[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα, άνοιξα και τα δύο βοηθήματα και λένε διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους.
Το ένα λέει την πρόταση αναφορική ουσιαστική ως υποκείμενο στο est με κατηγορούμενο το hoc και το άλλο λέει αναφορική προσδιοριστική, το hoc υποκείμενο και εννοείται κατηγορούμενο id το οποίο προσδιορίζει η πρόταση.
Διαβάζω κυρίως με το πρώτο βοήθημα, οπότε αν έπεφτε μάλλον θα έγραφα αυτό αλλά τώρα δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα, άνοιξα και τα δύο βοηθήματα και λένε διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους.
Το ένα λέει την πρόταση αναφορική ουσιαστική ως υποκείμενο στο est με κατηγορούμενο το hoc και το άλλο λέει αναφορική προσδιοριστική, το hoc υποκείμενο και εννοείται κατηγορούμενο id το οποίο προσδιορίζει η πρόταση.
Διαβάζω κυρίως με το πρώτο βοήθημα, οπότε αν έπεφτε μάλλον θα έγραφα αυτό αλλά τώρα δεν ξέρω.

Και εγω το 1ο θα γραψω..κατι τετοια που γινονται πριν τις εξετασεις..χαμος :Ρ Ευχαριστω παντως για το χρονο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
(id): εννοούμενο υποκείμενο ρήματος. Σύμφωνα με άλλη εκδοχή ως υποκείμενο του ρήματος est μπορεί να λειτουργήσει η δευτερεύουσα αναφορική ουσιαστική πρόταση («quod Tarquinium dixisse ferunt exulantem») που ακολουθεί.
hoc: κατηγορούμενο στο υποκείμενο
Μην πελαγώνετε ευκολα θα μπουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει για τα ημιαποθετικά? ΟΙ ονοματικοί τύποι από ποια φωνή ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να δεις εδώ:
https://study.cti.gr/latin/course/view.php?id=172
Κάποια ρήματα βέβαια είναι εκτός, αλλά νομίζω είναι κατανοητό :-)

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας!! Μια απορία για τα ετερογενή. Ποια ουσιαστικά που είναι ετερογενή έχουμε στην ύλη μας αλλά είναι έγκυρα κι από υπουργείο; Οι μισοί τα λένε έτσι οι μισοί αλλιώς. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μάλλον ετερόκλιτα εννοείς, δηλαδή κλίνονται με βάση δύο κλίσεις (π.χ. senecta-ae και senectus-utis). Τι εννοείς ετερογενή, να είναι άλλοτε αρσενικά και άλλοτε θηλυκά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σας!! Μια απορία για τα ετερογενή. Ποια ουσιαστικά που είναι ετερογενή έχουμε στην ύλη μας αλλά είναι έγκυρα κι από υπουργείο; Οι μισοί τα λένε έτσι οι μισοί αλλιώς. Ευχαριστώ!

Λογικά πάντα, όσα βρίσκεις μέσα στα κείμενα εντός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Για τους απόφοιτους που δίνουνε με το παλιό σύστημα, η περιφραστική συζυγία των λατινικών είναι στην ύλη; Και βασικά που τελιώνει η ύλη; :wacko:
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω προσέξει ότι τα βοηθήματα έχουν λίγο διαφορετικές μεταφράσεις μεταξύ τους και δεν ξέρω από ποιο να τη μάθω. Παίζει ρόλο στη βαθμολογία; ΄Η μήπως υπάρχουν κάπου οι μεταφράσεις από το υπουργείο;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω προσέξει ότι τα βοηθήματα έχουν λίγο διαφορετικές μεταφράσεις μεταξύ τους και δεν ξέρω από ποιο να τη μάθω. Παίζει ρόλο στη βαθμολογία; ΄Η μήπως υπάρχουν κάπου οι μεταφράσεις από το υπουργείο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top