Χημικό-Βιολογικό και επαγγελματική αποκατάσταση

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όχι, τώρα δίνω πανελλήνιες αλλά μου αρέσει πολύ και πιθανόν να το δηλώσω. Έχω γνωρίσει χημικούς που έχουν δουλέψει σε όλες τις παραπάνω επιλογές εκτός από το χημειο του κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ξέρεις αν θα εχω πρόβλημα αν με το καλό περάσω επειδή είμ τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα χρειαστεί να καλύψεις κάποια κενά με δική σου προσπάθεια γιατί τα μαθήματα ξεκινάνε από αρκετά υψηλό επίπεδο. Στην β λυκείου τη κατεύθυνση ήσουν?
Έχω την εντύπωση ότι κάποια πανεπιστήμια κάνουν φροντιστήρια σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ξέρεις αν θα εχω πρόβλημα αν με το καλό περάσω επειδή είμ τεχνολογικη?

Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα χρειαστεί να καλύψεις κάποια κενά με δική σου προσπάθεια γιατί τα μαθήματα ξεκινάνε από αρκετά υψηλό επίπεδο. Στην β λυκείου τη κατεύθυνση ήσουν?
Έχω την εντύπωση ότι κάποια πανεπιστήμια κάνουν φροντιστήρια σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος

Φροντιστηρια δεν γινονται ,θα πρεπει να καλυψεις τα κενα μονη σου .Κατι το οποιο δεν ειναι δυσκολο ειδικα το πρωτο ετος δεν θα εχεις βαρυ προγραμμα και θα εχεις αρκετο ελευθερο χρονο για να ασχοληθεις αν θες .Οποτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ξέρεις αν θα εχω πρόβλημα αν με το καλό περάσω επειδή είμ τεχνολογικη?

Kαλό για σένα, είναι να συνηθίσεις στην ιδέα ότι δεν θα ξαναζήσεις τη λυκειακή νοοτροπία. Πρέπει να μάθεις να μαθαίνεις μόνη σου από δικές σου πηγές στη βιβλιογραφία (ελληνική ή ξενόγλωσση). Κάποια στιγμή π.χ. σε μεταπτυχιακό επίπεδο αν συνεχίσεις μετά από πολλά χρόνια, θα αναγκαστείς. Μετά την Γ' λυκείου, κανείς δεν θα καθίσει να σου μάθει τα κενά σου. Βέβαια υπάρχει η λύση του Πανεπιστημιακού φροντιστηρίου (όπως του λυκειακού φροντιστηρίου), αλλά προσωπικά είμαι ενάντιος σε μια τέτοια λογική. Ξέρω ότι πολλοί φοιτητές κάνουν αλλά το κρύβουν, επειδή θέλουν να δείχνουν ότι τελειώνουν το Πανεπιστήμιο με δικό τους διάβασμα και προσπάθεια. Ο καθένας όπως μπορεί. Όμως, αν έχεις όρεξη μέχρι και αστροφυσική μπορείς να μάθεις. Η πρόταση "είμαι τεχνολογική" δεν έχει κάποια βάση λογικής για το Πανεπιστήμιο (ο καθηγητής Πανεπιστημίου δεν δίνει σημασία ή μάλλον αγνοεί την εν λόγω κατεύθυνση). :P Καλή επιτυχία και καλό κολύμπι στον ωκεανό γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα χρειαστεί να καλύψεις κάποια κενά με δική σου προσπάθεια γιατί τα μαθήματα ξεκινάνε από αρκετά υψηλό επίπεδο. Στην β λυκείου τη κατεύθυνση ήσουν?
Έχω την εντύπωση ότι κάποια πανεπιστήμια κάνουν φροντιστήρια σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος

Θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ειχα μια γνωστη μου που περασε χημικο απο τεχνολογικη αφου πρωτα ειχε παει θετικη.
Να δινεις βαση ακομα και στη χημεια γενικης παιδειας αν πας ακομα σχολειο.Αν με το καλο περασεις να παρεις η να δανειστεις απο φιλους τα βιβλια χημειας και βιολογιας κατευθυνσης η ισως και καποιο βοηθημα του σαλτερη αν δεν κανω λαθος που τα αναλυει ολα πολυ καλα.Να αρχιζεις απο το πρωτο ετος να τα διαβαζεις παραλληλα με το πανεπιστημιο .Παντως μην νομιζεις οτι και αυτοι απο την θετικη θα τα περνανε ολα τα μαθηματα με την πρωτη!!:P (Αν μπορεις στην γ λυκειου παρε την κατευθυνση που εχει ηλεκτροχημεια αν θυμαμαι θα σε βοηθησει καλυτερα απο το να παρεις καποιο αλλο αφου θες χημικο!)Αν καλυψεις αυτες τις γνωσεις νωρις μετα δεν θα εχεις προβλημα οποτε ολα τα υπολοιπα θα ειναι καθαρα θεμα δικου σου διαβασματος.Πχ ειχα πιασει ενα βιβλιο οργανικης χημικου, β εξαμηνου νομιζω, και πολλα κεφαλαια ηταν βασισμενα απο την χημεια θετικης β λυκειου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντησεις!είμ ήδη γ λυκειου..τέλος πάντων ας γράψω πρώτα και θα δω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
1. Σε εργοστάσια όπως βιομηχανίες τροφίμων, φαρμάκων, χρωμάτων, καλλυντικων και ότι άλλο χημικό μπορείς να φανταστείς. Εκεί έχουν ανταγωνισμό απο χημικούς μηχανικούς και φαρμακοποιους αλλά ο χημικός μου λέει (δεν ξέρω πόσο αντικειμενικο είναι αυτό :-P ) ότι προτιμώνται οι χημικοί επειδή έχουν τις περισσότερες γνώσεις πάνω στην χημεία.
2. Σε ερευνητικά κέντρα. Εδώ στην Πάτρα για παράδειγμα έχουμε το ειχεμηθ. Εχω πάει και οο συνθήκες φαίνονται πολύ καλές
3. Στο χημειο του κρατους
4. Καθηγητής δευτεροβαθμιας ή τριτοβάθμιας (Το δεύτερο θέλει μέσο)
5. Ως oινοποιος
www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=267

Ένας χημικός μπορεί να μπει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση όπως μπορεί ο κάθε απόφοιτος από κάθε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Φυσικά πρέπει να έχει PhD από κάποιο αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο και κάποια δημοσιευμένα άρθρα σε επιστημονικές εφημερίδες ή περιοδικά. Οι άλλες ειδικές προϋποθέσεις δημοσιεύονται στις προκηρύξεις.
Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να έχεις μέσο, αλλά γνωριμίες. Και φυσικά την απαιτούμενη γνώση. Αν δεν έχεις το δεύτερο, δεν μπαίνεις. Συνήθως όσοι έχουν PhD και ενδιαφέρονται για ακαδημαϊκή καριέρα προσλαμβάνονται ως GTAs ( Graduate Teaching Assistants ) στο πανεπιστήμιο στο οποίο κάνουν τη διατριβή τους. Στην Ελλάδα, οι GTAs δεν πληρώνονται πια. Έτσι ξεκινούν οι ουσιαστικές γνωριμίες που μπορούν να σε προωθησουν, αλλά όχι να σε χώσουν κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ακριβώς, αυτό εννοούσα με το μέσοΟυσιαστικά πρέπει με το που μπεις να γλειφεις. Και αν τύχει και μαλώσεις με τον καθηγητή ή δεν έχεις πια την οικονομική δυνατότητα να δουλεύεις αφιλοκερδώς?
Ο χημικός στο σχολείο δούλευε 15 χρόνια στο ΙΤΕ, ήταν κριτης σε περιοδικό δημοσιευσεων και είχε και ο ίδιος δημοσιεύσεις εννοείται και ότανέκανε αίτηση για να μπει ως καθηγητής στην φαρμακευτική του είπαν ότι απορρίπτεται λόγω υπερβολικων προσόντων.
όσο οι καθηγητές καθορίζουν ποιοι θα μπαίνουν αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει
Κανονικά θα έπρεπε να αρκεί μόνο το δεύτερο, η γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsa04

Νεοφερμένος

Ο Katsa04 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Που μπορεί να εργαστεί ένας χημικός; Αξίζει να σπουδάσω χημεία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Που μπορεί να εργαστεί ένας χημικός; Αξίζει να σπουδάσω χημεία;
Αν εισαι της ακριβειας η χημεια ειναι εξαιρετικη επιστημη και χωρις ανταγωνιστη.
Υλη = Χημεια

στο επισυναπτομενη αρχειο ειναι η απασχοληση σε δυσκολους καιρους (2017) , τωρα εχει βελτιωθει.
 

Συνημμένα

  • ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2017.pdf
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 109
Top