Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ρε σεις, εγω που πηρα μετεγγραφη στις Σερρες (ως δευτερη επιλογη) δεν μπορω να δηλωσω μαθηματα. Λεει οτι η ημερομηνια γεννησης μου δεν μπορει να ταυτοποιηθει. Λετε να μη πηραν τα χαρτια μου; Εγω θα τους παρω και ενα τηλεφωνο μετα αλλα αν καποιος γνωριζει κατι που ισως δεν εχω κανει, ας μου πει.

Ξεχαστε το. Βρηκα την ακρη. Ενταξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KayEs

Νεοφερμένος

Η KayEs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας,γινεται να παρει καποιος μετεγγραφη απο Τ.ΕΙ σε Α.Ε.Ι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ολες οι ανακοινώσεις και οι εγκύκλιοι του Υπουργείου διαβεβαίωναν ότι οι μετεγγραφές και οι ενστάσεις θα γίνουν ακριβώς όπως πέρσι. Τώρα βλέπω ότι κάθε άλλο παρά με τα περσινά κριτήρια έγιναν. Στην ουσία άλλα έλεγαν και άλλα έκαναν. Πάντως υπάρχει μεγάλη κατακραυγή και αναμένονται διαβήματα προς το Υπουργείο. Ακόμα και ειδική σελίδα facebook έχει ανοίξει.΄Οσοι από εσάς περιμένατε σίγουρα τη μετεγγραφή και δεν την πήρατε, καλό είναι να το ψάξετε γιατί αν ενωθείτε όλοι μαζί, κάτι μπορεί να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
΄Ολες οι ανακοινώσεις και οι εγκύκλιοι του Υπουργείου διαβεβαίωναν ότι οι μετεγγραφές και οι ενστάσεις θα γίνουν ακριβώς όπως πέρσι. Τώρα βλέπω ότι κάθε άλλο παρά με τα περσινά κριτήρια έγιναν. Στην ουσία άλλα έλεγαν και άλλα έκαναν. Πάντως υπάρχει μεγάλη κατακραυγή και αναμένονται διαβήματα προς το Υπουργείο. Ακόμα και ειδική σελίδα facebook έχει ανοίξει.΄Οσοι από εσάς περιμένατε σίγουρα τη μετεγγραφή και δεν την πήρατε, καλό είναι να το ψάξετε γιατί αν ενωθείτε όλοι μαζί, κάτι μπορεί να γίνει.

Μ̶ή̶π̶ω̶ς̶ ̶γ̶ί̶ν̶ε̶τ̶α̶ι̶ ̶ν̶α̶ ̶π̶ό̶σ̶τ̶α̶ρ̶ε̶ι̶ς̶ ̶τ̶ο̶ ̶λ̶ι̶ν̶κ̶ ̶τ̶η̶ς̶ ̶σ̶ε̶λ̶ί̶δ̶α̶ς̶ ̶σ̶τ̶ο̶ ̶f̶a̶c̶e̶b̶o̶o̶k̶?̶

Από ότι φαίνεται δεν έδωσαν σε όσους είχαν 5 μόρια μετεγγραφή επείδη μερικές σχολές πέρσι όπως το τει αθήνας πήγε το υπουργείο παιδείας στο δικαστήριο. Τί έχετε να πείτε για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Προσωπικη άποψη
Για μενα οι μεταγραφες ή μαλλον τα κριτηρια των μεταγραφων ειναι ενα εικονικο ψεμα. Θεωρω οτι θα πρεπει να δοθει βαρυτητα πρωτα στα οικονομικα κριτηρια αλλα με μεγαλυτερο ελεγχο και υστερα οι παθησεις-ασθενειες και οι μορφες οικογενειας. Την Κυριακη ακουσα την ιστορια-αδιεξοδο ενος παιδιου που σπουδαζει στην Ξανθη στο τμημα ημμυ. Ειναι απο θεσσαλονικη. Η οικογενεια λοιπον αυτη συντηρει 3 σπιτια ενα στη Θεσσαλονικη,ενα στην Ξανθη και ενα στην Πατρα. Στην Πατρα γιατι ; Γιατι εκει εργαζεται ο πατερας ως εκπαιδευτικος(δεν πηρε αποσπαση, καπως ετσι λεγεται, και πηγαινοερχεται Θεσ/νικη-Πατρα καθε Παρασκευη. Ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει. Το παλικαρι συγκεντρωνει ΜΟΝΟ 3 μορια λογω οικονομικων κριτηριων(εισοδημα εως 30χιλιαδες,διορθωστε με εαν κανω λαθος) και δεν φαινεται πουθενα οτι συντηρουν 3 σπιτια. Και το χειροτερο εχει αδερφο, β' ή γ' λυκειου θα σας γελασω. Φανταστειτε τωρα να περασει Γιαννενα. Επιασαν ολη την Ελλαδα.
Το μπουρδ#λο το κοινωνικο κρατος. Ωρες,ωρες να παρεις ενα αμαξι και να πας να μπεις μες στο υπουργειο και να τα σπασεις ολα απο την αγανακτηση.
Zenouko νομιζω οτι ουτε οι ιδιοι καταλαβαν πως εδωσαν τις μεταγραφες. Αλλα ειπαν,αλλα ανακοινωσαν αλλα εκαναν

Τι να πω εμεις που δεν πηραμε μετεγγραφη ας ειμαστε αισιοδοξοι για το 10%.....

αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα και παρακολουθησεις τα μαθηματα στην σχολη που περασες και περασεις πανω απο τα μισα, δεν αξιζει να κανεις 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω, για να πω την αληθεια, δε γνωριζω κατα ποσο ειναι δικαιο η αδικο το συστημα ισως επειδη καπως περιμενα οτι θα απερριπταν την ενσταση μου (για τη σχολη ελεγε οτι χρειαζοντουσαν τουλαχιστον 6 μορια απο τα κριτηρια και εγω ειχα μονο 5).

Σιγουρα η μοριοδοτηση ειναι λαθος γιατι μπορει να μη συμπεριλαμβανονται περιπτωσεις που υπαρχει ακομα μεγαλυτερη αναγκη για μετεγγραφη. Η μοριοδοτηση περιοριζεται μονο σε πολυ συγκεκριμενα κοινωνικα και οικονομικα κριτηρια.

Παρεμπιπτοντως, οι βασεις του sep4u πιστευετε οτι ειναι συμφωνες με το αν εγκριθηκε η οχι η ενσταση σας; Να ξερω κι εγω μηπως υπαρχει καμια ανακριβεια.

Ακυρο το σχολιο μου. Τωρα κι εγω καταλαβα το αισχος που ελαβε μερος. Να δουμε τι μπορουμε να κανουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση ενώ κατέθεσα τη βαθμολογία μου ξανά και άλλαξα σχολή να μην έχω διαγραφεί από την προηγούμενη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση ενώ κατέθεσα τη βαθμολογία μου ξανά και άλλαξα σχολή να μην έχω διαγραφεί από την προηγούμενη σχολή?

Νομιζω οτι πρεπει η σχολη να σας ενημερωσει για το πως και ποτε θα κανετε διαγραφη. Με αλλα λογια, δε νομιζω οτι πρεπει να κανεις κατι μονος σου εαν δεν εχεις πληροφορηθει απο την ιδια τη σχολη για τη διαδικασια. Κι εγω ειμαι ενα απ' τα ιδια γι' αυτο στο λεω..

Ενημερωθηκα και λενε οτι πρεπει να ζητησεις αιτηση διαγραφης απο τη προηγουμενη σχολη προτου δωσεις χαρτια στη καινουργια. Το τονιζω σε περιπτωση που δε το εχεις ηδη κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evapapa

Νεοφερμένος

Η Evapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει κανεις καποιον αλλον τροπο να μαθω το αποτελεσμα της ενστασης ? γιατι προσπαθω απο την σελιδα του υπουργειου αλλα μου βγαζει οτι δεν εχω κανει αιτηση μεταγγραφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει κανεις καποιον αλλον τροπο να μαθω το αποτελεσμα της ενστασης ? γιατι προσπαθω απο την σελιδα του υπουργειου αλλα μου βγαζει οτι δεν εχω κανει αιτηση μεταγγραφης

Και εγω το επαθα αυτο,πολυ απλα κανεις την εισοδο του στο τελος της σελιδας και οχι εκει που λεει ολα τα διαδικαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά είμαι πρωτοετής σε ΤΕΙ επαρχίας θα θελα να πάρω μετεγγραφή του χρόνου για το ΤΕΙ Αθήνας αλλά εφόσον το ΤΕΙ θα γίνει ΑΕΙ θα μπορέσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά είμαι πρωτοετής σε ΤΕΙ επαρχίας θα θελα να πάρω μετεγγραφή του χρόνου για το ΤΕΙ Αθήνας αλλά εφόσον το ΤΕΙ θα γίνει ΑΕΙ θα μπορέσω?

https://www.foititikanea.gr/φοιτητής...-φοιτητών-αντιστοιχίες-τμημάτων-αει-2017-2018

^^
Σ'αυτο το συνδεσμο πατα στο σημειο που λεει ΕΔΩ στο κεντρο της σελιδας και θα σου εμφανισει ενα αρχειο με ολες τις αντιστοιχιες των τμηματων. Νομιζω καθε χρονο αυτο ανανεωνεται αρα και θα ξερεις του χρονου πριν τις μετεγγραφες βλεποντας μια τετοια ιδια λιστα για το αν θα μπορεσεις να πας στο ΤΕΙ που θα γινει ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε άμεση νομοθετική ρύθμιση που θα ισχύσει από το δεύτερο εξάμηνο, για μετεγγραφές στα αδέλφια που σπουδάζουν σε διαφορετικά ΑΕΙ εκτός του τόπου κατοικίας τους έτσι ώστε καμία οικογένεια να μην συντηρεί πάνω από ένα σπίτι εκτός από εκεί που μένουνε οι ίδιοι. Επίσης κάτω από ένα εισόδημα τα παιδιά θα μπορούν να έρχονται εκεί που ζουν οι οικογένειές τους.https://www.minedu.gov.gr/news/32175-18-12-18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ο Υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε άμεση νομοθετική ρύθμιση που θα ισχύσει από το δεύτερο εξάμηνο, για μετεγγραφές στα αδέλφια που σπουδάζουν σε διαφορετικά ΑΕΙ εκτός του τόπου κατοικίας τους έτσι ώστε καμία οικογένεια να μην συντηρεί πάνω από ένα σπίτι εκτός από εκεί που μένουνε οι ίδιοι. Επίσης κάτω από ένα εισόδημα τα παιδιά θα μπορούν να έρχονται εκεί που ζουν οι οικογένειές τους.https://www.minedu.gov.gr/news/32175-18-12-18

Ότι να ναι, με λίγα λόγια. Μ' αρέσει που ο ξεφτίλας τονίζει πως μια αριστερή κυβέρνηση δε πρέπει να κάνει τέτοια λάθη απέναντι στους πολίτες της.

Πιο αριστερή πεθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ βάζει φρένο στις μετεγγραφές των αδελφών φοιτητών που σπουδάζουν σε διαφορετικά μέρη μακριά από τον μόνιμο τόπο κατοικίας τους για το δεύτερο εξάμηνο που ανακοίνωσε ο Υπουργός Παιδείας.
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής...α-βάζει-«φρένο»-στις-μετεγγραφές-των-φοιτητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εχουμε ακουσει κατι σχετικο με αυτη τη ρυθμιση για τα αδερφια?Για ποιους ισχυει αν θα γινει κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρύθμιση θεμάτων μετεγγραφών για αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές στα ΑΕΙ.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Υ.Α_αδέρφια_signed.pdf

Από 14 μέχρι 23 Μαρτίου 2018 οι ηλεκτρονικές αιτήσεις για τις μετεγγραφές αδελφών.
https://www.minedu.gov.gr/news/33439...ton-aei-kai-ton-ae-ekklisiastikon-akadimion-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
αν καταλαβα καλα το δικαιουνται μονο αδερφια που και οι δυο σπουδαζουν σε αλλη πολη απο τη μονιμη κατοικια?
Εμενα ο αδερφος μου σπουδαζει στην πολη που μενουμε με τους γονεις και εγω σε αλλη, ειμαι μεσα η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν καταλαβα καλα το δικαιουνται μονο αδερφια που και οι δυο σπουδαζουν σε αλλη πολη απο τη μονιμη κατοικια?
Εμενα ο αδερφος μου σπουδαζει στην πολη που μενουμε με τους γονεις και εγω σε αλλη, ειμαι μεσα η οχι?

Α. ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ
1. Αίτηση για μετεγγραφή δύνανται να υποβάλουν τα αδέλφια προπτυχιακοί φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α.,
που σπουδάζουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή
Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας και
εφόσον το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου-φοιτητή, εάν διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών
της οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος (2016), δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο
το ποσό των δωδεκάμισι χιλιάδων (12.500) ευρώ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Κώδικα Φορολογίας
Εισοδήματος. Σε περίπτωση που ο δικαιούχος διαθέτει ίδιο εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη το υψηλότερο
κατά κεφαλήν εισόδημα μεταξύ του ατομικού εισοδήματος του αιτούντος και του κατά κεφαλήν
εισοδήματος των γονέων του.
Ειδικότερα:
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α΄(για φοιτητές με κατά κεφαλήν εισόδημα έως 12.500 ευρώ)
α) Ο φοιτητής μπορεί να μετεγγραφεί σε αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα που εδρεύει στην Περιφερειακή
Ενότητα φοίτησης του αδερφού του, υπό την προϋπόθεση ότι ο αδελφός του αιτούντος μετεγγραφής φοιτητή,
θα υποβάλει μέσω του ίδιου Πληροφοριακού Συστήματος, υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή του, καθόλη
τη διάρκεια της φοίτησής του, στη Σχολή/Τμήμα φοίτησής του και για την μη άσκηση της δυνατότητας
αιτήσεως μετεγγραφής.
β) Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδερφού του, ο
φοιτητής μπορεί να μετεγγραφεί σε αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα που εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα της
μόνιμης κατοικίας των γονέων του, υπό την προϋπόθεση ότι ο αδελφός του θα υποβάλει μέσω του ίδιου
Πληροφοριακού Συστήματος, υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή του, καθόλη τη διάρκεια της φοίτησής του,
στη Σχολή/Τμήμα φοίτησής του και για την μη άσκηση του δικαιώματος μετεγγραφής.
γ) Αν δεν πληρούνται τα ανωτέρω κριτήρια, ελλείψει αντιστοιχιών,τα αδέρφια μπορούν να μετεγγραφούν
από κοινού σε αντίστοιχες Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην της Αθήνας
καιτης Θεσσαλονίκης. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέρφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής
για αντίστοιχες Σχολές/Τμήματα της τρίτης Περιφερειακής Ενότητας.
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β΄(για φοιτητές με κατά κεφαλήν εισόδημα έως 5.000 ευρώ)
Μόνο σε περίπτωση απόλυτης οικονομικής δυσχέρειας μπορεί να αιτηθεί μετεγγραφής και φοιτητής του
οποίου ο αδελφός φοιτά και διαμένει στην Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς του διαμένουν μόνιμα
ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας. Το οικονομικό κριτήριο του κατά κεφαλήν εισοδήματος έως
5.000 ευρώ, καθορίστηκε με την υπ΄ αριθ. 37818/Z1/05-03-2018 (ΦΕΚ Β΄ 862/12-3-2018) Υ.Α.
Ειδικότερα,
Εάν το κατά κεφαλήν εισόδημα του φοιτητή, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της
οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των
πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέρφια φοιτητές: α) μπορούν να μετεγγραφούν από κοινού, σύμφωνα με
την ακόλουθη σειρά προτεραιότητας:
i. Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν στην Περιφερειακή Ενότητα που διαμένουν οι γονείς τους
μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
ii. Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην της Αθήνας και της
Θεσσαλονίκης,
iii. Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν στην Περιφερειακή Ενότητα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης.
3
β) εναλλακτικά μπορούν να υποβάλουν αίτηση, σύμφωνα με την προηγούμενη περίπτωση, που αφορά το
εισόδημα έως 12.500 ευρώ κατά κεφαλήν. Ήτοι έχουν δύο δυνατότητες και μπορούν να επιλέξουν στο
Πληροφοριακό Σύστημα των αιτήσεων είτε την Περίπτωση Α΄ είτε την Περίπτωση Β΄.
Για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 οι μετεγγραφές φοιτητών στα Τμήματα του Πανεπιστημίου Δυτικής
Αττικής, θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με την αντιστοιχία Τμημάτων του άρθρου 5 του ν. 4521/2018 (A΄ 38).
Τέλος, διευκρινίζεται ότι φοιτητές που έλαβαν μετεγγραφή, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 και
ολοκλήρωσαν τη μετεγγραφή τους ή που υπέβαλαν αίτηση μετεγγραφής και δεν έχει ολοκληρωθεί η
διαδικασία, δικαιούνται να αιτηθούν μετεγγραφής και με τις παρούσες διατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, γρήγορη ερώτηση, μπορεί κάποιος να πάρει μετεγγραφή μόνο λόγο οικονομικών κριτηριων; χωρίς να έχει αδελφό?
Επίσης, επειδή με μπέρδεψε ένα άρθρο που διάβασα με τα κριτήρια προς μοριοδοτιση, τέκνο αγαμης μητέρας και ορφανος από έναν γονεα είναι δυο διαφορετικά κριτήρια που από το καθένα παίρνεις ένα μόριο σωστά;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top