Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ναι, αυτη ακριβως ηταν και η ερωτηση που τεθηκε στην άσκηση. δεν παρέλειψα κάτι και εμένα μου φάνηκε ατελής η ερώτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ναι, αυτη ακριβως ηταν και η ερωτηση που τεθηκε στην άσκηση. δεν παρέλειψα κάτι και εμένα μου φάνηκε ατελής η ερώτηση

https://en.wikipedia.org/wiki/Bromine_test

Το διάλυμα Βρωμίου έχει ένα χρώμα τέτοιο:



Εάν το δεις να εξαφανίζεται, σημαίνει πως είχες μέσα ακόρεστη ένωση, η οποία αντέδρασε με το μοριακό βρώμιο (σπάσιμο διπλού δεσμού, προσθήκη ατόμων βρωμίου)

Είναι κλασικό τεστ ύπαρξης ακόρεστης ένωσης (πχ αλκένιο) αυτό.

Δεν ξέρω αν αυτή ήταν η απορία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά το στοιχείο 12Mg έχει ηλεκτρονιακή δομή 1s2 2s2 2p6 3s2. θεωρούμε ότι έχει πολύ μεγάλη ενέργεια πρώτου ιοντισμού γιατί έχει δομή ευγενούς αερίου του ηλίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά το στοιχείο 12Mg έχει ηλεκτρονιακή δομή 1s2 2s2 2p6 3s2. θεωρούμε ότι έχει πολύ μεγάλη ενέργεια πρώτου ιοντισμού γιατί έχει δομή ευγενούς αερίου του ηλίου;

Δομή ευγενούς αερίου; Αυτό προκύπτει πως;

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Για να μιλάμε για δομή ευγενούς αερίου, πρέπει να μιλάμε για συμπληρωμένη στιβάδα. Ολόκληρη. Ένα τροχιακό μόνο του δε λέει κάτι. Το ότι το He τυγχάνει και είναι το μόνο ευγενές αέριο με 2 e- στην εξώτατη, συμβαίνει ακριβώς επειδή η εξώτατή του τυγχάνει να είναι και η πρώτη στιβάδα, η οποία αποτελείται από ένα μόνο τροχιακό, κι άρα η οποία με 2 e- γεμίζει.

Οποιοδήποτε άλλο άτομο, για να είναι ευγενές, πρέπει να έχει και p υποστιβάδα συμπληρωμένη.

Κάνω αυτήν την παρένθεση, γιατί είναι πολύ σημαντικό αυτό ακόμη και ως διατύπωση. Μη μου συνδέσεις αλκαλική γαία που είναι πολύ δραστική με ευγενές αέριο, αλκαλική γαία θα δεις να κάνει άλατα, οξείδια, αντιδραστήρια Grignard, ο,τι μπορείς να φανταστείς.

Στην ερώτησή σου τώρα.

Υπονοείς πως επειδή το Mg, (σε σχέση με το Na προφανώς) έχει το 3s συμπληρωμένο, αποκτούν μια κάποια σταθερότητα εντός του τροχιακού αυτού αυτά τα e- που έχει αυτό, σε σχέση με το μονήρες 3s e- του Νa.

Ναι ισχύει, ωστόσο ο κυριότερος λόγος που η ενέργεια ιοντισμού του Mg είναι μεγαλύτερη (που πρέπει να δώσεις περισσότερη ενέργεια για να πάρεις ένα e- από το Mg με πιο απλά λόγια), είναι πως το Mg βάσει ατομικού αριθμού, εκτός από ένα περισσότερο ηλεκτρόνιο, έχει κι ένα περισσότερο πρωτόνιο στον πυρήνα του.

Μας νοιάζει;

Φυσικά. Γιατί; Γιατί αυξάνεται το δραστικό πυρηνικό φορτίο του.

Τι είναι το δραστικό πυρηνικό φορτίο;

Το φορτίο που "νιώθει" να δέχεται ένα εξωτερικό e- ενός ατόμου από τον πυρήνα, μετά από αφαίρεση των απώσεων από τα ενδιάμεσα e-



Στο δικό σου παράδειγμα, αυξάνεις το πυρηνικό φορτίο κατά +1.

Άρα, το εξωτερικό e- θα έλκεται κάπως περισσότερο.

Άρα, θα χρειάζεται μεγαλύτερη ενέργεια για ιοντισμό.

Γενικά:



Καλύπτεσαι;

Κατ'αρχας,μιλαμε για ενεργεια πρωτου ιοντισμου(επειδη βλεπω οτι το γραφεις σκετο ενερ.ιον.).Κατα δευτερον,δεν ειναι αναγκη να μιλας για πυρηνικα φορτια κλπ.Αν κανεις τις δομες,βρεις περιοδο και ομαδα και μιλησεις για το πως αυξανεται η ενεργεια πρωτου ιοντισμου,εισαι ok.Τα υπολοιπα ειναι σαλτσες για να περναει η ωρα και οχι απολυτως απαραιτητες.
Καλη συνεχεια!!

Και κάπως έτσι, έχουμε το ελληνικό σύστημα. :down:

Σου απάντησα πάντως, επειδή ρώτησες το γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δομή ευγενούς αερίου; Αυτό προκύπτει πως;

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Για να μιλάμε για δομή ευγενούς αερίου, πρέπει να μιλάμε για συμπληρωμένη στιβάδα. Ολόκληρη. Ένα τροχιακό μόνο του δε λέει κάτι. Το ότι το He τυγχάνει και είναι το μόνο ευγενές αέριο με 2 e- στην εξώτατη, συμβαίνει ακριβώς επειδή η εξώτατή του τυγχάνει να είναι και η πρώτη στιβάδα, η οποία αποτελείται από ένα μόνο τροχιακό, κι άρα η οποία με 2 e- γεμίζει.

Οποιοδήποτε άλλο άτομο, για να είναι ευγενές, πρέπει να έχει και p υποστιβάδα συμπληρωμένη.

Κάνω αυτήν την παρένθεση, γιατί είναι πολύ σημαντικό αυτό ακόμη και ως διατύπωση. Μη μου συνδέσεις αλκαλική γαία που είναι πολύ δραστική με ευγενές αέριο, αλκαλική γαία θα δεις να κάνει άλατα, οξείδια, αντιδραστήρια Grignard, ο,τι μπορείς να φανταστείς.

Στην ερώτησή σου τώρα.

Υπονοείς πως επειδή το Mg, (σε σχέση με το Na προφανώς) έχει το 3s συμπληρωμένο, αποκτούν μια κάποια σταθερότητα εντός του τροχιακού αυτού αυτά τα e- που έχει αυτό, σε σχέση με το μονήρες 3s e- του Νa.

Ναι ισχύει, ωστόσο ο κυριότερος λόγος που η ενέργεια ιοντισμού του Mg είναι μεγαλύτερη (που πρέπει να δώσεις περισσότερη ενέργεια για να πάρεις ένα e- από το Mg με πιο απλά λόγια), είναι πως το Mg βάσει ατομικού αριθμού, εκτός από ένα περισσότερο ηλεκτρόνιο, έχει κι ένα περισσότερο πρωτόνιο στον πυρήνα του.

Μας νοιάζει;

Φυσικά. Γιατί; Γιατί αυξάνεται το δραστικό πυρηνικό φορτίο του.

Τι είναι το δραστικό πυρηνικό φορτίο;

Το φορτίο που "νιώθει" να δέχεται ένα εξωτερικό e- ενός ατόμου από τον πυρήνα, μετά από αφαίρεση των απώσεων από τα ενδιάμεσα e-



Στο δικό σου παράδειγμα, αυξάνεις το πυρηνικό φορτίο κατά +1.

Άρα, το εξωτερικό e- θα έλκεται κάπως περισσότερο.

Άρα, θα χρειάζεται μεγαλύτερη ενέργεια για ιοντισμό.

Γενικά:



Καλύπτεσαι;



Και κάπως έτσι, έχουμε το ελληνικό σύστημα. :down:

Σου απάντησα πάντως, επειδή ρώτησες το γιατί.


Η συγκριση ειναι με το 13ΑL , η απάντηση όμως παραμένει η ίδια. Έτσι; Δηλαδή παρα το γεγονός ότι το 13 AL έχει πιο δραστικό πυρηνικό φορτίο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η συγκριση ειναι με το 13ΑL , η απάντηση όμως παραμένει η ίδια. Έτσι; Δηλαδή παρα το γεγονός ότι το 13 AL έχει πιο δραστικό πυρηνικό φορτίο .

Πρόσεξε τι γίνεται τώρα:

Γενικά, το δραστικό φορτίο πάει όπως σου είπα.

Υπάρχει όμως κι η εξής παράμετρος:

Για μια υποστιβάδα (ή στιβάδα αν μιλάμε για την s), ισχύουν τα εξής:
1)Άτομα με συμπληρωμένη την s ως εξώτατη, είναι περισσότερο σταθερά από άτομα με ημισυμπληρωμένη την s. Ηλεκτρόνια δε, σε μια συμπληρωμένη υποστιβάδα, είναι πιο σταθερά, από αυτά μιας μη συμπληρωμένης. Για αυτό και θα πρέπει να προσπαθήσεις ακόμη παραπάνω να πάρεις το δεύτερο ηλεκτρόνιο ns ενός ατόμου, από το πρώτο np, ακόμη κι αν αυτό τα καθιστά εξαίρεση στον κανόνα. (του κανόνα το ότι το δεύτερο έχει πιο πολλά πρωτόνια στον πυρήνα)
2)Όσον αφορά στις υποστιβάδες p και d, αυτό ισχύει όχι μόνο όταν είναι συμπληρωμένες, αλλά σε μικρότερο βαθμό, κι όταν είναι και ημισυμπληρωμένες (όταν έχει δηλαδή η p 3 και η d 5 ηλεκτρόνια). "Βολεύονται" με αυτή τη συμμετρία, και δεν τρελαίνονται να την χάσουν. (Για αυτό το λόγο άλλωστε, θα μάθατε και πως η δομή 4s23d4 γίνεται πιο σταθερή μόλις γίνει, 4s13d5. )

O κανόνας ο γενικός είναι αυτός που σου είπα πρίν. Όμως με αυτες τις δικαιολογημένες εξαιρέσεις, αντί να υπάρχει μια γραμμική σχέση περιοδικού πίνακα - ενέργειας ιοντισμού, υπάρχει η εξής.... σκάλα:



Βλέπεις που είναι το Mg και που το Al?

Καταλαβαίνεις ότι αυτό συμβαίνει λόγω του 1 που σου έγραψα;

Βλέπεις όμως επίσης, πως γενικά όσο πας δεξιά στον Π.Π, η τάση είναι ανοδική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
επομένως, ισχύει οτι η ενέργεια πρωτου που απαιτει το μαγνησιο είναι μεγαλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
επομένως, ισχύει οτι η ενέργεια πρωτου που απαιτει το μαγνησιο είναι μεγαλύτερη;

Ναι, δεν το βλέπεις και στην εικόνα πριν το Al?

Aν παρατηρήσεις, τα σκαλοπατάκια που πέφτουν λίγο και χαλάνε τις ανηφόρες, είναι άτομο μετά από άλλο άτομο που έχει κάτι συμπληρωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική εξήγηση !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παιδιά λίγο άσχετο εγώ που είμαι δείκτες,είμαι πίσω στην ύλη;Βλέπω όλους εσάς ηλεκτρονιακή δομή και τροχιακά και αρχίζω και ανησυχώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μη ανυσηχει και γω μόλις τώρα τελείωσα το 5ο κεφαλαιο :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδιά λίγο άσχετο εγώ που είμαι δείκτες,είμαι πίσω στην ύλη;Βλέπω όλους εσάς ηλεκτρονιακή δομή και τροχιακά και αρχίζω και ανησυχώ :P
τι να πω κι εγω που δεν ειμαι καν στους δεικτες :Ρ βεβαια απ'οτι καταλαβα σε 1-2 μαθηματα θα μπουμε κι εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
οταν κορεσμενη μονοσθενης αλκοολη μετατραπει σε καρβονυλικη ένωση παρουσιάζει ελάττωση βάρους 2,7 %. αν δίνει αλογονοφορμικη να βρειτε το συντακτικο τυπο της αλκοοολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οταν κορεσμενη μονοσθενης αλκοολη μετατραπει σε καρβονυλικη ένωση παρουσιάζει ελάττωση βάρους 2,7 %. αν δίνει αλογονοφορμικη να βρειτε το συντακτικο τυπο της αλκοοολης
Τώρα το είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε 0,33λ ρυθμιστικου με 1/3Μ HCOOH και 1/3M HCOONA προσθέτουμε ορισμένο όγκο δ/τος HCL με 1Μ οποτε το ph του ρυθμιστικού μεταβάλλεται κατα μία μοναδα (αρχικό ph=4) και δίνεται οτι Κα του οξες είναι 10^-4. να βρείτε τον όγκο που προσθέσαμε.

με μπέρδεψε πολύ η διερεύνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σε 0,33λ ρυθμιστικου με 1/3Μ HCOOH και 1/3M HCOONA προσθέτουμε ορισμένο όγκο δ/τος HCL με 1Μ οποτε το ph του ρυθμιστικού μεταβάλλεται κατα μία μοναδα (αρχικό ph=4) και δίνεται οτι Κα του οξες είναι 10^-4. να βρείτε τον όγκο που προσθέσαμε.

με μπέρδεψε πολύ η διερεύνηση

Προφανως pH'=pH-1=3
n(HCOOH)=n(HCOONa)
Στο Δ': pH'=3<=>[H3O+]'=10^-3M

Παιρνω την περιπτωση,οπου n(HCl)=n(HCOONa),τοτε θα ειναι και VHCl=0,11L ή 110mL

HCl+HCOONa-->HCOOH+ NaCl
0_____ 0______0,22

V'=0,11+0,33=0,44L=>[HCOOH]=0,22/0,44=1/2=0,5 M

HCOOH+H2O<---> HCOO- +H3O+
0,5-x_____________ x_____ x
Για να ισχυει αυτη η περιπτωση πρεπει να ισχυει x=10^-3M
Ka=x^2/0,5<=>x=10^-2,5 *riza(5),ατοπο (εδω το pH βγαινει 2,5-1/2log5

Αν παραμενει οξυ HCl τοτε pH<2,5-1/2log5,ατοπο
Αρα παραμενει βαση HCOONa

HCl: k(mol), k=C*V=V

HCl+HCOONa-->HCOOH +NaCl
0_____0,11-k____0,11+k

Δ': [HCOOH]=0,11+k/V'
[HCOONa]=0,11-k/V'
HCOONa +H2O --> HCOO- +NA+
0,11-k/V'_______0,11+k/V'

Στο Δ' εχουμε ρυθμιστικο HCOOH/HCOO-
Απ'την εξισωση Henderson-Hasselbalch εχουμε:
pH'=pKa+log[HCOO-]/[HCOOH]<=> log(0,11-k)/(0,11+k)=-1=log1/10(1)
Η συναρτηση logx ειναι 1-1 επομενως
(1)<=> 1,1-10k=0,11+k<=>k=0,09mol ή VHCl=0,09L

Δεν νομιζω να εχω κανει καποιο λαθος παντως τις εκανα πολυ γρηγορα τις πραξεις και στο μυαλο μου οποτε ελεγξε το κι εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ, εγώ κολλούσα στο οτι ενω άρχισα με την περίπτωση στοιχειομετρικής αναλογίας δεν σκέφτηκα να βρω ετσι τον όγκο και είχα μπερδευτεί με την συγκέντρωση του καρβοξυλικού οξέος! σε ευχαριστώ πολύ και πάλι θα την επιλύσω μόνη μου τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ, εγώ κολλούσα στο οτι ενω άρχισα με την περίπτωση στοιχειομετρικής αναλογίας δεν σκέφτηκα να βρω ετσι τον όγκο και είχα μπερδευτεί με την συγκέντρωση του καρβοξυλικού οξέος! σε ευχαριστώ πολύ και πάλι θα την επιλύσω μόνη μου τωρα

Κανενα προβλημα :thumbup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πολύ καλός. Βρίσκομαι εκτός βάσης μόνο με κινητό, αλλά με μια γρήγορη ματιά η λύση φαίνεται κομπλέ από άποψη επιλυσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πολύ καλός. Βρίσκομαι εκτός βάσης μόνο με κινητό, αλλά με μια γρήγορη ματιά η λύση φαίνεται κομπλέ από άποψη επιλυσης.

Ευχαριστω πολυ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top