Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Minak23

Νεοφερμένος

Η Minak23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας για όσους γνωρίζετε για μεταπτυχιακά στο Μητροπολιτικό. Τελειώνω Παιδαγωγικό Δημοτικής και θα ήθελα να πάω Μητροπολιτικό για μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή, τι λέτε, αξίζει? Το master ειναι δυστυχώς από το east london αλλα με διαβεβαιωσαν απο το κολλεγιο οτι μπαινω κατευθειαν στους πινακες ειδικής αγωγής, επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά ακόμη το ψάχνω, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου προτείνει άλλη λύση? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ψάξε λίγο για το φετινό φεκ προσλήψεων στην ειδική αγωγή στον κλάδο των εκπαιδευτικών για να δεις τι αναγνωριζεται και τι όχι. Φέτος παρά πολλά μεταπτυχιακά βγήκαν άκυρα όπως κολεγίων κυπρου ιταλίας κλπ... και μας μας συμφέρει γτ δεν έχουμε.
Για ειδική αγωγή αν είσαι κοντα σε θεσσαλονικη ή Αθηνα προτίμησε των πανεπιστημίων και μόνο. Εδώ να φανταστείς ούτε όλα των άλλωνπανεπιστημίων δεν αναγνωριζεται. Ή Ειδική Αγωγή έχει πολύ λαμογια γενικά αλλά αν το θες και το μπορείς με το καλό να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MICHAS

Νεοφερμένος

Ο MICHAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα φυσικοθεραπείας στο Μητροπολιτικό Κολέγιο . Λόγω όμως του έχω κυριολεκτικά μπερδευτεί, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει άτομα που έχουν τελειώσει τη σχολή και να έχουν αναγνωρίσει το πτυχίο τους? Το ίδιο το κολέγιο αναφέρει ότι το πρόγραμμα φυσικοθεραπείας δεν έχει πάρει έγκριση και δεν εγγυάται ούτε την εγγραφή στο αγγλικό σύστημα υγείας ούτε και την αποδοχή από τον σύλλογο φυσικοθεραπευτών Ελλάδος. Αν υπάρχει κάποιος που έκανε τη διαδικασία αναγνώρισης ας μας πει τις εντυπώσεις του . Φυσικά στα ψιλά γράμματα και τα αντισταθμιστικά μέτρα που επιβάλει ο Νόμος για την αναγνώριση από τον σύλλογο φυσικοθεραπευτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Υπαρχει καποιος που να φοιτά τωρα στο μητροπολιτικο στον τομεα φυσικοθεραπειας η γενικα στο τομεα υγειας που να μπορει να μου δώσει καποιες γενικες πληροφοριες? Αξιζει? Η εκπαίδευση σε τι επιπεδο ειναι ? Σε συγκριση με πανεπιστημιο τι ελειψεις εχει? Μενει ικανοποιημενος?Κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Υπαρχει καποιος που να φοιτά τωρα στο μητροπολιτικο στον τομεα φυσικοθεραπειας η γενικα στο τομεα υγειας που να μπορει να μου δώσει καποιες γενικες πληροφοριες? Αξιζει? Η εκπαίδευση σε τι επιπεδο ειναι ? Σε συγκριση με πανεπιστημιο τι ελειψεις εχει? Μενει ικανοποιημενος?Κτλ.

Θα εγκαταλείψεις τη σχολή Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων του ΤΕΙ που έχεις εισαχθεί για να σπουδάσεις Φυσικοθεραπεία σε ιδιωτικό κολέγιο;;; Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofivy

Νεοφερμένος

Η sofivy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, θα ήθελα γνώμες από απόφοιτους της Διαιτολογίας από το Μητροπολιτικό κολλέγιο. Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω αν με την απόκτηση του πτυχίου θα έχει κανείς τη δυνατότητα να συντάσσει διαιτολόγια για κλινικά περιστατικά ή αν έχει μόνο το δικαίωμα να εργάζεται ως σύμβουλος διατροφής. Δηλαδή, αν θα μπορεί να εργάζεται ως Διαιτολόγος και όχι μόνο ως Διατροφολόγος.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mystirios

Νεοφερμένος

Ο Mystirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα πτυχία από το συγκεκριμένα κολέγιο αναγνωρίζονται και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα? Βλέπω στη σελίδα τους στο facebook ορισμένους να γράφουν πως ενώ έχουν πάρει πτυχίο δεν μπορούν να το κάνουν να αναγνωρίζεται στο δημόσιο και άλλους να λένε παρόμοιες εμπειρίες τους.
Αν υπάρχει κάποιος απόφοιτος από το συγκεκριμένο κολέγιο ή κάποιος που γνωρίζει λεπτομέρειες για την αναγνώριση των πτυχίων ας πει τι ακριβώς γίνεται με τα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος του Μητροπολιτικού Κολλεγίου, συγκεκριμένα έκανα το προπτυχιακό πρόγραμμα της ψυχολογίας. Γενικά το όλο θέμα με τα πτυχία από ιδιωτικά κολλέγια είναι ένα μπέρδεμα. Το πρόγραμμά μου έχει ως πρότυπο το bachelor της ψυχολογίας του East London University άρα διήρκησε τρία χρόνια, το πτυχίο μου από ό,τι έχω καταλάβει αναγνωρίζεται αλλά επειδή τα έτη σπουδών είναι τρία και όχι τέσσερα, στην Ελλάδα δε θεωρούμαι ψυχολόγος αλλά σύμβουλος ψυχικής υγείας, για να θεωρηθώ ψυχολόγος και να πάρω άδεια άσκησης επαγγέλματος ως ψυχολόγος θα πρέπει να κάνω άλλο ένα χρόνο σπουδές, π.χ. μεταπτυχιακό. Όταν ολοκληρώσω αυτό το μεταπτυχιακό και έχω στην πλάτη μου τουλάχιστον τέσσερα χρόνια σπουδών τότε θα μπορέσω να κάνω αίτηση και να θεωρηθώ από το "ελληνικό κράτος" (δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του φορέα) και επίσημα ψυχολόγος, στο εξωτερικό όμως θεωρούμαι ήδη και το μεταπτυχιακό μου θα θεωρηθεί ως μεταπτυχιακό ενώ στην Ελλάδα θα θεωρηθεί απλώς ένα τέταρτο έτος σπουδών. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mystirios

Νεοφερμένος

Ο Mystirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση butterfly. Μήπως γνωρίζεις αν τα πτυχία του συγκεκριμένου κολεγίου αναγνωρίζονται και από το δημόσιο? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις όμως μου έχει κάτσει μια ευκαιρία να μπω στο κολέγιο και θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Μα κάνεις πολύ καλά και ρωτάς πρέπει να ξέρεις πριν διαλέξεις. Καταρχάς ποιο πρόγραμμα σε ενδιαφέρει; Όταν λες δημόσιο εννοείς π.χ. αν οι απόφοιτοι του προπτυχιακού προσχολικής ηλικίας θα μπορέσουν να εργαστούν σε κάποιο δημόσιο νηπιαγωγείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος του Μητροπολιτικού Κολλεγίου, συγκεκριμένα έκανα το προπτυχιακό πρόγραμμα της ψυχολογίας. Γενικά το όλο θέμα με τα πτυχία από ιδιωτικά κολλέγια είναι ένα μπέρδεμα. Το πρόγραμμά μου έχει ως πρότυπο το bachelor της ψυχολογίας του East London University άρα διήρκησε τρία χρόνια, το πτυχίο μου από ό,τι έχω καταλάβει αναγνωρίζεται αλλά επειδή τα έτη σπουδών είναι τρία και όχι τέσσερα, στην Ελλάδα δε θεωρούμαι ψυχολόγος αλλά σύμβουλος ψυχικής υγείας, για να θεωρηθώ ψυχολόγος και να πάρω άδεια άσκησης επαγγέλματος ως ψυχολόγος θα πρέπει να κάνω άλλο ένα χρόνο σπουδές, π.χ. μεταπτυχιακό. Όταν ολοκληρώσω αυτό το μεταπτυχιακό και έχω στην πλάτη μου τουλάχιστον τέσσερα χρόνια σπουδών τότε θα μπορέσω να κάνω αίτηση και να θεωρηθώ από το "ελληνικό κράτος" (δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του φορέα) και επίσημα ψυχολόγος, στο εξωτερικό όμως θεωρούμαι ήδη και το μεταπτυχιακό μου θα θεωρηθεί ως μεταπτυχιακό ενώ στην Ελλάδα θα θεωρηθεί απλώς ένα τέταρτο έτος σπουδών. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. :/:

Μιλάς για ακαδημαϊκή αναγνώριση ή για μεταφορά επαγγελματικών προσόντων μέσω Σ.Α.Ε.Π.;
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο ενδιαφέρει περισσότερο τα παιδιά και για αυτό το μόνο που αρκεί είναι να έχεις τα επαγγελματικά προσόντα στη χώρα απ' όπου προήλθε το πτυχίο...κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Μιλάς για ακαδημαϊκή αναγνώριση ή για μεταφορά επαγγελματικών προσόντων μέσω Σ.Α.Ε.Π.;
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο ενδιαφέρει περισσότερο τα παιδιά και για αυτό το μόνο που αρκεί είναι να έχεις τα επαγγελματικά προσόντα στη χώρα απ' όπου προήλθε το πτυχίο...κάνω λάθος;
Αναφέρομαι σε αυτά που ξέρω για το δικό μου κλάδο, στο βρετανικό σύλλογο ψυχολόγων μπορώ να αναγνωριστώ ως ψυχολόγος, στον ελληνικό όμως όχι, αν θέλω δηλαδή να εργαστώ ως ψυχολόγος στην Ελλάδα δεν μπορώ χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω αν απαντάω ξεκάθαρα, είμαι και εγώ μπερδεμένη γιατί γενικά άλλα σου λένε στην αρχή και στην τελική άλλα ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mystirios

Νεοφερμένος

Ο Mystirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μα κάνεις πολύ καλά και ρωτάς πρέπει να ξέρεις πριν διαλέξεις. Καταρχάς ποιο πρόγραμμα σε ενδιαφέρει; Όταν λες δημόσιο εννοείς π.χ. αν οι απόφοιτοι του προπτυχιακού προσχολικής ηλικίας θα μπορέσουν να εργαστούν σε κάποιο δημόσιο νηπιαγωγείο;

Με ενδιαφέρει η πληροφορική, όμως από όσα έχω δει μέχρι τώρα η σχολή είναι διάρκειας τριών ετών και τα master που δίνει (αν έχω καταλάβει καλά master λέει τα μεταπτυχιακά?) είναι σε ειδικότητες που δύσκολα θα βρεις δουλειά στην Ελλάδα, οπότε κοιτάω και άλλες ειδικότητες για παράδειγμα ναυτιλιακά ή τουριστικά ή αυτό που έχεις τελειώσει και εσύ, ψυχολογία.
Όταν λέω δημόσιο εννοώ να έχω το πτυχίο από το κολέγιο και με αυτό να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ ως ΤΕ ή ΠΕ με την ειδικότητα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αναφέρομαι σε αυτά που ξέρω για το δικό μου κλάδο, στο βρετανικό σύλλογο ψυχολόγων μπορώ να αναγνωριστώ ως ψυχολόγος, στον ελληνικό όμως όχι, αν θέλω δηλαδή να εργαστώ ως ψυχολόγος στην Ελλάδα δεν μπορώ χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω αν απαντάω ξεκάθαρα, είμαι και εγώ μπερδεμένη γιατί γενικά άλλα σου λένε στην αρχή και στην τελική άλλα ισχύουν.

Ότι μπορείς, μπορείς...αναγνωρίστηκες όμως;
Θέλω να πω, πήγες π.χ. στην Αγγλία στον αντίστοιχο σύλλογο ψυχολόγων να ρωτήσεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις για να κατοχυρωθείς επαγγελματικά ΕΚΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει η πληροφορική, όμως από όσα έχω δει μέχρι τώρα η σχολή είναι διάρκειας τριών ετών και τα master που δίνει (αν έχω καταλάβει καλά master λέει τα μεταπτυχιακά?) είναι σε ειδικότητες που δύσκολα θα βρεις δουλειά στην Ελλάδα, οπότε κοιτάω και άλλες ειδικότητες για παράδειγμα ναυτιλιακά ή τουριστικά ή αυτό που έχεις τελειώσει και εσύ, ψυχολογία.
Όταν λέω δημόσιο εννοώ να έχω το πτυχίο από το κολέγιο και με αυτό να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ ως ΤΕ ή ΠΕ με την ειδικότητα μου.

Ναι master είναι τα μεταπτυχιακά.
Κοίτα εφόσον το πτυχίο σου περάσει από τη διαδικασία αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων και ισοδυναμίας (ΣΑΕΠ) τότε λογικά ναι μπορείς να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς.
Βρήκα αυτό το άρθρο που λέει ότι το υπουργείο παιδείας δέχεται τα πτυχία κολλεγίων για την πρόσληψη εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία.

Ότι μπορείς, μπορείς...αναγνωρίστηκες όμως;
Θέλω να πω, πήγες π.χ. στην Αγγλία στον αντίστοιχο σύλλογο ψυχολόγων να ρωτήσεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις για να κατοχυρωθείς επαγγελματικά ΕΚΕΙ;

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται ξέρω ναι και η αίτηση μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά αν δεν κάνω λάθος, δεν έκατσα να την κάνω όμως γιατί προς το παρόν δε μου χρειάζεται.
Πλάκα πλάκα όμως θα κάτσω να την κάνω αυτές τις μέρες για να σας πω κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Τι δικαιολογητικά χρειάζονται ξέρω ναι και η αίτηση μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά αν δεν κάνω λάθος, δεν έκατσα να την κάνω όμως γιατί προς το παρόν δε μου χρειάζεται.
Πλάκα πλάκα όμως θα κάτσω να την κάνω αυτές τις μέρες για να σας πω κιόλας. :P

Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις...το καλό πλέον με τα Κολλέγια είναι ότι μπορείς (όπως και κάθε άλλος πτυχιούχος Ελληνικού Α.Ε.Ι.) να μεταφέρεις στην Ελλάδα τα επαγγελματικά προσόντα που έχεις κατοχυρώσει στη χώρα προέλευσης του πτυχίου σου (ή σε άλλη χώρα, της Ε.Ε. εννοείται) μέσω του Σ.Α.Ε.Π. (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων)...
Η "παγίδα" βέβαια σε όλο αυτό (κι αυτό που δε λένε στους πελάτες τους τα Κολλέγια ή το λένε αλλά εντελώς απλοϊκά) είναι ο τρόπος με τον οποίο αποκτάς επαγγελματικά προσόντα στη χώρα προέλευσης, για να τα "μεταφέρεις" έπειτα στην Ελλάδα μέσω Σ.Α.Ε.Π.!
Π.χ. εσύ μου λες τώρα ότι για τη δική σου ειδικότητα αρκεί μια αίτηση κ.λπ. και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω...για άλλες ειδικότητες όμως (π.χ. δικηγόροι, μηχανικοί κ.α.) τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά!;)
Ειδικά οι μηχανικοί π.χ. στη Μεγάλη Βρετανία χρειάζονται πολλά χρόνια εργασιακής εμπειρίας για να κατοχυρωθούν επαγγελματικά!
Από εκεί και πέρα αν αποκτήσεις επαγγελματικά προσόντα εκεί και κάνεις τη διαδικασία μέσω Σ.Α.Ε.Π. θα μπορείς να συμμετέχεις σε προκυρήξεις του Α.Σ.Ε.Π. και να ασκήσεις το επάγγελμά σου κανονικά (άσχετα με το τι σου λένε στο σύλλογο εδώ πέρα για μεταπτυχιακά και τρίχες κατσαρές)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις...το καλό πλέον με τα Κολλέγια είναι ότι μπορείς (όπως και κάθε άλλος πτυχιούχος Ελληνικού Α.Ε.Ι.) να μεταφέρεις στην Ελλάδα τα επαγγελματικά προσόντα που έχεις κατοχυρώσει στη χώρα προέλευσης του πτυχίου σου (ή σε άλλη χώρα, της Ε.Ε. εννοείται) μέσω του Σ.Α.Ε.Π. (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων)...
Η "παγίδα" βέβαια σε όλο αυτό (κι αυτό που δε λένε στους πελάτες τους τα Κολλέγια ή το λένε αλλά εντελώς απλοϊκά) είναι ο τρόπος με τον οποίο αποκτάς επαγγελματικά προσόντα στη χώρα προέλευσης, για να τα "μεταφέρεις" έπειτα στην Ελλάδα μέσω Σ.Α.Ε.Π.!
Π.χ. εσύ μου λες τώρα ότι για τη δική σου ειδικότητα αρκεί μια αίτηση κ.λπ. και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω...για άλλες ειδικότητες όμως (π.χ. δικηγόροι, μηχανικοί κ.α.) τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά!;)
Ειδικά οι μηχανικοί π.χ. στη Μεγάλη Βρετανία χρειάζονται πολλά χρόνια εργασιακής εμπειρίας για να κατοχυρωθούν επαγγελματικά!
Από εκεί και πέρα αν αποκτήσεις επαγγελματικά προσόντα εκεί και κάνεις τη διαδικασία μέσω Σ.Α.Ε.Π. θα μπορείς να συμμετέχεις σε προκυρήξεις του Α.Σ.Ε.Π. και να ασκήσεις το επάγγελμά σου κανονικά (άσχετα με το τι σου λένε στο σύλλογο εδώ πέρα για μεταπτυχιακά και τρίχες κατσαρές)...

Αχα, κατάλαβα τι λες, θα κάνω την αίτηση για να δω τι ισχύει στην τελική. Δεν ξέρω βέβαια αν θα υπάρξει κάποιο θέμα με το Σ.Α.Ε.Π. λόγω της προκείμενης εξόδου της Μεγάλης Βρετανίας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Γενικά συμφοιτητές μου που προσπάθησαν δεν έχουν καταφέρει ακόμα κάτι αλλά θα δείξει αυτό. Ευχαριστώ πολύ. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δεν ξέρω βέβαια αν θα υπάρξει κάποιο θέμα με το Σ.Α.Ε.Π. λόγω της προκείμενης εξόδου της Μεγάλης Βρετανίας από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για Μεγάλη Βρετανία και Αμερική δε νομίζω να το αφήσουν έτσι θα κάνουν κάποια ειδική ρύθμιση "παραθυράκι", η συντριπτική πλειοψηφία των πτυχιούχων από Ελληνικά κολλέγια από αυτά τα κράτη πήραν πτυχία άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IroP

Νεοφερμένος

Η IroP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

Επειδή οι απόψεις διίστανται και δεν μπορώ να βγάλω μια άκρη, θέλω αν μπορεί καποιος που έχει τελειώσει το τμήμα φυσικοθεραπείας στο μητροπολιτικό κολλέγιο να με κατατοπίσει. Μέχρι στιγμής αυτό που ξέρω είναι ότι πρόκειται για 4ετη φοίτηση οπότε αυτό είναι στα συν του. Από εκει και πέρα τι γίνεται; Το πτυχίο τι ισχύ έχει και ποια επαγγελματικά δικαιωματα; Επίσης, από τη στιγμή που είναι ένα πτυχίο από πανεπιστήμιο της Αγγλιας, εχει κάποιο αντίκρυσμα εδώ; Σαν επαγγελματική αποκατάσταση εννοώ το δικαίωμα εργασίας σαν ελεύθερος επαγγελματίας όχι ως βοηθός φυσιοθεραπευτή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Χαιρετώ την ομάδα! Επειδή δεν έχω καταλάβει το πιο βασικό μήπως θα μπορούσατε να μου λύσετε μια απορία; Ο απόφοιτος τμήματος που συνεργάζεται με βρετανικό πανεπιστήμιο τι πτυχίο παίρνει στο τέλος;Παίρνει ένα πτυχίο από το Μητροπολιτικο Κολέγιο ή παίρνει από το βρετανικό πανεπιστήμιο;Αυτό δεν έχω καταλάβει..Π.χ ενδιαφέρομαι για ένα bachelor που συνεργάζεται με το University of East London εγώ τελειώνοντας το bachelor τι χαρτί θα έχω στα χέρια μου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top