Βιολογία - Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Οτιδηποτε υπαρχει και βλεπεις ή ακομα και δεν βλεπεις(πχ αερα) αποτελειται απο μορια και ενωσεις μοριων. Οσο για το γυαλι δεν εχει σχεσει ποσο "μακρια" (σε πολλα εισαγωγικα) ειναι τα μορια του, αλλα στο τροπο παρασκευης του και το ειδος των μοριων που εχει μεσα. Και μου φαινεται οτι στο κανονικο γυαλι δεν περναει η υπερυθρη και η υπεριωδης ακτινοβολια αλλα μονο τα φωτονια του ορατου φασματος, δεν ξερω βεβαια για μικροκυματα κ ακτινες γ κ x.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Και μου φαινεται οτι στο κανονικο γυαλι δεν περναει η υπερυθρη και η υπεριωδης ακτινοβολια αλλα μονο τα φωτονια του ορατου φασματος, δεν ξερω βεβαια για μικροκυματα κ ακτινες γ κ x.

μμ,στην φυσική κατεύθυνσης φέτος πάντως λέει ότι η υπέρυθρη απορροφάται απο τα περισσότερα σώματα..
ασχετο βέβαια αλλα τεσπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Τι σχεση εχει το χρωμα που βλεπουμε στα υλικα με τα ατομα, μορια, κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το "χρώμα" εκφράζει το τμήμα εκείνο του φάσματος της φωτεινής ακτινοβολίας που αντανακλάται από ένα υλικό σώμα. Π.χ. ένα αντικείμενο με κόκκινο χρώμα αντανακλά το ερυθρό φάσμα της φωτεινής ακτινοβολίας και απορροφά όλα τα υπόλοιπα. Τα άτομα και τα μόρια δίνουν γένεση σε χημικές ενώσεις οι οποίες έχουν ανάλογο χρώμα, το οποίο προσδίδουν στο αντικείμενο στο οποίο εμπεριέχονται.

Οι ανταλλαγές ηλεκτρονίων μέσω της τριβής, που αναφέρεις, Εmc2, συμβαίνουν μικροσκοπικά, σε επίπεδο ηλεκτρονικού μικροσκοπίου, και αλληλεπιδρούν με τέτοιο τρόπο ώστε να μη γίνονται αντιληπτές στο ορατό μακροσκοπικό επίπεδο. Εν μέρει, η μετακίνηση ηλεκτρονίων καθίσταται σαφής όταν ηλεκτρίζονται τα μαλλιά σου όταν χτενίζεσαι κάποιες φορές ή όταν ακουμπάς την πόρτα του αυτοκινήτου και σε χτυπά ηλεκτρικό ρεύμα.- σου έχει συμβεί; Τότε τα ηλεκτρόνια χρησιμοποιούν το σώμα σου ως αγωγό για να γίνει γείωση.


Το γυαλί είναι διάφανο αλλά είναι στερεό σώμα, που σημαίνει ότι τα μόριά του είναι σε πιο κοντινή απόσταση από αυτά των υγρών και των αερίων.

Ο πυρήνας των ατόμων είναι διαφορετική έννοια από τον πυρήνα των κυττάρων. Περιγράφει διαφορετικά πράγματα.
Ο πυρήνας του ατόμου περιγράφεται σε υποατομικό επίπεδο. Ο πυρήνας του κυττάρου περιγράφεται σε μικροσκοπικό επίπεδο.
Ο πυρήνας μιας τρομοκρατικής οργάνωσης, πάλι, είναι άλλο πράγμα.:P Ο οικογενειακός πυρήνας κάτι άλλο.:P

Καλή η γνώση της χημείας και της φυσικής, όπως και η γνώση της γλώσσας.:P Κάνε κάτι για τα ορθογραφικά σου, βγάζουν μάτι.:P
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

E=mc2

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλή η γνώση της χημείας και της φυσικής, όπως και η γνώση της γλώσσας.:P Κάνε κάτι για τα ορθογραφικά σου, βγάζουν μάτι.:P
:bye:

με δυσκολεβουν γτ εχω μαθει με Greeklish και πρεπει να ξεσυνηθεισω πρωτα ;):P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω καταλαβει... Μπορει καποιος να μου γραψει μια τροφικη αλυσιδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Θεωρώντας ότι ξέρεις ποιοι είναι οι παραγωγοί-αυτότροφοι, καταναλωτές-ετερότρφοι και αποκοδομοιτές και τον ρολο τους, λέμε γενικά οτι τροφικη αλυδισα ειναι ο τροπος με τον οποιο συνδεονται δαιφορετικοι πληθυσμοι του ιδιου οικοσυστηματος για να ικανοποιησουν τις τροφικες τους αναγκες.

Άρα ως παραδειγμα μπορούμε να θεωρησουμε τη τροφικη αλυσιδα ενος λιβαδιοϋ:
1. Τα διάφορα εντομα τρεφονται με τα χορτα και τα διαφορα φυτα (π.χ. καμπιες, ακριδες κλπ.)
2. Οι ετεροτροφοι της 2ης ταξης, τρεφονται με αυτους τους οργανισμους (τους ετεροτροφους 1ης ταξης). π.χ. γερακια κλπ.
3. Οι αποκοδομητές τρέφονται με αυτούς τους οργανισμούς όταν πεθάνουν (π.χ. νεκρα σψματα ζωων, πεσμενα φυλλα) και έτσι κλίνει η τροφική αλυσιδα του Χ οικοσυστηματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Γενικά να θυμάσαι ότι τα βέλη ανάμεσα στους οργανισμούς δείχνουν τη ροή ενέργειας, ή αλλιώς το ποιος τρώγεται από ποιόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστω ρε παιδια...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μήπως γινετε να μου πει καποιος που εχει βοηθημα βιολογιας γ΄γυμνασιου λιγο τις απαντησεις στις ασκησεις σελ.113-115?:hmm:

τις απαντησεις τις χρειαζομαι μεχρι αυριο το πρωι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επειδή το είδα παραπάνω, ούτε οι τροφικές αλυσίδες ούτε τα τροφικά πλέγματα εμφανίζουν τις τροφικές σχέσεις αποικοδομητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Βιολογια

Σελ.102
ασκ.4

Οπως μπορειτε να διακρινετε στην εικονα ,η αποσταση μεταξυ δυο διαδοχικων ζευγων βασεων του DNA ειναι 0,34nm.
α)Να υπολογισετε ,σε μετρα,το συνολικο μηκος που θα εχει το DNA ενος ανθρωπινου σωματικου κυτταρου,με δεδομενο οτι το DNA αυτο αποτελειται απο 6x10^9 ζευγη βασε
ων.Δινεται οτι 1m=10^9 nm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elli-San

Νεοφερμένος

Η Ellie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν πλησιάζουν οι εξετάσεις και εχω άγχος για βιολογία , παώ 3 γυμνασιου και ειλικρινα ο δασκαλος μας ειναι κακος και στριμμενος.Ολοι την ωρα βριζει μπροστα μας, μας υποβαζει και διαφορα. Μου εχει δυο 9 στο τριμηνο και προφανως θα εχω και σε αυτο... :/:
Δεν ειμαι καλη στην βιολογια μπορει καποιος να μου πει καποιο συστημα στο πως να διαβαζω? δηλαδη ποσες ωρες γενικα γιατι εχω αγχος.
Και θελω να περασω κατευθιαν αφηστε που εχω αγχως αν δεν θα ειμαι με της φιλες μου στο ιδιο σχολειο ( ειμαι λιγο κλειστος ανθρωπος και φοβαμαι οταν δεν ειναι μαζι μου) αλλα σας παρακαλω καποιος δωστε μου μια συμβουλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς μην αγχώνεσαι! Καλωσόρισες και στην παρέα μας!

Η αδερφή μου είναι 3η Γυμν και κατά διαστήματα τη βοηθάω να διαβάσει. Το κακό με τη βιολογία είναι ότι πρέπει απλά να μαθαίνεις τι λέει το βιβλίο, δεν είναι πράξεις όπως πχ τα μαθηματικά ή η φυσική. Εγώ θεωρώ πως τώρα που έρχεται πάσχα πρέπει να οργανώσεις λίγο το διάβασμά σου. Δηλαδή, κάθε μέρα να αφιερώνεις 1-1,5 ώρα να διαβάζεις κάθε κεφάλαιο. Σήμερα το ένα αύριο το άλλ. Όμως όχι απλή ανάγνωση. Να είσαι συγκεντρωμένη σε αυτά που διαβάζεις, να υπογραμμίζεις και αν θες (εμένα με βοηθάει) να κρατάς σε ένα τετράδιο σημειώσεις. Όταν λέω σημειώσεις όχι προτάσεις ολόκληρες αλλά απλές λέξεις-κλειδιά.
Επίσης αν θες δες κι αυτό το σάιτ users(τελεια)sch(τελεια)gr/mchatzinik/diafaneiesGgymnasiou.html
όπου έχω βάλει τελεια βάλε τελεία :P

Σε τι ακριβώς έχεις περισσότερο πρόβλημα με τη βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ίσως σε βοηθήσει και να τα λες κάπου. διάβαζε ένα κεφάλαιο τη μέρα, όπως είπε και ο τάσος από πάνω, και μετά ζήτα από τη μητέρα σου να σου κάνει ερωτήσεις πάνω στο εκάστοτε κεφάλαιο. όταν σε διορθώνει και ακούς το λάθος σου, ίσως σου μείνει (εγώ είμαι ακουστικός τύπος και με βοηθούσε να με διορθώνουν οι καθηγητές μου στο μάθημα). όπως και να 'χει, μην αγχώνεσαι!! δεν χρειάζεται να τα παπαγαλίσεις, απλά να τα κατανοήσεις και να τα γράψεις σωστά. οι διακοπές του Πάσχα σου φτάνουν και σου περισσεύουν για να καλύψεις τα κενά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top