Ισπανικά

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
https://www.biblionet.gr/book/173321/Σπάθη,_Αγλαΐα/Ισπανική_γραμματική_στα_ελληνικά
Για δες αυτό!Είναι στα Ελληνικά κι έχει βοηθήσει πολύ κόσμο...αναλύει επαρκώς τα γραμματικά φαινόμενα και σου ξεδιαλύνει απορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
https://www.biblionet.gr/book/173321/Σπάθη,_Αγλαΐα/Ισπανική_γραμματική_στα_ελληνικά
Για δες αυτό!Είναι στα Ελληνικά κι έχει βοηθήσει πολύ κόσμο...αναλύει επαρκώς τα γραμματικά φαινόμενα και σου ξεδιαλύνει απορίες!

Πολύ ενδιαφέρον!!!:clapup:
Ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θελω να μαθω ισπανικα. Κλαψ. Χρονο προς ωρας δεν εχω. Αλλα θελωωω!!! Ρε παιδια, σε ποσα χρονια θα εχω το αντιστοιχο prof? Ξερω γαλλικα απταιστα. Λετε σε 3 χρονακια να τα καταφερω ή φρουδες ελπιδες;
Κι αντε να βρεις καλο δασκαλο. Δεν ξερω κανεναν. Μηπως σε φροντ να υπαρχει και interaction ειναι καλυτερα; Για πειτε οσοι ομιλειτε την θεική αυτη παθιαρικη, ιδιαιτερη και στυλατη γλωσσα! :D

Γνωρίζεται κάποιο καλό βιβλίο για γραμματική;

*κάνω μαθήματα μόνη μου μέσω internet άρα δεν πηγαίνω σε κάποιο φροντιστήριο,ούτε σε ιδιαίτερα.
Πως; Θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες; Που μπαινεις και πως γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Θελω να μαθω ισπανικα. Κλαψ. Χρονο προς ωρας δεν εχω. Αλλα θελωωω!!! Ρε παιδια, σε ποσα χρονια θα εχω το αντιστοιχο prof? Ξερω γαλλικα απταιστα. Λετε σε 3 χρονακια να τα καταφερω ή φρουδες ελπιδες;
Κι αντε να βρεις καλο δασκαλο. Δεν ξερω κανεναν. Μηπως σε φροντ να υπαρχει και interaction ειναι καλυτερα; Για πειτε οσοι ομιλειτε την θεική αυτη παθιαρικη, ιδιαιτερη και στυλατη γλωσσα! :D


Πως; Θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες; Που μπαινεις και πως γινεται;

Αν ξέρεις άπταιστα γαλλικά σίγουρα με 3 χρόνια τα καταφέρνεις μια χαρά!!Δες μερικά πολύ καλά σαιτ:
https://www.castellano.gr/
https://www.spanishdict.com/
https://culturealley.com/
https://www.langmaster.com/comen/spanish/home.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Αν ξέρεις άπταιστα γαλλικά σίγουρα με 3 χρόνια τα καταφέρνεις μια χαρά!!Δες μερικά πολύ καλά σαιτ:
https://www.castellano.gr/
https://www.spanishdict.com/
https://culturealley.com/
https://www.langmaster.com/comen/spanish/home.htm

Σε ευχαριστω! Να σε ρωτησω αν γνωριζεις... Σε 3 χρονια με ποσες ωρες μαθημα και διαβασμα την εβδομαδα λες να το παρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Να σε ρωτησω αν γνωριζεις... Σε 3 χρονια με ποσες ωρες μαθημα και διαβασμα την εβδομαδα λες να το παρω?
Εντελώς φιλικά, ξεκίνησε να δεις πως θα σου φανούν και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Το σημαντικό είναι να μάθεις τη γλώσσα, σε ένα, σε δύο, σε τρία, σε δέκα χρόνια λίγη σημασία έχει. Το να πάρεις το Γ2 σε Χ χρόνια χωρίς το πιστοποιητικό να ανταποκρίνεται στις γνώσεις σου μικρή αξία θα έχει. Για αυτό και μην πιστεύετε διαφημιστικά τεχνάσματα φροντηστηρίων τύπου ''Β2 σε 4 μήνες από το μηδέν'' και λοιπές αηδίες. Κοιτάξτε να μάθετε τη γλώσσα, ο χρόνος είναι διαφορετικός για κάθε άτομο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Και σε τελική ανάλυση αν πάτε κάπου να δουλέψετε και σας χρειαστεί η γλώσσα, τις γνώσεις σας θα δουν και όχι ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Σας διαβεβαιώ ότι και Γ2 να έχετε χωρίς να ξέρετε να αρθρώσετε λέξη, θα πάρετε πόδι πολύ γρήγορα και όχι άδικα. Ένα πιστοποιητικό δεν είναι η αρχή και το τέλος του κόσμου, μην τρελαίνεστε. Ξεκινήστε τη γλώσσα και όπου σας βγάλει, εγώ έτσι λειτουργώ και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, και με όσους εργοδότες έχω υπάρξει, έχουν εκτιμήσει πολύ τις γνώσεις μου πέρα από ένα απλό πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Εντελώς φιλικά, ξεκίνησε να δεις πως θα σου φανούν και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Το σημαντικό είναι να μάθεις τη γλώσσα, σε ένα, σε δύο, σε τρία, σε δέκα χρόνια λίγη σημασία έχει. Το να πάρεις το Γ2 σε Χ χρόνια χωρίς το πιστοποιητικό να ανταποκρίνεται στις γνώσεις σου μικρή αξία θα έχει. Για αυτό και μην πιστεύετε διαφημιστικά τεχνάσματα φροντηστηρίων τύπου ''Β2 σε 4 μήνες από το μηδέν'' και λοιπές αηδίες. Κοιτάξτε να μάθετε τη γλώσσα, ο χρόνος είναι διαφορετικός για κάθε άτομο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Και σε τελική ανάλυση αν πάτε κάπου να δουλέψετε και σας χρειαστεί η γλώσσα, τις γνώσεις σας θα δουν και όχι ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Σας διαβεβαιώ ότι και Γ2 να έχετε χωρίς να ξέρετε να αρθρώσετε λέξη, θα πάρετε πόδι πολύ γρήγορα και όχι άδικα. Ένα πιστοποιητικό δεν είναι η αρχή και το τέλος του κόσμου, μην τρελαίνεστε. Ξεκινήστε τη γλώσσα και όπου σας βγάλει, εγώ έτσι λειτουργώ και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, και με όσους εργοδότες έχω υπάρξει, έχουν εκτιμήσει πολύ τις γνώσεις μου πέρα από ένα απλό πιστοποιητικό.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Άρα μην κοιτάνε τον χρόνο αλλά τις γνώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδια, με ποιο πτυχιο της ισπανικης βγαζεις αδεια διδασκαλιας; Καποτε ηταν το θερβαντες. Ισχυει ακομα; Προσεξτε ομως, οχι επαρκεια, αλλα αδεια. Αλλαξε και χρειαζεται πτυχιο ισπ φιλολογιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Απο ισπανική φιλολογία ναι,από το Θερβάντες δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι αυτοδίδακτη και σκέφτομαι μέχρι του χρόνου να δώσω το Β1 επίπεδο. Ποια σχετικά θεωρούνται τα καλύτερα πτυχία και τι βαθμό δυσκολίας έχουν; επίσης ποια βιβλία χρησιμοποιούσατε ή χρησιμοποιήτε; Εγώ προς το παρών έχω το nuevo espanol 2000 nivel elemental . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valeria G1

Νεοφερμένος

Η Valeria G1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οσον αφορα τα πτυχια ,το cervantes αναγνωριζεται στο εξωτερικο,αλλα ειναι πιο δυσκολο απο το κρατικο.Το κρατικο αναγνωριζεται μονο στην Ελλαδα ,ομως ειναι πιο ευκολο,γιατι ειναι διαβαθμισμενο κ η εξεταση του ειναι πιο φιλικη.Το πιο ειναι το καλυτερο ειναι σχετικο.Εξαρταται απο τη χρηση που θελει να κανει ο καθενας.Οσον αφορα το βιβλιο,εγω οταν ημουν στο επιπεδο σου ειχα το encuentros και το en practica nivel intermedio (το πρασινο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, θα ξεκινησω Ισπανικα τον Σεπτεμβιοοο! :clapup: :inlove:
Εκανα λιγο Γαλλικα, τα παρατησα και κανω απο το σχολειο οτι κανουμε, το Δεκεμβριο ξεκινησα Ιταλικα και τα λατρεψαα! :inlove: Τι λετε, θα μου φανουν ευκολα τα Ισπανικα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να εστιάσεις σε 1-2 γλώσσες κι όχι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο
Και χρήματα χαλάς και -μάλλον- δεν αποκτάς γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να εστιάσεις σε 1-2 γλώσσες κι όχι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο
Και χρήματα χαλάς και -μάλλον- δεν αποκτάς γνώσεις.

Τωρα εστιαζω στα Αγγλικα/Ιταλικα, απλα θελω και Ισπανικα, εσυ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε Β2 στα ιταλικά. Μπερδευόταν απίστευτα και έκανε μιξάρισμα των λέξεων από τις 2 γλώσσες σε κάθε πρόταση. Ναι, καταλάβαινε καλύτερα και κάποιους κανόνες και τις λέξεις, αλλά το μπέρδεμα μπέρδεμα.
Αν σου αρέσουν τα ιταλικά, επικεντρώσου σε αυτά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο. Αν ξεκινήσεις ισπανικά έχοντας προβάδισμα ουσιαστικά ένα εξάμηνο στα ιταλικά, θα μπλεχτείς πολύ άσχημα...Είσαι και μικρή ακόμα, καλά να είσαι και έχεις πολύ χρόνο και για άλλες ξένες γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε Β2 στα ιταλικά. Μπερδευόταν απίστευτα και έκανε μιξάρισμα των λέξεων από τις 2 γλώσσες σε κάθε πρόταση. Ναι, καταλάβαινε καλύτερα και κάποιους κανόνες και τις λέξεις, αλλά το μπέρδεμα μπέρδεμα.
Αν σου αρέσουν τα ιταλικά, επικεντρώσου σε αυτά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο. Αν ξεκινήσεις ισπανικά έχοντας προβάδισμα ουσιαστικά ένα εξάμηνο στα ιταλικά, θα μπλεχτείς πολύ άσχημα...Είσαι και μικρή ακόμα, καλά να είσαι και έχεις πολύ χρόνο και για άλλες ξένες γλώσσες!

Μαλιστα, ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Για πείτε, είναι εύκολη γλώσσα;
Πόσα χρόνια χρειάζονται -με χαλαρό διάβασμα- για το ανώτερο πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Define "χαλαρό διάβασμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Define "χαλαρό διάβασμα".
Ως φοιτητής, να μην σκοτώνεσαι κιόλας εννοώ λες και δίνεις εξετάσεις αλλά αργά και σταθερά να προχωράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top