Μεταπτυχιακό στη Σκανδιναβία

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Χαίρεται..

Άκουσα ότι κάποιος μπορεί να κάνει το μεταπτυχιακό του δωρεάν στην Σκανδιναβία.. Νορβηγία, Σουηδία, Φιλανδία και Δανία..

Ισχύει κάτι τέτοιο?!
Τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά τα κάνουν μόνο απόφοιτοι Πανεπιστημίων και Πολυτεχνείου?! Μπορούν και απόφοιτοι ΤΕΙ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Επειδή το ψάνω κι εγώ, ισχύει ότι για φοιτητές ΕΕ δεν υπάρχουν δίδακτρα
Υποθέτω πως ναι, στην Αγγλία τουλάχιστον μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και μάλιστα στα top πανεπιστήμια έχοντας αποφοιτήσει από ΤΕΙ απλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους γιατί ισχύουν διαφορετικές προϋποθέσεις όσον αφορά τη βαθμολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Οι κάτοικοι των χωρών της ΕΕ, του ΕΟΧ και της Ελβετίας δεν πληρώνουν δίδακτρα στα σκανδιναβικά πανεπιστήμια. Από τα λίγα που έχω ψάξει τα πανεπιστήμιά τους θεωρούνται πάρα πολύ καλά, μπορεί να μην έχουν την φήμη του Harvard ή του Cambridge αλλά πολλά από αυτά είναι ψηλά στα rankings. Επίσης, πιστεύω πως αν κάποιος έχει μερικά βασικά προσόντα όπως C2 στην αγγλική και κάνα Μ.Ο. από 7,5 και πάνω δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να επιλεγεί.

Ωστόσο, το κόστος ζωής σε αυτές τις χώρες είναι πολύ υψηλό, ειδικά αν κάποιος πάει να σπουδάσει Όσλο, Κοπεγχάγη ή Στοκχόλμη. Ακριβά τα προιόντα στα super markets, απλησιαστες τιμές για ποτά, τσιγάρα κλπ. Νομίζω όμως πως κάποιος με λιτή ζωή μπορεί να σπουδάσει σε μία από αυτές τις χώρες με 800-1000 το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top