Εξετάσεις SAT

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μέσω UCAS και για foundation, ok, ένα personal statement θα τους γράψεις(μη νομίζεις οτι θα 'ναι κανένα βιογραφικό super duper...hahaha), απλα τι έχεις κανει μέχρι τώρα, τι ευελπιστείς για το μέλλον και άλλες σάλτσες.Βάλ' το καλά στο μυαλό σου απ΄τη στιγμή που έχουν minimum entry requirements και σου λένε αυτοί επίσημα ότι θέλω 18, βγάλε 18.1 και σε πήραν.

Δεν αναφερομαι στο foundation του Durham παντως η λογικη οτι αν κανεις predict λιγο πανω απο τα minimum entry requirements σε πηραν ειναι πολυ λαθος για τα κοευφαια πανεπιστημια του UK. Συνηθως πρεπεις να εχεις πολυ πια υψηλα prediction απο τα minimum entry requirements + καλο statement κλπ για να εχεις ρεαλιστικη πιθανοτητα αποδοχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ντοκτορ κβαντουμ, αφου σε ενδιαφέρει η φυσική αλλα δε γουστάρεις τις παπαγαλίες οπως αοδε, γιατι δεν περνάς εδώ στο φυσικό και αν είσαι καλός θα μπορείς να διεκδικήσεις μετα θέση για μάστερ και έρευνα στα γνωστά βρετανικά πανεπιστήμια? Με ένα 15 περνάς, δεν είναι τραγική η βάση, άλλωστε λες οτι είσαι πολύ καλός στα αλλα απλά δε θες το αοδε. Μπορείς να γράψεις και κατω απ τη βάση αοδε και να περάσεις φυσικό. Ουτε είναι απαραίτητο να λύσεις τα δύσκολα ερωτηματάκια στη φυσική και τα μαθηματικά που ενδεχομένως σε τρομάζουν, γιατι δε σε νοιάζει να γράψεις 20 αλλα μέτριους βαθμούς. Τα πολύ απαιτητικά ερωτήματα είναι για τις 1-2 μονάδες που και να μη τα γράψεις δε σε νοιάζει. Εγώ πιστεύω είσαι αρκετά πάνω απ τη βάση του φυσικού στην Ελλάδα με βάση το επίπεδο που λες οτι βρίσκεσαι. Το 15-16 το χεις δηλαδή, ενδεχομένως και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ίσως άλλα και πάλι,η ευκαιρία που μου δίνεται τώρα να φύγω δε θα υπάρχει σαν μεταπτυχιακός,από οικονομική σκοπιά τουλάχιστον,μιας και τα δίδακτρα δε καλύπτονται από φοιτητικό δάνειο.Επίσης θα έχω ήδη εγκατασταθεί στην Ελλάδα,και γενικότερα πιστεύω θα έχω μειωμένες (σχετικά με τώρα) πιθανότητες να φύγω στο εξωτερικό κάτι το οποίο θέλω,μιας και θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Dr.Quantum, μέχρι τώρα γνωρίζαμε λίγο πολύ τι χρειάζεται για τις σπουδές στη Βρετανία και στην Αμερική. Προσπαθούσαμε, με τις λίγες γνώσεις μας, να βοηθήσουμε τα παιδιά που ενδιαφέρονταν.
Τον τελευταίο καιρό μας έχεις μπλέξει αφάνταστα.
Νομίζω ότι έχεις σχηματίσει εντελώς λάθος γνώμη για τη δυσκολία του να γίνεις δεκτός σε ένα καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας.
Περνάς συνεχώς το μήνυμα ότι μπορεί και να μην χρειάζονται πανελλήνιες.
Αφ' ενός δεν ισχύει αυτό, και αφ' ετέρου, όποιος δε δώσει πανελλήνιες θα στερηθεί τη δυνατότητα να περάσει σε κάποια καλή σχολή εδώ.
Πιστεύεις ότι δε θα τα βγάλεις πέρα στις πανελλήνιες, θεωρείς όμως τον εαυτό σου ικανό να σπουδάσει θεωρητική φυσική στο Durham.
Το Bristol είναι στα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας και του κόσμου. Θα δηλώσεις για απ' ευθείας εισαγωγή στο φυσικό τμήμα χωρίς να δώσεις πανελλήνιες; Οι πιθανότητες να γίνεις απ' ευθείας δεκτός στο Bristol με ενδοσχολικές εξετάσεις, είναι μηδενικές. Ακόμα και αν κάποιος απ' τη γραμματεία σου το έγραψε αυτό σε mail. Θα αφήσουν απ' έξω μαθητές με 19+ στα μαθηματικά και στη φυσική στις πανελλήνιες, για να ασχοληθούν με τις ενδοσχολικές;
Δεν ξέρω για το foundation. Όμως προβάλεις το επιχείρημα ότι δεν σου έδωσαν την εντύπωση ότι θα γίνει αξιολόγηση και σύγκριση των προσόντων στις αιτήσεις. Μα είναι δυνατόν;
Μπορείς να πληρώσεις 32-35 χιλιάδες ευρώ για έξοδα διαμονής τα τέσσερα χρόνια σπουδών με foundation, συν τις 36 χιλιάδες λίρες δάνειο για τα δίδακτρα, αλλά δεν μπορείς να καλύψεις τα περίπου 20 χιλιάδες ευρώ (σύνολο) για το ετήσιο μεταπτυχικό. Εδώ μπαίνει και η εξής ερώτηση. Αν σπουδάσεις στη Βρετανία, δε θα κάνεις μεταπτυχιακό, που σημαίνει ότι τα είκοσι χιλιάρικα δεν θα τα γλιτώσεις;
Κάνε ότι καταλαβαίνεις, και μακάρι να πάνε όλα καλά, τουλάχιστον με το foundation.
Αυτό που με ενοχλεί είναι το ότι περνάνε εδώ πράγματα που μπορεί να παραπλανήσουν κάποια παιδιά.
Τα πράγματα είναι απλά.
Οι πανελλήνιες είναι απαραίτητες για καλές σπουδές, εδώ ή στο εξωτερικό, εκτός αν είσαι σε Ι.Β. Τελεία και παύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Mάλιστα.Μπορεί να έχεις δίκιο,όπως και να χει,θα δείξει.
Τότε,και αναλόγως με τα conditionals,αν μου κάνουν τελικά θα μπορώ να μιλάω με κάτι "χειροπιαστό" γιατί τώρα λέω πράγματα που δεν έχω επιβεβαιώσει.
Τα mails και οι συζητήσεις με τα πανεπιστήμια υπάρχουν,αν τις θέλει κάποιος του τα δίνω.
Τα έξοδα για το μεταπτυχιακό χωρίς φοιτητικό δάνειο συνολικά πέφτουν πολλά για ένα χρόνο,τουλάχιστον για μένα,και θα ήταν δυσκολότερο το να βρω τρόπο να καλύψω το ποσό αφού θα είχα τελειώσει σε Ελληνικό πανεπιστήμιο και θα έψαχνα δουλειά μάλλον στο Ηνωμένο βασίλειο.

Eπίσης για το Bristol από mail που έστειλε συμ-φορουμίτης:

Οι πιθανότητες να γίνεις απ' ευθείας δεκτός στο Bristol με ενδοσχολικές εξετάσεις, είναι μηδενικές

The panhellenic exams aren't included in any offer we might make, we only look at apolytirion results.

Εγώ τουλάχιστον,διαβάζοντας αυτό το mail καταλαβαίνω ότι αυτός που ΔΕΝ έχει δώσει και αυτός που έχει δώσει έχουν την ίδια αντιμετόπιση ως προς την εισαγωγή.Μπορεί να είμαι και λάθος.Συνεπώς για το Bristol,είτε δώσεις,είτε δε δώσεις το ίδιο είναι σύμφωνα με αυτά που λένε.

Δεν ξέρω για το foundation. Όμως προβάλεις το επιχείρημα ότι δεν σου έδωσαν την εντύπωση ότι θα γίνει αξιολόγηση και σύγκριση των προσόντων στις αιτήσεις. Μα είναι δυνατόν;


We welcome applications from:

UK, EU and international students
Mature learners (over 21) with no formal qualifications*
Mature learners (over 21) with A-Levels (or equivalents) which were obtained over three years ago
Young learners (under 21) with adverse circumstances which could not be mitigated by their academic provider (evidence will be required)
Young learners (18 to 21) who have not engaged in post 16 education
Learners with strong A-Level (or equivalent) results in subjects that are not suitable for their chosen degree subject (Conversion students)
EU and Overseas learners who have not had the opportunity in their home country to study qualifications suitable for direct entry to their chosen degree course at Durham University
Native English speakers (from UKBA approved countries)
Non-native English speakers with suitable IELTS (or University recognised equivalent)
*some programmes require GCSE Maths at grade C
Από Durham.

Formal qualifications are not normally required for UK students. Evidence of academic qualifications is required for EU and Overseas students. Applicants are advised that this degree route requires high level mathematics. It is essential for candidates to have achieved a C or greater in GCSE Maths (or equivalent). For a complete list of subject requirements visit www.durham.ac.uk/foundation.centre
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Dr. Quantum, νομίζω ότι και πάλι βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.
Από τα πέντε πανεπιστήμια που με έκαναν δεκτό, τα τέσσερα μου έθεσαν ως entry requirements μόνο βαθμούς του απολυτηρίου. Και τα τέσσερα ζήτησαν γενικό, μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης πάνω από ένα όριο. Θεωρούσαν αυτονόητη τη συμμετοχή στις πανελλήνιες. Η επαλήθευση γίνονταν με τη βεβαίωση πρόσβασης.
Μόνο ένα μου ζήτησε, εκτός των παραπάνω, και γενικό βαθμό πρόσβασης στις πανελλήνιες πάνω από ένα όριο.
Η φράση λοιπόν "The panhellenic exams aren't included in any offer we might make, we only look at apolytirion results" από το Bristol, μπορεί απλά να σημαίνει ότι δεν τους ενδιαφέρει ο γενικός βαθμός πρόσβασης των πανελληνίων, αλλά οι βαθμοί του απολυτηρίου που προανέφερα, μέσω βεβαίως των πανελληνίων.

Θα σε συμβούλευα και πάλι να ξαναδείς το θέμα των πανελληνίων. Αρχές του Οκτώβρη είναι ακόμα.
Έχει δίκιο ο φίλος που σε προέτρεψε να δώσεις εξετάσεις και να προσπαθήσεις να περάσεις και εδώ.
Όλοι έτσι ξεκινάμε. Ο πρώτος στόχος είναι η Ελλάδα. Κανένας δεν έχει καπαρώσει θέση σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Μετά, αν θες, μπορείς να φύγεις στη Βρετανία για διετές μεταπτυχιακό, εργαζόμενος. Ή, αν διακριθείς στις εδώ σπουδές, μπορεί να κάνεις μεταπτυχιακό με υποτροφία.
Αν φοβάσαι ότι δε θα βγάλεις ούτε 15.000 μόρια, τότε νομίζω ότι πας ξυπόλυτος στ' αγκάθια.

Όπως και ν'άχει, αν επιμένεις, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αποδειχθεί ότι εγώ κάνω λάθος:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Dr. Quantum, νομίζω ότι και πάλι βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.
Από τα πέντε πανεπιστήμια που με έκαναν δεκτό, τα τέσσερα μου έθεσαν ως entry requirements μόνο βαθμούς του απολυτηρίου. Και τα τέσσερα ζήτησαν γενικό, μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης πάνω από ένα όριο. Θεωρούσαν αυτονόητη τη συμμετοχή στις πανελλήνιες. Η επαλήθευση γίνονταν με τη βεβαίωση πρόσβασης.
Μόνο ένα μου ζήτησε, εκτός των παραπάνω, και γενικό βαθμό πρόσβασης στις πανελλήνιες πάνω από ένα όριο.
Η φράση λοιπόν "The panhellenic exams aren't included in any offer we might make, we only look at apolytirion results" από το Bristol, μπορεί απλά να σημαίνει ότι δεν τους ενδιαφέρει ο γενικός βαθμός πρόσβασης των πανελληνίων, αλλά οι βαθμοί του απολυτηρίου που προανέφερα, μέσω βεβαίως των πανελληνίων.
Κι εγώ σπούδασα (omg, how cool is that, σπούδαΣΑ κι όχι σπουδάΖΩ :P) στο εξωτερικό και για να είμαι qualified να δώσω εισαγωγικές εξετάσεις για το πανεπιστήμιο, έπρεπε να έχω χαρτί, που να αποδεικνύει ότι είμαι qualified για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και στη χώρα προέλευσης (βεβαίωση πρόσβασης that is). Υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές, όπως οι αντίστοιχες με τις πανελλήνιες εξετάσεις της χώρας προορισμού, τα IB, EB, RP, AICE κλπ., αλλά μόνο με το ελληνικό απολυτήριο δεν πας, αυτό είναι σίγουρο.

Όμως δε γνωρίζω τι ακριβώς είναι τα A-levels, οι εξετάσεις SAT κλπ. Αν είναι οι "πανελλήνιες" της Αγγλίας, πιθανώς και να μη χρειάζεται να δώσεις πανελλήνιες στην Ελλάδα. Σ΄αυτό δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά όπως και να ΄χει, πρέπει να έχεις χαρτί αντίστοιχο με τη βεβαίωση πρόσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Στέλνω mail στο Bristol και θα ρωτήσω όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:

Do I f*cking ( :P ) need to participate to Panhellenic examinations to apply to your university or what I only need is the Apolyterion WITHOUT having participated to Panhellenics?

Πιο ξρκάθαρο δε γίνεται.Θα απαντήσω μόλις λάβω απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μπορεί να λεν ότι φτάνει το απολυτήριο, επειδή μέχρι τώρα δεν μπορούσες να πάρεις απολυτήριο χωρίς να δώσεις πανελλήνιες. Πρέπει να το ξανακοιτάξεις το θέμα, μόλις ανακοινωθούν τα entry requirements για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχουν ήδη ανακοινωθεί.
Εκτός αυτού,είχε προκύψει θέμα το 2011 με το απολυτήριο,γιατί πολλά παιδιά πήραν απλυτήριο χωρίς πανελλήνιες και έμειναν εκτός πανεπιστημίων,όπως πάω να κάνω και εγώ.Και αυτό γιατί η πελιοψηφία όντος ζητάει πανελλήνιες.Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις απ'ότι φαίνεται.Περιμένω mail.Πιο λιανά δε γίνεται να τους το κάνω.έστειλα το εξής:

Do I need to participate to Panhellenic examinations to apply to your university or what I only need is the Apolyterion without having participated to Panhellenics?

Νομίζω δε υπάρχουν όρια παρανόησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σίγουρα, το ρωτάς ξεκάθαρα. Μετά τίθεται το θέμα αν είσαι qualified για το προπαρασκευαστικό έτος ή αν μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν τις σπουδές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σίγουρα, το ρωτάς ξεκάθαρα. Μετά τίθεται το θέμα αν είσαι qualified για το προπαρασκευαστικό έτος ή αν μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν τις σπουδές σου.

Το Bristol δεν έχει foundation course :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a1b2c321

Νεοφερμένος

Ο a1b2c321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια εχω ακουσει οτι η εξετασεις SAT εχουν μαθηματικα μεχρι 2 λυκειου ειναι αληθεια?. Επισης θελω να ρωτησω αν ξερετε καποιο φροντιστιριο που να κανει μαθηματα για το SAT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a1b2c321

Νεοφερμένος

Ο a1b2c321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια εχω ψαξει στο ιντερνετ για καποιο φροντηστηριο που διδασκει για το SAT η καθηγητες και δεν βρισκω τιποτα στον αλιμο.γλυφαδα,αργυρουπολη η καπου κοντα σε αυτα ξερει καποιος κανενα να προτεινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γιατί δεν ξεκινάς να διαβάσεις μόνος/η σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni Sts

Νεοφερμένος

Η Eleni Sts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια σχετικα με τo SAT, εγω μολις τελειωσα την Γ Γυμνασιου και ηδη υπαρχουν παρα πολλοι συγγενεις μου στην Αμερικη ακι μονη απο μικρη ηθελα να μπω σε καποιο πανεπιστημιο και να γινω αυτο που θελω! Ειμαι καπως ασχετη αλλα κατι ξερω,,σχετικα ειμαι καλη μαθητρια! και στο λυκειο θα ξεσκιστω στο διαβασμα και τωρα κανω ιδιαιτερα μαθηματικα και αγγλικα εχω παρει το TOEIC και στα μαθηματικα ειμαι παααρα πολυ καλη! Το θεμα ειναι οτι ζω σε νησι και δεν νομιζω καποιος να διδασκει SAT για προετοιμασια παρολα αυτα σκεφτομαι να συνεχισω και να το παλεψω με τους καθηγητες μου!

θελω να ρωτησω

Ποσο καιρο θελει προετοιμασια για να δωσω?(εγω σκεφτομαι να παω αθηνα να δωσω)
Μονο SAT χρειαζεται και περναω στο πανεπιστημιο που θελω?
Τα A' levels e.t.c τι ειναι?
Αν αποτυχω στο SAT μπορω να ξαναδωσω?
Υπαρχουν 2 εκδοχες...να κανω εδω σχολειο εως την τροτη λυκειου σχολειο μαζι και προετοιμασια SAT και να παω να δωσω Αθηνα ή να κανω εως την 2α λυκειου εδω και να παω να κανω την 3η λυκειου στην αμερικη και μετα να μπω στο πανεπιστημιο το θεμα ειναι ομως οτι αμα κανω αυτο θελουν παλι εξετασεις για να μπω? θελουν SAT? Θελουν βιογραφικο? (και αν ναι γαι βιογραφικο σε ποιον μπορω να απευθηνθω για να φτιαξω ενα πολυ καλο βιογραφικο?) επειδη οπως ειπα ειμαι ασχετη..στο Πανεπιστημιο της Αμερικης θα πηαγινουμε για μαθημα καθε μερα και ξερω εγω τι? ας μου πει καποιος. Επισης εγω σκεφτομαι αν μεινω στο σχολειο και να πληρωνω τα διδακτρα! και οταν λεει το Stanford 31.000 $ τα διδακτρα εννοει και τα 2 συνολικα χρονια η καθε ενα χρονο τοσο? :/ ΓΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟ SAT ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ? πρεπει να κανω ενα χρονο πριν αιτηση για το πανεπιστημιο?


Αν δεν περασω με την μια το SAT οπως ειπα θα εχω τελειωσει την 3η λυκειου θα παω στην αθηνα θα εγκατασταθω θα δουλευω σκληρα και θα κανω εκει με καθηγητες ειδικους και θα δωσω για SAT

ή μηπως ειναι καλυτερη ιδεα να παω στην αμερικη οταν τελειωσω την 1η λυκειου? ΠΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΟΥ (σκεφτομαι επισης επειδη ζω σε νησι να πω στον Δημαρχο να μου αναθεσει δουελειες να κανω, ειμαι σε τουριστικη περιοχη με πολλες θαλασσες και ακτες και χελωνες ξερετε που πετανε σκουπιδια και μπλα μπλα) η εργασια απο τα 14 στο βιογραφικο μετραει? ή οτι εχω κανει αδελφοποιηση 2 φορες? ή οτι εχω πολυ καλη γνωση πολεμικων τεχνων?

σε ποιο πανεπιστημιο σπουδαζεις και τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Αυτό που ζητάς δε γίνεται- πρέπει να σου γράψει κάποιος βιβλίο, προκειμένου να σου απαντήσει διεξοδικά.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι:
1. Μπες στο college board και ξεκίνα να τα διαβάσεις όλα. Αυτοί διοργανώνουν τα SAT. Μάθε και για τα PSAT.
2. Μπες σ' αυτό το φόρουμ και κόψε κίνηση σε όλες τις σχετικές συζητήσεις.
3. Μπες στο σάιτ του ίδιου του Stanford και ενημερώσου πιο συγκεκριμένα για την αίτηση, τις προϋποθέσεις και τους international.
4. Αφού ενδιαφέρεσαι ειδικά για Stanford, δες και το Λύκειο του ιδρύματος, που προσφέρεται online.
5. Αν η οικογένειά σου έχει τα χρήματα, ψάξε να βρεις τι είναι και πού προσφέρεται στην Ελλάδα το IB International Baccalaureate.
Μετά από όλα αυτά, ό,τι θες ξαναρώτα. Υπάρχουν πολλά παιδιά με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις από μένα (που είμαι Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
και οταν λεει το Stanford 31.000 $ τα διδακτρα εννοει και τα 2 συνολικα χρονια η καθε ενα χρονο τοσο?
Οι σπουδές στο Stanford θα κοστίζουν του χρόνου 62.801$ για αυτό το χρόνο, δηλαδή τα διπλάσια από όσα υπολογίζεις. Η φοίτηση είναι επίσης διπλάσια, δηλαδή για τέσσερα και όχι φυσικά δύο χρόνια, ενώ παράλληλα το κόστος αυτό όχι μόνο δεν είναι σταθερό, αλλά ανεβαίνει και κάθε χρόνο. Get your facts straight.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgep14

Νεοφερμένος

Ο Georgep14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για σπουδές φυσικής στις ΗΠΑ και σκέφτομαι να δώσω το SAT, καθώς και τα SAT Subject Test Maths Level 2 και SAT Subject Test Physics. Σκοπεύω να προετοιμαστώ μόνος μου (χωρίς τη βοήθεια καθηγητή) και θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία προετοιμασίας για τα παραπάνω τεστ. Θα ήθελα επίσης κάποιος που έχει ήδη δώσει τις εξετάσεις να μου περιγράψει την εμπειρία του και να με ενημερώσει για τον βαθμό δυσκολίας τους.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στη κοινότητα και θα ήθελα να αρχίσω με ένα θέμα που με απασχολεί. Κοίταξα ένα υπάρχον θέμα σχετικό με αυτό αλλά οι συνθήκες ήταν λίγο διαφορετικές έτσι άρχισα αυτό το θέμα.
Σήμερα έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τεστ sat.
Να θυμάστε ότι πάντα μιλάω για το πανεπιστήμιο MIT σχολή ΗΜΜΥ.

1. Πόσο καιρό πριν το SAT πρέπει να αρχίσω προετοιμασία;
2. Να δουλέψω μόνος ή σε φροντιστήριο;
3. Αν δώσεις SAT πάλι πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα δίδαχτρα?
4. Απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top