Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
συν (10π/15 + π/6) = συν (2π/3 + π/6) = συν (4π/6 + π/6) = συν (5π/6) = συν (π - π/6) = -συν (π/6) = -ρίζα(3) /2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μεσα στις ακρες πρεπει αν τα γνωριζουμε γιατι αν εχεις παρατηρησει τα εχουν βαλει κατα καιρους στο 1ο θεμα ειτε πολλαπλη επιλογη ειτε σωστο λαθος.
Επισης μπορει σε μια ασκηση να σε ρωτησει με βαση το μηκος κυματος που εχεις βρει σε ποιο φασμα ανηκει.

Χμμ... εντάξει. Δεν θα προλάβω να τα μάθω για αύριο που γράφουμε, αλλά θα τα μάθω. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τα νούμερα των κυμάτων από το φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας πρέπει να τα ξέρουμε απ' έξω;
Οπωσδήποτε πρέπει να ξέρετε απέξω τη σειρά των ακτινοβολιών και τα όρια του ορατού φωτός (400 - 700nm).

Για τα υπόλοιπα, αρκεί να ξέρετε τα μήκη κύματος στο περίπου. Αυτό είναι εύκολο αν σκεφτόμαστε το πώς παράγονται. Για παράδειγμα: η κεραία ενός ραδιοφωνικού σταθμού έχει μήκος κάποια μέτρα, οι ακτίνες Χ παράγονται στα άτομα, οι ακτίνες γάμα στους πυρήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ τα είχα κωδικοποιήσει έτσιι:

258,64,3,6,9,156,5 και 0,0,1,2,3,6,9 αντιστοιχούν σε 258*10^0 , 64*10^0, 3*10^(-1) ... 5*10^(-9) m

Έμαθα τα 7+7=14 νουμεράκια και καθάρισα με το φάσμα της ακτινοβολίας. :D

Και, θυμάμαι, είχε πέσει πολλαπλής πέρσι με αυτά. Οπότε, μπαίνουν σε εξετάσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ε, εντάξει τα ψιλοέμαθα, δεν είναι και τόσο δύσκολα. Το θέμα είναι ότι σε 2 ώρες θα τα έχω ξεχάσει. Το πολύ-πολύ τα διαβάζω το πρωί, μόλις πάω τα γράφω στο πρόχειρο και αν μου χρειαστούν τα έχω.
Να μάθω και για κάθε χρώμα ξεχωριστά; Αυτό είναι το μόνο δύσκολο.

Edit: Ιονίζουσες ακτινοβολίες τι σημαίνει στο σχήμα σου, Δία; Κάτι πρέπει να κάναμε στης Γενικής, αλλά δεν έχω ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Edit: Ιονίζουσες ακτινοβολίες τι σημαίνει στο σχήμα σου, Δία; Κάτι πρέπει να κάναμε στης Γενικής, αλλά δεν έχω ιδέα.

Η ιονίζουσα ακτινοβολία είναι ακτινοβολία υψηλής ενέργειας που μπορεί να προκαλέσει ιονισμό, να φορτίσει δηλαδή την ύλη διώχνοντας ηλεκτρόνια από τα άτομα δημιουργώντας ιόντα, καθώς και να σπάσει τους δεσμούς των χημικών ενώσεων. Θεωρείται επικίνδυνη για τους ζωντανούς οργανισμούς καθώς μπορεί να προκαλέσει καρκίνο με την αλλοίωση των μορίων DNA. Η πιο διεισδυτική ιονίζουσα ακτινοβολία είναι η ηλεκτρομαγνητική και η ακτινοβολία νετρονίων, τα οποία έχουν ουδέτερο φορτίο και δεν αντιδρούν ηλεκτρικά με τα άτομα της ύλης. Ιονίζουσα ακτινοβολία είναι:

  1. Υπεριώδης ακτινοβολία
  2. Ακτίνες Χ
  3. Ακτίνες γ
  4. Ακτινοβολία άλφα
  5. Ακτινοβολία βήτα
  6. Ακτινοβολία νετρονίων που έχουν υψηλές ταχύτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Η ιονίζουσα ακτινοβολία είναι ακτινοβολία υψηλής ενέργειας που μπορεί να προκαλέσει ιονισμό, να φορτίσει δηλαδή την ύλη διώχνοντας ηλεκτρόνια από τα άτομα δημιουργώντας ιόντα, καθώς και να σπάσει τους δεσμούς των χημικών ενώσεων. Θεωρείται επικίνδυνη για τους ζωντανούς οργανισμούς καθώς μπορεί να προκαλέσει καρκίνο με την αλλοίωση των μορίων DNA. Η πιο διεισδυτική ιονίζουσα ακτινοβολία είναι η ηλεκτρομαγνητική και η ακτινοβολία νετρονίων, τα οποία έχουν ουδέτερο φορτίο και δεν αντιδρούν ηλεκτρικά με τα άτομα της ύλης. Ιονίζουσα ακτινοβολία είναι:

  1. Υπεριώδης ακτινοβολία
  2. Ακτίνες Χ
  3. Ακτίνες γ
  4. Ακτινοβολία άλφα
  5. Ακτινοβολία βήτα
  6. Ακτινοβολία νετρονίων που έχουν υψηλές ταχύτητες

Thanks για την απάντηση.

Και άλλη ερώτηση: Μικρότερη ροπή αδράνειας, δεν σημαίνει -μπακάλικα- ότι μια ροπή αναγκάζει ένα σώμα να περιστραφεί "πιο εύκολα" σε σχέση με ένα άλλο μεγαλύτερης ροπής αδράνειας;
Γιατί ένας δακτύλιος να έχει μεγαλύτερη ροπή αδράνειας από έναν δίσκο; Ή δεν έχει; :confused:
Γνωρίζω για την απόδειξη. Απλώς δεν μου "κολλάει".

Edit: Όταν δυο σώματα αφήνονται από κεκλιμένο επίπεδο, αυτό που καθορίζει ποιο θα φτάσει πρώτο δεν είναι ουσιαστικά ο συντελεστής της ροπής αδράνειάς του; Εφ' όσον από τις εξισώσεις απλοποιούνται τα m και τα R;
Μπορώ να συμπεράνω ότι όσα σώματα έχουν ίδιο συντελεστή ροπής αδράνειας (π.χ. 2/5) φτάνουν στο ίδιο χρόνο στη βάση κεκλιμένου επιπέδου; Ή δεν ισχύει αυτό;

Edit2: Αυτό θεωρείται επαρκής εξήγηση για το Doppler; Δεν χρειάζεται να ξέρω αναλυτικά ό,τι γράφει στο βιβλίο;
https://i.imgur.com/ngThDer.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και άλλη ερώτηση: Μικρότερη ροπή αδράνειας, δεν σημαίνει -μπακάλικα- ότι μια ροπή αναγκάζει ένα σώμα να περιστραφεί "πιο εύκολα" σε σχέση με ένα άλλο μεγαλύτερης ροπής αδράνειας;
Γιατί ένας δακτύλιος να έχει μεγαλύτερη ροπή αδράνειας από έναν δίσκο; Ή δεν έχει; :confused:
Γνωρίζω για την απόδειξη. Απλώς δεν μου "κολλάει".

Edit: Όταν δυο σώματα αφήνονται από κεκλιμένο επίπεδο, αυτό που καθορίζει ποιο θα φτάσει πρώτο δεν είναι ουσιαστικά ο συντελεστής της ροπής αδράνειάς του; Εφ' όσον από τις εξισώσεις απλοποιούνται τα m και τα R;
Μπορώ να συμπεράνω ότι όσα σώματα έχουν ίδιο συντελεστή ροπής αδράνειας (π.χ. 2/5) φτάνουν στο ίδιο χρόνο στη βάση κεκλιμένου επιπέδου; Ή δεν ισχύει αυτό;

Θυμίζω ότι η ροπή αδράνειας είναι το περιστροφικό ανάλογο της μάζας. Η φυσική σημασία της ροπής αδράνειας σχετίζεται με την ικανότητα που έχουν τα σώματα να αντιστέκονται δηλαδή σε μεταβολές της περιστροφικής τους κατάστασης. Όσο μεγαλύτερη ροπή αδράνειας έχει ένα σώμα, τόσο δυσκολότερα περιστρέφεται.

Ιδίσκου = 1/2. Μ. R²
Ιδακτυλίου = Μ.R²
Θυμίζω: Περισσότερη μάζα πιο απομακρυσμένη από τον άξονα περιστροφής, μεγαλύτερη η ροπή αδράνειας Ι, και επομένως μεγαλύτερη η αντίσταση του σώματος στο να αλλάξει την περιστροφική του κίνηση.

Στο τελευταίο σου ερώτημα, θα σου "απαντήσω" έμμεσα με ένα παράδειγμα:
(Λογικά εννοείς σώματα με ίση Μ και ίδια R, αλλιώς δεν υφίσταται η ερώτησή σου ότι απλοποιείς μάζες και ακτίνες, οπότε το παίρνω ως δεδομένο)

  • Ένα στεφάνι και ένας κύλινδρος και τα δυο µάζας Μ και ακτίνας R κυλούν κατά µήκος κεκλιµένου επιπέδου κλίσης θ από ύψος h.
    Ποιό από τα δυό σώµατα φθάνει στη βάση του κεκλιµένου επιπέδου µε την µεγαλύτερη κινητική ενέργεια;
    (Α) Στεφάνι (Β) Κύλινδρος (Γ) Ίδια ΚΕ

    Σωστή απάντηση: (γ)


  • Ένα στεφάνι και ένας κύλινδρος και τα δυο µάζας Μ και ακτίνας R κυλούν κατά µήκος κεκλιµένου επιπέδου κλίσης θ από ύψος h.
    Ποιo από τα δυό σώµατα φθάνει στη βάση του κεκλιµένου επιπέδου µε την µεγαλύτερη ταχύτητα;
    (Α) Στεφάνι (Β) Κύλινδρος (Γ) Ίδια ΚΕ

    Σωστή απάντηση: (β)
[ Tip: Κύλινδρος -> Ι = 1/2. Μ. R² και Στεφάνι -> Ι = Μ.R² ]

Αιτιολόγηση:
Τη στιγμή που ο κύλινδρος (πχ) φτάνει στο κατώτερο σημείο του κεκλιμένου επιπέδου, η αρχική δυναμική του ενέργεια U έχει μετατραπεί σε κινητική ενέργεια K μετ λόγω της μεταφορικής κίνησης και σε κινητική ενέργεια Κ περ λόγω της περιστροφικής κίνησης:
U = K μετ + Κ περ
Μ g h = 1/2. Μ. ucm² + 1/2. Ι. ω²
Μ g h = 1/2. Μ. ucm² + 1/4. Μ. R². ω²
gh = 1/2. ucm² + 1/4. R². ω² (1)

Κμετ/Κπερ = 2
Τη στιγμή που το στεφάνι (πχ) φτάνει στο κατώτερο σημείο του κεκλιμένου επιπέδου, η αρχική δυναμική του ενέργεια U έχει μετατραπεί σε κινητική ενέργεια K' μετ λόγω της μεταφορικής κίνησης και σε κινητική ενέργεια Κ' περ λόγω της περιστροφικής κίνησης:
U = K 'μετ + Κ 'περ
Μ g h = 1/2. Μ. u'cm² + 1/2. Ι'. ω'²
Μ g h = 1/2. Μ. u'cm² + 1/2. Μ. R². ω²
gh = 1/2. u'cm² + 1/2. R². ω'² (2)

Κ'μετ/Κ'περ = 1
(1), (2) -> ucm² + 1/2. R². ω² = u'cm² +R². ω'²
ucm² + 1/2. ucm² = u'cm² + u'cm²
3/2. ucm² = 2 u'cm²
ucm = (2ρίζα3)/3 u'cm -> ucm > u'cm ( δηλαδή uκυλ > uστεφ )


Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις πως για τα δύο σώματα για τα οποία μιλάς, ισχύει ότι μπορούν να φτάσουν ταυτόχρονα στη βάση του κεκλιμένου, αν μιλάμε όμως για ίδια γωνία θ και ίδιο είδος σώματος (πχ διαφορετικοί κύλινδροι, διαφορετικές σφαίρες κλπ).
[στο παράδειγμα μας πχ μιλάγαμε για διαφορετικά είδη σωμάτων τα οποία έχουν ίδια όμως Μ,R: στεφάνι, κύλινδρος, και τα οποία δε φτάνουν στη βάση του κεκλιμένου ταυτοχρόνως]
Η σταθερή επιτάχυνση αcm που θα αποκτήσει κατά την κύλισή του κάθε σώμα, δεν εξαρτάται ωστόσο ούτε από τη μάζα, ούτε από την ακτίνα του, όπως εύκολα αλλά λανθασμένα θα μπορούσε κανείς να συμπεράνει. Συγκεκριμένα: αcm = gημθ / k +1 , όπου k ο συντελεστής της ροπής αδράνειας.

Λογικά, σε κάλυψα. Κατάλαβες τώρα τι παίζει με τα κεκλιμένα και τις ροπές αδράνειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ωραίος τύπος ο τελευταίος. Μου άρεσε :)
Για την πρώτη μου ερώτηση, απλά είχα μπερδευτεί. Θεώρησα ότι μια συμπαγής σφαίρα έχει μεγαλύτερη ροπή αδράνειας από μια κοίλη. Βλακεία μου.
Για το δεύτερο, αν και η ερώτηση μου προέκυψε από άλλο είδος άσκησης, τώρα κατάλαβα και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Συμπαγής σφαίρα: Ι = 2/5. Μ. R²
Σφαιρικός φλοιός: Ι = 2/3. Μ. R²

Τον τελευταίο τύπο που ανέφερα, δε χρειάζεται να τον μάθεις/αποστηθίσεις. Προκύπτει εύκολα από τη μελέτη κύλισης χωρίς ολίσθηση ενός σώματος σε κεκλιμένο επίπεδο.

Για το edit2 που είδα τώρα, οφείλεις να ξέρεις ότι λέει το σχολικό. Από τη στιγμή που το σχολικό εξηγεί αναλυτικά πώς βγαίνουν τα πρόσημα, έτσι πρέπει να τα γνωρίζεις και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά (εσύ ή οποιοσδήποτε) στο Β2. ii του ΟΕΦΕ της Α' φάσης 2015 και να μου πεις γιατί το γράφει έτσι; Εγώ το έγραψα ότι αφού φ=0<=>θ-π/6=0<=>θ=π/6 (αφού η τελική εξίσωση είναι θ + "μικρή" φάση). Οπότε εφθ=Α2ημφ/(Α1 + Α2συνφ) άρα Α2/Α1=ρίζα(3)/3.
Στις λύσεις γιατί γράφει ότι Α1/Α2=ρίζα(3)/3;
(sorry που δεν βάζω link, αλλά πρέπει να πάω για ύπνο. Αύριο γράφω. :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Βατερλό ο ΟΕΦΕ. Από Β σωστά βρήκα μόνο το 1 από τα 3. Δ έλυσα Δ1 και Δ2 i) το έφτασα στα 2/5 της λύσης. Γ το έλυσα όλο, θα δείξει πως τα πήγα. Με λίγη τύχη μπορώ να ελπίζω σε βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Τι επεσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Οταν ειδα 8 σελιδες θεματα ΟΕΦΕ σημερα και στη τελευταια σελιδα την ατακα " Μαθε απο το χθες.Ζησε για το σημερα.Ηλπιζε για το αυριο" (αλμπερτ αινσταιν) μου περασε απο το μυαλο να φυγω..
Αλλα νταξ,τα λυσα ολα και απο διαφορες διασταυρωσεις απαντησεων με αλλους πρεπει να χω μονο 1 Σ/Λ λαθος..
Τα θεματα ισως κατσω να τα γραψω (γιατι δεν μπορω να τα περασω στο πισι).Αν το κανω θα ενημερωσω εδω για οποιον τα θελει να μου στειλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Οταν ειδα 8 σελιδες θεματα ΟΕΦΕ σημερα και στη τελευταια σελιδα την ατακα " Μαθε απο το χθες.Ζησε για το σημερα.Ηλπιζε για το αυριο" (αλμπερτ αινσταιν) μου περασε απο το μυαλο να φυγω..
Αλλα νταξ,τα λυσα ολα και απο διαφορες διασταυρωσεις απαντησεων με αλλους πρεπει να χω μονο 1 Σ/Λ λαθος..
Τα θεματα ισως κατσω να τα γραψω (γιατι δεν μπορω να τα περασω στο πισι).Αν το κανω θα ενημερωσω εδω για οποιον τα θελει να μου στειλει!

Χαχα, γι' αυτό όλοι έλεγαν κάτι για Αϊνστάιν; Δεν το πρόσεξα καν.
Σοβαρά τα έλυσες όλα; Πως σου έφτασε ο χρόνος; Από δυσκολία, εντάξει, δεν ήταν και άσχημα, αλλά ήταν πολλά!

Β θέμα έπεσε μια ακτινοβολία που διαπερνά πλακίδιο, διαγράμματα με φάσεις δύο διαφορετικών κυμάτων και σώμα που κυλίεται χωρίς να ολισθαίνει με δεμένο το κέντρο του σε ελατήριο. Γ θέμα ήταν αρχικά σύνθεση ταλαντώσεων (1η περίπτωση) και στη συνέχεια πλάγια κρούση με βλήμα. Δ θέμα ήταν ένα σύστημα με δύο τροχαλίες και 2 σώματα και έμπλεκε και πομπούς και δέκτες ηχητικών κυμάτων προς το τέλος. Δεν έφτασα μέχρι εκεί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Χαχα, γι' αυτό όλοι έλεγαν κάτι για Αϊνστάιν; Δεν το πρόσεξα καν.
Σοβαρά τα έλυσες όλα; Πως σου έφτασε ο χρόνος; Από δυσκολία, εντάξει, δεν ήταν και άσχημα, αλλά ήταν πολλά!

Εφυγα κυριολεκτικα παρα 2. τα τελευταια 20 λεπτα εκανα το Β2,Γ4,Δ4 τα οποια τα ειχα αφησει για τελος.
Στοχος μου ηταν να βγαλω το Α,Β,Γ θεμα σε 1μιση ωρα και να αφησω 1μιση για το Δ,και εννοειται οτι δεν μπορουσα το αφηνα για τελος και συνεχιζα. Και καπως ετσι τα μαζεψα ολα.
Οτι ηταν πολλα,ηταν!!

btw,θα χω τα θεματα ετοιμα σε 15λεπτα,οποιος θελει ας στειλει πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εφυγα κυριολεκτικα παρα 2. τα τελευταια 20 λεπτα εκανα το Β2,Γ4,Δ4 τα οποια τα ειχα αφησει για τελος.
Στοχος μου ηταν να βγαλω το Α,Β,Γ θεμα σε 1μιση ωρα και να αφησω 1μιση για το Δ,και εννοειται οτι δεν μπορουσα το αφηνα για τελος και συνεχιζα. Και καπως ετσι τα μαζεψα ολα.
Οτι ηταν πολλα,ηταν!!

btw,θα χω τα θεματα ετοιμα σε 15λεπτα,οποιος θελει ας στειλει πμ.

Είσαι γρήγορος :thumbsup:
Και εγώ κάπως έτσι προσπάθησα να το κάνω, αλλά το Γ μου έφαγε λίγο παραπάνω ώρα για κάτι πράξεις που είχα λάθος. Για το Δ κόλλησα στο Δ. i) και μετά δεν μπόρεσα να προχωρήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ανεβαστε τα αμα μπορειτε εδω. να δουμε και εμεις οι "εξωλυκειακοι" και να κρινουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ανεβαστε τα αμα μπορειτε εδω. να δουμε και εμεις οι "εξωλυκειακοι" και να κρινουμε.

Δεν γνωριζω τι παιζει,αν μπουρουμε δηλ να τα ανεβασουμε εδω δημοσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ειναι η γωνια μεταξυ της αρχικης και τηε τελικης πορειας μιας ακτινας.
Δυσκολεομαι να βαλω εικονα απο το μπρικι που γραφω αλλα θα προσπαθησω

Την υπολογιζεις με γεωμετρια β γυμνασιου.


Ειναι η γωνια μεταξυ της αρχικης και τηε τελικης πορειας μιας ακτινας.
Δυσκολεομαι να βαλω εικονα απο το μπρικι που γραφω αλλα θα προσπαθησω

Σκέψου πως στην συγκεκριμένη περίπτωση (ακτίνα - πρίσμα) υπάρχουν δύο διαθλάσεις, μια στην αριστερή πλευρά και μία στην δεξία πλευρά του πρίσματος.
Αν σχεδιάσεις τις ακτίνες στην αριστερή πλευρά θα έχει την γωνία πρόσπτωσης (έξω απο το πρίσμα γωνία - Θεξ) και την γωνία διάθλασης (μέσα στο πρισμα γωνία - Θμεσ)
Αν σχεδιάσεις τις ακτίνες στην δεξιά πλευρά θα έχει την γωνία πρόσπτωσης (μέσα στο πρίσμα γωνία - Θμεσ') και την γωνία διάθλασης (έξω απο το πρίσμα γωνία - Θεξ')

Η γωνία εκτροπής βρίσκεται αν την έξω γωνία αφαιρέσεις την μέσα και μετά προσθέσεις το αποτέλεσμα της κάθε αφαίρεσης

Θεκ= (Θεξ - Θμεσ) + (Θεξ'-Θμες')

αυτό ως μνημονικός κανόνας

τους ρυθμους μεταβολης στη φυσικη πως τους παραγωγιζουμε?
γράφεις τον τύπο ως προς τον χρόνο, του μεγέθους για το οποίο θέλεις τον ρ.μ και παραγωγίζει ως προς t.

πχ ρυθμός μεταβολής στροφορμής

L= Iω= Ι(ωο+αγt) = Iωο + Ιαγt

οπότε ΔL/Δt = Iαγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top