Ο Αύγουστος Κορτώ και η "προκλητική" φωτογραφία του στο facebook

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
"Την Παρασκευή το βράδυ, το facebook θεώρησε αυτή την φωτογραφία του Auguste Corteau ακατάλληλη και την "κατέβασε". Eμείς την ξανανεβάζουμε γιατί πιστεύουμε στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να εκφράζεται ελεύθερα."
Από τη σελίδα Λέμε ΟΧΙ στη Χρυσή Αυγή.
τι άποψη έχετε? τι εντύπωση σας προκαλεί? το θεωρείται φυσιολογικό ή σας... αηδιάζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
"Την Παρασκευή το βράδυ, το facebook θεώρησε αυτή την φωτογραφία του Auguste Corteau ακατάλληλη και την "κατέβασε". Eμείς την ξανανεβάζουμε γιατί πιστεύουμε στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να εκφράζεται ελεύθερα."
Από τη σελίδα Λέμε ΟΧΙ στη Χρυσή Αυγή.
τι άποψη έχετε? τι εντύπωση σας προκαλεί? το θεωρείται φυσιολογικό ή σας... αηδιάζει?

πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει αλλά εκεί που τελειώνει η ελευθερία του ενός αρχίζει η ελευθερία του άλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
δηλαδή? πως αυτή η φωτογραφία καταπατά την ελευθερία κάποιου? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δηλαδή? πως αυτή η φωτογραφία καταπατά την ελευθερία κάποιου? :hmm:

Ε να χει τώρα κάποιος fb να μη τσεκάρει και το προφίλ του Αυγούστου του Κορτώ; Γιατί να είναι υποχρεωμένος να τα βλέπει αυτά; Κρίμα είναι.

** ένα λινκ για reference παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Θεωρώ κακόγουστη την προβολή της ερωτικής επαφής οποιασδήποτε μορφής από οποιαδήποτε άτομα στο διαδίκτυο. Μου φαίνεται εξαιρετικά κακόγουστη επιλογή, λοιπόν.

Επιπλέον, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, αισθητικά μου αρέσει ακόμα λιγότερο απ'όσο θα μου άρεσε (καθόλου) μια ίδια φωτογραφία, στην οποία το ένα από τα δύο πρόσωπα θα ήταν γυναίκα. Ενδεχομένως αυτό να συμβαίνει διότι, ως ετεροφυλόφιλος, να φιλήσω μια κοπέλα θα μπορούσε να μου είναι ευχάριστο, ενώ να φιλήσω ένα αγόρι όχι. Ίσως είναι θέμα ταύτισης με κάποιο από τα άτομα της φωτογραφίας, αλλά σε κάθε περίπτωση ξέρω ότι δε μου αρέσει η εικόνα.

Θέλησα να είμαι αναλυτικός και ειλικρινής, γιατί πιστεύω πως έχει κάποιο ενδιαφέρον η αντιμετώπιση των ανθρώπων σε τέτοια θέματα. Πάντως, όπως και να'χει, δε θεωρώ σωστή επιλογή την προβολή τέτοιων φωτογραφιών στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Ωστόσο, από τη στιγμή που το φιλί δεν αποτελεί ασυνήθιστη πράξη σε δημόσιους χώρους στην καθημερινότητά μας και οι περισσότεροι άνθρωποι το θεωρούν θεμιτό, δε βρίσκω λόγο να θεωρηθεί ακατάλληλη η συγκεκριμένη φωτογραφία. Υπάρχουν σαφή όρια, αν έδειχνε... περισσότερα, τότε σίγουρα θα συμφωνούσα με τη διαγραφή της. Σε αυτή την περίπτωση, όμως, δε συμφωνώ, εκτός αν συμβαίνει το ίδιο και με φωτογραφίες ετεροφυλόφιλων, που θα σημαίνει απλώς ότι το facebook είναι... αυστηρών αρχών (το οποίο κατ'εμέ δεν είναι απαραίτητα κατακριτέο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι είναι παλαιών αρχών των facebook και δε τα σηκώνει αυτά. Επίσης για να βάλεις ερωτικές φωτογραφίες στο προφίλ σου πρέπει να δηλώνεις έγγαμος κλπ.

Όχι ότι πήγε κάποιος και τους έβαλε χέρι προς θεού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Την υποκρισία στο facebook δεν την μπορώ.
Όταν βλέπετε ξέκωλα 14χρονα πατάτε όλοι like σαν τους λιγούρηδες.
Όταν ανεβαίνουν διάφορα βίντεο με βασανιστήρια ζώων δεν σας θίγεται τόσο η αισθητική.
Ένα φιλί σας πείραξε. Πού να κωλοπιάνονταν κιόλας ή να είχαν καβαληθεί (αυτό αισθητικά εμένα δεν θα μ' άρεσε ούτε σε άντρα-γυναίκα, ούτε σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια, είναι γενικά θέμα αισθητικής).
Πού τελειώνει η ελευθερία σας με ένα ζευγάρι που φιλιέται? Στο ότι έχουν και οι 2 μούσια?

Food for thought: Δύο όμορφες, προσεγμένες, νέες γυναίκες που φιλιούνται στο στόμα, θα είχαν την ίδια αντιμετώπιση? Ή είναι αρκετά σεξουλιάρικο για να καταπιείτε την αναφορά στην αισθητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ δεν βρίσκω κάτι κακό στη φωτογραφία πάντως. :P

Αν και προσωπικά δε θα ανέβαζα φωτογραφία που φιλάω το αγόρι μου για λόγους δικούς μου, στη φωτογραφία δεν βρίσκω κάτι κακό. Ζευγάρι σαν όλα τα άλλα δείχνει, τι πειράζει αν είναι άντρες και οι δύο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
"Την Παρασκευή το βράδυ, το facebook θεώρησε αυτή την φωτογραφία του Auguste Corteau ακατάλληλη και την "κατέβασε".
Εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό το σημείο. Ελπίζω να εννοείται πως κατέβηκε λόγω των reports των χρηστών, όχι επειδή το site το θεώρησε ακατάλληλο. Αλλά και πάλι, μόλις δούνε report σε κάτι το σβήνουν χωρίς έλεγχο; :hmm: Η αλήθεια είναι πως, ως straight, δε "καίγομαι" να βλέπω τέτοιες φωτογραφίες αλλά είναι άδικο να στερείται έτσι η ελευθερία κάποιου να εκφραστεί. Όπως και να 'χει πάντως, οι αναφορές τελικά το μόνο που καταφέρανε ήταν να γεμίσουν το facebook με τη φωτογραφία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό το σημείο. Ελπίζω να εννοείται πως κατέβηκε λόγω των reports των χρηστών, όχι επειδή το site το θεώρησε ακατάλληλο. Αλλά και πάλι, μόλις δούνε report σε κάτι το σβήνουν χωρίς έλεγχο; :hmm: Η αλήθεια είναι πως, ως straight, δε "καίγομαι" να βλέπω τέτοιες φωτογραφίες αλλά είναι άδικο να στερείται έτσι η ελευθερία κάποιου να εκφραστεί. Όπως και να 'χει πάντως, οι αναφορές τελικά το μόνο που καταφέρανε ήταν να γεμίσουν το facebook με τη φωτογραφία. ;)

Πιστεύω κι εγώ πως λόγω των αναφορών κατέβηκε. Αλλά βρε παιδιά γιατί τέτοιος αρνητισμός? Τα σχόλια στο facebook ήταν αρκετά προσβλητικά όπως "θα μου βγει το αρνί από τη μύτη", "τι αηδία είναι αυτή", "δεν είναι δυνατόν να το βλέπουν μικρά παιδιά", "π****άδες" και άλλα πολλά. Και σε μια σελίδα αντιφασιστική. Όπου θέλουμε δηλαδή είμαστε υπέρ της ελευθερίας και κατά του φασισμού και όπου δεν μας βολεύει όχι?

(τα όργια του game of thrones δεν προσβάλλουν την αισθητική μας,ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί ασχολούνται με την προσωπική ζωή κάποιου άλλου και πολύ περισσότερο με τις ερωτικές προτιμήσεις κάποιων ανθρώπων που τυχαίνει να μην ταυτίζονται με τις δικές τους.

On topic: Δε με ενοχλεί καθόλου η φωτογραφία. Απλά δεν έχω συνηθίσει να βλέπω ομοφυλόφιλους να εκδηλώνουν δημόσια τα συναισθήματά τους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κατακρίνω κάτι ή κάποιον. Είναι κάτι που οφείλεται στις παρωχημένες αντιλήψεις της κοινωνίας ανέκαθεν, οι οποίες ωθούν συνανθρώπους μας να μην εκδηλώνονται όπως επιθυμούν λόγω αισθητικής, δήθεν ανωμαλίας κτλ.


21ος αιώνας κατά τ' άλλα. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
chill ppl. go back to your lives and dont mess around with anyone's else
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Απαράδεκτο. Το ότι η φωτογραφία "κατέβηκε" απ'το facebook δηλώνει ξεκάθαρα το χαμηλό επίπεδο της χώρας μας και την άρνηση αποδοχής του διαφορετικού. Ως ετεροφυλόφιλος που είμαι, αισθητικά δε μου άρεσε η φωτογραφία αλλά πάτησα like (έχω φίλο τον Κορτώ στο fb) γιατί θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να μπορεί να ανεβάσει μια φωτογραφία με τον άνθρωπο που αισθάνεται κοντά. Έχοντας διαβάσει και όλα του τα βιβλία, έχω πραγματικά συμπαθήσει αυτό τον άνθρωπο, είναι εξαιρετικός και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο να αποδράσει απ'το σκοτεινό κελί της κατάθλιψης και του πόνου. Αυτά τα ολίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ολοι εδω ζουμε και ξερουμε απο συζητησεις τι γινεται. δεν μου κανει καμια εντυπωση να εχει δεχτει παρα πολλες αναφορες. η φωτογραφια δεν μου κανει καποια αισθηση, δεν βλεπω τιποτα το προκλητικο, δεν εχω θεμα με ζευγαρια που φιλιουνται. επιχειρηματα του τυπου τι θα πω στα παιδια μου ειναι για γελια και για κλαματα, εγω δηλαδη τι θα πω στα παιδια μου για το μισος που ξεχειλιζει απο συνανθρωπους τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top