Γερμανικών. Θα έλεγα το αντίθετο.
1. Η Γαλλική είναι διεθνής γλώσσα. Τα Γερμανικά
Έξω απο την Ευρώπη είναι σπάνια σχεδόν γλώσσα αλλά και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Τρίτη γλώσσα πίσω από τα αγγλικά και τα Γαλλικά
2. Η Γαλλική είναι πιο εύκολη για έναν Έλληνα όπως και κάθε λατινογενής γλώσσα και οι ομοιότητες της με την αγγλική είναι μεγαλύτερες ιδίως στη σύνταξη 3. Τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι πιο φιλικά στους Έλληνες
4. Η Γαλλία είναι φιλική χώρα στην Ελλάδα ενώ οι Γερμανοι6ειναι συχνά εχθρικοί και μας θεωρούν κατώτερους


Δεν νομίζω ότι οι Γερμανοί είναι εχθρικοί με τους Έλληνες όσο το αντίθετο ισχύει. Οι Γερμανοί είναι ψυχροί αλλά και μεταξύ τους. Οι φοιτητές μπορεί να σπουδάζουν στο ίδιο Τμήμα, να παρακολουθούν το ίδιο μάθημα και να μην ξέρει ο ένας τον διπλανό του! Φυσικά ούτε μπαίνει στον κόπο να τον γνωρίσει. Αυτό δεν έχει σχέση με την εθνικότητα, αλλά είναι στην ιδιοσυγκρασία τους: δεν έχουν αυτοκλητο κίνητρο πρωτοβουλίας αν δεν έχουν κάποιο όφελος.

Για τους Γερμανούς υπάρχει μια προκατάληψη από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο...ενώ οι Έλληνες "ξεχνούν" τη στάση των φίλων Γάλλων στην περίοδο της Μικρασιατικής τραγωδίας ή στο ρόλο τους επί των Σταυροφοριών (βλ. ορεινή Πελοπόννησο με τις 12 Βαρωνίες της και την Βαϊλία της Ανδραβίδας με τον Λατίνο Αρχιεπίσκοπο). Οι Γάλλοι γενικά έχουν αμφιλεγόμενη στάση απέναντι στην "πολιτική" υπέρ της Ελλάδας ακόμη και την περίοδο των Λουδοβίκων τους, όσο εμείς ήμασταν υπό κατοχή των Οθωμανών. Οι Γάλλοι ίσως (οι μορφωμένοι τους) έχουν μια φιλελληνική στάση λόγω του κλασικού πολιτισμού και της δημοκρατίας σαν έννοια κοινωνιολογίας αλλά μέχρι εκεί. Αν κρίνει κανείς τις πολιτικές επιλογές τους μέσω της λέσχης Ρότσιλντ οι άνθρωποι έχουν ιδιοφυϊα τι είδους συστημικές μαριονέτες ψηφίζουν στην μετά Ντε Γκώλ εποχή.

Για το θέμα του Ελληνικού πολιτισμού ισχύει κάτι ανάλογο και για τους Γερμανούς, Αυστριακούς και λοιπούς Ευρωπαίους. Στα Πανεπιστήμιά τους υπάρχει έκδηλο το Ελληνικό στυλ..αρχιτεκτονικής!


(Ομοσπονδιακό Πανεπιστήμιο Karl-Franzens Universität Graz, Österreich)


Τα τελευταία χρόνια λόγω των αρκετών fake news και της προπαγάνδας (σε ένα βαθμό), διασπείρονται πολλές αρνητικές ειδήσεις για την Ελλάδα διεθνώς (συν ότι αρκετοί Έλληνες στα κοινωνικά δίκτυα βγάζουν το μένος τους για την Ελλάδα κάτι που δεν κάνουν οι ξένοι λαοί για τις χώρες τους ας υπάρχουν άσχημα σημεία). Το αποτέλεσμα είναι ότι αρκετοί Ευρωπαίοι που ενδεχόμενα δεν έχουν έρθει ποτέ στην Ελλάδα ή όσοι έχουν κυρίως χαμηλό μορφωτικό επίπεδο ή γενικότερη ηλιθιότητα (π.χ. προκατάληψη), είναι αρκετά ρατσιστές με την Ελληνική ιδιότητα και εκδηλώνονται εύκολα. To πρόβλημα του ρατσισμού δεν έχει εθνικούς περιορισμούς αλλά αφορά μεμονωμένα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top