Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική: Κύκλος Τεχνολογίας & Παραγωγής ή Πληροφορικής & Υπηρεσιών;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Για τη Χημεία συμφωνώ, αλλά από πού και ως που ο προγραμματισμός πιο εύκολος από το ΑΟΔΕ; Απλώς πιο ενδιαφέρον μάθημα που προωθεί τη λογική και όχι την παπαγαλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σε ποιον γαλαξια κανουν βιοχημεια και ηλεκτρολογια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
η καλυτερη κατευθυνση παιδια ειναι η θεωρητικη απο την οποια εισαγεσαι σε σχολες με υψηλο κοινωνικο γοητρο και γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση οπως π.χ. φιλολογια
τα πιστευεις αυτα που γραφεις ή τρολλαρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Κάτι για την ηλεκτρολογία: Το πρώτο μισό της ύλης είναι ηλεκτρικά κυκλώματα, δηλαδή (καθαρή) Φυσική. Το δεύτερο μισό είναι “ηλεκτρονική” και περιλαμβάνει transistor, ψηφιακά ηλεκτρονικά, συστήματα αρίθμησης, άλγεβρα Boole, λογικές πύλες και λογικά κυκλώματα, δηλαδή ουσιαστικά είναι πιο κοντά στην επιστήμη υπολογιστών από όσο στη Φυσική. ( https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...-hlektrologia-technologikhs-katevthynshs.html ). Κάποιος που ενδιαφέρεται να σπουδάσει σχετικά με τους υπολογιστές, λογικά θα έπρεπε να διδάσκεται προγραμματισμό (ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον) και ηλεκτρολογία. Όμως, κανένας δεν μπορεί να ξέρει πόση …σοφία είχαν στο μυαλό τους αυτοί που σχεδίασαν τις κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κάτι για την ηλεκτρολογία: Το πρώτο μισό της ύλης είναι ηλεκτρικά κυκλώματα, δηλαδή (καθαρή) Φυσική. Το δεύτερο μισό είναι “ηλεκτρονική” και περιλαμβάνει transistor, ψηφιακά ηλεκτρονικά, συστήματα αρίθμησης, άλγεβρα Boole, λογικές πύλες και λογικά κυκλώματα, δηλαδή ουσιαστικά είναι πιο κοντά στην επιστήμη υπολογιστών από όσο στη Φυσική. ( https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...-hlektrologia-technologikhs-katevthynshs.html ). Κάποιος που ενδιαφέρεται να σπουδάσει σχετικά με τους υπολογιστές, λογικά θα έπρεπε να διδάσκεται προγραμματισμό (ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον) και ηλεκτρολογία. Όμως, κανένας δεν μπορεί να ξέρει πόση …σοφία είχαν στο μυαλό τους αυτοί που σχεδίασαν τις κατευθύνσεις.

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με την ηλεκτρολογια! Τις χρειαζομουν.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... Επειδή το αντικείμενο της Τ-1 με ενδιαφέρει περισσότερο από της Τ-2, θα ήθελα να πάω σε αυτήν. Πάω σε ιδιωτικό σχολείο και σε τμήμα 20 παιδιών, οι 2 θέλουμε αυτή την κατεύθυνση. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ή μπα; Σε άλλο σχολείο δε νομίζω να μπορώ να πάω.. Θα ρωτήσω βέβαια και στο σχολείο αλλά αν έχει κανείς καμιάιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ειμαι θετικη φετος αλλα για Γ' θα επιλεξω τεχνολογικη. Το προβλημα μου ειναι αν θα επιλεξω βιοχημεια/ηλεκτρολογια ή αοδε/πληροφορικη. :hmm: Γενικοτερα τα παω πολυ καλα με τη χημεια αλλα δεν τα παω καθολου καλα με την βιολογια. Η ηλεκτρολογια δε με φοβιζει και πολυ και ισα ισα απο αυτα που εχω δει μου φαινεται απλη. Αν επιλεξω ομως αοδε/πληροφορικη (που οπως μου ειπαν θα μου φανουν και πιο χρησιμα για το επαγγελμα που θελω να ακολουθησω) θα εχω μεγαλο προβλημα με την αποστηθιση του αοδε. Δεν το εχω καθολου με αυτο το θεμα! Αλλα παλι σκεφτομαι πως ενταξει εναν ολοκληρο χρονο 60 σελιδες θα καταφερω να τις αποστηθισω.. νομιζω.. Και ειναι και η πληροφορικη που απο το γυμνασιο τα πηγαινα μια χαρα και μ'αρεσε αλλα απο δω και απο εκει που ακουω με εχουν φοβισει λιγο :/: Τι προτεινετε?

Επισήμανση: Τα μηνύματα 123-145 μεταφέρθηκαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

Επελεξε με ΑΟΔΕ/ΑΕΠΠ. το ΑΟΔΕ ειναι πολυ ευκολο, τζαμπα 20 παιρνεις, ενω το ΑΕΠΠ εχει καποια δυσκολια, αλλα σε γενικες γραμμες μπορεις να γραψεις καλα. Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Με βοηθησατε πραγματικα. Τελικα θα παω τεχνολογικη α.. Αντε να δουμε πως θα παει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσα να πάρω ηλεκτρολογία και βιοχημεία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Με βοηθησατε πραγματικα. Τελικα θα παω τεχνολογικη α.. Αντε να δουμε πως θα παει :P

Δεν το νομιζω. Το σχολειο σου θα εχει αλλη αποψη. Αντε να βρουν καθηγητες :P Οποτε Τεχνολογικη Β θα πας θες δεν θες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Πάντως είναι άδικο αυτό ρε παιδιά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αδ.

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αδ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
Μολις σημερον εληφθησαν τα αποτελεσματα μου για τις πανελληνιες εξετασεις και δυστυχως δεν συγκεντρωσα ικανο ποσο μοριων ωστε να περασω σε καποια σχολη των προτιμησεων μου αφου ο προγραμματισμος με αποτελειωσε με βαθμο προσβασης 4.7 :'( . Δυστυχως αυτο το μαθημα απο την αρχη της χρονιας το πηρα με πολυ στραβο ματι και το περιμενα οτι θα τα παω χαλια σε αυτο. Η ερωτησις μου ειναι εαν του χρονου αποφασισω να ξαναδωσω πανελληνιες θα μπορεσω να παρω ηλεκτρολογια και βιοχημεια; διοτι στο σχολειο μου δεν ειχε παρει κανενας και αναρωτιεμαι τωρα που τελειωσα το σχολειο αν εχω το δικαιωμα να παρω και να τα δωσω ειτε σε αυτο ειτε σε καποιο αλλο Λυκειο που ισως να διδασκεται.

Η δευτερη ερωτησις: Χημεια και Βιοχημεια ειναι ενα μαθημα η δυο σε ενα; γιατι εψαξα και βρηκα οτι εχει 2 διαφορετικες υλες και νομιζω οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε αυτα διοτι μεχρι και στην 2α λυκειου τα πηγαινα αρκετα καλα Βιολογια και Χημεια(γενικης και τα 2) πειτε μου γνωμες παρακαλω πολυ γιατι ειμαι σε απογνωση θελω βοηθεια! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top