Προετοιμασία για Γ' Λυκείου από φέτος;

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αυτο δεν ισχυει για ολους.εγω δε βρισκω παντα τοσο χρονο...οταν βρισκω χρονο παντως κανω επαναληψη τα σχολια του γνωστου,που με δυσκολευουν

οντως δεν ισχυουν για ολους.νταξ,δεν εχω και ΤΟΝ χρονο,γιατι εχ αργα μαθημα και δεν κανω καλη οργανωση του χρονου μου.

Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.

γενικα στα φροντιστηρια κανουν κανα 2 κεφαλαια της Γ στις θετικοτεχνολογικες κατευθυνσεις.αλλα ειναι διαφορετικα πιστευω απο τη θεωρητικη,τελειως αλλο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Κατσε και ξυσου φετος,γιατι απο το καλοκαιρι θα φας τρελο...παστελι στα καλοκαιρινα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,δε χρειάζεται να κάνεις από τώρα τα μαθήματα της Τρίτης.
Επικεντρώσου κυρίως στο Άγνωστο,στη Γραμματική και το Συντακτικό των Λατινικών(γιατί ακόμη και το γνωστό της Β' απέχει κατά πολύ από αυτό της Γ') και κάνε ένα συστηματικό διάβασμα,που καλύπτει εσένα.Μην αγχώνεσαι,η ύλη βγαίνει σχετικά άνετα,από τη στιγμή μάλιστα που θα αρχίσεις από το καλοκαίρι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
στα Λατινικα μπαινει αγνωστο??:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εννοει το αγνωστο στα αρχαια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ε,ναι.:P
Δεν μπαίνει Άγνωστο στα Λατινικά.:)
Γενικά,αυτό είναι το "ατού" της Θεωρητικής,όλα σχεδόν είναι γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αν πιστευεις οτι θα σε βοηθησει ξεκινα....:P

πιστευω ομως πως ακομα ειναι νωρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αντε ρε παιδια και κοψοχολιαστηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και εγω σκεφτηκα να ξεκινησω μερικα μαθήματα της Γ' γιατι ολη τη μερα καθομαι , αφου εχω 3 φορες την εβδομαδα φροντιστηριοαλλα και οι καθηγητες στο φροντιστηριο μου ειπαν ΟΧΙ κατηγορηματικα...!!! Μου ειπαν να ασχοληθω σοβαρα με την γραμματικη και το συντακτικο των αρχαιων ετσι ωστε του χρονου να ασχοληθώ με αλλα μαθηματα..Επισης μου προτειναν να παρω μια καλη θεματογραφια για αγνωστο..και το εκανα.και οντως νιωθω πολυ καλυτερα:) ααα...και μη ξεχασω τα λατινικα που μπορει να ειναι ευκολα αλλα πρεπει να δωσεις πολυ προσοχη φετος γιατι ετσι και αφησεις κενα "χαιρετα μας" που λεει και ο λαος.!!! ελπιζω να σε βοηθησα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
πας Α και σκεφτεσαι να κανεις κατευθυνση της Γ??:!:οχι ρε.
το ξερω,διαβαζω(?σχεδον :P-οσο μπορω και δεν αφηνω κενα.
απλα επειδη για καποια στιγμη ειχα πανικοβληθει "δε θα περασω,θα κολλησω μια ζωη στ' Αγρινιου,θα μεινω αχρηστη".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
πας Α και σκεφτεσαι να κανεις κατευθυνση της Γ??:!:οχι ρε.
το ξερω,διαβαζω(?σχεδον :P-οσο μπορω και δεν αφηνω κενα.
απλα επειδη για καποια στιγμη ειχα πανικοβληθει "δε θα περασω,θα κολλησω μια ζωη στ' Αγρινιου,θα μεινω αχρηστη".:D

:D:D:D

Απο το καλοκαιρι...
Τωρα κοιτα να χαρεις την ελευθερια σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω θα αρχιζα να διαβαζω Αοδε απο την Δευτερα Λυκειου.Δυστυχως εχω προβλημα με την παπαγαλια και σκεφτομενος οτι περσυ καθομουν ολη μερα μαλλον θα εβγαζα την υλη μια φορα.Δεν θα προτεινα σε καποιον βεβαια να αρχισει να διαβαζει απο τη Δευτερα για την Τριτη εκτος αν ειναι ειδικη περιπτωση σαν και εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι να αρχίσεις αργότερα μαθήματα κατεύθυνσης για να προετοιμαστείς για τη γ λυκείου!ήδη με τα φετινά μαθήματα,πιστεύω πως έχεις φορτωμένο πρόγραμμα,οπότε μην το παρακάνεις κ με πρόσθετα..το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις από το ερχόμενο καλοκαίρι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο στα μαθηματικά, έχω έναν καθηγητή πολύ...αποφασιμένο. Στο φροντιστήριο που πάω διδάσκονται μόνο μαθηματικά, και είναι από αυτά που πάνε παιδιά που στοχεύουν τις σχολές με τα περισσότερα μόρια και είναι πρόθυμα να φτύσουν αίμα και να δουλέψουν μέχρι θανάτου για να περάσουν εκεί που θέλουν.
Κάπως έτσι είναι και η ιδεολογία του καθηγητή μας, σε ορισμένα σημεία όμως νομίζω ότι υπερβάλλει. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το πόσο πεπεισμένος είναι, ότι το να αρχίσεις χημεία και φυσική σε φροντιστήριο απ'την πρώτη λυκείου, και βιολογία στη δευτέρα με την ύλη της Γ', είναι απαραίτητο.
Η σχολή που θέλω να περάσω εγώ (φυσικό) δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, θέλω όμως να πάω εξωτερικό και χρειάζομαι πολύ καλά γραπτά και πολύ καλό βαθμό στο απολυτήριο για να περάσω στο πανεπιστήμιο που θέλω. Ήδη πάω μαθηματικά, φυσική, μουσική και δύο ξένες γλώσσες (αν και μετά το Δεκέμβρη θα έχω τελειώσει με τη μια), και από Σεπτέμβρη αρχίζω και χημεία.
Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν πιστεύετε ότι όντως χρειάζεται να αρχίσω να σκαλίζω τη βιολογία της Γ' από τώρα. (Πολλά παιδιά από την τάξη μου λένε ότι θα το κάνουν, και αυτό με κάνει να ξανασκέφτομαι το αρχικό ''όχι''.:/:)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
....Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το πόσο πεπεισμένος είναι, ότι το να αρχίσεις χημεία και φυσική σε φροντιστήριο απ'την πρώτη λυκείου, και βιολογία στη δευτέρα με την ύλη της Γ', είναι απαραίτητο.........Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν πιστεύετε ότι όντως χρειάζεται να αρχίσω να σκαλίζω τη βιολογία της Γ' από τώρα.....
1) Υπερβολές. Στο τέλος θα μας πόνε να αρχίζουμε τα μαθηματικά κατεύθυνσης από το νηπιαγωγείο. Μας έχουν τρελάνει τα φροντιστήρια με τις ώρες τους.
2) Να σου πώ τι έκανα εγώ: (το έχω ξαναγράψει αλλά ίσως δεν το είδες). Δεν έκανα ποτέ καθόλου και κανένα μάθημα μέχρι που πήγα Β λυκείου. Τον Σεπτέμβριο της Β άρχισα έκθεση και τον Φεβρουάριο μαθηματικά και φυσική για τη Γ και έτσι συνεχίζω. Τον Σεπτέμβριο της Γ θα αρχίσω Χημεία.
3) Αφού θέλεις φυσικό γατί διαλέγεις για τη Γ λυκείου τη θετική? Αν δεν σου αρέσει η τεχνολογική που παίζει, υπάρχει και η Τεχνολογική-1.
4) Ηρέμησε και μην παρασύρεσαι από αυτούς που έχουν συμφέροντα. Να ξέρεις ότι πάνω από όλα μετάει η δική σου προσωπική δουλειά. Τα άλλα είναι απλώς βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα με τον Δια!!!!!!!!ειναι τρομερο λαθος κατα την γνωμη μου να αρχιζουμε την υλη απο πιο πριν!!!ελεος δηλαδη!!!ειναι κολπα των φροντηστηριων αυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
1) Υπερβολές. Στο τέλος θα μας πόνε να αρχίζουμε τα μαθηματικά κατεύθυνσης από το νηπιαγωγείο. Μας έχουν τρελάνει τα φροντιστήρια με τις ώρες τους.
2) Να σου πώ τι έκανα εγώ: (το έχω ξαναγράψει αλλά ίσως δεν το είδες). Δεν έκανα ποτέ καθόλου και κανένα μάθημα μέχρι που πήγα Β λυκείου. Τον Σεπτέμβριο της Β άρχισα έκθεση και τον Φεβρουάριο μαθηματικά και φυσική για τη Γ και έτσι συνεχίζω. Τον Σεπτέμβριο της Γ θα αρχίσω Χημεία.
3) Αφού θέλεις φυσικό γατί διαλέγεις για τη Γ λυκείου τη θετική? Αν δεν σου αρέσει η τεχνολογική που παίζει, υπάρχει και η Τεχνολογική-1.
4) Ηρέμησε και μην παρασύρεσαι από αυτούς που έχουν συμφέροντα. Να ξέρεις ότι πάνω από όλα μετάει η δική σου προσωπική δουλειά. Τα άλλα είναι απλώς βοήθεια.
Ευχαριστώ για την απάντηση Δία! Σίγουρα το να έχεις τόσες ώρες μάθημα είναι εξαντλητικό, επειδή όμως πολλά απ'τα μαθήματα που κάνω στα φροντιστήρια τα βρίσκω πολύ ένδιαφέροντα και με συναρπάζουν, το να έκανα άλλη μια ώρα κάτι που μου αρέσει δεν θα το έβρισκα αγγαρεία, όχι στην αρχή τουλάχιστον. Επίσης να σημειώσω δεν είμαι απ'τους ανθρώπους που έχουν *τόσο* αυτοέλεγχο ώστε να κάτσουν να κάνουν μάθημα στον εαυτό τους μόνοι τους.
Όσον αφορά την ερώτησή σου για την κατεύθυνση, απλά προτιμώ να πάω από θετική γιατί θέλω να κρατήσω ανοιχτούς τους ορίζοντές μου, ώστε μετά το πρώτο πτυχίο να έχω όσο μεγαλύτερη γκάμα επιλογών γίνεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
πρεπει να καταλαβαιτε οτι δεν θα σας χωρεσει κανενα φροντηστηριο τιποτα στο κεφαλι ,μονοι σας θα κανετε οτι κανετε το φροντηστηριο ειναι σαν μια βοηθεια για να μην χανετε χρονο και να σας δινονται ετοιμα πολλα πραγματα.
ποτε δεν καταλαβα την ιδεολογια των καθηγητων που υποστηριζουν ''πρεπει να φτυσεις αιμα για να βγαλεις πολλα μορια'' μαλλον αυτοι που τα λενε δεν θα ειχαν μεινει ικανοποιημενοι απο τον εαυτο τους οταν εδιναν.
δεν εβλεπα τις πανελληνιες ως αγωνες ποιος θα χυσει περισσοτερ αιμα ,ουτε ενστερνιζομαι αιμοδιψεις αποψεις που εχουν καθαρα κερδοσκοπικο χαρακτηρα.
μονος σου τα καταφερνεις καλυτερα απο 10 φροντιστηρια μαζι,τουλαχιστον μεχρι και την β λυκειου ,απο κει και περα πρεπει να μπεις στο τρυπακι.
αλλα ο καθηγητης σου ειναι μαλλον κομπλεξικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top