Υποψήφιοι με το 10% 2014

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

mvasilak

Νεοφερμένος

Η mvasilak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια.. Εχω περασει φαρμακευτικη στην πατρα και θα ηθελα να κανω το 10 τοις εκατο για να περασω αθηνα με τις πανελληνιες του 2015. Αν τελικα το κανω και περασω θα πρεπει να ξεκινησω παλι απο την αρχη, ενω ηδη εχω κανει τον πρωτο χρονο στην πατρα? Δεν αναγνωριζονται καποια μαθηματα ή πρεπει να τα δωσω ολα απο την αρχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παλι απο το 1ο ετος θα ξεκινησεις. Η αναγνωριση μαθηματων εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο τον καθηγητη. Σχεδον αποκλειστικα βασικα, γιατι αν πει το ναι τοτε τιθεται το θεμα στην συνελευση των καθηγητων, το δεχονται και απο εκει και τελικα κατοχυρωνεται η βαθμολογια. Η λογικη λεει οτι θα σου αναγνωρισουν ο,τι κοινα μαθηματα εχουν τα 2 τμηματα, αλλα απο προσωπικη πειρα νομιζω οτι υπαρχουν και αρκετοι που επειδη ειναι αρκετα αυστηροι με το μαθημα τους δεν στο αναγνωριζουν γιατι θελουν να το περασεις με δικα τους θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happiness

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάποιος που έχει τελειώσει εσπερινό ΓΕΛ μπορεί να ξαναδώσει με το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PennySim

Νεοφερμένος

Η PennySim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θελω να κάνω μια ερώτηση. Πήρα απολυτήριο το 2012. Τωρα είμαι στο 3ος έτος σπουδών. Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το 10% τωρα; Έχει κάποιο χρονικό όριο; ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θελω να κάνω μια ερώτηση. Πήρα απολυτήριο το 2012. Τωρα είμαι στο 3ος έτος σπουδών. Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το 10% τωρα; Έχει κάποιο χρονικό όριο; ευχαριστώ...

Καλησπέρα!

Δυστυχώς το 10% είναι για τους υποψήφιους των Πανελληνίων 2013 (4% των θέσεων) και για εκείνους των Πανελληνίων 2014 (6% των θέσεων). Συνεπώς, αφού έδωσες Πανελλήνιες το 2012, δε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το 10%, θα έπρεπε να ξαναδώσεις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PennySim

Νεοφερμένος

Η PennySim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Δυστυχώς το 10% είναι για τους υποψήφιους των Πανελληνίων 2013 (4% των θέσεων) και για εκείνους των Πανελληνίων 2014 (6% των θέσεων). Συνεπώς, αφού έδωσες Πανελλήνιες το 2012, δε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το 10%, θα έπρεπε να ξαναδώσεις εξετάσεις.

Έχει βγει δηλαδή σχετική ανακοίνωση; Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι έτσι; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έχει βγει δηλαδή σχετική ανακοίνωση; Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι έτσι; :/

Κάθε χρόνο έχουν δυνατότητα να συμπληρώσουν μηχανογραφικό όσοι έδωσαν εξετάσεις τα 2 προηγούμενα έτη. Φέτος είχε ακουστεί ότι θα ισχύσει μόνο για όσους έδωσαν εξετάσεις το 2014, αλλά είδα ότι άλλαξε αυτό και θα ισχύσει και για εκείνους που έδωσαν το 2013. Ποτέ δεν έχει ισχύσει για όσους έδωσαν πριν 3 έτη, συνεπώς δε νομίζω να αλλάξει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosGR

Νεοφερμένος

Ο MariosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια καλησπερα εδωσα πανελληνιες το 2014 και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης : θα μπορουμε τελικα φετος να κανουμε 10 %? και αν ναι τι πρεπει να κανω ? απλα οταν πλησιαζουν οι πανελληνιες να παω στο σχολειο για να με ενημερωσουν για το ποτε θα μπορω να παρω και εγω κωδικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
το 10 τοις εκατο του 2015 θα γινει σιγουρα και θα εχουνε μονο τι δυνατοτητα αυτοι οι μαθητες που εδωσαν πανελληνιες το 2014 και οχι το 2013 . Πλεον εχουν δικαιωμα μονο μετα απο ενα χρονο αφοτου εδωσαν οριστε και η σχετικη εγκυκλιος https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...s/547-panelladikes-exetaseis-eisagwgh-10.html . Παρακαλω να δημοσιευται εγκυρες πληροφοριες γιατι ειναι ενα σημαντικο θεμα φιλε γιωργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
το 10 τοις εκατο του 2015 θα γινει σιγουρα και θα εχουνε μονο τι δυνατοτητα αυτοι οι μαθητες που εδωσαν πανελληνιες το 2014 και οχι το 2013 . Πλεον εχουν δικαιωμα μονο μετα απο ενα χρονο αφοτου εδωσαν οριστε και η σχετικη εγκυκλιος https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...s/547-panelladikes-exetaseis-eisagwgh-10.html . Παρακαλω να δημοσιευται εγκυρες πληροφοριες γιατι ειναι ενα σημαντικο θεμα φιλε γιωργο.

Δες την ημερομηνία. Αναφέρεται στις Πανελλήνιες του 2014. Ασκήθηκε έφεση για να μπορέσουν, εκτός από τους υποψήφιους στις Πανελλήνιες του 2013, και οι υποψήφιοι του 2012 να έχουν μερίδιο στο 10% των θέσεων (4% επί του συνόλου των θέσεων των εισακτέων).

Το ίδιο και φέτος.

7. Στην παράγραφο 33 του άρθρου 39 του νόμου 4186/2013, όπως συμπληρώθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 52 του νόμου 4264/2014 (118Α), προστίθενται έκτο και έβδομο εδάφια ως ακολούθως: «Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 δίνεται κατ* εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Λυκείων το έτος 2013. Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2013 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 60%.»

Πηγή: https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...teous-me-to-10-kai-to-mathima-tis-gymnastikis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εισαι μια χρονια πισω φιλε μου αυτο ισχυει μεχρι στιγμης και δεν εχει γινει καμια εφεση αν ξερεις κατι παραπανω στειλε μας το σχετικο αρθρο και ασε τισ αοριστολογιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
το 10 τοις εκατο του 2015 θα γινει σιγουρα και θα εχουνε μονο τι δυνατοτητα αυτοι οι μαθητες που εδωσαν πανελληνιες το 2014 και οχι το 2013 . Πλεον εχουν δικαιωμα μονο μετα απο ενα χρονο αφοτου εδωσαν οριστε και η σχετικη εγκυκλιος https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...s/547-panelladikes-exetaseis-eisagwgh-10.html . Παρακαλω να δημοσιευται εγκυρες πληροφοριες γιατι ειναι ενα σημαντικο θεμα φιλε γιωργο.


https://e d u 4 u .gr/Comments.aspx?qId=66385 κουτρουμπέλης speaking (καλα ρε αντμινς , για να μην σας φαει την δουλεια το μπαναρετε το λινκ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
εισαι μια χρονια πισω φιλε μου αυτο ισχυει μεχρι στιγμης και δεν εχει γινει καμια εφεση αν ξερεις κατι παραπανω στειλε μας το σχετικο αρθρο και ασε τισ αοριστολογιες

Τα πάντα έγραψα, και δεν κάνεις σωστή έρευνα και μιλάς με προσβλητικό τόνο, συγχαρητήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
συγνωμη φιλε δεν μου εφανισε το μισο κειμενο . Ναι εχεις δικιο τελικα

δηλαδη τωρα μειωθηκαν αυτοματως οι θεσεις για τους υποψηφιους του 2014 τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
συγνωμη φιλε δεν μου εφανισε το μισο κειμενο . Ναι εχεις δικιο τελικα

δηλαδη τωρα μειωθηκαν αυτοματως οι θεσεις για τους υποψηφιους του 2014 τελεια

Όλα καλά. Το είχα ψάξει και το γνώριζα, το πώς τροποποιήθηκε ο νόμος (ότι δηλαδή έγινε έφεση) το είδα κι εγώ γραμμένο από τον Κουτρούμπελη, όπως λένε και πάνω. Με την αλλαγή του συστήματος, ίσως ισχύει το 10% για μία χρονιά ή και καθόλου, δεν έχω ιδέα. Για τις Πανελλήνιες του 2015, πάντως, ισχύει για τους υποψηφίους των δύο προηγούμενων ετών.

Κι εμένα δε μου άρεσε η συγκεκριμένη ρύθμιση, καθώς ενδιαφέρομαι για το 10%. Αλλά έγινε και πέρυσι, δε μου έκανε εντύπωση...

Καλή επιτυχία σε όσους ενδιαφερόμαστε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
με 18800 υπαρχει ελπιδα εισαγωγης στουσ μηχανολογουσ της αθηνα ??

αν γνωριζει κανεις τι γινεται με τις βασεισ θα βοηθουσε πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos15723

Νεοφερμένος

Ο giorgos15723 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά...είμαι απόφοιτος τωρα το 14.. και εχω περάσει στην κοζάνη ''Μηχανολόγων μηχανικών και βιομηχανικού σχεδιασμού''
ο τομεας ομως του βιομ.Σχεδ. δεν έχει αντίστοιχα τμήματα..γι'αυτό λοιπόν σκέφτομαι να πάρω το 10 τοις εκατό..
απλα αν μπορείτε παρακαλώ θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πανω σε αυτο ...
εγω σκέγτομαι να δηλώσω σχολες όπως το Τει του πειραια,πατρα,κοζανης μηχανολόγων μηχανικών...
αν μου κατσει παλι κοζάνη θα κανω μεταγραφη..ΑΝ του φετος βγαλουν μεταγραφες...
τα μόρια μου στο 4ο και 2ο πεδιο δεν ειναι καλα..
το 2013 οι μηχανολογοι στην πατρα,πειραια ειχαν πολυ χαμηλα μορια οπως (5.000,9.000)οπου έπιανα πάτρα με τα 5.000
τωρα το 14 βλεπω οτι πετάχτηκαν στα 10.000 και 12.000...υπαρχει εστω και μία περίπτωση να τα πιάσω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niktav

Νεοφερμένος

Ο niktav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα!τι θα γινει φετος με το 10%????

παιδια θα ηθελα να σας παρακαλεσω αν μπορειτε γιατι υπαρχει μεγαλο θεμα ιατρικο και πρεπει να ειμαι αθηνα του χρονου αν μπορειτε να μην δηλωσετε το φπψ εκπα στο μηχανογραφικο σας εμαι αποφοιτος του 2014 σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
καλησπερα παιδια εχω την εξης απορια. Περυσι περασα σε μια σχολη αλλα εκανα παυση σπουδων για ενα ετος γιατι πηγα εξωτερικο. Τωρα επιθυμω να κανω 10% και δεν ξερω αν πρεπει να βαλω την σχολη που ειχα περασει ηδη απο περυσι. Κανονικα απο οτι ξερω δεν θα πρεπε αλλα επηρεαζει σε κατι η παυση σπουδων που εκανα? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top