Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
αν ειναι ετσι,τοτε ενταξει καλη μου:P
απλα μου τη δινει να ζηταει κανεις βοηθεια σε ερωτησεις αναπτυξης στο ischool και να γραφονται ετοιμες απαντησεις.Την αποψη μου ομως θα τη διατυπωσω:δε θα επικυρωνα την εκλογη του Μαντιθεου γιατι πιστευω πως κρυβει αντιδημοκρατικες πεποιθησεις πισω απ ολα οσα λεει.Μαλιστα δε συμμετειχε σε δημοκρατικους αγωνες στην καταλυση της τυραννιδας καθως ειχε φυγει για τον Ποντο(βεβαια ο πατερας του τον εστειλε αλλα για το καλο της πατριδας και της Δημοκρατιας θα μπορουσε να επιμεινει).Αυτα!Αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα το γραψω(ειμαστε λιγο πιο μπροστα εμεις και τα χω ψιλοξεχασει:P)

συμφωνώ απόλυτα..επίσης αφήνει πολλά "κένα" στην απολογία του....η μόνη αναφορά που κάνει για την οικογένειά του γίνεται εκεί που λεεί ότι τον έστειλαν στο Πόντο..εμένα μου φαίνεται ύποπτο πάντως..:P εκτός του ότι με εκνευρίζει παααρα πολύ η υπερβολική αυτοπεποίθησή του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα τώρα θα πάω Β Λυκείου και είμαι θεωρητική θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου πείτε αν μπορείτε αν έχω απαντήσει σωστά!
Η Ερώτηση είνα:Να σχολιάσετε το ύφος του ποιητή στην παράγραφο 2
Απάντηση:Στο ύφος του ποιητή μας δίνει έντονη αυτοπεποίθηση διαχητή σε όλη την παράγραφο 2 πράγμα που αυτό μας δίχνει δίγμα αθωότητας.Καθώς και στην αρχή της παραγράφου αναφέρει ότι <<Διότι εγώ έχω τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ωστε αν κάποιος τυγχαίνει να μου φέρεται άσχημα ή εχθρικα προς εμένα όταν με ακούσει να μιλώ για τις πράξεις θα αλλάξει γνώμη και θα με θεωρήσει στο εξής πολύ καλύτερο>>
Είναι σωστό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra_sweety18

Νεοφερμένος

Η dimitra_sweety18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σωστά τα λες καλή μου φίλη. Θα έπρεπε όμως να προσθέσεις στην απάντησή σου ότι ο λόγος του Λυσία στην συγκεκριμένη παράγραφο διακρίνεται και από υπερβολή (όυτω σφόδρα εμαυτω πιστεύω) και γενικά αυτή η τόσο μεγάλη αυτοπεποίθηση προϊδεάζει τον αναγνώστη - ακροατή για όσα θα πει στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρήνη σερ

Νεοφερμένος

Η ειρήνη σερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια βοη8ειαααα...μπορει κανενας ν μ κανει χρονικη αντικατασταση?:ελπιζω,λεγοντος,ακουσι,ηγησασθε???please....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ελπίζω
ήλπιζον
ελπιω (περισπωμένη στο ω)
ήλπισα
ήλπικα
ηλπίκειν

λέγοντος
-
λέξοντος
λέξαντος
ειρηκότος
-

ηγει(περισπωμένη)σθε
ηγει(περισπωμένη)σθε
ηγήσεσθε
ηγήσασθε
ήγησθε
ήγησθε

ακούουσι (υποθέτω πως έτσι είναι, δηλ μετοχή)
-
ακουσομένοις
ακούσασι
ακηκοότες ωσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spirus_2158

Νεοφερμένος

Ο Spirus_2158 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα .


Θα σας ακουστει λιγακι χαζο αυτο που θα πω αλλα υγεια :P

Λοιπον την Δευτερα εχουμε τεστ στην εισαγωγη στο αναφερόμενο μαθημα . Με την απεργία των φορτηγών φυσικά κανεις μας δεν εχει βιβλίο και ετσι η αγαπητή μας καθηγήτρια μας τύπωνε φωτοτυπίες . Ομως την τελευταία φωτοτυπία που ειναι και η πιο κρίσιμη με τα ειδη και τα μεροι δεν την εχω πάρει διοτι έλειπα εκείνη την ημερα και οπότε ζητούσα την φωτοτυπία απο την καθηγητρια ολο μου ελεγε σε λιγο η τελος παντων κατι γινοταν και δεν την έπαιρνα .

Θερμη παράκληση λοιπόν αν ξέρει κάνεις που θα βρω το βιβλίο σε ψηφιακή μορφη η αν γίνεται να μου scannarei κάποιος τις σελιδες εκείνες θα του ημουν υπόχρεος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korina P

Νεοφερμένος

Η korina P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ξερετε κανενα καλο βοηθημα για τα ρητορικα κειμενα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ρητορικη η ερωτηση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korina P

Νεοφερμένος

Η korina P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ευχαριστω theodora!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ερώτηση βασισμένη στο προοίμιο ΛΥΣΙΟΥ ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ..Τι παράδοξο υπάρχει στη φράση "ηγουμαι γαρ..αιτίους"?

Όποιος μπορεί ας απαντήσει... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Hmm... Maria serres έχεις διαβάσει το κείμενο γιατί μου φαίνεται παράξενο να μην μπορείς να απαντήσεις στην εν λόγω ερώτηση. :)
Δε θα σου δώσω ολοκληρωμένη απάντηση μιας και αυτό είναι δική σου δουλειά. Να σου επισημάνω όμως πως γενικά συνηθίζεται ο κατηγορούμενος να ψέγει τους κατηγόρους του, εκφράζοντας την έντονη δυσαρέσκεια και απόγνωσή του. Αντιθέτως ο Μαντίθεος τους θεωρεί αίτιους των μεγαλύτερων ωφελειών για όσους συκοφαντούνται άδικα (εν προκειμένω για τον ίδιο του τον εαυτό). Η αντίθεση είναι προφανής και η ανάλυση βγαίνει εύκολα! ;)

Υ.Γ. Ελπίζω να απάντησα για το σωστό απόσπασμα γιατί η αλήθεια είναι πως δεν κοίταξα το κείμενο.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ερώτηση βασισμένη στο προοίμιο ΛΥΣΙΟΥ ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ..Τι παράδοξο υπάρχει στη φράση "ηγουμαι γαρ..αιτίους"?

Όποιος μπορεί ας απαντήσει... :worry:
ο Μαντιθεος εκφραζει την ευγνωμοσυνη του προς τους κατηγορουμενους και ετσι ο Λυσιας επιτυγχανει να αιφνιδιασει,να εντυπωσιασει και εν συνεχεια να αθωωσει τον πελατη του.
τωρα στην φραση που παρεθεσες΄΄ηγουμαι..αιτιους΄΄ συνεχιζεται το ρητορικο τεχνασμα και μαλιστα εδω εχουμε την αιτιολογηση του!΄΄οι ανηθηκοι κατηγοροι του Μαντιθεου προσφερουν εστω και αθελα τους ,τη δυνατοτητα να αποδειξει οκατηγορουμενος την αθωωτητα του και να καταδειξει το ποιον του αντιπαλου του.!!!!!!
ο Λυσιας οπως ειναι γνωστο,συνετασσε δικανικους λογους με αμοιβη.Αναδειχθηκε σε σπουδαιο λογογραφο και περαν των ευρυτερων γνωσεων του πανω στο αττικο δικαιο ειχε και το χαρισμα της ΄΄ηθοποιιας΄΄.ηταν με αλλα λογια αριστος γνωστης της ανθρωπινης ψυχολογιας και ετσι μπορουσε ανετα να προσαρμοζει τα επιμερους του λογου ,που καθε φορα συνετασσε ,στην ψυχοσυνθεση και τον χαρακτηρα του πελατη του με επιτυχια.΄΄θελω να πω δηλαδη πως χαρη σε αυτην του την ικανοτητα ο Λυσιας γνωριζε καλα το χαρακτηρα του Μαντιθεου(προφανως ομαντιθεος ειναι δυναμικος ανθρωπος) και επιτυγχανει να κανει τον πελατη του να εντυπωσιασει τους δικαστες,οι οποιοι πραγματικα ΄΄απορουν ΄΄ με αυτα τα λογια του μαντιθεου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...!! :)
Το κείμενο το έχω διαβάσει αρκετές φορές απλά δε μπορούσα να καταλάβω τι ζητούσε η ερώτηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
1) Ποια είναι η θέση των παραγράφων 3-4 στη δομή του λόγου και με ποιους θεματικούς άξονες επιδιώκονται οι στόχοι τους?
2) Οι κατηγορίες των Χίων, Ροδίων και Βυζαντινών εναντίον των Αθηναίων ήταν εντελώς αβάσιμες ή είχαν κάποια λογική βάση? Να απαντήσετε αφού βρείτε σχετικές πληροφορίες.
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στις παραπάνω ερωτήσεις..από το κείμενο ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΥΠΕΡ ΡΟΔΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΠΡΟΘΕΣΙΣ παρ. 3-4
-------------------------------
Κάποιος/-α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τις έχεις γράψεις τις απαντήσεις ή χρειάζεσαι ακόμα βοήθεια να στα πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δες τις έχω γράψει.. Βασικά στην πρώτη ερώτηση δε μπορώ να βρω τους θεματικούς άξονες..και στη δεύτερη δε ξέρω τι να γράψω γιατί μ'έχει μπερδέψει το θέμα των κειμένων..δε το έχω πολυ-καταλάβει.. :/:

Κανείς...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
1) Ποια είναι η θέση των παραγράφων 3-4 στη δομή του λόγου και με ποιους θεματικούς άξονες επιδιώκονται οι στόχοι τους?
2) Οι κατηγορίες των Χίων, Ροδίων και Βυζαντινών εναντίον των Αθηναίων ήταν εντελώς αβάσιμες ή είχαν κάποια λογική βάση? Να απαντήσετε αφού βρείτε σχετικές πληροφορίες.
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στις παραπάνω ερωτήσεις..από το κείμενο ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΥΠΕΡ ΡΟΔΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΠΡΟΘΕΣΙΣ παρ. 3-4
-------------------------------
Κάποιος/-α?

για το 2 μόνο μπορώ να πω με σιγουριά ! η απάντηση είναι ότι οι κατηγορίες έχουν κάποια βάση και οι πληροφορίες που τεκμηριώνουν την απάντηση είναι βασισμένες στη συμπεριφορά των Αθηναίων απέναντι στους συμμάχους τους κατά την Αθηναϊκή συμμαχία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γράφω την Παρασκευη Ισοκρατη ..είναι μεσα οι παραγραφοι 1-2 , 14-16 !!!
έχετε γραψει εσεις??αν ναι ποιοι παραγραφοι σας επεσαν ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top