Έτσι είναι καλύτερα...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

zorica

Νεοφερμένος

Η zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ΟΚ, επειδή δεν ξέρω από ιντερνετική ορολογία, χρειάστηκα το λεξικό...
https://encarta.msn.com/dictionary_1861690479/flame_war.html
Δεν μου κολλάει...
Ησως πυρπολουμε?Τεριαζει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολύ Αλίκη μου, αλλά έχω δει πολύ χειρότερα θέματα να μένουν ανοιχτά. Και με άσχημους χαρακτηρισμούς.
Τότε γιατί δεν κάνεις ένα report? Δεν μπορούμε να τα διαβάζουμε όλα, είναι φύσει αδύνατον.
Αν και είναι στην απόλυτη δικαιοδοσία των mods και των admins, ωστόσο πολύ θα ήθελα να μάθω κάτω υπό ποιες προϋποθέσεις κλειδώνεται ένα θέμα. Όταν προσβάλλει τη δημόσια αιδώ, τα ανθρώπινα δικαιώματα, το περί δικαίου αίσθημα, τι;
Εκτός από την αγάπη μας για τις γάτες, εδώ μέσα μοιραζόμαστε και κάτι άλλο: τον κοινό νου. Αν θεωρείτε ότι πρέπει να υποβαθμίσουμε την ιδιότητά μας αυτή, στο τέλος να μπαίνουμε στο φόρουμ, να κάνουμε ένα νιάου και να τελειώνει η υπόθεση. Το φόρουμ δεν είναι άραγε ζωντανός οργανισμός; Όπου ζυμώνονται κάποιες απόψεις;
Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ούτε προσβεβλημένη νιώθω που κλειδώθηκε το θέμα που άνοιξα, ούτε και πρόκειται να σταματήσω να μπαίνω εδώ μέσα. Έχω πιο σοβαρά πράγματα να με απασχολούν αυτή τη στιγμή από κάτι τέτοιο. Απλώς εκφράζω την απορία μου, άλλωστε πολλά μέλη φάνηκαν να ενδιαφέρονται για την εξέλιξη των πραγμάτων εδώ μέσα.
Για πολλούς λόγους μπορεί να κλειδωθεί ένα θέμα. Είτε επειδή παραβιάζει τους όρους χρήσης κατά συρροή, είτε γιατί εξελίσσεται σε flamewar, είτε επειδή έχει καταλήξει σε χαλαρή κουβεντούλα χωρίς λόγο, είτε επειδή δεν έχει νόημα, είναι πάρα πολλοί οι πιθανοί λόγοι για να συνοψιστούν σε ένα ποστ.

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona:
Ένα θέμα λοιπόν κλειδώνεται όταν κρίνεται βαρετό.:hmm:
Από που συνάγεται αυτό;

Εγώ θα έλεγα ότι "η κριτική έχει νόημα μόνο όσο ΔΕΝ κατευθύνεται στους... διοικούντες!".
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε η παρούσα κατηγορία. Θα είχαμε μόνο τις ανακοινώσεις όπου θα ευλογούσαμε τα γένια μας.
Ωστόσο κριτική από γκρίνια χωρίς σαφή αιτία και τεκμηρίωση έχει τεράστια διαφορά.
Εδώ μιλάμε για το δογματισμό που καταλαμβάνει κάποιους στη δημόσια συζήτηση. Δογματισμό που κάνει τελικά ΚΑΚΟ στη φιλοζωία! Και κάνει τους ίδιους τους φιλόζωους γραφικούς. Αυτό στιλιτεύουμε! Και ευχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές να εκλείψουν από το φόρουμ!
Αν αυτό δεν είναι σοβαρό, τότε ΟΚ κλείδωσε κι αυτό το θέμα... Αααα μην ξεχάσεις να βάλεις και το κερασάκι, δηλαδή ότι εδώ δεν γίνεται "λογοκρισία".
Αν θεωρείς ότι ισχύει κάτι τέτοιο, ας τους απαντήσεις με επιχειρήματα. Δεν είμαστε εδώ για να λογοκρίνουμε απόψεις όταν εκφράζονται κόσμια και εντός των πλαισίων των όρων χρήσης. Το να διαφωνεί η πλειοψηφία με μια άποψη δεν είναι λόγος να την φιμώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIFE

Νεοφερμένος

Η LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολύ Αλίκη μου, αλλά έχω δει πολύ χειρότερα θέματα να μένουν ανοιχτά. Και με άσχημους χαρακτηρισμούς.
Ετσι ακριβως...και μαλιστα με το επιχειρημα της ''απολυτης ελευθεριας του λογου'' απο την Ο.Δ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julian

Νεοφερμένος

Η Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπήρξε καμία απολύτως άσχημη αντιπαράθεση στο πρώτο θέμα που κλειδώθηκε! Ίσα ίσα άρχισε με ήρεμες διαπιστώσεις... και χαλαρή κουβεντούλα από όσους απαντούσαν.
Το θέμα είναι πως όσο καλοπροαίρετοι να θέλουμε να είμαστε, δε μας αφήνουν οι admin kai mods! Εξάλλου και οι ίδιοι, αν ερχόταν υποθετικά μια μέρα ένα καθεστώς λογοκρισίας στο internet, δε θα ξεσηκώνονταν; Γιατί απορούν με τις δικές μας αντιδράσεις;
Οι ίδιοι θα έπρεπε να προσέχουν πώς κάνουν χρήση της "εξουσίας" τους, γιατί όπως λέει και το σοφό ρητό: "Αρχή άνδρα δείκνυσι"
Το να (κατα)κρίνονται για κάποια κλειδώματα που γίνονται φανερά για κάποιες σκοπιμότητες, το ξέρουν καλά οι ίδιοι ότι είναι μέσα στο παιχνίδι-το παιχνίδι που αυτοί επέλεξαν να παίξουν. Αν θέλουν να έχουν σεβασμό και εκτίμηση, είναι στο δικό τους και μόνο χέρι. Έχει τύχει παλιότερα να φάωbans και σε fora και σε irc και όταν ήταν δικαιολογημένα, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα! Όμως οι φορές αυτές ήταν απειροελάχιστες. Ο κανόνας: κατάχρηση internetικής εξουσίας.

Η πραγματικότητα είναι όμως, πως εδώ είναι ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ forum. Δεν είναι δημόσια, Desdemona, για να διεκδικούμε δικαιώματα ισότητας, ελευθερίας του λόγου κλπ. Είναι γελοίο να διεκδικείς τέτοιες σοβαρές κατακτήσεις της ανθρωπότητας μέσα σε έναν τέτοιο.... χώρο (!)

Όσο για τη διαφήμιση που υπήρχε, συγκεκριμένα από τη Ladycat, φυσικά και τους νοιάζει τους admins! Και μη περιμένετε να το παραδεχτούν!
Πιστεύετε πως όλη αυτή η προσπάθεια συνεχίζεται απλά και μόνο από αγάπη για τις γάτες; Σε όλα τα πράγματα υπάρχει μία ανταμοιβή, ένα αντάλλαγμα... οι διαφημίσεις (άμεσες και έμμεσες) που γίνονται σε ένα site αποτελούν το αντάλλαγμα αυτό. Τίποτα δε γίνεται για την ψυχή της μάνας μας...
Αυτά από μένα!

Υ.Γ. Σεντόνια rule!!!!!!
Άντε γεια!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν υπήρξε καμία απολύτως άσχημη αντιπαράθεση στο πρώτο θέμα που κλειδώθηκε! Ίσα ίσα άρχισε με ήρεμες διαπιστώσεις... και χαλαρή κουβεντούλα από όσους απαντούσαν.
Μα η "χαλαρή κουβεντούλα" σε θέμα που δεν προορίζεται για τέτοια ΕΙΝΑΙ λόγος κλειδώματος!
Το θέμα είναι πως όσο καλοπροαίρετοι να θέλουμε να είμαστε, δε μας αφήνουν οι admin kai mods!
Αχ πάντα αυτοί οι κακούργοι οι admins και οι mods φταίνε...
Εξάλλου και οι ίδιοι, αν ερχόταν υποθετικά μια μέρα ένα καθεστώς λογοκρισίας στο internet, δε θα ξεσηκώνονταν; Γιατί απορούν με τις δικές μας αντιδράσεις;
ΠΟΙΑ λογοκρισία ακριβώς; Έχεις συνειδητοποιήσει ότι το κυριότερο πρόβλημα και παράπονο της chouzouris ήταν ακριβώς το ότι ΔΕΝ λογοκρίνουμε όσους έχουν απόψεις για τη φιλοζωία με τις οποίες δεν συμφωνεί;;
Το να τηρούμε τους κανόνες του site είναι λογοκρισία;
Μήπως θέλεις να σου υπενθυμίσω μερικούς που έχουν αγνοηθεί και καταπατηθεί σωρηδόν σε αυτό και το προηγούμενο θέμα και κάνουμε τις πάπιες;
Αρχική Δημοσίευση από Κανόνας 12:
Απαγορεύεται η επανάληψη - αντιγραφή ενός post/thread είτε από τον ίδιο χρήστη είτε από άλλους χρήστες. Επίσης απαγορεύεται η περαιτέρω ανάλυση κάποιου θέματος με δημιουργία καινούργιου thread/post το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη σε κάποιο άλλο thread.
Αρχική Δημοσίευση από Κανόνας 15:
Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ανοίγονται συζητήσεις, με περιεχόμενο μηνύματα, που καταδικάζουν την αργοπορία των αρμοδίων να αντιδράσουν στα θέματα που προκύπτουν ή με πιθανή διαφωνία σας με τον τρόπο που χειρίστηκαν κάποιο θέμα. Αν πιστεύετε ότι δεν έχετε «δικαιωθεί» μπορείτε να ενημερώσετε τους Αdministrators με PM και αυτοί θα εξετάσουν το αίτημά σας.

Οι ίδιοι θα έπρεπε να προσέχουν πώς κάνουν χρήση της "εξουσίας" τους, γιατί όπως λέει και το σοφό ρητό: "Αρχή άνδρα δείκνυσι"
Το να (κατα)κρίνονται για κάποια κλειδώματα που γίνονται φανερά για κάποιες σκοπιμότητες, το ξέρουν καλά οι ίδιοι ότι είναι μέσα στο παιχνίδι-το παιχνίδι που αυτοί επέλεξαν να παίξουν. Αν θέλουν να έχουν σεβασμό και εκτίμηση, είναι στο δικό τους και μόνο χέρι. Έχει τύχει παλιότερα να φάωbans και σε fora και σε irc και όταν ήταν δικαιολογημένα, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα! Όμως οι φορές αυτές ήταν απειροελάχιστες. Ο κανόνας: κατάχρηση internetικής εξουσίας.
Το να κατακρίνονται δημόσια κλειδώματα και να γίνεται λαικό δικαστήριο είναι ενάντια στους όρους χρήσης. Μήπως είμαστε φασίστες όταν τους τηρούμε; Αλήθεια, όταν σε συλλάβουν για παραβίαση κάποιου νόμου θα παραπονιέσαι να αλλάξει ο νόμος; Τους όρους χρήσης ο καθένας τους αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, και ακόμα κι αν γίνεται κάποια μικροαλλαγή κατά καιρούς, η παραμονή του εδώ συνιστά αποδοχή τους.
Κατάχρηση internetικής εξουσίας θα ήταν να φερόμαστε αντίθετα στους όρους. Και αν έχουμε κάνει κάποια τέτοια κατάχρηση, είναι το ότι δεν έχεις πάρει infraction για το παρόν μήνυμα σου, που πέραν του ότι είναι ενάντια στον κανόνα #15, με προσβάλλει και προσωπικά. Ίσως θα έπρεπε να επανορθωθεί η αδικία αυτή, έχεις δίκιο.
Ενημερωτικά πάντως, το ΚΑΘΕ κλείδωμα, infraction και οτιδήποτε γίνεται από την ΟΔ (εκτός φυσικά από τα μηνύματα που το κάθε μέλος της γράφει ως μέλος) συζητώνται ενδελεχώς προτού παρθεί οποιαδήποτε απόφαση. Αν κάποιος νιώθει ότι "αδικήθηκε" μπορεί να επικοινωνήσει με την ΟΔ είτε με προσωπικό μήνυμα, είτε με report. Το λαικό δικαστήριο όμως είναι κατακριτέο από κάθε πολιτισμένο άνθρωπο, θέλω να πιστεύω.
Η πραγματικότητα είναι όμως, πως εδώ είναι ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ forum. Δεν είναι δημόσια, Desdemona, για να διεκδικούμε δικαιώματα ισότητας, ελευθερίας του λόγου κλπ. Είναι γελοίο να διεκδικείς τέτοιες σοβαρές κατακτήσεις της ανθρωπότητας μέσα σε έναν τέτοιο.... χώρο (!)
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει, είναι ότι στο φόρουμ δεν κάνει ο καθένας του κεφαλιού του, υπάρχουν κάποιοι όροι χρήσης και πρέπει να τηρούνται από όσους τους αποδέχθηκαν. Είναι γελοίο να αποδέχεσαι κάτι και μετά να κάνεις διαδηλώσεις για να το αλλάξεις. Ειδικά δεδομένου ότι έχεις την ελευθερία να φύγεις ανά πάσα στιγμή, αν σταματήσεις να συμφωνείς με αυτούς.
Όσο για τη διαφήμιση που υπήρχε, συγκεκριμένα από τη Ladycat, φυσικά και τους νοιάζει τους admins! Και μη περιμένετε να το παραδεχτούν!
Οποιοσδήποτε με στοιχειώδη εμπειρία στο διαδίκτυο και τα fora καταλαβαίνει εύκολα γιατί το παραπάνω δεν στέκει. Από εκεί και πέρα, ας αφήσω όσους επιθυμούν να αλληλοθαυμάζονται να το κάνουν.
Πιστεύετε πως όλη αυτή η προσπάθεια συνεχίζεται απλά και μόνο από αγάπη για τις γάτες; Σε όλα τα πράγματα υπάρχει μία ανταμοιβή, ένα αντάλλαγμα... οι διαφημίσεις (άμεσες και έμμεσες) που γίνονται σε ένα site αποτελούν το αντάλλαγμα αυτό. Τίποτα δε γίνεται για την ψυχή της μάνας μας...
Ποιές ακριβώς διαφημίσεις; Οι ελάχιστες που υπάρχουν στο αρχέιο στο οποίο δεν πατάει κανείς; Έχεις ιδέα ποιά είναι τα συνήθη έσοδα από τα google ads ή απλά κάνεις εικασίες για να "αποδείξεις" αυτό που σε βολεύει;
Όσο για τις "έμμεσες" διαφημίσεις σε προκαλώ να μου τις υποδείξεις.
Λάσπη όλοι ξέρουμε να πετάμε, όταν δεν μας εμποδίζει το επίπεδο μας.
Το MyCat όχι απλά δεν έχει κέρδη, αλλά κάθε μήνα πληρώνουμε από την τσέπη μας τα όποια έξοδα του εγώ και ο Exposed.
Δεν είμαι κατά των κερδών από ένα site, ίσα ίσα που αν είχε κέρδη θα μπορούσα να ασχολούμαι και περισσότερο με αυτό. Αλλά όταν δεν υπάρχουν, είναι απαράδεκτο να τα επικαλείσαι και προσωπικά με προσβάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ΠΟΙΑ λογοκρισία ακριβώς; Έχεις συνειδητοποιήσει ότι το κυριότερο πρόβλημα και παράπονο της chouzouris ήταν ακριβώς το ότι ΔΕΝ λογοκρίνουμε όσους έχουν απόψεις για τη φιλοζωία με τις οποίες δεν συμφωνεί;;
τα επικαλείσαι και προσωπικά με προσβάλλει.

Μένω έκπληκτη.... Τελικά ή δεν έχεις καταλάβει ή ΚΑΝΕΙΣ ότι δεν έχεις καταλάβει!!!! Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα διότι όπως σου έχω πει αρνούμαι πια να μιλώ σε τοίχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μένω έκπληκτη.... Τελικά ή δεν έχεις καταλάβει ή ΚΑΝΕΙΣ ότι δεν έχεις καταλάβει!!!! Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα διότι όπως σου έχω πει αρνούμαι πια να μιλώ σε τοίχους!
Μάλλον εσύ κάνεις ότι δεν έχεις καταλάβει Βικτώρια. Χαίρομαι πάντως που σιγά σιγά ρίχνεις τις μάσκες.

Εγώ πάντως εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί να μένει εδώ κάποιος που έχει τόσο πρόβλημα με το forum. Και δεν είναι πρωτοφανής περίπτωση αυτή, σε κάθε ελληνικό αξιόλογου μεγέθους forum που έχω μπει, μονίμως η ίδια ιστορία. Και πάντα έχω την ίδια απορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Michelle (sorry δεν θυμάμαι το όνομά σου)
Κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί η ιδιοκτήτρια ενός forum εύχεται να ΜΗΝ συμμετέχουν σε αυτό κάποια μέλη του, τα οποία μάλιστα τα θεωρεί και "τιμώμενα"!!! Εκτός κι αν με το "τιμώμενο" εννοείς "επίτιμο" κάτι που παραπέμπει στον γνωστό και μη εξαιρετέο Επίτιμο, επομένως είναι λογικό να μας θέλεις εκτός, λόγω γκαντεμιάς!...:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εύχομαι κάτι, ούτε νομίζω να χρησιμοποίησα ποτέ αυτό το ρήμα, οπότε θα σε παρακαλέσω να μην διαστρεβλώνεις τα λόγια μου. Απλά αναγνωρίζω μια βασικότατη αλήθεια: Ότι ζούμε σε ελεύθερη χώρα και δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να συμμετέχει σε ένα forum που δεν του αρέσει και δεν τον καλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άφησα ανοιχτό το θέμα για μερικές ώρες για να δω αν πρόκειται να ειπωθεί κάτι συγκεκριμένο, παρ'ότι παραβιάζει τους όρους χρήσης όπως ανέφερα παραπάνω. Ωστόσο οι προσδοκίες μου διαψεύστηκαν, μιας και ουδείς ανέφερε κάτι συγκεκριμένο, παρά μόνο παράπονα περί "ελευθερίας του λόγου" και άλλα αόριστα.
Οπότε το θέμα κλειδώνεται, και το επόμενο παρόμοιο που θα ανοιχτεί θα έχει την ίδια τύχη.
Όσοι διαφωνούν με τους Όρους Χρήσης ή δεν τους καλύπτει το forum, ή δεν το γουστάρουν ρε παιδί μου, είναι ελεύθεροι να μην ξαναμπουν. Δεν είναι ευχή αυτό φυσικά, είναι μια απλούστατη διαπίστωση.
Όσο όμως θα συμμετέχουν εδώ, υποχρεούνται να τους τηρούν.
Καληνύχτα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top