Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πολύ.

πριν ή μετά τις συμμαθήτριες;

Συμφωνώ φίλτατε.

Θεωρώ τον φόβο του θανάτου παράλογο και καταστροφικό. Γιατί να φοβάται κανείς μια υπαρξιακή κατάσταση η οποία διακόπτεται μόνο για 80 έτη; (όταν έρχεται στη ζωή δλδ).
Ο θάνατος είναι ακριβώς όπως και η μη-γέννηση. Πριν γεννηθείς ήσουν "νεκρός". Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με αυτού του είδους την λήθη.
Αν κάποιος πει ότι φοβάται τον πόνο πριν τον θάνατο, ΟΚ το δέχομαι. Αλλά τον ίδιο τον θάνατο, δλδ την ανυπαρξία, δεν το θεωρώ λογικό.

Εν ολίγις, ο φόβος του θανάτου κατακτάται μέσω της κατανόησης αυτού. Όταν κανείς κατανοεί την ανυπαρξία, κατανοεί τον θάνατο και ως εκ τούτου, παύει να φοβάται.

Η θρησκεία είναι κάτι σαν hacking. Παρακάμπτει την γνώση της ανυπαρξίας και σου λέει "Όταν πεθαίνεις δεν παύεις να υπάρχεις αλλά υπάρχεις κάπου αλλού". Έτσι όμως, ο άνθρωπος χάνει την ευκαιρία να κατανοήσει τον θάνατο και την ανυπαρξία. Επιτυγχάνεται μεν η ανάπαυση του ανθρώπινου νου από τον φόβο αλλά ουσιαστικά δεν αναπαύεται ο φόβος του θανάτου γιατί δεν αντιμετωπίζεται ο θάνατος άμεσα αλλά έμμεσα.

Με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να χάνουν το παρόν και την ομορφιά της ζωής, της απλής καθημερινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστεύω πολύ στον Θεό και δεν χρειάζομαι αποδείξεις. Αυτές χρειάζονται στα μαθηματικά. Η πίστη βιώνεται, δεν αποδεικνύεται και σαφώς δεν διέπεται από τους κανόνες της λογικής. Πέρα από τα παραπάνω, θα πω ότι σέβοαμαι οποιαδήποτε διαφορετική άποψη. Ποτέ δεν επικρίνω αυτούς που δεν πιστεύουν. Έχω γνωρίσει άθεους ανθρώπους που είναι άγγελοι στο χαρακτήρα, απλώς δεν πιστεύουν γιατί είνα ανήσυχα πνεύματα και χρειάζονται αποδείξεις. Απόλυτα κατανοητό! Επιπλέον, ξοδευω την όποια ενέργειά μου στο να κάνω αυτοκριτική αναφορικά με το πόσο εγώ είμαι καλή χριστιανή και στο τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω τα λάθη μου και να βελτιωθώ ως άνθρωπος και ως χριστιανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
+1 blue sea.Βεβαια στην εποχή μας εμείς είμαστε οι περίεργοι που πιστεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
oχι, εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
fotisapple γιατί να είστε οι περίεργοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Γιατί σε όσους άθεους έχω πει ότι πιστεύω με κοιτάζουν περίεργα.
Mhtrogoal ναι γιατί σου παίρνει πολύ χρόνο να πας μια φορά στην εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
οταν εισαι ελευθερος απο τους χαζους περιορισμους μιας non existent κατ'εμε θεοτητας, εχεις παρα πολλα ωραια πραγματα που μπορεις να κανεις! δοκιμασε το, δεν δαγκανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γιατί σε όσους άθεους έχω πει ότι πιστεύω με κοιτάζουν περίεργα.

και επειδή μερικοί που γνωρίζεις σε κοίταξαν παράξενα πάει να πει ότι στο σύνολο της κοινωνίας είστε οι παράξενοι που πιστεύουν..; οκκκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Δεν ξέρω απλά είπα αυτο που νιώθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Νομίζω ότι η πίστη είναι κάτι πολύ προσωπικό.
Δεν έχει να κάνει με τη λογική, αν κάποιος πιστεύει, όσα επιχειρήματα κι αν του πεις δε του αλλάζεις γνώμη και το αντίστροφο.

Πιστεύω ότι και οι 2 πλευρές -πιστοί οποιασδήποτε θρησκείας θα πρέπει να δείξουν κατανόηση και να μην απαξιώνουν, έστω κι αν διαφωνούν. Γιατί, δυστυχώς, υπάρχει προκατάληψη και από τους άθεους, που συχνά χλευάζουν την πίστη των άλλων και από τους πιστούς που αναφέρονται στους άθλιους σα να πρόκειται για μιάσματα...
΄
Έτσι και οι μεν χάνουν το δίκιο τους, αφού αφενός τάσσονται υπέρ της ανεξιθρησκίας και της ελευθερίας και αφετέρου χλευάζουν και οι δε χάνουν το δίκιο τους, αφού από τη μια κάνουν λόγο για την αγάπη, προβάλλοντάς την ως το κυρίαρχο μήνυμα της θρησκείας τους και αφετέρου δε δείχνουν ανοχή, όχι αγάπη, στους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γιατί σε όσους άθεους έχω πει ότι πιστεύω με κοιτάζουν περίεργα.
Mhtrogoal ναι γιατί σου παίρνει πολύ χρόνο να πας μια φορά στην εκκλησία.

Γιατι ποιος σου ειπε οτι ειναι απαραίτητο να πηγαίνεις στην εκκλησία αν οντως πιστευεις στην ύπαρξη Θεου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Παράδειγμα είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
+1 blue sea. 1)Βεβαια στην εποχή μας εμείς είμαστε οι περίεργοι που πιστεύουμε.

2) Γιατί σε όσους άθεους έχω πει ότι πιστεύω με κοιτάζουν περίεργα.
Mhtrogoal ναι γιατί σου παίρνει πολύ χρόνο να πας μια φορά στην εκκλησία.
1) Σε έναν κόσμο που το 2050 οι άθεοι αναμένονται να αποτελέσουν το 1/3 του παγκόσμιου πληθυσμού, σε έναν κόσμο που η θρησκεία έχει επιφέρει τόσο πόνο και τόσους πολέμους, σε έναν κόσμο που μέχρι και οι άνθρωποι της θρησκείας χρησιμοποιούν εφαρμογές της επιστήμης, σε έναν κόσμο που έχει καταρρεύσει σχεδόν κάθε αξία των θρησκειών, ναι είναι λίγο περίεργο για μένα να υπάρχουν ακόμα πιστοί. Όπως αποδείχθεικε περίτρανα μετά την επικράτηση των ιδεών του Διαφωτισμού η θρησκεία κρατά πίσω τον άνθρωπο κι εμποδίζει την εξέλιξή του. Αυτοί είναι οι κυριότεροι λόγοι που είμαι κατά της ύπαρξης των θρησκειών και νιώθω άσχημα που ακόμη και στα ανούσια κρατικά έγγραφα με γράφουν Χριστιανό.

2) Σε αυτούς ανήκω και γω λιγάκι :redface:. Για τους παραπάνω λόγους.

3) Νομίζω πως οι πραγματικά πιστοί δεν πάνε καν στην εκκλησία, με τα αίσχη που κάνει αυτή η σχεδόν εγκληματική οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω ανηκω σε αυτους πιστευουν. Ανηκω σε αυτους γιατι απο μικρο παιδι οι δικοι μου με εβαλαν σε αυτο το μονοπατι, το οποιο μονος μου στη συνεχεια διαλεξα να ακολουθησω. Πιστευω γιατι εχω την αναγκη να πιστεψω. Πιστευω γιατι μου εχουν συμβει διαφορα που με εχουν κανει να πιστεψω. Πιστευω σε μια θρησκεια η οποια αρχιζει και τελειωνει στη λεξη αγαπη και ειμαι περηφανος γι αυτο. Δεν χρειαζομαι αποδειξεις, αυτες ειναι για τα μαθηματικα οπως ειπε και η Blue Sea.

Δεχομαι ωστοσο αυτους δεν πιστευουν ή πιστευουν σε αλλη θρησκεια, αρκει να μην πρηζουν μπαλες. Βεβαια πολλοι απο τους πρωτους (αθεους) ειναι κομπλεξικοι τυποι που το μονο που κανουν ειναι να χλευαζουν και να ειρωνευονται, εχοντας βαλει στοχο της ζωης τους να μυησουν τους αλλους στην αθεια. Αυτο φαινεται και απο τα γκρουπακια που εχουν φτιαξει στο fb. Το καλο ειναι πως δεν ειναι ολοι ετσι, υπαρχουν και παιδια που ειναι πολυ ενταξει.

Τελος, και για να απαντησω στον anypro, ειμαι απο τους πιστους που πανε στην εκκλησια (οπως πολλοι αλλοι) για να προσευχηθω και να παρω δυναμη. Δεν με νοιαζει αν ο Χ παπας εφαγε λεφτα ή αν ο Υ βιασε αγορακια. Αυτοι ειναι απλα λειτουργοι και δεν εχουν καμια σχεση με την πιστη τη δικη μου.

Μην κολλατε στην ηλιθια λογικη:ο παπας βιασε αγορακι---ο παπας εχει πιστη στο θεο---αρα οσοι εχουν πιστη βιαζουν αγορακια για να λετε οτι η εκκλησια ειναι εγκληματικη οργανωση. Αυτο απλα δειχνει οτι ειστε ατομα χαμηλης νοημοσυνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απάντησή μου με μπλε.
Τελος, και για να απαντησω στον anypro, ειμαι απο τους πιστους που πανε στην εκκλησια (οπως πολλοι αλλοι) για να προσευχηθω και να παρω δυναμη.
Καλά κάνεις εσύ και όσοι άλλοι πάτε για να προσευχηθείτε και να πάρετε δύναμη. Να 'ταν όλοι έτσι όμως!
Δεν με νοιαζει αν ο Χ παπας εφαγε λεφτα ή αν ο Υ βιασε αγορακια. Αυτοι ειναι απλα λειτουργοι και δεν εχουν καμια σχεση με την πιστη τη δικη μου.
Διαφωνώ. Μία οργάνωση όπως η εκκλησία, η οποία ενώ υποτίθεται πως ασπίζεται τον Χριστιανισμό, είναι αδύνατον να αφήνει εγκληματίες να εισχωρούν σε αυτήν και να κάνουν τα αίσχη τους. Είναι αδύνατον να μην αντιδρούν τα "καλά μέλη της" όταν άλλοι άνθρωποι - συνάδελφοι / μέλη της ίδιας οργάνωσης - που υποτίθεται πως ασπίζονται αρετές, όπως αγάπη προς τον συνάνθρωπο κλπ. κάνουν αίσχη. Ποτέ δεν είδα κανέναν να αντιδρά σε αυτά τα γεγονότα. Κανείς από αυτούς δεν διώχτηκε ή αφορίστηκε. Έστω κι ας είναι μονάχα λειτουργοί. Νομίζεις πως τα ανώτερα μέλη είναι αγαθοί άνθρωποι;

Η θρησκεία διαδόθηκε-επιβλήθηκε μέσω της Εκκλησίας, η οποία επέβαλε την πίστη στους δωδεκαθεϊστές βυζαντινούς με το ok των αυτοκρατόρων (πλην Ιουλιανού φυσικά) με απάνθρωπες μεθόδους (καταστροφές, διωγμούς), ενώ η θρησκεία στην πραγματικότητα εναντιώνεται κατηγορηματικά σε αυτά τα αίσχη. Οι ναοί είναι κομμάτια της Εκκλησίας που στην ουσία συνεχίζουν το έργο της τρίτης φάσης της Θείας Οικονομίας μέσω της κατήχησης (βλ. Θρησκευτικά, Κατηχητικό) και της επιβολής (Επίσημη Θρησκεία Κράτους) - η οποία φυσικά είναι αποδεκτή από την τωρινή θρησκεία, μετά από τις αλλοιώσεις σε αυτήν από την Εκκλησία. Μπορεί εσύ να μην είσαι για αυτόν τον λόγο Χριστιανός (αφού λες ότι επέλεξες να είσαι), αλλά η πλειοψηφία των Χριστιανών έτσι έγιναν Χριστιανοί και ασπάζονται την θρησκεία χωρίς να την "νιώθουν" και να τηρούν τις πραγματικές αρχές. Έτσι είναι και οι εγκληματίες της Εκκλησίας. Πιστοί στα χαρτιά.

Πιστεύεις λοιπόν πραγματικά πως με το να πας στους ιερούς ναούς δεν είναι σαν να αποδέχεσαι όλα αυτά;
Μην κολλατε στην ηλιθια λογικη:ο παπας βιασε αγορακι---ο παπας εχει πιστη στο θεο---αρα οσοι εχουν πιστη βιαζουν αγορακια για να λετε οτι η εκκλησια ειναι εγκληματικη οργανωση. Αυτο απλα δειχνει οτι ειστε ατομα χαμηλης νοημοσυνης
Μεγάλο σφάλμα από μέρος σου. Ποτέ δεν εννόησα κάτι τέτοιο. Τα εγκλήματα της εκκλησίας ξεκινούν από το μακρινό Βυζάντιο (καταστροφές δωδεκαθεϊστικών ναών, διδαγμάτων, αναστολή λειτουργίας Πλατωνικής Σχολής κ.ά.), συνεχίστηκαν στην Τουρκοκρατία (αντεπανάσταση, εμπόδιο στην διάδοση του Διαφωτισμού) και δεν έχουν πάψει να υπάρχουν (αυτά που λες για βιασμούς κλπ.). Εγκλήματα τα οποία, επαναλαμβάνω, έγιναν από ανθρώπους που ανήκουν στην Εκκλησία, που υποτίθεται πως ασπίζεται ΑΡΕΤΕΣ!!! Φυσικά φίλε, δεν σημαίνει πως κι ο κάθε πιστός είναι μέλος εγκληματικής οργάνωσης. Οι πιστοί στα χαρτιά, όμως είναι, διότι δεν ασπάζονται ούτε το 1% αυτών που διδάκει η ενάρετη αυτή θρησκεία και στηρίζουν -πνευματικά και υλικά- το έργο της εγκληματικής οργάνωσης! Οι πραγματικά πιστοί είναι το άκρο αντίθετο με αυτούς και χαίρομαι που ανήκεις στους πραγματικά πιστούς.

ΥΓ. Θα σου πρότεινα να μην πετάς υποννούμενα για χαμηλή νοημοσύνη. Χάνεις το δίκιο σου και προσβάλλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Η απάντησή μου με μπλε.
Καλά κάνεις εσύ και όσοι άλλοι πάτε για να προσευχηθείτε και να πάρετε δύναμη. Να 'ταν όλοι έτσι όμως!
Διαφωνώ. Μία οργάνωση όπως η εκκλησία, η οποία ενώ υποτίθεται πως ασπίζεται τον Χριστιανισμό, είναι αδύνατον να αφήνει εγκληματίες να εισχωρούν σε αυτήν και να κάνουν τα αίσχη τους. Είναι αδύνατον να μην αντιδρούν τα "καλά μέλη της" όταν άλλοι άνθρωποι - συνάδελφοι / μέλη της ίδιας οργάνωσης - που υποτίθεται πως ασπίζονται αρετές, όπως αγάπη προς τον συνάνθρωπο κλπ. κάνουν αίσχη. Ποτέ δεν είδα κανέναν να αντιδρά σε αυτά τα γεγονότα. Κανείς από αυτούς δεν διώχτηκε ή αφορίστηκε. Έστω κι ας είναι μονάχα λειτουργοί. Νομίζεις πως τα ανώτερα μέλη είναι αγαθοί άνθρωποι;

Η θρησκεία διαδόθηκε-επιβλήθηκε μέσω της Εκκλησίας, η οποία επέβαλε την πίστη στους δωδεκαθεϊστές βυζαντινούς με το ok των αυτοκρατόρων (πλην Ιουλιανού φυσικά) με απάνθρωπες μεθόδους (καταστροφές, διωγμούς), ενώ η θρησκεία στην πραγματικότητα εναντιώνεται κατηγορηματικά σε αυτά τα αίσχη. Οι ναοί είναι κομμάτια της Εκκλησίας που στην ουσία συνεχίζουν το έργο της τρίτης φάσης της Θείας Οικονομίας μέσω της κατήχησης (βλ. Θρησκευτικά, Κατηχητικό) και της επιβολής (Επίσημη Θρησκεία Κράτους) - η οποία φυσικά είναι αποδεκτή από την τωρινή θρησκεία, μετά από τις αλλοιώσεις σε αυτήν από την Εκκλησία. Μπορεί εσύ να μην είσαι για αυτόν τον λόγο Χριστιανός (αφού λες ότι επέλεξες να είσαι), αλλά η πλειοψηφία των Χριστιανών έτσι έγιναν Χριστιανοί και ασπάζονται την θρησκεία χωρίς να την "νιώθουν" και να τηρούν τις πραγματικές αρχές. Έτσι είναι και οι εγκληματίες της Εκκλησίας. Πιστοί στα χαρτιά.

Πιστεύεις λοιπόν πραγματικά πως με το να πας στους ιερούς ναούς δεν είναι σαν να αποδέχεσαι όλα αυτά;
Μεγάλο σφάλμα από μέρος σου. Ποτέ δεν εννόησα κάτι τέτοιο. Τα εγκλήματα της εκκλησίας ξεκινούν από το μακρινό Βυζάντιο (καταστροφές δωδεκαθεϊστικών ναών, διδαγμάτων, αναστολή λειτουργίας Πλατωνικής Σχολής κ.ά.), συνεχίστηκαν στην Τουρκοκρατία (αντεπανάσταση, εμπόδιο στην διάδοση του Διαφωτισμού) και δεν έχουν πάψει να υπάρχουν (αυτά που λες για βιασμούς κλπ.). Εγκλήματα τα οποία, επαναλαμβάνω, έγιναν από ανθρώπους που ανήκουν στην Εκκλησία, που υποτίθεται πως ασπίζεται ΑΡΕΤΕΣ!!! Φυσικά φίλε, δεν σημαίνει πως κι ο κάθε πιστός είναι μέλος εγκληματικής οργάνωσης. Οι πιστοί στα χαρτιά, όμως είναι, διότι δεν ασπάζονται ούτε το 1% αυτών που διδάκει η ενάρετη αυτή θρησκεία και στηρίζουν -πνευματικά και υλικά- το έργο της εγκληματικής οργάνωσης! Οι πραγματικά πιστοί είναι το άκρο αντίθετο με αυτούς και χαίρομαι που ανήκεις στους πραγματικά πιστούς.

ΥΓ. Θα σου πρότεινα να μην πετάς υποννούμενα για χαμηλή νοημοσύνη. Χάνεις το δίκιο σου και προσβάλλεις.

Φυσικα και δεν τα αποδεχομαι ολα αυτα. Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω, οτι επειδη καποιοι δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους δεν σημαινει πως οποιος πηγαινει στο ναο αποδεχεται και συμφωνει σε ολα αυτα. Υπαρχουν τοσοι αλλοι που πραγματικα πιστευουν, απλα οσοι θελετε να πατε κοντρα στη θρησκεια βρισκετε τετοια παραδειγματα και τα πασαρετε σαν καθολικοτητα Ειναι σαν να μου λες οτι οποιος πηγαινει καραισκακη ειναι σαν να αποδεχεται τους φονους που εκανε ο εγκληματιας Μαρινακης. Εχει λογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Για την ακρίβεια ποτέ δεν πίστεψα. Πάντα ήμουν λάτρης του ορθού λόγου, της λογικής και της επιστήμης.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει ανώτερη δύναμη και δεν θα το πιστεύω μέχρι να βρούμε εξωγήινους ανώτερους πολιτισμικά. Δεν έχω κάποιον λόγο να το πιστέψω. Είμαι κυρίαρχος της ζωής μου, κι όπως λέει κι ο Mensutra έχω τον πλήρη έλεγχό της. Η τύχη δεν καθορίζεται από τίποτα άλλο παρά γεγονότα που σχετίζονται με την ζωή μου. Δεν ήθελε κανένας θεός να εγγραφώ στο ischool, ούτε να μαι Έλληνας, ούτε να αρρωσταίνω εύκολα. Έτσι έγινε επειδή η φύση όρισε από γεγονότα που καθορίζονται από τους νόμους της φύσης και το φυσικό της ανθρώπινης παρέμβασης.

Θεωρώ την θρησκεία πρόληψη που απέμεινε από το σκοτεινό παρελθόν. Την θεωρώ εμπόδιο για την φυσική εξέλιξη του ανθρώπου και την πραγματική "θέωση". Την θεωρώ ανίκανη να καθιερώσει την πραγματική "πίστη" σε αρετές. Τυχαίο που τα πιο εξελιγμένα κράτη είναι ανεξάρτητα από θρησκείες, όπως οι ΗΠΑ και η Γαλλία; Καθόλου.

Έλυσε η θρησκεία τα προβλήματα της ανθρωπότητας; Όχι. Καιρός λοιπόν να εκσυγχρονιστούμε και να αφήσουμε την επιστήμη να κάνει την δουλειά της. Την επιστήμη, η οποία έχει ήδη καταρρίψει την πλειοψηφία αυτών που διδάσκει η θρησκεία και κατάφερε να ενώσει τον παγκόσμιο πληθυσμό, να βελτιώσει τις συνθήκες ζωής και να αποβάλει αυτό το καθημερινό αίσθημα φόβου του πρωτόγονου ανθρώπου για την επιβίωσή του. Γιατί ακόμη και σε αυτόν τον αμφίρροπο και καπιταλιστικό κόσμο, έχεις περισσότερες πιθανότητες μακροζωίας και καλής ζωής από αυτές εποχών μεσαίωνα.

Έχει κι η επιστήμη αρνητικά; Σαφώς - τίποτα δεν είναι τέλειο. Όμως εδώ υπάρχει μία ακόμη σημαντική διαφορά: η επιστήμη έχει λύσεις στα προβλήματα που δημιουργεί. Η θρησκεία, πάλι, όχι.

Αγαπητοί ένθεοι: Όταν έχετε θέματα υγείας ποιος σας σώζει; Κάποιος θεός; Ή μήπως το έργο κάποιων ανθρώπων, των γιατρών, των φαρμακοποιών, των βιολόγων;

Πιστεύει ο καθείς ότι θέλει, αφού μας το επιτρέπει και το σύνταγμά μας. Εγώ πάντως δεν είμαι ανεξίθρησκος και το παραδέχομαι. Χαίρομαι να βλέπω την ενίσχυση και αύξηση των αθέων και την μείωση των ένθεων, όπως πονάω όταν βλέπω στο πιο πρωτοποριακό κράτος που υπήρξε ποτέ, το Ηνωμένο Βασίλειο, συγκυβέρνηση Συντηρητικών - Προληψιακών της Βόρειας Ιρλανδίας.

Αν κάτι για μένα πρέπει να μείνει από την θρησκεία είναι οι αρετές που διδάσκει, αν και προς το παρόν αποδεικνύονται πως οι χώρες που απομακρύνονται από αυτές είναι και οι πιο επιτυχημένες.

Είμαι φανατικός; Ίσως. Προσέβαλα; Πιθανόν. Πιστεύ όμως πως ήρθε ο καιρός πια να επικρατήσουν οι άθεοι, έτσι να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό.

Φυσικα και δεν τα αποδεχομαι ολα αυτα. Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω, οτι επειδη καποιοι δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους δεν σημαινει πως οποιος πηγαινει στο ναο αποδεχεται και συμφωνει σε ολα αυτα. Υπαρχουν τοσοι αλλοι που πραγματικα πιστευουν, απλα οσοι θελετε να πατε κοντρα στη θρησκεια βρισκετε τετοια παραδειγματα και τα πασαρετε σαν καθολικοτητα Ειναι σαν να μου λες οτι οποιος πηγαινει καραισκακη ειναι σαν να αποδεχεται τους φονους που εκανε ο εγκληματιας Μαρινακης. Εχει λογικη?
Ναι έχει. Όταν υποστηρίζεις τον Ολυμπιακό την πιο βρώμικη ομάδα της Ελλάδας είναι σαν να μην σε ενδιαφέρουν τα εγκλήματα που έκανε. Ούτε φυσικά και το πως έβγαλε τα λεφτά του ο Μαρινάκης και τα έδωσε για να φτιαχτεί η ομάδα. Έτσι όμως με τα λεφτά από τα εισιτήριά που δίνεις είναι σαν να υποστηρίζεις το έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τυχαίο που τα πιο εξελιγμένα κράτη είναι ανεξάρτητα από θρησκείες, όπως οι ΗΠΑ και η Γαλλία; Καθόλου.

Δεν ξέρω σε ποιον πλανητη αναφερεσαι εσυ αλλα στο δικο μας οι ΗΠΑ ειναι το πιο βαθεια θρησκευομενο δυτικο κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top