Πανελλήνιες και σωματικό βάρος

Kenpachi

Νεοφερμένος

Ο Kenpachi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγώ κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας πήρα πολλά κιλά.
από 58 πήγα 70-71, βέβαια συναρτήσει του ύψους μου δεν φαίνεται καθόλου η διαφορά αλλά δε θέλω να τα χάσω γιατί πριν ήμουν σκέτο κόκκαλο :P
καμία γυμναστική (ίσως λίγο μπάλα) αλλά το καλοκαίρι προβλέπεται τρομερό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9-10 το βράδυ είσαι σχολείο-σπίτι-φροντιστήριο-σπίτι λες να σε μένει χρόνος και ενέργεια να κάνεις γυμναστική; Δουλευόμαστε τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
αν ξυπνάς 7 το πρωί
και όλη μέρα είσαι στους δρόμους
μετά δεν υπάρχει κουράγιο για γυμναστική

ούτε και τα σαββατοκύριακα
πολλά παιδιά έχουν και τότε φροντιστήριο
και έχουν να λύσουν 20 ασκήσεις σε κάθε μάθημα για αυτα

η τρίτη λυκείου δεν είναι για γυμναστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι γιατί όλοι είναι ίδιοι. Εγώ πέρσι δεν είχα κουράγιο να πάω φροντιστήριο που ήταν πέντε λεπτά με τα πόδια θα είχα κουράγιο να πάω για τρέξιμο. Για τα σαββατοκύριακα τώρα ναι μπορεί εκεί να έχεις λίγο χρόνο αλλά σόρρυ μερικοί προτιμούν να τον αξιοποιούν για να ξεκουράζονται. Έλεος δηλαδή μη γενικεύεις τόσο πολύ. Και ξαναλέω εγώ στις πανελλήνιες έχασα κιλά γιατί έτρωγα λίγο αλλά και τα παιδιά που ξέρω που πάχυναν στις πανελλήνιες μετά σε 1-2 μήνες τα έχασαν μπορεί και με το παραπάνω. Προφανώς δεν ήθελαν να βάλουν 10 κιλά γιατί αν ήταν έτσι δεν θα άρχιζαν γυμναστική για να τα χάσουν θα έλεγαν ένα δεν πειράζει μωρέ και θα έμεναν έτσι. Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το προγραμμα μου εμενα φέτος για παράδειγμα ήταν κάπως έτσι: 8-2 παρά σχολειο, 3-6 σχέδιο, 8-10 φροντιστήριο. Ναι, ακόμα και τις Παρασκευές είχα μάθημα όλη την ημέρα και το Σάββατο πρωί πρωι μάθημα. Έγραφα κάθε Κυριακή διαγωνίσματα, και τις ελάχιστες μέρες που δεν έγραφα, έκανα εξάωρα στο σχέδιο. Και φυσικά, μου έλειπε ο ύπνος, ήμουν πολυ κουρασμένη. Με όλα αυτα, είναι δυνατόν να εχει κάποιος όρεξη να παει γυμναστήριο; Η μονη άσκηση που έκανα ήταν να χρησιμοποιώ το ποδήλατο για να πηγαινοέρχομαι. Εσάς μπορει να σας ευχαριστεί η γυμναστική και να χαλαρώνετε μ'αυτη, όμως δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Και δεν το λέω για να δικαιολογηθω, αφού δεν πρέπει να έχω πάρει κιλά, στα φυσιολογικά μου είμαι, απλά ξεκολληστε. Ο καθένας εχει το προγραμμα του. Προκαλείτε άγχος χωρίς λόγο. Επισης,το να τρώει κάποιος πολυ είναι ψυχολογική αντίδραση μερικές φορές λόγω άγχους, ή λόγω κούρασης, ο οργανισμός ζητά κατι γλυκό και το παιδί μπορει να ξεφύγει. Ελεος, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σας. Ο καθένας κανει τις επιλογές του, δεν θέλουν όλοι να είναι κορμαρες για να ευχαριστούν τα ματάκια σας. Αν δεν σας αρέσει το σώμα τους, υπάρχει και η άλλη λυση, απλα μην κοιτάτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν αρέσει σε όλους η γυμναστική. Και εμένα με αρέσει να πηγαίνω για τρέξιμο/περπάτημα που δεν χρειάζεται να χάσω κιλά (είμαι στο όριο μάλλον) αλλά δεν θα κράζω όποιον δεν θέλει να γυμνάζεται. Πάρε χαμπάρι ότι κάποιοι κάνουν γυμναστική μόνο όταν θέλουν να χάσουν κιλά και μη βγάζεις τόσο κόμπλεξ. Έλεος πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
αν ξυπνάς 7 το πρωί
και όλη μέρα είσαι στους δρόμους
μετά δεν υπάρχει κουράγιο για γυμναστική

Αφού είσαι όλη μέρα στους δρόμους,αυτό δεν είναι αυτόματα γυμναστική; :P
Γιατί στο μυαλό σας η γυμναστική συνεπάγεται με γυμναστήρια,διαδρόμους και μπλα μπλα;

Το απλό περπάτημα από σχολείο-σπίτι,σπίτι-φροντιστήριο,είναι γυμναστική.
Εκτός και αν παντού σας πηγαίνει η μαμά με το αυτοκίνητο,και ακόμα και μέσα στο αμάξι τρώτε τουρτίτσες.

Δε χρειάζεται να ξεχωρίσεις απο το 24ωρο κάποιες ώρες αποκλειστικά για γυμναστική,απλά να υπάρχει μεσα στα απλά,καθημερινά πράγματα.
Α,και να μην το παρακάνετε με τα φαγητά που τρώτε έξω.Πιστευω μια κανονική μερίδα του φαγητού της μαμάς,είναι ό,τι πρέπει,όχι μόνο για πανελλήνιες,αλλά γενικά.

Δεν ξέρω,δείτε το και ηθικά.Είναι μια χρονιά που κάνεις αγώνα για τον εαυτό σου κυρίως,σε επίπεδο μαθημάτων και όχι μόνο.
Οπότε γιατί να επιβαρύνεις το σώμα σου με 10-15 κιλά,όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας;
Η σκέψη ''θα τα χάσω εντατικά το καλοκαίρι'' δεν είναι πάντα υλοποιήσιμη.
Κρατήστε τις ισορροπίες και την αρμονία απο την αρχή,παράλληλα με το διάβασμα,μην την φορτώνετε στον κόκορα.
Ελπίζω να καταλάβει κάποιος το point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το προγραμμα μου εμενα φέτος για παράδειγμα ήταν κάπως έτσι: 8-2 παρά σχολειο, 3-6 σχέδιο, 8-10 φροντιστήριο. Ναι, ακόμα και τις Παρασκευές είχα μάθημα όλη την ημέρα και το Σάββατο πρωί πρωι μάθημα. Έγραφα κάθε Κυριακή διαγωνίσματα, και τις ελάχιστες μέρες που δεν έγραφα, έκανα εξάωρα στο σχέδιο. Και φυσικά, μου έλειπε ο ύπνος, ήμουν πολυ κουρασμένη. Με όλα αυτα, είναι δυνατόν να εχει κάποιος όρεξη να παει γυμναστήριο; Η μονη άσκηση που έκανα ήταν να χρησιμοποιώ το ποδήλατο για να πηγαινοέρχομαι. Εσάς μπορει να σας ευχαριστεί η γυμναστική και να χαλαρώνετε μ'αυτη, όμως δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Και δεν το λέω για να δικαιολογηθω, αφού δεν πρέπει να έχω πάρει κιλά, στα φυσιολογικά μου είμαι, απλά ξεκολληστε. Ο καθένας εχει το προγραμμα του. Προκαλείτε άγχος χωρίς λόγο. Επισης,το να τρώει κάποιος πολυ είναι ψυχολογική αντίδραση μερικές φορές λόγω άγχους, ή λόγω κούρασης, ο οργανισμός ζητά κατι γλυκό και το παιδί μπορει να ξεφύγει. Ελεος, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σας. Ο καθένας κανει τις επιλογές του, δεν θέλουν όλοι να είναι κορμαρες για να ευχαριστούν τα ματάκια σας. Αν δεν σας αρέσει το σώμα τους, υπάρχει και η άλλη λυση, απλα μην κοιτάτε!

μια αλλη εκδοχη ειναι το οτι καποιοι συνδεουν το φαγητο με την ευχαριστηση κι ετσι ανεβαζουν τη διαθεση τους! δεν ξερω κατα ποσο ισχυει παντως κι εγω κατι αναλογο εκανα... πρεπει να πηρα 3-4 κιλακια αλλα απο μεθαυριο λεω ν' αρχισω διαιτα για να ερθω στα ισια μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όταν από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9-10 το βράδυ είσαι σχολείο-σπίτι-φροντιστήριο-σπίτι λες να σε μένει χρόνος και ενέργεια να κάνεις γυμναστική; Δουλευόμαστε τώρα;
Ναι οκέι μπορεί να μην έδινα Πανελλήνιες για να ξέρω τι ζόρι τραβήξατε όσοι δώσατε,αλλά είμαι 1η Λυκείου με δεδομένα που παλιότερα δεν υπήρχαν για την τάξη αυτή.Το χειμώνα μαζί με το σχολείο έκανα 2 ξένες γλώσσες που και στις 2 κάνω προετοιμασία για πτυχίο και γυμναστήριο. Πήγαινα κάθε μέρα (πλην σ/κ και μίας καθημερινής που λόγω ωραρίου δεν πήγαινα). Μια χαρά χρόνο έβρισκα και διάβαζα. Βέβαια όταν πλάκωναν τετραμηνιαία κλπ ζοριζόμουν αλλά και πάλι. Γενικά,και μόνο στην ιδέα να κάθομαι 7 ώρες στο σχολείο και άλλες τόσες σπίτι φρικάρω. Επίσης,συγκεντρωνόμουν πιο εύκολα μετά τη γυμναστική. Εν τέλει μέσα στο χειμώνα και χωρίς να προσέχω τη διατροφή μου έχασα και κιλά. Να προστεθεί εδώ ότι λόγω άγχους και σε στιγμές που εκνευριζόμουν δεν ήθελα να φάω.:P
Γενικά,πιστεύω στη θέληση,στον καλό προγραμματισμό και στο σωστό καταμερισμό χρόνου που θα διαβάζεις και χρόνου που θα κάνεις κάτι άλλο,ό,τι και αν αυτό είναι. Feel free να με βρίσετε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πωω τι θυμήθηκα τώρα... όλη τη χρονιά δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο, και από τα 79 που ήμουν πριν αρχίσουν οι πανελλήνιες, άγγιξα αισίως τα 85 μόλις τελείωσαν (ναι ναι μέσα σε 15 μέρες 8) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πωω τι θυμήθηκα τώρα... όλη τη χρονιά δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο, και από τα 79 που ήμουν πριν αρχίσουν οι πανελλήνιες, άγγιξα αισίως τα 85 μόλις τελείωσαν (ναι ναι μέσα σε 15 μέρες 8) )
Σε ευχαριστώ που με τρομοκράτησες.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ που με τρομοκράτησες.:look:
Δεν ξέρω αν έχεις δει άνθρωπο να ξεσκίζει 3-4 πιτόγυρα ημερισίως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχεις δει άνθρωπο να ξεσκίζει 3-4 πιτόγυρα ημερισίως :D
Θα παρακαλούσα αναφορές σε πιτόγυρα να μην γίνονται σε τέτοια περασμένη ώρα που πεινάμε.Ευχαριστώ :P


Ον τοπικ : Εγώ πήρα φέτος αυτά που είχα χάσει πέρυσι.Από το Πάσχα και μέτα άρχισα να τρώω πολύ.Δεν ξέρω τι με είχε πιάσει.Τώρα μου φύγε.Ευτυχώς.
Πάντως παιδιά από την τάξη μου πήραν και 15 κιλά. Θέλω να πιστεύω πως τώρα το καλοκαίρι θα τα χάσουμε.
Αλλιώς τον Οκτωβριο δεν πάω πουθενά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ρε παιδια γινεται να χασουμε κιλα στις πανελληνιες?
Εχω παρει ενα κιλο απο την αρχη της προετιμασιας!
Πως γινεται αφου δεν εχω πολυ χρονο για γυμναστικη να μπορεσω να χασω κιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδια γινεται να χασουμε κιλα στις πανελληνιες?
Εχω παρει ενα κιλο απο την αρχη της προετιμασιας!
Πως γινεται αφου δεν εχω πολυ χρονο για γυμναστικη να μπορεσω να χασω κιλα?
Εγώ απορώ πως βάζουν κιλά στις πανελλήνιες. Αν ξεχνάς να τρως από το διάβασμα μια χαρά χάνεις κιλά (σε μένα αυτό συνέβη τουλάχιστον). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Στην τρίτη λυκείου δεν πήρα ούτε γραμμάριο. :)
(αλλά απορώ πώς. Αφού έτρωγα τρεις νταλίκες φαί στην καθισιά μου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Δεν ξερω...γενικα θελω να χασω κιλα( οχι οτι ειμαι χοντρος) απλα θελω να ειμαι πιο αδυνατος...ειμαι 1.84 και ειμαι 83 κιλα
Δεν εχω χρονο για γυμναστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Η γυμναστική (έστω και είκοσι λεπτά την ημέρα) έχει χαλαρωτικές ιδιότητες. Μπορεί να μη χάσεις κιλά, αλλά τουλάχιστον θα σου φεύγει η πίεση της μέρας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Η γυμναστική (έστω και είκοσι λεπτά την ημέρα) έχει χαλαρωτικές ιδιότητες. Μπορεί να μη χάσεις κιλά, αλλά τουλάχιστον θα σου φεύγει η πίεση της μέρας. :)
Καλα λες....βσκ λεω να κοψω και ωωα γλυκα για καλο:P
Μονο σοκολατα μια στις τοσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εγω μεσα στον ιουνιου πηρα 3 κιλα και τωρα πρεπει να εχω παρει αλλα 2. Τα χρειαζομουν πλακα πλακα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top